News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

REPORT DE PESTE CINCI MILIOANE DE EURO LA CATEGORIA I A JOCULUI 6/49 PENTRU EXTRAGEREA DE JOI

Loteria Română anunță un report de peste cinci milioane euro (22,4 milioane lei) pentru categoria I a extragerii Loto 6/49 de joi, în timp ce la Noroc este în joc un report cumulat în valoare de peste 936.000 euro (peste 4,1 milioane lei).

La Joker, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 687.000 euro (peste trei milioane lei).

La Loto 5/40 la categoria I, se înregistrează un report în valoare de 19.300 euro (peste 85.800 lei), iar la Super Noroc, la aceeași categorie se înregistrează un report în valoare de 12.200 euro, (peste 54.300 lei).

La tragerile loto de duminică, 18 octombrie, Loteria Română a acordat 28.156 de câștiguri în valoare totală de 1.407.376,14 lei.

La tragerea Loto 5/40 de duminică s-a câștigat premiul de categoria a II-a. Pe lângă acest premiu, posesorul biletului norocos a obținut și un câștig de categoria a III-a, valoarea totala a premiului fiind de 29.058,33 lei. Biletul a fost jucat la agenția 40-90 din Călărași și a fost completat cu o schemă redusă (care presupune 104 variante) și o variantă la Super Noroc.

La Noroc Plus s-a câștigat premiul de categoria I în valoare de 83.777,05 lei. Biletul norocos a fost jucat la agenția 20-41 din Petrila, jud. Hunedoara și a fost completat cu o varianta simpla la Joker și o varianta la Noroc Plus.

Sursa: agerpres.ro

Read more
SE INTRERUPE APA POTABILA IN PODGORIA ARADULUI. VEZI COMUNELE

 

S.C. Compania de Apă S.A. Arad anunţă întreruperea furnizării apei potabile în localităţile: Ghioroc, Covăsînţ, Miniş, Păuliş, Cuvin, Baraţca, joi, 22 octombrie 2015, in intervalul orar 08-18.

Enel Distribuţie Banat întrerupe alimentarea cu energie electrică a Uzinei de Apă Ghioroc pentru

lucrări de reparaţii şi întreţinere instalaţii si reţele electrice în zonă.

Atragem atenţia consumatorilor că la reluarea alimentării cu apă este posibil ca, pentru scurt timp, la robinete să curgă apă tulbure din cauza antrenărilor din conducte. Recomandăm ca pînă la limpezirea ei, să se folosească apa doar în scopuri menajere.

Read more
IUSTIN SODINCA: „COMUNA SIMAND IN PLIN PROCES DE DEZVOLTARE”

Iustin Șodincă, ales în funcția de viceprimar al comunei Șimand de aproximativ două săptămâni, a vorbit miercuri, într-o conferință de presă ce a avut loc la sediul PNL Arad, despre cum vede el dezvoltarea comunei. Acesta a prezentat câteva proiecte care urmează să fie demarate de către autoritățile locale din Șimand, dar și despre proiecte care urmează să fie recepționate.

„Înainte de toate, vreau să le mulțumesc colegilor consilieri care m-au ales în această funcție, dar și celor care nu m-au ales. Le promit că au făcut o alegere bună și că voi face tot ce pot pentru a pune umărul la dezvoltarea comunei noastre. Prioritatea zero este drumul agricol, un drum pentru care avem deja pregătită toată documentația și sperăm că lucrările vor începe cât mai curând, totul depinzând de starea vremii. Este vorba de un drum agricol pe o lungime de 13,5 km, care va fi realizat pe fonduri europene. Este foarte important să terminăm acest drum, pentru că prin realizarea acestuia vom decongestiona traficul de pe Drumul Național 76 (DN 76), aceste două drumuri fiind paralele. Totodată, avem în vedere asfaltarea a trei străzi (străzile 5, 17 și 26) care însumează aproximativ 2 km. Și pentru aceste drumuri avem pregătită toată documentația, avem și un constructor, dar și în acest caz totul depinde de starea vremii. În ceea ce privește starea trotuarelor, sperăm ca până la finalul acestui an să reușim să finalizăm încă aproximativ 500m. Totodată, intenționăm reamenajarea a peste 1000 m de trotuare, prin pavare, pe strada principală. Pentru acest obiectiv avem deja un proiect, am achiziționat și pavajul, iar acum urmează să licităm lucrarea. În același timp, intenționăm construcția unei săli de sport, investiție pentru care avem deja un proiect, iar în ceea ce privește documentația, mai avem nevoie doar de câteva avize. După obținerea avizelor, vom trimite întreaga documentație la Ministerul Dezvoltării și sperăm să obținem finanțarea acestui obiectiv foarte important pentru comună. Urmează ca în următoarele zile să facem recepția definitivă a două străzi recent asfaltate (străzile 12 și 19), însumând peste 2,5 km. Înainte să închei, aș vrea să spun că sunt sigur că voi avea o colaborare foarte bună cu actualul personal din cadrul Primăriei Șimand și cred că vom forma o adevărată echipă în slujba cetățenilor comunei”, a declarat Iustin Șodincă, viceprimar al comunei Șimand.

Read more
ZILELE AUSTRIECE DEBUTEAZA IN LUNA NOIEMBRIE LA ARAD

Ediţia a II-a a Zilelor Culturii Austriece la Arad, o suită de evenimente culturale la cel mai înalt nivel

sau

„Look out Europe!” – Începe cea de-a doua ediţie a Zilelor Culturii Austriece la Arad

sau

Crearea de rețele culturale între Arad și Austria în cadrul Zilelor Culturii Austriece la Arad

 

Ediția din acest an a Zilelor Culturii Austriece la Arad   se va desfăşura în perioada 9-11 noiembrie a.c., oferind cadrul potrivit pentru stabilirea unor contacte între reprezentanți ai unor organizații   și/sau instituții  din Austria și din Arad cu obiect de activitate în domeniul cultural, educativ, artistic și/sau socio-cultural, în vederea dezvoltării ulterioare a unor rețele culturale cu deschidere spre  Europa.

 

În contextul  candidatura orașului nostru la titlul de Capitală Culturală a Europei în anul 2021 întâlnirea dintre Austria și Arad pe aceste coordonate culturale reprezintă un moment de maximă importanţă. Aradul își asumă în acest context al candidaturii ACTIVISMUL său care timp mai bine de un secol i-a conturat, cu precădere în domeniul economiei și al comerțului,  dimensiunea europeană.

Acest ACTIVISM  caracteristic arădean, transferat și asupra domeniului cultural, al creării de valori europene, va deveni în viitor  o adevărată provocare pentru toți cetățenii orașului de pe Mureș.

 

Ediția din acest an a Zilelor Culturii Austriece la Arad invită și provoacă arădenii la evenimente, activități și acțiuni care propulsează viața culturală a urbei noastre într-o zonă conectată deja la sistemul de valori europene.

 

Tema principală în jurul căreia este grupată suita de manifestări culturale propuse este ”Anul 1955 – O răscruce istorică între Estul și Vestul Europei”.

 

Dacă în urmă cu 60 de ani istoria despărțea Estul de Vestul Europei, prin semnarea pe de-o parte de către țările occidentale aliate a Tratatului de Stat de la Viena iar pe de altă parte cele şapte țările din  așa numitul ”Bloc al Țărilor Est –  Europene” aderau la  Pactul  de la Varșovia, astăzi ne reunim cu toții în dorința de a ne regăsi identitatea de cetățeni ai aceleiași bătrâne Europe. Această regăsire constă în cea mai mare măsură în recunoașterea aceluiași sistem de valori de referință demarcat de mutliculturalitate, de ideea de unitate în diversitate.

 

Austria este o țară care trăiește cultural, o națiune culturală recunoscută ca atare pe întreg mapamondul.

Fiecare ediție a Zilelor Culturii Austriece la Arad reprezintă un dialog al elitelor culturale austriece și românești,  o ”infuzie” de cultură vie, o succesiune de evenimente  de cel mai înalt nivel prin care Aradul se conectează tot mai profund la circuitul de valori europene.

 

Deschiderea oficială a Zilelor Culturii Austriece la Arad care va avea loc luni, 9 noiembrie la Consiliul Județean Arad va fi prezidată de domnul Adrian Țolea, Președinte al Consiliului Județean Arad.

 

Invitați ai acestei ediții sunt personalități marcante ale diplomației și  vieții cultural-artistice austriece precum  Excelența Sa, dl.   Gerhard Reiweger, Ambasador al Republicii Austria la București, doamna  Elisabeth Marinkovic, Ataşat Cultural al Ambasadei Austriei şi Director al  Forumului Cultural Austriac la București,  domnul av. Vasile Onofrei, Consul onorific al Republicii Austria la Timișoara,  domnul dr. Helmut Wohnout- istoric, Director al Departamentului pentru media  din Cancelariei Federală a  Austriei  și nu în ultimul rând a Cvartetului Koehne de la Viena.

Ne onorează în egală măsură prezența doamnei prof. univ. dr. Lavinia Betea de la Universitatea ”Aurel Vlaicu” din Arad şi a doamnei  Irina Margareta Nistor, unul dintre cei mai cunoscuți și îndrăgiți critici de film din România, care completează distribuția de elită a programului oferit în cadrul Zilelor Culturii Arădene 2015.

 

Una dintre oportunitățile pe care ediția din acest an a Zilelor Culturii Austriece la Arad o oferă se materializează prin invitația  adresată reprezentanților unor instituții, asociații sau organizații din Austria și din Arad cu același obiect de activitate, care dețin  potențialul necesar pentru a realiza noi rețele culturale la nivel euroregional. Prin stabilirea unor relații de colaborare între aceste organizații se prefigurează intensificarea activităților  interculturale și interdisciplinare precum și permanentizarea contactului între comunitatea arădeană și cea austriacă.

Extinzând acest concept, putem previziona deschiderea spre spațiul cultural multinațional al Europei.

Instituțiile și/sau asociațiile, fundațiile sau organizațiile menționate desfășoară activități și proiecte şi se adresează unui public eterogen   (toate categoriile de vârstă, preocupări și/sau apartenență socială) și vizează o paletă largă a  zonelor de interes socio-cultural sau educativ.

 

 

Programul Zilele Culturii Austriece găzduite la Consiliul Județean Arad în perioada 9-11 noiembrie  2015

Organizate sub egida Consiliului Județean Arad în colaborare cu  Centrul Cultural Județean Arad, Asociația culturală Musikforum Europa Arad, Forumul Cultural Austriac București, sub înaltul patronaj al Consulatului Onorific al Republicii Austria la Timișoara și  al Ambasadei Austriei la București, Zilele Culturii Austriece la Arad vor oferi publicului arădean timp de trei zile o suită de manifestări culturale incluzând conferinţe, proiecţii de film, un concert cameral şi o expoziţie.

Deschiderea oficială a Zilelor Culturii Austriece la Arad  2015 va avea loc luni, 9 noiembrie, începând cu orele 16, în Sala de conferinţe “Vasile Goldiş”, la Consiliul Judeţean Arad

În mai 1955, Austria și-a recăpătat suveranitatea după semnarea, împreună cu puterile aliate a Tratatului de Stat. În același timp România devenea unul dintre membrii fondatori ai Pactului de la Varșovia. Dr.Helmut Wohnout, istoric și director al Departamentului pentru media din cadrul Cancelariei Federale a  Austriei şi  prof. univ. dr. Lavinia Betea de la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad,  cunoscuta şi apreciata specialistă în istorie recentă,  vor vorbi pe larg despre ce a însemnat anul 1955 pentru ambele țări precum și despre relațiile dintre ele.

Seara de deschidere se va încheia cu proiecția filmului „Oh Du mein Österreich“(„O, tu Austria mea“), regizat de Robert Dornhelm.

În  1975, când regizorul austriac de origine română, Robert Dornhelm, regiza, un documentar cu ocazia a 20 de ani de la semnarea Tratatului de Stat al Austriei, nimeni nu putea ști că acesta era filmul unui viitor regizor de la Hollywood, nominalizat la premiile Oscar. Câteva decenii mai târziu, Dornhelm se întoarce cu „Oh Du mein Österreich“ la această temă, colaborând cu Gabriele Flossmann. Un film despre aniversarea a 60 de ani de la semnarea Tratatului de la 15 mai 1955.

Concertul de muzică de cameră cu titlul „Classic meets jazz“ programat pentru a doua zi, marţi, 10 noiembrie, orele 18, la Sala “Regele Ferdinand” a Palatului Administrativ din Arad, propune publicului meloman un program incluzând lucrări din creaţia enesciană precum şi muzică contemporană austriacă, creaţii ale compozitorilor în preajma anului 1955 până în prezent, în interpretarea Cvartetului Koehne din Austria.

Pentru seara aceleiaşi zile este programată o întâlnire între oameni de afaceri austrieci şi români, cu precădere arădeni, organizată în cadrul unei colaborări între Camera de Comerţ şi Industrie Arad, Secţia Comercială a Ambasadei Austriei la Bucureşti şi Consulatul Onorific al Austriei la Timişoara.

Cea de-a treia zi, miercuri 11 noiembrie, este dedicată cinematografiei. În prim plan va fi prezentată legendara actriţă de origine austriacă Romy Schneide  (1938, Viena – 1982, Paris),  una dintre puținele actrițe austriece care și-au clădit o carieră internațională. Schneider s-a născut într-o familie cu tradiție în arta teatrală, bunica ei Rosa Albach-Retty (1874 – 1980) fiind actriță la curtea regală și, la fel ca și tatăl Wolf Albach-Retty (1906 – 1967), membră a ansamblului Burgtheater. Mama ei, Magda Schneider (1909 – 1996), a fost o vedetă de cinema în anii ’30.

Expoziția de fotografii „Viaţa lui Romy Schneider“, organizată cu sprijinul Muzeului Austriac de Teatru și al Arhivei Vieneze de Film, ilustrând viața zbuciumată a acestei actrițe de excepție, va fi vernisată miercuri, începând cu orele 17, în holul Consiliului Judeţean Arad şi prezentată de către criticul de film  Irina Margareta Nistor şi de către doamna Elisabeth Marinkovic, Ataşat cultural al Ambasadei Austriei la Bucureşti .

Expoziţia va fi deschisă publicului în perioada 11- 30 noiembrei, de luni până duminică, între orele 8 şi 18.

Primul film din trilogia Sissi, regizat de Ernst Marischka, a avut premiera în 1955 și este tipic pentru creația cinematografică a acelor vremuri. Doamna Irina Margareta Nistor va vorbi despre acest aspect într-o scurtă introducere înainte de  proiecția filmului, programată în aceeaşi seară, la orele 18, în Sala de conferinţe “Vasile Goldiş” a Consiliului Judeţean Arad.

Cele trei zile dedicate Culturii Austriei vor constitui un punct de referință în agenda culturală a județului Arad cu ecou în întreaga țară și dincolo de granițe.

Accesul publicului este liber în limita locurilor disponibile.

Read more
INGRID IORDACHE: „GESTUL PRESEDINTELUI TSD NU REPREZINTA VOCEA TINERILOR SOCIAL-DEMOCRATI”

Ingrid Iordache, preşedintele TSD Arad consideră ieşirea publică a lui Mihai Sturzu la Congresul Naţional al PSD drept nepotrivită, precizând în calitate de lider al organizaţiei arădene de tineret că acesta nu a avut girul colegilor şi a exprimat o părere strict în nume personal.

„Este inadmisibil ca gestul președintelui TSD, să fie interpretat ca «vocea tinerilor». Demersul său a fost unul strict subiectiv, în calitate de (zic eu) politician şi nicidecum de președinte TSD, structură care nu l-a mandatat pentru un asemenea mesaj public. Eu m-am născut după 1989 şi nu pot funcţiona structural sau prin educaţie ca un comunist. Alegerile de duminică s-au derulat cât se poate de corect şi democrat. Cred în social-democraţia modernă şi în idealurile europene ale doctrinei de stânga şi de asemenea, consider că prin intermediul TSD ai şansa să evoluezi într-un adevărat om politic altruist. Domnul președinte Liviu Dragnea, după ani întregi de implicare şi muncă organizatorică a fost ales pe MERIT – Preşedintele PSD!”- afirmă Ingrid Iordache, preşedintele TSD Arad.

Read more
MARIN LUPAS: „POLITIA LOCALA POATE PAZI PARCURILE DIN ARAD!”

Consilierul municipal PSD Marin Lupaş este îngrijorat de pagubele pe care unii indivizi le aduc parcurilor arădene. „Consider că trebuie să luăm măsuri pentru a preveni pagubele create de unii indivizi lipsiţi de bun simţ. Cred că era bine dacă se luau din timp măsuri de pază în parcuri, pentru că în unele zone s-au făcut investiţii în mobilier urban şi este păcat să fie distrus. Consider că Poliţia Locală poate să primească această misiune din partea Primăriei şi că poate să onoreze această misiune. Nu cred că avem nevoie de un operator privat, aşa cum susţin unele surse din Primărie, atât timp cât avem propria instituţie în subordine, specializată pentru astfel de probleme. Ar fi total ilogic ca administraţia locală să angajeze un operator privat, când are în subordine instituţii pregătite. În ultima perioadă, angajaţii Poliţiei Locale au primit unele prime la care aveau dreptul, din câte ştiu s-au făcut şi angajări, deci cred că există condiţiile necesare pentru a folosi corect această instituţie. Până la urmă, rostul Poliţiei Locale este de a asigura un climat de ordine şi de siguranţă publică în oraş şi este bine să îşi facă simţită prezenţa în locurile publice frecventate de arădeni, cum este cazul parcurilor”, a spus consilierul municipal PSD Marin Lupaş.

Read more
BENEFICIARII ACTIVITATILOR CU CARACTER OCAZIONAL, IN VIZORUL INSPECTORILOR DE MUNCA

În perioada 28 septembrie – 9 octombrie a.c., la nivel naţional, a avut loc campania privind respectarea de către angajatori a prevederilor Legii 52/2011 privind exercitarea unor activităţi cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri şi a normelor metodologice de aplicare a acesteia în domeniile prevăzute la art. 11 şi a prevederilor legale privind prevenirea şi combaterea exploatării copiilor/tinerilor prin muncă în aceste domenii.

Astfel, în perioada mai sus menţionată, inspectorii de muncă din cadrul ITM Arad au controlat 17 agenţi economici, fiind aplicate 30 de sancţiuni contravenţionale.

Printre deficienţele constatate amintim:

  • În domeniul relaţiilor de muncă:
    • Necompletarea registrului de zilieri conform prevederilor legale în vigoare;
    • Nerespectarea remuneraţiei brute orare care nu poate fi mai mic decât valoarea/oră a salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată;
    • Depăşirea celor 90 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic
  • în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă:
  • echipament individual de protecţie incomplet;
  • lipsă registre evidenţă accidente de muncă;
  • instruire pe linia securităţii şi sănătăţii în muncă superficială, etc.
Read more
ROMGAZ A INCHEIAT CU TRANSGAZ UN CONTRACT DE SERVICII DE TRANSPORT GAZE IN VALOARE DE 248 MILIOANE LEI

SNGN Romgaz Mediaș a încheiat cu SNTGN Transgaz un contract de servicii de transport gaze naturale, pentru perioada 1 octombrie 2015 – octombrie 2016, în valoare de 248 milioane lei, conform unui raport remis marți Bursei de Valori București.

Plata pentru serviciile Transgaz va fi efectuată la 15 zile calendaristice de la data emiterii facturii.

Garanția constituită conform contractului este de ‘25% din contravaloarea capacității de transport, fermă și întreruptibilă, rezervată pe întreaga durată de valabilitate a contractului’.

Sursa: agerpres.ro

Read more
Consilierul prezidential Dan Mihalache o da pe „sforaite” la intalnirile oficiale!

Funcţie grea, deplasări multe, răspundere mare. Nu-i uşor să fii mâna dreaptă a unui preşedinte de ţară. Chiar şi pe cei mai puternici bărbaţi de stat îi ajunge, la un moment dat, oboseala. Imaginile alăturate stau mărturie că până şi Dan Mihalache, şeful Cancelariei Prezidenţiale a lui Klaus Iohannis, mai doarme, din când în când. Ce mai contează că acest lucru se întâmplă tocmai în timpul unei întâlniri importante cu oficialităţile din Serbia?

16 iulie 2015. Preşedintele României, Klaus Iohannis, efectuează o vizită oficială în Republica Serbia. Printre numeroasele întrevederi din capitala Belgrad se numără şi o întâlnire cu preşedintele Serbiei, Tomislav Nikolic. Au participat aproximativ 20 de oameni, consilieri ai celor doi preşedinţi. Printre ei şi Sorin Dan Mihalache, şeful Cancelariei Prezidenţiale.

Politicianul de 44 de ani este mâna dreaptă a preşedintelui Klaus Iohannis şi considerat de către unii analişti drept ”eminenţa cenuşie” din umbra şefului statului. Nu de puţine ori a luat poziţii când şeful statului era atacat de unul şi de altul. Poate nu degeaba, premierul Ponta îl numea la un moment dat ”preşedintele Mihalache”. Dar să revenim la însorita dimineaţă de 16 iulie 2015 şi la întâlnirea la vârf desfăşurată în capitala Serbiei.

Încă din timpul şedinţei de lucru dintre Klaus Iohannis şi Tomislav Nikolic, domnul Mihalache nu părea a fi în largul domniei sale. Pe măsură ce minutele treceau, capul dânsului se apropia din ce în ce mai ameninţător de tăblia mesei. ”O fi adormit”, sunt tentaţi să gândească răutăcioşii. ”Aşa gândeşte un consilier prezidenţial”, ar răspunde protagonistul fotografiilor de mai sus. Cine o avea dreptate nu ştim. Cert e că, odată ce preşedinţii celor două state au ieşit din sală şi au rămas doar ”oamenii simpli”, Moş Ene a declanşat jihadul în ceea ce-l priveşte pe sărmanul domn Mihalache. Cu toată tăria unui adevărat om de stat de care a dat dovadă, şeful cancelariei a trebuit să se recunoască până la urmă învins de acest inamic perfid şi nevăzut. Cei prezenţi încă în sală se jură că Sorin Dan Mihalache a adormit buştean, sunetele scoase chemându-se ”sforăit” în limba română şi ”хркање” în sârbă.

Lăsând gluma la o parte, momentul a fost atât de penibil încât colegii români ai şefului Cancelariei au preferat să elibereze locul în jurul acestuia, iar omologii sârbi aruncau priviri jenate pe pereţi. Un membru al delegaţiei sârbe a surprins instantaneele de mai sus. Dan Mihalache n-a făcut impresie proastă doar în străinătate. Anul trecut, la scurt timp după alegeri, un grup de 27 de intelectuali români, printe care Andrei Pleşu şi Gabriel Liiceanu, i-au scris preşedintelui o scrisoare în care menţionau că Mihalache nu este potrivit pentru o astfel de funcţie. Foto si sursa: click.ro

Read more
Incursiune culinară,din Londra la Bagdad!

Incepând din data de 5 octombrie 2015, arădenii pot avea parte de o experienţă gastronomică de elită în cadrul Restaurantului Orient Express.

Trenul Orient Express, care făcea iniţial legătura între Paris şi Istanbul, a devenit legendar prin experienţa pe care o oferea, prin călătorii celebri, dar şi datorită romanului „Crimă din Orient Express” al Agathei Christie. Pe lângă locurile superbe prin care trecea, cu peisajele care-ţi tăie respiraţia, linia feroviară care a devenit sinonimă cu o călătorie luxoasă, oferea şi o experienţă culinară de neuitat.   Meniul cu care erau răsfăţaţi pasagerii era o combinaţie de preparate din bucătăria europeană, în special cea franţuzească şi cea orientală. Experienţa culinară a Orient Express-ului poate fi retrăită şi Arad, începând din 5 octombrie.

Meniul  restaurantului ORIENT EXPRESS a fost conceput ca o incursiune culinară prin Paris,Londra, Sarajevo şi până în Istanbul sau Bagdad. A fost ales un meniu care îl face pe client să îmbine mai multe experienţe – o călătorie culinară, o atmosferă pe măsură şi experienţa unui preparat culinar deosebit.

De asemenea, lunar Restaurantul Orient Express, ofera publicului consumator, evenimente inedite. Primul eveniment, Degustare de Vin-Cramele Oprisor, din data de 20 octombrie, promite gurmanzilor, o experienta unica, in cadrul caruia pot savura cateva dintre vinurile de renume ale Cramei Oprisor, asociate cu preparate culinare de elită, precum gâtul de vită in sos de vin roşu, cu piure de cartofi cu brânză feta şi trufe.

Read more