REPORT DE PESTE CINCI MILIOANE DE EURO LA CATEGORIA I A JOCULUI 6/49 PENTRU EXTRAGEREA DE JOI
EconomieUltimele stiri 21 octombrie 2015 0
Loteria Română anunță un report de peste cinci milioane euro (22,4 milioane lei) pentru categoria I a extragerii Loto 6/49 de joi, în timp ce la Noroc este în joc un report cumulat în valoare de peste 936.000 euro (peste 4,1 milioane lei).
La Joker, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 687.000 euro (peste trei milioane lei).
La Loto 5/40 la categoria I, se înregistrează un report în valoare de 19.300 euro (peste 85.800 lei), iar la Super Noroc, la aceeași categorie se înregistrează un report în valoare de 12.200 euro, (peste 54.300 lei).
La tragerile loto de duminică, 18 octombrie, Loteria Română a acordat 28.156 de câștiguri în valoare totală de 1.407.376,14 lei.
La tragerea Loto 5/40 de duminică s-a câștigat premiul de categoria a II-a. Pe lângă acest premiu, posesorul biletului norocos a obținut și un câștig de categoria a III-a, valoarea totala a premiului fiind de 29.058,33 lei. Biletul a fost jucat la agenția 40-90 din Călărași și a fost completat cu o schemă redusă (care presupune 104 variante) și o variantă la Super Noroc.
La Noroc Plus s-a câștigat premiul de categoria I în valoare de 83.777,05 lei. Biletul norocos a fost jucat la agenția 20-41 din Petrila, jud. Hunedoara și a fost completat cu o varianta simpla la Joker și o varianta la Noroc Plus.
Sursa: agerpres.ro
Read moreIUSTIN SODINCA: „COMUNA SIMAND IN PLIN PROCES DE DEZVOLTARE”
PoliticaUltimele stiri 21 octombrie 2015 0
Iustin Șodincă, ales în funcția de viceprimar al comunei Șimand de aproximativ două săptămâni, a vorbit miercuri, într-o conferință de presă ce a avut loc la sediul PNL Arad, despre cum vede el dezvoltarea comunei. Acesta a prezentat câteva proiecte care urmează să fie demarate de către autoritățile locale din Șimand, dar și despre proiecte care urmează să fie recepționate.
„Înainte de toate, vreau să le mulțumesc colegilor consilieri care m-au ales în această funcție, dar și celor care nu m-au ales. Le promit că au făcut o alegere bună și că voi face tot ce pot pentru a pune umărul la dezvoltarea comunei noastre. Prioritatea zero este drumul agricol, un drum pentru care avem deja pregătită toată documentația și sperăm că lucrările vor începe cât mai curând, totul depinzând de starea vremii. Este vorba de un drum agricol pe o lungime de 13,5 km, care va fi realizat pe fonduri europene. Este foarte important să terminăm acest drum, pentru că prin realizarea acestuia vom decongestiona traficul de pe Drumul Național 76 (DN 76), aceste două drumuri fiind paralele. Totodată, avem în vedere asfaltarea a trei străzi (străzile 5, 17 și 26) care însumează aproximativ 2 km. Și pentru aceste drumuri avem pregătită toată documentația, avem și un constructor, dar și în acest caz totul depinde de starea vremii. În ceea ce privește starea trotuarelor, sperăm ca până la finalul acestui an să reușim să finalizăm încă aproximativ 500m. Totodată, intenționăm reamenajarea a peste 1000 m de trotuare, prin pavare, pe strada principală. Pentru acest obiectiv avem deja un proiect, am achiziționat și pavajul, iar acum urmează să licităm lucrarea. În același timp, intenționăm construcția unei săli de sport, investiție pentru care avem deja un proiect, iar în ceea ce privește documentația, mai avem nevoie doar de câteva avize. După obținerea avizelor, vom trimite întreaga documentație la Ministerul Dezvoltării și sperăm să obținem finanțarea acestui obiectiv foarte important pentru comună. Urmează ca în următoarele zile să facem recepția definitivă a două străzi recent asfaltate (străzile 12 și 19), însumând peste 2,5 km. Înainte să închei, aș vrea să spun că sunt sigur că voi avea o colaborare foarte bună cu actualul personal din cadrul Primăriei Șimand și cred că vom forma o adevărată echipă în slujba cetățenilor comunei”, a declarat Iustin Șodincă, viceprimar al comunei Șimand.
Read moreINGRID IORDACHE: „GESTUL PRESEDINTELUI TSD NU REPREZINTA VOCEA TINERILOR SOCIAL-DEMOCRATI”
PoliticaUltimele stiri 21 octombrie 2015 0
Ingrid Iordache, preşedintele TSD Arad consideră ieşirea publică a lui Mihai Sturzu la Congresul Naţional al PSD drept nepotrivită, precizând în calitate de lider al organizaţiei arădene de tineret că acesta nu a avut girul colegilor şi a exprimat o părere strict în nume personal.
„Este inadmisibil ca gestul președintelui TSD, să fie interpretat ca «vocea tinerilor». Demersul său a fost unul strict subiectiv, în calitate de (zic eu) politician şi nicidecum de președinte TSD, structură care nu l-a mandatat pentru un asemenea mesaj public. Eu m-am născut după 1989 şi nu pot funcţiona structural sau prin educaţie ca un comunist. Alegerile de duminică s-au derulat cât se poate de corect şi democrat. Cred în social-democraţia modernă şi în idealurile europene ale doctrinei de stânga şi de asemenea, consider că prin intermediul TSD ai şansa să evoluezi într-un adevărat om politic altruist. Domnul președinte Liviu Dragnea, după ani întregi de implicare şi muncă organizatorică a fost ales pe MERIT – Preşedintele PSD!”- afirmă Ingrid Iordache, preşedintele TSD Arad.
Read moreMARIN LUPAS: „POLITIA LOCALA POATE PAZI PARCURILE DIN ARAD!”
PoliticaUltimele stiri 21 octombrie 2015 0
Consilierul municipal PSD Marin Lupaş este îngrijorat de pagubele pe care unii indivizi le aduc parcurilor arădene. „Consider că trebuie să luăm măsuri pentru a preveni pagubele create de unii indivizi lipsiţi de bun simţ. Cred că era bine dacă se luau din timp măsuri de pază în parcuri, pentru că în unele zone s-au făcut investiţii în mobilier urban şi este păcat să fie distrus. Consider că Poliţia Locală poate să primească această misiune din partea Primăriei şi că poate să onoreze această misiune. Nu cred că avem nevoie de un operator privat, aşa cum susţin unele surse din Primărie, atât timp cât avem propria instituţie în subordine, specializată pentru astfel de probleme. Ar fi total ilogic ca administraţia locală să angajeze un operator privat, când are în subordine instituţii pregătite. În ultima perioadă, angajaţii Poliţiei Locale au primit unele prime la care aveau dreptul, din câte ştiu s-au făcut şi angajări, deci cred că există condiţiile necesare pentru a folosi corect această instituţie. Până la urmă, rostul Poliţiei Locale este de a asigura un climat de ordine şi de siguranţă publică în oraş şi este bine să îşi facă simţită prezenţa în locurile publice frecventate de arădeni, cum este cazul parcurilor”, a spus consilierul municipal PSD Marin Lupaş.
Read moreROMGAZ A INCHEIAT CU TRANSGAZ UN CONTRACT DE SERVICII DE TRANSPORT GAZE IN VALOARE DE 248 MILIOANE LEI
EconomieUltimele stiri 20 octombrie 2015 0
SNGN Romgaz Mediaș a încheiat cu SNTGN Transgaz un contract de servicii de transport gaze naturale, pentru perioada 1 octombrie 2015 – octombrie 2016, în valoare de 248 milioane lei, conform unui raport remis marți Bursei de Valori București.
Plata pentru serviciile Transgaz va fi efectuată la 15 zile calendaristice de la data emiterii facturii.
Garanția constituită conform contractului este de ‘25% din contravaloarea capacității de transport, fermă și întreruptibilă, rezervată pe întreaga durată de valabilitate a contractului’.
Sursa: agerpres.ro
Read moreConsilierul prezidential Dan Mihalache o da pe „sforaite” la intalnirile oficiale!
National/ExternUltimele stiri 20 octombrie 2015 0
Funcţie grea, deplasări multe, răspundere mare. Nu-i uşor să fii mâna dreaptă a unui preşedinte de ţară. Chiar şi pe cei mai puternici bărbaţi de stat îi ajunge, la un moment dat, oboseala. Imaginile alăturate stau mărturie că până şi Dan Mihalache, şeful Cancelariei Prezidenţiale a lui Klaus Iohannis, mai doarme, din când în când. Ce mai contează că acest lucru se întâmplă tocmai în timpul unei întâlniri importante cu oficialităţile din Serbia?
16 iulie 2015. Preşedintele României, Klaus Iohannis, efectuează o vizită oficială în Republica Serbia. Printre numeroasele întrevederi din capitala Belgrad se numără şi o întâlnire cu preşedintele Serbiei, Tomislav Nikolic. Au participat aproximativ 20 de oameni, consilieri ai celor doi preşedinţi. Printre ei şi Sorin Dan Mihalache, şeful Cancelariei Prezidenţiale.
Politicianul de 44 de ani este mâna dreaptă a preşedintelui Klaus Iohannis şi considerat de către unii analişti drept ”eminenţa cenuşie” din umbra şefului statului. Nu de puţine ori a luat poziţii când şeful statului era atacat de unul şi de altul. Poate nu degeaba, premierul Ponta îl numea la un moment dat ”preşedintele Mihalache”. Dar să revenim la însorita dimineaţă de 16 iulie 2015 şi la întâlnirea la vârf desfăşurată în capitala Serbiei.
Încă din timpul şedinţei de lucru dintre Klaus Iohannis şi Tomislav Nikolic, domnul Mihalache nu părea a fi în largul domniei sale. Pe măsură ce minutele treceau, capul dânsului se apropia din ce în ce mai ameninţător de tăblia mesei. ”O fi adormit”, sunt tentaţi să gândească răutăcioşii. ”Aşa gândeşte un consilier prezidenţial”, ar răspunde protagonistul fotografiilor de mai sus. Cine o avea dreptate nu ştim. Cert e că, odată ce preşedinţii celor două state au ieşit din sală şi au rămas doar ”oamenii simpli”, Moş Ene a declanşat jihadul în ceea ce-l priveşte pe sărmanul domn Mihalache. Cu toată tăria unui adevărat om de stat de care a dat dovadă, şeful cancelariei a trebuit să se recunoască până la urmă învins de acest inamic perfid şi nevăzut. Cei prezenţi încă în sală se jură că Sorin Dan Mihalache a adormit buştean, sunetele scoase chemându-se ”sforăit” în limba română şi ”хркање” în sârbă.
Lăsând gluma la o parte, momentul a fost atât de penibil încât colegii români ai şefului Cancelariei au preferat să elibereze locul în jurul acestuia, iar omologii sârbi aruncau priviri jenate pe pereţi. Un membru al delegaţiei sârbe a surprins instantaneele de mai sus. Dan Mihalache n-a făcut impresie proastă doar în străinătate. Anul trecut, la scurt timp după alegeri, un grup de 27 de intelectuali români, printe care Andrei Pleşu şi Gabriel Liiceanu, i-au scris preşedintelui o scrisoare în care menţionau că Mihalache nu este potrivit pentru o astfel de funcţie. Foto si sursa: click.ro










