Stiri si reportaje din judetul Arad

Please follow and like us:
Pin Share

araujo

Portugalia a dispus de România la limită, scor 67-64, în primul meci al „tricolorelor” din cadrul Diviziei B a Campionatului European „under” 20. Meciul desfăşurat astăzi la Albena, în Bulgaria, a început bine pentru reprezentativa ţării noastre, pregătită de tandemul Fleşeriu-Brosovszky, dar lusitanele au preluat iniţiativa după cinci minute, fără să o mai cedeze până la final. Cu Jose Araujo pe post de antrenor secund, Portugalia a câştigat primul sfert cu 21-19, dar desprinderea decisivă avea să vină în următoarele 20 de minute. La pauza mare a fost 42-32 în favoarea lusitanelor, pentru ca după trei sferturi scorul să fie 59-42.

Diferenţa avea să crească până la 20 de puncte, dar Portugalia s-a relaxat pe final, permiţându-le româncelor să se apropie periculos în ultimul sfert, scor final 67-64. Astfel, Araujo câştigă duelul cu viitoarele sale eleve de la Univ.Goldiş ICIM Arad, Brosovszky în calitate de secund a României, respectiv Crăciun, autoare a 9 puncte, şapte recuperări şi trei pase decisive şi Moraru, 6 puncte (2×3) şi două recuperări. Pentru naţionala ţării noastre au mai jucat: Ursu 15 (2×3), Dumitrache 13 (3×3), Kirberg 8 (2×3), Ardelean 4, Gavrilă 3 (1×3), Demeter 3, Răileanu 3 şi Grigore. Următorul meci al României este programat mâine de la ora 16, în compania Macedoniei.