News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Simona Halep s-a calificat in turul secund la WTA Shenzen Simona Halep s-a calificat in turul secund la WTA Shenzen
Please follow and like us:
Pin Share

Jucătoarea româncă, Simona Halep, a reuşit calificarea în turul secund al turneului de la Shenzhen, turneu dotat cu premii în valoare de 500.000 de dolari şi care se desfăşoară pe o suprafaţă hard. Halep a câştigat după trei seturi de joc, scor 4-6, 6-4 şi 6-3. Meciul a început greu pentru Simona Halep şi în primul set nemţoaica Annika Beck a reuşit break-ul câştigând cu 6-4. Setul secund a început cu un nou break câştigat de Beck ducând scorul la 2-1 dar game-ul următor Halep face un rebreak. Situaţia se repetă la 3-3 şi după un break şi rebreak setul ajunge la 4-4. Setul este adjudecat de Simona Halep cu scorul de 6-4, după un break pe final de set. Ultimul set este căştigat de Halep mai clar, după ce reuşeşte două break-uri şi după a doua minge de meci câştigă partida.

În următorul tur Simona Halep va juca contra rusoaicei de numai 17 ani, Natalia Vikhlzantseva, numărul 584 WTA. Pentru calificarea în turul secund Simona Halep va primi un punct şi 3.199 dolari.