Stiri si reportaje din judetul Arad

UTA e campioana turului în Liga2 UTA e campioana turului în Liga2
Please follow and like us:
Pin Share

UTA n-a avut nicio problemă să câştige meciul de pe teren propriu cu modesta Farul (scor 1-0), echipă care în jocurile din deplasare din acest sezon a obţinut doar trei puncte, fiind una dintre codaşele Ligii 2. Cu un astfel de adversar, arădenii au controlat autoritar partida de pe arena Motorul, au irosit mai multe situaţii de gol şi au punctat prin Octavian Ursu în debutul părţii secunde, în minutul 51.

Dacă UTA, pe lângă gol, a mai avut ocazii mai mari prin Buhăcianu (10, 45, 62), Ilie (29) şi Ciprian Rus (50, 71), în schimb, Farul a reuşit pe întreaga durată a partidei să trimită un singur şut pe poartă. L-a reuşit Greu în minutul 35, de la 20 de metri central, când Iacob a reţinut în doi timpi.

Astfel, cu 35 de puncte acumulate până în acest moment, dar rămasă şi cu o restanţă, cu Concordia Chiajna, UTA nu mai poate pierde locul 1 la finalul turului. Farul are 25 de puncte şi pică pe locul 9, dar nu e sigură nici de acesta, în cazul în care Buzăul câştigă mâine la Ploieşti.