News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Festivalul Național de Teatru Ungaria – un nou premiu pentru Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” și pentru actorul Attila Harsányi

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” și actorul Attila Harsányi s-au întors de la Debrecen cu un nou premiu. Membru de bază al trupei, Harsányi a interpretat monodrama Kean în programul competițional al Festivalului Național de Teatru din Ungaria.

Juriul actoricesc al MASZK și al Sindicatului Lucrătorilor din Teatru (SzíDoSz) i-a acordat lui Attila Harsányi premiul pentru cel mai bun actor, pentru interpretările sale din spectacolele Kean (producția Companiei de Teatru „Aradi Kamaraszínház”) și Ghetoul (producția Teatrului Național din Miskolc).

În acest an, Teatrul Național Csokonai din Debrecen a găzduit Festivalul Național de Teatru din Ungaria, unde, în cadrul competiției, au concurat 14 spectacole (șapte montări pe scena mare și șapte producții de studio). La gala de decernare a premiilor, juriul de specialitate a desemnat câștigătorii în 12 categorii, iar juriul actoricesc MASZK–SzíDoSz a acordat premii în 4 categorii.

Membrii juriului actoricesc MASZK–SzíDoSz au fost: László Sirkó, actor laureat al Premiului pentru întreaga activitate „Gobbi Hilda”; Petra Ács, actriță laureată a Premiului „Soós Imre”; și Károly Peller, actor, regizor și membru al conducerii SzíDoSz.

Pentru prima dată, o producție a Companiei de Teatru „Aradi Kamaraszínház” a fost inclusă în programul competițional al Festivalului Național de Teatru din Ungaria. La cea mai prestigioasă manifestare teatrală din Ungaria, trupa arădeană a prezentat monodrama Kean, în regia lui Ernő Tapasztó, în rolul principal avându-l pe Attila Harsányi.

În iunie 2025, spectacolul a câștigat trofeul celei de-a 15-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru Underground de la Arad. Tot anul trecut, la cea de-a 31-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru Atelier din Baia Mare, Attila Harsányi a primit Premiul Special al Juriului pentru prestațiile sale din spectacolele Kean și Decalogul după Hess, iar, în calitate de invitat constant al festivalului, a primit și Premiul de Excelență Atelier. Monodrama a avut un succes remarcabil și la Festivalul de Monodramă și Teatru Studio al Teatrului Jászai Mari din Tatabánya. În acest an, Kean a fost distins cu premiul pentru Cea mai bună monodramă în cadrul celei de-a 12-a ediții a festivalului MOST.

Read more
S-a dat startul lucrărilor pentru construirea unei noi creșe în Municipiul Arad

Primăria Municipiului Arad anunță începerea lucrărilor de construire a unei noi creșe pe strada Voinicilor, în cartierul Micălaca, în zona locuințelor ANL. Investiția face parte din Programul Național de Dezvoltare a Infrastructurii Educaționale destinate copiilor de vârstă antepreșcolară și va contribui la creșterea numărului de locuri disponibile în creșele din municipiu.

Proiectul este realizat prin intermediul Companiei Naționale de Investiții (CNI), care asigură finanțarea în valoare de 12.390.400 lei (TVA inclus) și execuția lucrărilor de construcție. Terenul pe care va fi edificată noua creșă, situat pe strada Voinicilor nr. 1/24, a fost pus la dispoziție de Municipiul Arad a cărui contribuție din bugetul local se ridică la 2.916.304 lei (TVA inclus).

Noua unitate va oferi condiții moderne pentru îngrijirea și educația timpurie a copiilor, beneficiind de spații adaptate nevoilor acestora, dotări specifice și zone exterioare destinate activităților recreative.

Primăria Municipiului Arad va asigura realizarea racordurilor la utilități și va avea responsabilitatea administrării și întreținerii obiectivului după finalizarea lucrărilor, precum și menținerea destinației de creșă pe termen lung.

Au început lucrările de construire a unei noi creșe în municipiul Arad, o investiție deosebit de importantă pentru comunitatea noastră. Noua unitate va avea o capacitate de 160 de locuri și beneficiază de o finanțare de peste 12 milioane de lei, asigurată de Guvernul României prin Compania Națională de Investiții. Dacă proiectul se va desfășura conform graficului, anul viitor, în această perioadă, creșa ar trebui să fie finalizată. Există, desigur, unele rezerve legate de ritmul alocării fondurilor guvernamentale, ceea ce ar putea genera anumite întârzieri. Cu toate acestea, sunt convins că investiția va fi dusă la bun sfârșit, iar copiii și familiile din Arad vor beneficia de o creșă modernă, construită la cele mai bune standarde.”, a declarat primarul Călin Bibarț.

Prin această investiție, administrația locală urmărește să răspundă nevoilor familiilor din municipiu și să dezvolte infrastructura educațională necesară unei comunități moderne și dinamice.

Read more
Acțiune de dezinsecție în municipiul Arad

Primăria Municipiului Arad desfășoară în joi, 18 iunie 2026, o nouă acțiune de dezinsecție pe domeniul public și privat al municipiului.

Activitățile vor debuta cu aplicarea tratamentului terestru (spațial) împotriva țânțarilor adulți,  începând cu ora 21:30 -până la finalizare, în zonele cu vegetație: spațiile deschise din domeniul public și privat al municipiului (parcuri, spații verzi, maluri de lac și alte asemenea, prin termonebulizare) și spațiile deschise ale persoanelor fizice și juridice, de pe toate aliniamentele stradale, adiacent acestor spații.

În același interval va fi aplicat și un tratament terestru împotriva căpușelor, în spațiile verzi, parcuri, zone de agrement și în alte zone identificate ca potențiale focare.

Substanțele utilizate sunt Cymina ®Ultra (pentru tratamentul de dezinsecție terestră (spațială) împotriva țânțarilor adulți) și Deltatim ®Plus (pentru combaterea căpușelor), ambele fiind avizate de Ministerul Sănătății și neprezentând pericol pentru populație, animale sau mediu.

Pentru evitarea unor incidente neplăcute, cetățenii sunt rugați să evite staționarea sau tranzitarea zonelor în care se desfășoară activitățile de pulverizare.

De asemenea, apicultorii sunt obligați să ia toate măsurile necesare pentru protejarea familiilor de albine, inclusiv relocarea stupilor în afara zonelor tratate. În caz contrar, autoritățile nu își asumă responsabilitatea pentru eventualele prejudicii.

În funcție de condițiile meteorologice, perioada de desfășurare a acțiunilor poate fi modificată sau prelungită.

Pentru asigurarea eficienței acestor măsuri și prevenirea reapariției focarelor, se recomandă tuturor persoanelor fizice și juridice, asociațiilor de proprietari și agenților economici să efectueze acțiuni de dezinsecție și pe proprietățile private (curți, subsoluri, depozite, zone cu apă stagnantă), concomitent cu intervențiile realizate de autorități.

Read more
UTA a anunțat transferul atacantului Ismet Sinani

UTA şi atacantul Ismet Sinani (27 ani) au ajuns la un acord valabil pentru sezonul 2026-2027, cu opţiune de prelungire pentru încă un an.

Născut la Belluno, în Italia, cu origini kosovaro-albaneze, fotbalistul de 27 de ani este un produs al academiei AC Milan şi vine la Arad după o carieră desfăşurată în fotbalul italian, unde a evoluat pentru cluburi precum Juve Stabia, Virtus Verona, Legnago, Union Clodiense şi AC Bra.

Read more
Microbuz cu șapte persoane, implicat într-un accident între Vladimirescu și Horia. Șoferul a decedat
Un grav accident rutier s-a produs în această seară între localitățile Vladimirescu și Horia, fiind implicat un microbuz de transport persoane.
La fața locului au intervenit echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Arad, cu o ambulanță SMURD și o autospecială de intervenție, precum și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Arad.
Potrivit informațiilor transmise de ISU Arad, în microbuz se aflau șapte persoane. În urma accidentului, șoferul vehiculului a fost găsit în stop cardiorespirator, echipajele medicale efectuând manevre de resuscitare pentru salvarea vieții acestuia.
Cei șase pasageri aflați în microbuz nu au necesitat îngrijiri medicale.
Pompierii asigură totodată măsurile de prevenire și stingere a incendiilor la locul producerii accidentului.
Din nefericire, victima nu a răspuns manevrelor de resuscitare, iar decesul a fost constatat de către medicul echipajului SAJ. Este vorba despre un bărbat în vârstă de aproximativ 65 de ani.
Read more
PNL trebuie să-i retragă imediat sprijinul politic primarului general Ciprian Ciucu după punerea sa sub acuzare pentru fapte de corupție

PSD solicită conducerii PNL să aplice în cazul prim-vicepreședintelui liberal Ciprian Ciucu aceleași principii de integritate pe care le-a solicitat de-a lungul timpului altor partide care au avut reprezentanți acuzați de fapte de corupție. Reprezentanții PNL trebuie să țină cont de faptul că principiile de integritate sunt general valabile, deci trebuie respectate și de ei înșiși, nu doar de către ceilalți.

Ca atare, după punerea sub control judiciar a primarului Ciprian Ciucu, sub acuzația de luare de mită, conducerea PNL trebuie să dispună de urgență suspendarea acestuia din toate funcțiile deținute în partid și să-i retragă sprijinul politic pentru exercitarea funcției de primar general al Capitalei.

Totodată, edilul Ciprian Ciucu trebuie să aplice în cazul său exact ceea ce pretindea altora aflați într-o situație similară: „să facă pasul în spate” din funcția de demnitate publică astfel încât faptele de corupție pentru care este acuzat „să nu afecteze imaginea instituției pe care o reprezintă”.

Read more
Zilele Județului Arad: recunoștință pentru oamenii care au contribuit la dezvoltarea comunității și la prestigiul județului!

Consiliul Județean Arad a marcat Zilele Județului Arad printr-un eveniment dedicat recunoașterii personalităților care, prin activitatea lor profesională, economică, spirituală și culturală, au contribuit la dezvoltarea județului și la promovarea numelui Aradului în țară și peste hotare.

Manifestarea a avut o semnificație aparte, marcând și împlinirea a zece ani de când actuala echipă administrativă conduce Consiliul Județean Arad, perioadă în care județul a traversat una dintre cele mai ample etape de modernizare din istoria sa recentă.

În prezența reprezentanților autorităților locale, a mediului de afaceri, a universităților, instituțiilor publice și a cultelor religioase, a parlamentarilor arădeni, a reprezentanților din Republica Moldova, Serbia și Ungaria, președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a transmis un mesaj de recunoștință adresat tuturor celor care au contribuit la dezvoltarea județului.

„Acum zece ani, arădenii ne-au acordat încrederea de a conduce Consiliul Județean Arad. Privind în urmă, îmi dau seama că cea mai importantă lecție pe care am învățat-o în acest deceniu este că dezvoltarea nu este niciodată opera unui singur om. Ea este rezultatul unei comunități care face alegeri corecte.

Mulțumesc consilierilor județeni și primarilor din județul Arad, indiferent de apartenența lor politică, pentru că au înțeles că interesele comunităților sunt mai importante decât disputele de moment. Mulțumesc mediului de afaceri, instituțiilor statului, organizațiilor neguvernamentale, universităților, bisericilor și tuturor celor care au fost parteneri în proiectele noastre. Mulțumesc colegilor mei din Consiliul Județean și din instituțiile subordonate. În spatele fiecărui proiect finalizat există oameni care au muncit departe de lumina reflectoarelor”, a declarat Iustin Cionca.

În cadrul evenimentului au fost acordate titlurile de „Cetățean de Onoare al Județului Arad” domnilor Mirco Maschio și Gheorghe Seculici.

Mirco Maschio, președintele Grupului Maschio Gaspardo, a primit această distincție pentru contribuția excepțională la dezvoltarea industriei agricole și pentru rolul determinant pe care l-a avut în transformarea localității Chișineu-Criș într-un centru de referință al producției de utilaje agricole din România și Europa.

Sub conducerea sa, fabrica Maschio Gaspardo România a devenit una dintre cele mai importante investiții industriale din județ. Dezvoltarea unității de producție, investițiile constante în tehnologii moderne, crearea a sute de locuri de muncă și susținerea învățământului tehnic au contribuit la consolidarea poziției Aradului pe harta europeană a industriei constructoare de mașini agricole. Prin activitatea sa, Mirco Maschio a consolidat relațiile economice dintre România și Italia și a promovat județul Arad ca destinație de investiții și inovație.

Titlul de „Cetățean de Onoare al Județului Arad” a fost acordat și domnului Gheorghe Seculici, președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Arad, pentru contribuția sa remarcabilă la dezvoltarea economică și instituțională a județului.

Arhitect de profesie, fost președinte al Consiliului Județean Arad și viceprim-ministru al României, Gheorghe Seculici a avut un rol important în consolidarea administrației județene și în promovarea intereselor economice ale Aradului. În activitatea desfășurată în cadrul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Arad, a sprijinit constant dezvoltarea mediului antreprenorial, atragerea investițiilor și promovarea județului în relațiile economice naționale și internaționale.

Tot în cadrul ceremoniei au fost acordate titlurile de „Fiu al Județului Arad” Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, și Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului.

Prin activitatea lor pastorală, academică și culturală, cei trei ierarhi au contribuit la promovarea valorilor spirituale și identității românești, reprezentând cu demnitate județul Arad în țară și peste hotare.

Preasfințitul Părinte Siluan s-a remarcat prin activitatea desfășurată în sprijinul comunităților românești din Ungaria și prin promovarea identității culturale și spirituale românești în spațiul european.

Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, este recunoscut pentru parcursul său academic excepțional și pentru activitatea pastorală, educațională și filantropică desfășurată în slujba comunității.

Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, s-a evidențiat prin contribuțiile aduse vieții bisericești, culturale și academice, precum și prin promovarea patrimoniului spiritual și istoric românesc.

Vicepreședintele Consiliului Județean Arad, Sergiu Bilcea, a subliniat semnificația momentului festiv și importanța recunoașterii celor care au contribuit la dezvoltarea comunității.

„De Zilele Județului Arad este frumos să spunem «mulțumesc!» celor care au lăsat ceva durabil în jurul lor, celor care au construit în economie sau au zidit frumosul în inima oamenilor. Se împlinesc zece ani de când am intrat ca vicepreședinte în echipa Consiliului Județean condusă de Iustin Cionca. Un deceniu cu multe transformări, cu realizări, cu planuri și noi visuri care vor deveni proiecte. Le mulțumesc tuturor celor care muncesc zi de zi în Consiliul Județean și în instituțiile din subordine pentru ca viața oamenilor din județul nostru să fie mai bună.

Astăzi îi onorăm pe cei care, prin credință, profesionalism, spirit antreprenorial și implicare, au contribuit la dezvoltarea comunității și au făcut cinste Aradului. Sunt modele care demonstrează că performanța și responsabilitatea pot schimba în bine destinul unui județ”, a declarat Sergiu Bilcea.

La finalul ceremoniei, Iustin Cionca a transmis un mesaj de încredere pentru viitorul județului.

„În ultimii zece ani s-a creat la Arad o adevărată cultură a dezvoltării. Astăzi vorbim despre oportunități, despre proiecte și despre viitor. Nimic din ceea ce s-a realizat nu aparține unei persoane sau unei instituții, ci unei comunități întregi. Aparține oamenilor care au avut încredere în Arad și au ales să construiască. Sunt convins că județul nostru are energia, inteligența și ambiția necesare pentru a continua să se dezvolte și în următorii ani.”

Read more
Sens unic pe strada Ioan Alexandru începând cu 19 iunie

Primăria Arad aduce la cunoștința participanților la trafic că, începând de vineri, 19 iunie 2026, pe strada Ioan Alexandru se va institui sens unic de circulație, pe direcția dinspre Splaiul General Praporgescu către Calea Iuliu Maniu.

Măsura a fost aprobată în urma avizului favorabil emis de Comisia de Sistematizare a Circulației în ședința din data de 30 aprilie 2026 și are ca scop fluidizarea traficului, creșterea siguranței rutiere și optimizarea spațiului destinat parcării.

Totodată, pe partea dreaptă a străzii vor fi amenajate și marcate locuri de parcare, iar pe partea stângă va fi amplasat indicatorul rutier cu semnificația „Oprirea interzisă”.

Rugăm conducătorii auto să respecte noile reglementări de circulație și semnalizarea rutieră din zonă.

Read more
Factorul X și politica României

În limbajul comunicării s-a impus oarecum o expresie care definește necunoscutul, imprevizibilul. Este vorba despre așa numitul ,, factor X ”.  În cazul României, mai exact al politicii de la București,  factorul X este reprezentat de geopolitică, de mișcările și negocierile dintre actorii relevanți de pe scena globală.  Așa a fost cam tot timpul, istoricii cunosc acest lucru, să nu ne facem deci  iluzii că acum ar fi altfel.

În argumentarea celor de mai sus am să mă refer doar la o chestiune care cumva a trecut fără a i se da prea mare importanță în știrile și analizele recente de la noi.  Nu demult, undeva în orizontul moțiunii de cenzură care a debarcat guvernul Bolojan, a venit o informație pe canalele oficiale ale SUA, potrivit căreia americanii sunt interesați explicit de câteva zone din România, zone unde există importante zăcăminte de metale rare.  Cu alte cuvinte, am avut pentru prima dată în mandatul actual al lui Donald Trump o exprimare fără echivoc a interesului american pentru țara noastră. Interes strategic, evident.  Am observat imediat și unele nuanțe în discursul de politică externă al președintelui României, Nicușor Dan.  Nu putem crede că nu au existat și alte mesaje venite tot din aceeași zonă, chiar dacă nu au fost făcute publice.   Personal sunt membru în mai multe think tank-uri internaționale, unele dintre ele reunind și exponenți ai administrației Trump .  Îmi pot permite așadar să mi exprim unele opinii cât de cât avizate.

Este foarte important ca atunci când analizăm problematicile actuale din politica noastră să avem și o perspectivă internațională.  Petru că, așa cum se exprima chiar unul dintre consilierii prezidențiali de la noi, suntem și vom rămâne o țară de pluton.   Iar cei care au făcut armata știu cam ce înseamnă asta.

Antoniu Martin, istoric și analist politic

Read more
Filmul „Romeria“ va fi proiectat la Cinematograful „Arta“ din Arad

Filmul „Romeria“ (r. Carla Simón), o poveste emoționantă despre familie, regăsire și maturizare, va fi proiectat la Cinematograful „Arta“ din Arad.

Proiecția va avea loc miercuri, 17 iunie 2026, de la ora 19.00.

Accesul publicului va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.

Filmul spune povestea Marinei, o tânără orfană care se află într-un moment de cumpănă și caută sprijin din partea familiei ei îndepărtate. Astfel, pornește într-o călătorie spre orașul natal al tatălui ei, în speranța că va găsi toate răspunsurile pe care le caută.

Cu toate că părinții Marinei sunt absenți, prezența lor este resimțită pe tot parcursul filmului. Ei reapar în nenumărate feluri, adesea în mici detalii sau obiecte care au rămas în urma lor, iar Marina reușește să construiască portretul lor.

Nu este un portret perfect sau complet, însă indiciile pe care le descoperă reușesc să umple goluri care completează atât povestea părinților ei, cât și a vieții lor.

Marina se află la granița dintre două realități: cea a copilăriei ei, unde a crescut în Barcelona alături de mama ei și a trăit cu impresia că tatăl ei a murit când era mică; și cea a rudelor din partea tatălui, care susțin o altă înșiruire a evenimentelor petrecute în trecut.

Iar Marina trebuie să deslușească adevărul din mijlocul tuturor acestor povestiri încâlcite și să decidă dacă poate să aparțină acestei familii pe care n-a cunoscut-o până acum.

Evenimentele de la Cinematograful Arta sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.

 

SINOPSIS

Titlu original: Romería

Titlu internațional: Romería

Producție: Spania, Germania, 2025

Regie: Carla Simón

Distribuție: Llúcia Garcia, Tristán Ulloa, Sara Casasnovas

Dramă, 114 minute

Rating: N-15

Festivaluri:
În competiția oficială la Festivalul Internațional de Film de la Cannes

Nominalizat la cea mai bună regie, cel mai bun scenariu adaptat, cel mai bun actor debutant, cea mai bună actriță, cea mai bună actriță în rol secundar, cele mai bune costume la Premiile Goya 2026

În călătoria ei pe coasta atlantică a Spaniei pentru a obține un document pentru universitate de la bunicii pe care nu i-a cunoscut niciodată, Marina întâlnește mătuși, unchi și veri noi, neștiind dacă va fi acceptată în familia regăsită.

Răscolind emoții demult îngropate și răni ale trecutului, Marina pune cap la cap amintirile fragmentate și adesea contradictorii ale părinților, a căror amintire e îndepărtată.

Read more