News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

FJORD, în regia lui Cristian Mungiu, câștigătorul Palme d’Or, va fi proiectat și la Cinematograful „Arta“ din Arad

Sâmbătă, 13 iunie, de la ora 19.00, filmul „Fjord“, câștigătorul premiului Palme d’Or la Festivalul Internațional de Film de la Cannes 2026 se va vedea într-o proiecție unică în 90 de cinematografe din 52 de orașe din toată țara, o avanpremieră care să bucure publicul român doritor de a vedea filmele acolo unde le este locul: în sala de cinema.

La Arad, proiecția va avea loc și la Cinematograful „Arta“.

Accesul publicului este gratuit și se va face pe bază de invitație.

Invitațiile se vor distribui marți, 7 iunie și miercuri 8 iunie, între orele 12.00 și 15.00, la cinematograf, str. Vasile Alecsandri, nr. 2 sau se pot solicita la adresa de email [email protected], cu precizarea numelui și a numărului de persoane care vor participa.

Proiecția unică pentru avanpremieră este realizată de Primăria Municipiului Arad și Centrului Municipal de Cultură Arad, cu sprijinul Voodoo Films și Forum Film.

Cristian Mungiu: „În acest moment nu știm cu precizie cînd va putea fi organizată premiera în România a filmului. Depinde de identificarea unei săli potrivite pentru premieră, de programul actorilor principali, căci ne dorim ca Sebastian Stan și Renate Reinsve să fie prezenți la premieră, de programul sălilor de cinema și de data lansării filmului în Statele Unite. Cel mai probabil premiera va fi cîndva între lunile octombrie și ianuarie. Pentru că mai este mult pînă atunci, pentru că din august filmul va începe să aibă premiere în alte țări din Europa și pentru că a existat multă emoție în România generată de acest al doilea Palme d’Or, am vorbit cu sălile de cinematograf și am obținut înțelegerea lor pentru organizarea unei avanpremiere cu «Fjord» sub forma unei singure proiecții în toate sălile disponibile din România, din respect pentru publicul de acasă.”

Pe 23 mai, Cristian Mungiu a câștigat cel de-al doilea Palme d’Or din carieră, devenind al zecelea regizor din istorie care atinge această performanță, alăturându-se unor cineaști precum Francis Ford Coppola, Emir Kusturica, frații Dardenne sau Michael Haneke.

„Fjord“ s-a bucurat de o primire excelentă la premiera mondială de la Festivalul de Film de la Cannes, atrăgând un număr impresionant de cronici internaționale pozitive și stârnind o adevărată furtună de reacții pe internet.

Variety numea „Fjord“: „o dramă socială ingenios construită”, Screen Daily îl considera pe Cristian Mungiu „unul dintre marii gânditori morali ai cinematografiei contemporane”, Deadline descria filmul drept „o dramă magistrală a vremurilor noastre polarizate”, iar Indiewire afirma despre Cristian Mungiu că „disecă necruțător capcanele reacționare ale globalizării.“

„Societățile noastre au devenit extrem de polarizate, generînd un tip de radicalizare care îi împarte pe oameni în grupuri rivale opuse, care se ignoră, se disprețuiesc și adesea ajung să se deteste reciproc. Suntem convinși că noi avem dreptate, în timp ce ceilalți sunt întotdeauna manipulați, radicalizați, naivi. Avem foarte puține îndoieli sau chiar deloc despre ceea ce credem”, declara Cristian Mungiu într-un interviu pentru presa franceză.

„Fjord“ spune povestea soților Lisbet și Mihai Gheorghiu, care se mută într-un sătuc dintr-un mic fiord norvegian, unde curând se împrietenesc cu vecinii lor, soții Halberg. Copiii celor două familii devin apropiați, în ciuda diferențelor de educație și valori.

Pe lângă Sebastian Stan și Renate Reinsve din rolurile principale, în film apar și actorii români Adrian Titieni, Alin Panc, Giulia Nahmany și Ana Bodea.

„Fjord“ este rezultatul unei colaborări colective, susținută de o coproducție amplă și o distribuție internațională care funcționează unitar. Este primul film în limba engleză regizat de Cristian Mungiu și, totodată, primul film „românesc” al actorului Sebastian Stan.

Turnat în principal în Norvegia, în primăvara lui 2025, filmul reunește actori vorbind engleză, norvegiană, suedeză și română.

„Fjord“ a fost produs de o echipă internațională, având în componență pe Tudor Panduru ca director de imagine (RMN, Malmkrog, The President’s Cake), scenografa Simona Pădurețu (Bacalaureat, Tatăl mută munții, Jaful secolului), montorul Mircea Olteanu (După dealuri, Un pas în urma serafimilor, Cravata galbenă), mixeurul Kristian Eidnes (Nymphomaniac, Antichrist), directorul de film Adrian Moroca (Amintiri din Epoca de Aur, Boss, Subteran) și producătorul executiv Tudor Reu (RMN, Jaful Secolului, The Sisters Brothers).

„Fjord“ este o coproducție România, Franța, Norvegia, Suedia, Danemarca, Finlanda, prin Mobra Films, Why Not Productions, Eye Eye Pictures, Garagefilm International, Filmgate Films, Snowglobe și Aamu Film Company, cu sprijinul Eurimages și MEDIA – Creative Europe, finanțat de Centrul Național al Cinematografiei, institutele de film din Norvegia, Suedia, Danemarca și Finlanda, Film i Väst, Vestnorsk, Mediefondet Zefyr, Nordisk Film & TV Fond, France 3 Cinéma, în parteneriat cu Televiziunea Română, NRK, DR și YLE, cu participarea Raiffeisen Bank, Cinema City, Catena, Aqua Carpatica, BCR, Apa Nova, Kaufland, Superbet, Boiron, Dentsu, Provident, Dr. Oetker, Ursus, Cris-Tim, PPC, Domeniile Sâmburești, ETI, Transavia, Borsec și Groupama.

FJORD a fost achiziționat încă înainte de filmare de distribuitori din peste 100 de teritorii din întreaga lume, fiind reprezentat de agentul internațional de vânzări Goodfellas.

În Statele Unite, filmul urmează să fie distribuit de Neon, compania care a reprezentat ultimele șase filme câștigătoare ale Palme d’Or și a obținut premii Oscar cu filmele Parasite (2020), Anatomy of a Fall (2024), Anora (2025) sau Sentimental Value (2026).

Read more
Au fost depășite contestațiile pentru drumurile Sâmbăteni – Ghioroc și Lipova – Neudorf

Urmează semnarea contractelor și începerea lucrărilor de modernizare pentru două drumuri județene: Sâmbăteni – Ghioroc și Lipova – Neudorf. Pentru cele două drumuri, procesul de modernizare a fost blocat de contestații. Sergiu Bîlcea, vicepreședintele Consiliului Județean Arad, a anunțat că etapa contestațiilor a fost depășită, urmează semnarea contractelor și începerea lucrărilor.

Pe tronsonul Sâmbăteni – Ghioroc, în lungime de 4,1 km, se modernizează carosabilul și vor fi amenajate piste pentru biciclete. Valoarea contractului este de 21.955.891 lei cu TVA, câștigătorul licitației este SC Piatră Balast. Drumul Lipova – Neudorf, în lungime de 5,7km, va fi modernizat de PORR Construct. Valoarea contractului este 22.982.933 lei cu TVA.

„Ne bucurăm că în sfârșit au fost depășite problemele legate de contestații pentru cele două drumuri. Foarte mulți arădeni au întrebat de ce nu încep lucrările, acum putem să le spunem că urmează semnarea contractelor și începerea modernizării. La drumul Sâmbăteni – Ghioroc am convenit cu autoritățile locale că lucrările la carosabil vor începe la finalul sezonului estival, până atunci se va lucra la pista pentru biciclete”, a declarat Sergiu Bîlcea, vicepreședintele CJA.

Read more
România, quo vadis?

În periplurile și activitățile mele din domeniul diplomației internaționale, sunt deseori întrebat despre România.  Uneori în legătură cu proiecte majore, dar de cele mai multe ori referitor la chestiuni deloc pozitive.   În esență interesul manifestat din diverse medii internaționale nu este un aspect negativ. Dimpotrivă, acest lucru poate reflecta ceva foarte important și anume că România a devenit tot mai interesantă.  Prin poziția geografică și unele resurse de care dispune.  Dar asta nu e suficient.  Întrebările vizează în principal aspecte ce privesc fiscalitatea, facilitățile pe care le acordă statul , plasarea țării în raporturile externe .  Se desprinde cumva o anumită contrarietate printre străinii interesați de România, care ar suna cam așa: cum de nu reușiți să performati când aveți atâtea atuuri?

Este cu adevărat,cred, o chestiune fundamentală.  Un paradox. Paradoxul român.   O sintagmă care ne a consacrat în mare măsură la nivel internațional, evident nu pozitiv.

Ce poți să spui, ce poți explica în câteva fraze la o astfel de constatare? Iată o temă de reflecție serioasă pentru toți cei care conduc România sau speră că o vor conduce.  Până atunci, rămâne întrebarea:quo vadis,România?

Antoniu Martin, istoric și analist politic

Read more
Plimbare cu bicicletele în cadrul unui eveniment dedicat naturii și comunității

Administrația Parcului Natural Lunca Mureșului, alături de instituțiile cu responsabilități în protecția mediului, invită arădenii la o plimbare cu bicicletele în cadrul unui eveniment dedicat naturii și comunității, cu prilejul Zilei Mondiale a Mediului.

Acesta va avea loc vineri, 5 iunie, începând cu ora 10, pe malul Mureșului, cu pornire din parcarea de la piciorului Podului Traian.

„În cadrul evenimentului vom face o plimbare pedestră cu prezentarea Potecilor Török Zsolt din păduricea de pe malul Mureșului, vom merge apoi cu bicicletele de la Podul Traian, pe mal, spre podul Nicolae Titulescu (Micălaca, zona 300), loc în care vom vizita pedestru și vom discuta despre natură, urmând să ne întoarcem pe biciclete la Podul Traian. Cei care doresc să ni se alăture, sunt rugați să-și aducă bicicletele proprii.

Împreună cu reprezentanți instituțiilor și organizațiilor de mediu din Arad, cu implicarea publicului larg, vom discuta pe scurt despre importanța protejării naturii și a implicării fiecăruia dintre noi în păstrarea unui ecosistem sănătos, în contextul schimbărilor climatice.

Vă așteptăm cu drag să celebrăm împreună natura, mișcarea și grija față de mediul înconjurător”, transmite Administrația Parcului Natural Lunca Mureșului.

Read more
Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, audiat la DNA militar

Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, s-a prezentat, marți, la sediul Secției militare din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, pentru a fi audiat de procurori.

Generalul nu a dorit să facă declarații la intrarea în sediul DNA, el venind însoțit de avocat.

Surse judiciare au declarat pentru ȘTIRIPESURSE.RO că ar fi vorba despre un dosar, declanșat încă de anul trecut, în care sunt anchetate presupuse nereguli in organizarea de concursuri de angajare în cadrul Armatei. Șeful Armatei Române ar fi suspect de fapte de abuz în serviciu şi trafic de influenţă. Sunt vizați mai mulți capi ai Armatei și nu este exclus că Vlad să fie pus sub învinuire, după ce va da declarații procurorilor DNA.

Read more
Filmul „N-am avut de ales“, propunerea Coreei de Sud la premiile Oscar, proiectat la Cinematograful „Arta“ din Arad

Filmul „N-am avut de ales“/„No other choice“ (r. Park Chan-Wook), o satiră la adresa capitalismului care nu pune preț pe calitatea umană, va fi proiectat la Cinematograful „Arta“ din Arad.

Proiecția va avea loc vineri, 5 iunie 2026, de la ora 19.00.

Accesul publicului va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.

Filmul, inspirat din romanul „The Ax“, scris de Donald E. Westlake și publicat în 1997, spune povestea lui Yoo Man-su, un expert în industria hârtiei, cu o experiență de 25 de ani lucrați fără întrerupere, care îi permit să susțină un stil de viață opulent și o familie căreia să nu îi lipsească nimic.

Dar el își pierde slujba și în curând și stilul de viață. Având deja o anumită vârstă și fiind fixat în a lucra exclusiv în industria hârtiei, unde arealul de selecție este destul de redus, el încearcă să fie reangajat, dar fără succes. Ajuns la capătul răbdării, el concepe un plan prin care să își elimine concurența directă.

Filmul aduce în prim plan multe teme sociale actuale: creșterea șomajului, atitudinile toxice de la locul de muncă și normele sociale pe care trebuie să le urmăm.

Evenimentele de la Cinematograful „Arta“ sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.

 

SINOPSIS

Titlu original:  Eojjeolsuga Eobsda

Titlu internațional: No Other Choice

Producție: Coreea de Sud, 2025

Regie: Park Chan-Wook

Disitribuție: Lee Byung-hun, Son Ye-jin, Yoo Yeon-seok

Gen film: Thriller

Rating: N-15 – Nerecomandat copiilor sub 15 ani

Festivaluri:
În competiție la Festivalul Internațional de Film de la Veneția 2025

3 nominalizări la premiile Globul de Aur 2026

 

După 25 de ani în care munca a fost pasiunea lui, Man-su este concediat. Simțindu-se ca și cum cineva i-a tăiat capul, jură să-și găsească un nou job în următoarele trei luni, de dragul familiei sale. După mai bine de un an tot nu reușește să treacă de interviuri, așa că nu are de ales: trebuie să-i elimine pe cei mai buni ca el.

 

Read more
Primăria Arad pune la dispoziție 24 de amplasamente pentru comerțul ambulant cu pepeni

Primăria Municipiului Arad informează persoanele interesate că au fost stabilite amplasamentele destinate desfășurării activității de comerț ambulant cu pepeni pe domeniul public al municipiului Arad, pentru sezonul estival 2026.

Fiecărui amplasament îi este alocată o suprafață de 3 mp, iar distribuirea locurilor se va face în limita numărului aprobat, în ordinea înregistrării cererilor depuse.

Amplasamente aprobate:

  1. Cartier Grădişte – str. Petru Rares nr. 22, aleea dintre Biserica Ortodoxă și Gradința nr. 10- 3 locuri
  2. Cartier Bujac – str. Independenței (tronson între str. Leului și str. Năsăud, pe partea cu

parcul) – 3 locuri

  1. Cartier Gai, lângă Biserica Ortodoxă Sârbă (str. Dunării) -3 locuri
  2. Cartierul Aradul Nou – Calea Timișorii (zona fostului magazin ”Lanțul”, actual ”Sanex”) -4 locuri
  3.    Cartier Alfa –  intersectia dintre str. Barbu Lautaru si str. Aurel Suciu, nr. 39, Bl. 35- 3 locuri
  4. Cartier Confectii – intersectia dintre str. Liviu Rebreanu si str. Prof. Dr. Aurel Ardelean

(platforma betonata)- 2 locuri;

  1. P-ţa U.T.A. – între magazinul”Profi” si biserică (pe partea dinspre biserică)- 3 locuri;
  2. Cartier Micălaca – b-dul N. Titulescu intersecția cu str. V. Lucaciu (între zona verde și stâlpii metalici din colțul”Digi RCS-RDS”) – 3 locuri;

Locurile vor fi atribuite în ordinea înregistrării cererilor, cu prioritate pentru producătorii agricoli care dețin atestat de producător valabil și au sediul social în județul Arad. În cazul în care rămân amplasamente disponibile, acestea vor putea fi ocupate și de comercianți autorizați pentru comerț ambulant, cu sediul în județ.

Cererile, împreună cu documentația se depun direct/personal de către solicitant sau prin împuternicit, în condițiile legii (procură/împuternicire notarială), la Primăria Municipiului Arad, Serviciul Relaţii cu Publicul şi Asociaţii de Proprietari (camera 5 din Palatul Cenad) sau on-line, la oricare dintre adesele de e-mail: [email protected] sau [email protected] în perioada 02 -19 iunie 2026.

 

Activitatea de comercializare a pepenilor se va putea desfășura în intervalul 22 iunie – 30 septembrie 2026, după achitarea taxei aferente ocupării domeniului public.

Dosarul necesar pentru obținerea acordului trebuie să conțină, printre altele, cererea tip, copia actului de identitate, certificatul fiscal, atestatul de producător vizat la zi și documentele firmei, după caz. Formularul tip poate fi descărcat de pe site-ul oficial al Primăriei Municipiului Arad.

Primăria Municipiului Arad precizează că pe amplasamentele aprobate este permisă exclusiv comercializarea pepenilor. Marfa trebuie expusă strict în perimetrul aprobat, fără afectarea circulației pietonale, auto sau a pistelor pentru biciclete. În cartierele Bujac, Gai și Aradul Nou, vânzarea se va putea realiza inclusiv direct din mijlocul de transport declarat.

Totodată, comercianții au obligația de a menține curățenia în zona ocupată și de a avea asupra lor, la locul de vânzare, acordul pentru desfășurarea comerțului stradal, dovada achitării taxei pentru ocuparea domeniului public și documentul de identitate. Nerespectarea condițiilor stabilite atrage retragerea de drept a acordului emis de municipalitate.

Read more
(FOTO) Felnacul a sărbătorit Rusaliile prin tradiționalul „Ieșit la țarină”

Comunitatea din Felnac a sărbătorit și în acest an a doua zi de Rusalii prin tradiționalul „Ieșit la țarină”, un eveniment cu puternice semnificații religioase și culturale, care continuă să adune laolaltă generații întregi în jurul valorilor credinței, tradiției și identității locale.
Organizată de Primăria Comunei Felnac, în colaborare cu Biserica Ortodoxă Română și Biserica Ortodoxă Sârbă, manifestarea a reunit numeroși localnici, invitați și credincioși din întreaga comună. Un moment aparte al sărbătorii l-a reprezentat participarea copiilor și tinerilor îmbrăcați în frumoase straie populare, care au adus un plus de culoare și autenticitate evenimentului.
Ca în fiecare an, preoții celor două comunități religioase au oficiat slujba de binecuvântare și sfințire a holdelor, păstrând astfel un obicei transmis din generație în generație, prin care oamenii cer ajutorul lui Dumnezeu pentru roade bogate și pentru bunăstarea familiilor lor.
Evenimentul a evidențiat încă o dată spiritul de unitate care caracterizează comuna Felnac, o comunitate multietnică în care românii, sârbii și celelalte etnii conviețuiesc în armonie, respectând și promovând tradițiile moștenite de la înaintași.
Primarul comunei Felnac, Ioan Malița, a transmis un mesaj de mulțumire tuturor celor implicați în organizarea și desfășurarea evenimentului:
„Cu ajutorul bunului Dumnezeu, am continuat și în acest an frumoasa tradiție felnăcană a «Ieșitului la țarină», organizată împreună cu Biserica Ortodoxă Română și Biserica Ortodoxă Sârbă, alături de preoții celor două comunități. Ne-am bucurat să vedem atât de mulți copii și tineri îmbrăcați în straie populare, alături de credincioși și invitați, participând la această sărbătoare care păstrează vii valorile, credința și identitatea locală.
Mulțumim tuturor celor care au fost alături de noi și au contribuit la reușita evenimentului. Ne dorim să ducem mai departe această tradiție, ca o comunitate multietnică unită, solidară și mândră de rădăcinile sale.
Adresez mulțumiri deosebite colectivului Primăriei Felnac, care s-a implicat activ în organizarea acestui eveniment reușit, precum și doamnei Anca Stanciu Stoica, pentru coordonarea pregătirii copiilor și contribuția adusă la păstrarea și promovarea tradițiilor noastre locale.
Împreună demonstrăm că tradițiile, credința și respectul reciproc sunt valori care unesc generațiile și întreaga comunitate.”
Prin organizarea acestei sărbători, Felnacul demonstrează că tradițiile locale rămân o parte importantă a vieții comunității, iar implicarea copiilor și tinerilor oferă garanția că aceste obiceiuri vor fi duse mai departe și în anii care vor urma.

Read more
Transport public la preț redus în Arad: noile tarife au fost aprobate

Transportul public din municipiul Arad devine mai accesibil pentru toți cetățenii. Consilierii locali au aprobat, în cadrul ședinței ordinare a lunii mai, proiectul de hotărâre privind modificarea tarifelor pentru transportul public local din Municipiul Arad. Cea mai importantă modificare este introducerea biletului urban la prețul de doar 1 leu, cu valabilitate de 24 de ore. Noile tarife vor intra în vigoare începând cu luna august a acestui an.

Măsura are ca obiectiv susținerea mobilității urbane durabile, creșterea accesibilității transportului public pentru populație, reducerea congestiei urbane și diminuarea emisiilor poluante, în contextul recomandărilor Comisiei Europene privind prioritizarea transportului public și gestionarea efectelor generate de criza energetică și scumpirile din anul 2026.

Noile tarife aprobate sunt:

  • bilet urban: 1 leu / 24 ore;
  • abonament lunar adult: 20 lei;
  • abonament săptămânal: 5 lei;
  • abonament pentru două săptămâni: 10 lei;
  • abonament nenominalizat: 40 lei.

De asemenea, se mențin facilitățile pentru categoriile subvenționate, astfel:

  • abonament lunar redus cu 50%: 10 lei;
  • abonament săptămânal redus cu 50%: 2,50 lei.

Și tarifele pentru trenulețul de agrement vor fi de 1 leu atât pentru adulți, cât și pentru copii.

În cadrul sistemului de portofel electronic, călătorii vor beneficia și de variante avantajoase pentru mai multe călătorii:

  • 6 călătorii – 5 lei;
  • 8 călătorii – 7 lei.

Toate tarifele includ TVA.

Am stabilit ca măsura să intre în vigoare de la 1 august, întrucât procedurile administrative mai necesită o perioadă de implementare. Urmează ca proiectul să fie transmis celorlalte UAT-uri membre ale ADI pentru aprobare, iar ulterior va fi pus în aplicare de către CTP. Totodată, cetățenii vor avea la dispoziție timpul necesar pentru a-și actualiza abonamentele, în funcție de opțiunile dorite. Vom reveni cu detalii suplimentare pe acest subiect în apropierea datei de 1 august.”, a anunțat primarul Călin Bibarț.

Prin această măsură, administrația locală urmărește să încurajeze utilizarea transportului public și să ofere arădenilor un serviciu accesibil, eficient și adaptat nevoilor actuale ale orașului.

 

Read more
Municipiul Arad spune stop jocurilor de noroc

În cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local Municipal de miercuri, 27 mai 2026, a fost aprobat proiectul de hotărâre privind interzicerea activităților de jocuri de noroc pe raza Municipiului Arad.

Decizia vizează toate activitățile reglementate de O.U.G. nr. 77/2009 privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc, pentru care este necesară obținerea unei licențe de organizare și a unei autorizații de exploatare.

Operatorii economici care dețin autorizații valabile la momentul intrării în vigoare a hotărârii își vor putea continua activitatea doar până la expirarea acestora. Ulterior, operatorii autorizați au obligația de a retrage aparatele și echipamentele din toate locațiile aflate pe raza municipiului.

Respectarea prevederilor va fi verificată de Direcția Generală Poliția Locală Arad, iar în cazul constatării unor nereguli vor fi sesizate instituțiile competente din cadrul Poliției Române și ale Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc, pentru aplicarea măsurilor prevăzute de lege.

Mă bucur de votul favorabil pentru interzicerea jocurilor de noroc în Arad. După cum ați văzut, proiectul a fost susținut de o majoritate largă. Este, până la urmă, expresia voinței arădenilor, reflectată inclusiv prin consultările realizate, motiv pentru care consider că facem un pas important spre o stare de normalitate și continuăm în această direcție.”, este de părere primarul Călin Bibarț.

Prin această măsură, administrația locală urmărește reducerea efectelor sociale generate de dependența de jocurile de noroc, protejarea comunității și promovarea unui mediu urban mai sigur și mai responsabil.

Read more