News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Acțiune de amploare în județul Arad, pentru combaterea migrației ilegale și a infracționalității transfrontaliere

În cursul zilei de ieri, 06.03.2025, sub coordonarea Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Oradea, pe raza judeţelor Arad şi Bihor s-au desfășurat acțiuni pentru prevenirea și combaterea migrației ilegale și a infracționalității transfrontaliere, respectiv menținerii unui climat de siguranță și ordine publică în zona de competență. 

Principala activitate a fost axată pe căile de comunicație ce converg dinspre/către punctele de trecere a frontierei cu Republica Ungaria de pe raza județelor Arad și Bihor. Acțiunea s-a desfășurat în sistem integrat cu forțe și mijloace din cadrul Inspectoratului Teritorial al  Poliției de Frontieră  Oradea, Inspectoratelor de Poliție Județene Arad şi Bihor, Inspectoratelor Județene de Jandarmi Arad şi Bihor, Serviciul pentru Imigrări al județului Arad și alte instituții (ANAF, Garda de Mediu).

În cadrul activității, echipele mixte au verificat – folosind aplicația eDAC – aproximativ 3.400 de persoane, dar și peste 2.340 de mijloace de transport.

Au fost descoperite mai multe nereguli și au fost aplicate 211 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 124.500 lei. Totodată, au fost reținute nouăsprezece certificate de înmatriculare și patru permise de conducere. De asemenea, 244 persoane au fost testate cu aparatul etilotest.

Astfel de acțiuni în sistem integrat vor avea loc și în perioada următoare, în zona adiacentă frontierei de stat, în scopul combaterii fenomenului infracțional și pentru menținere a siguranței și ordinii publice.

Read more
Dosare penale pe numele a doi arădeni, pentru infracțiuni la regimul circulației rutiere

Polițiștii Biroului Rutier au depistat, în dimineața de 6 martie 2025, un arădean de 19 ani, în timp ce conducea un autoturism pe str. Pr. Dr. Aurel Ardelean, din municipiu. Verificările polițiștilor au relevat că autoturismul este neînmatriculat, iar plăcuțele cu numărul de înmatriculare sunt atribuite unui alt vehicul.

În Sântana, polițiștii orașului au depistat, în trafic, un bărbat de 63 de ani, din localitate, în timp ce conducea un triciclu neînmatriculat. Bărbatul în cauză nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

În cele două situații, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul săvârșirii de infracțiuni la regimul circulației rutiere pe drumurile publice.

Read more
Zeci de situații de urgență într-o singură zi, pentru pompierii arădeni

În ultimele 24 de ore, pompierii militari au acționat pentru gestionarea optimă a celor 45 de situații de urgență înregistrate la nivelul județului Arad. Cele mai multe intervenții au constat în acordarea asistenței medicale, echipajele SMURD intervenind în urma a 36 de solicitări.

Totodată, salvatorii au intervenit pentru stingerea a 7 incendii izbucnite la vegetație uscată și pășune împădurită în localitățile Mermesti, Vânători, Dezna, Julița, Birchiș, Botești și Arad, precum și în alte 2 situații, în sprijinul comunităților, cum ar fi deblocarea persoanelor și îndepărtarea elementelor de construcție care prezentau pericol de cădere pe spațiul public.

Cele 7 incendii au fost stinse prompt, fără a se înregistra victime, iar suprafața totală de teren afectată a fost de aproximativ 14 hectare.

Potrivit standardelor privind bunele condiții agricole și de mediu ale terenurilor, arderea vegetației uscate și a resturilor vegetale este interzisă. În cazul unor astfel de incendii, flăcările se pot extinde rapid pe suprafețe foarte mari, iar pompierii depun un efort considerabil pentru a opri propagarea arderii.

În condiții de vânt puternic sau temperaturi ridicate, incendiile de vegetație uscată pot deveni și mai periculoase dacă în zona terenurilor afectate se află locuințe, păduri etc.

Cetățenii trebuie să respecte prevederile Ordonanței de Urgență nr. 195 din 2005 privind protecția mediului, cu modificările și completările ulterioare. Conform acestui act normativ, proprietarii și deținătorii de terenuri, cu sau fără titlu, au obligația de a nu arde și de a preveni arderea miriștilor, turbăriilor, litierelor pădurii, stufului, tufărișurilor sau vegetației ierboase.

Nerespectarea acestor prevederi legale constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 7.500 lei la 15.000 lei pentru persoanele fizice, iar pentru persoanele juridice, de la 50.000 lei la 100.000 lei.

Nu uitați! Informații despre comportamentul adecvat în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute accesând platforma națională de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro și aplicația mobilă DSU, care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Read more
Bugetul pe anul 2025 al Consiliului Judeţean Arad: 945 de milioane de lei, 70% merg spre investiții

Este al doilea an consecutiv când Consiliul Județean Arad alocă 70% din buget spre investiții! 84% din investiții sunt din fonduri europene, diferența de 16% din fondurile Consiliului Judeţean şi de la Guvern. Asta înseamnă că marile proiecte nu se opresc, dimpotrivă, unele dintre ele se derulează într-un mod accelerat.

Cea mai mare parte a sumelor destinate investițiilor merge înspre drumurile județene: 62%, iar pentru investițiile în sănătate dirijăm 32%.

Sumele alocate din TVA, de la Bucureşti, au scăzut cu 38 de milioane de lei. Scăderea reală este însă de 26 de milioane de lei, diferența reprezentând-o salarizarea personalului neclerical, care nu mai este făcută de Consiliul Judeţean. Acestea sunt datele pe care Iustin Cionca, președinte CJA, Sergiu Bîlcea, vicepreședinte CJA și Pero Tamas, vicepreședintele CJA le-au dat publicității.

„Este austeritate, noi însă muncim şi anul acesta să compensăm această pierdere cu fonduri europene! Sumele câștigate de Consiliul Judeţean Arad de la Uniunea Europeană cresc cu 166 de milioane de lei, ca urmare a implementării proiectelor la care lucrăm (de exemplu, drumurile din nordul judeţului, Drumul Regelui, blocul operator al Spitalului Judeţean, continuarea dezvoltării Spitalului de Oncologie, construirea Complexului Matern-Pediatrie). De când sunt preşedinte al Consiliului Judeţean Arad, am câștigat 40 de proiecte europene, în domeniul sănătăţii publice, al drumurilor județene, al asistenței sociale şi în domeniul cultural”, a declarat Iustin Cionca.

Consiliul Județean Arad și instituțiile sale subordonate folosesc fonduri europene în șase direcții principale de dezvoltare: infrastructură rutieră, infrastructură de utilități (apă-canal, gaz), infrastructură medicală, infrastructura de educație, servicii sociale, cultură.

„Proiectele Consiliului Județean Arad în aceste șase direcții, în perioada 2016-2027 depășesc 3 miliarde de euro, din care valoarea cea mai consistentă o are drumul expres Arad-Oradea. Anul acesta, veniturile proprii pe care le prognozăm cresc cu 47 de milioane de lei. Asta înseamnă o bună administrare a judeţului, pentru că am făcut investiții care își arată acum efectul. În această creștere se regăsesc şi 23 de milioane de lei din redevențe aferente exploatării balastierelor care deservesc șantierele din județ, respectiv veniturile din concesiuni şi chirii”, a mai precizat președintele CJA.

La capitolul cheltuieli de personal, bugetul este de 8,6%, la fel şi la cheltuielile cu bunuri şi servicii. La asistența socială şi rambursări de credite sunt alocate 13,5% din bugetul judeţului.

Vicepreședintele CJA, Pero Tamaș, a participat pentru prima dată la procesul de construcție a bugetului, dintr-o nouă perspectivă, aceea a conducerii instituției. „Vin, însă, cu experiența unui consilier județean care a urmărit îndeaproape felul în care un buget bine construit poate asigura funcționarea instituțiilor, dezvoltarea comunității și, mai ales, eficiența administrației publice.  Nu este suficient să avem fonduri – trebuie să le gestionăm cu responsabilitate, să eliminăm risipa și să ne asigurăm că fiecare leu investit aduce rezultate concrete”, a spus vicepreședintele CJA.

Bugetul este construit din prisma eficientizării cheltuielilor, astfel încât administrația județeană să funcționeze mai bine, să răspundă mai rapid nevoilor cetățenilor și să direcționeze banii spre ceea ce contează cu adevărat: drumuri mai bune, servicii de sănătate accesibile, școli bine dotate și sprijin real pentru comunitățile locale. Acesta a precizat că va fi implicat activ, alături de echipa Consiliului Județean, pentru gestionarea bugetului tuturor instituțiilor care se află în subordinea sa. „Am în subordine cele patru școli speciale, RA Zona Liberă, Compania de Transport Public, ADI Transport Public, ADI Deșeuri, Aeroportul. Mai vreau să menționez că fiecare dintre aceste instituții va avea alocat un buget similar cu cel al anului 2024”, a subliniat Pero Tamas.

Vicepreședintele Sergiu Bîlcea a subliniat faptul că, din punctul său de vedere, cea mai mare realizare a CJA este că „nu am pierdut niciun proiect european. Iar anul acesta, 70% din buget este alocat investițiilor, ceea ce este la fel de important. Dacă facem o comparație, putem vedea că în anul 2017, când am lucrat pentru prima dată la un buget al județului, acesta era de 60 de milioane de euro, iar astăzi vorbim despre un buget de 200 de milioane de euro, mare parte din fonduri europene, care merge spre investiții în infrastructura de drumuri și de sănătate. Cel mai important obiectiv este construirea noului Complex Matern Pediatrie. Din punct de vedere al drumurilor județene continuăm investițiile, pentru ca în 2028 toată rețeaua de drumuri să fie reabilitată. Mai trebuie menționat că avem 14 șantiere în lucru în acest an, o parte dintre ele se închid, altele vor fi deschise. Ne gândim la lucruri mai mari, facem lucruri mai mari, continuăm parteneriatele cu instituțiile centrale și așteptăm finalizarea licitației la drumul expres Arad-Oradea”, a declarat vicepreședintele CJA.

La prezentarea publică a bugetului CJA au fost prezenți și liderii de grup ai AUR și USR. „Vom veni cu un set de propuneri și amendamente pe care le vom discuta în structurile de specialitate, și vom vedea dacă și ce anume mai poate fi adăugat. Să nu uităm că există și zone defavorizate, pe care trebuie să le avem în vedere. Mă bucur că există și partea de activitate sportivă, sper că acest lucru se va materializa. Așadar, grupul AUR va veni la acest proiect cu un set de amendamente. Ne gândim să fim într-o relație de colaborare cu conducerea CJA pentru a avea un buget 2025 echilibrat”, a declarat Florin Galiș, președintele AUR Arad.

„Pentru marile investiții există un curs al dezvoltării, în care ne aflăm la acest moment. E clar că bugetul nu poate mulțumi pe toată lumea, dar există zone care nu au de suferit, care își vor continua activitatea. Sume de bani care vin din PNRR, care vin și din programele de dezvoltare, e clar că trebuie să ne concentrăm pe dezvoltare, e singura modalitate de a aduce bunăstare cetățenilor. Aceste lucruri se vor vedea în viața de zi cu zi. Până în data de 11 se pot depune amendamente. Și noi vom face acest lucru, dar tot pe partea de echilibrare a unor secțiuni, cum ar fi cultura sau sportul”, a declarat Vasile Cătană, consilier județean USR.

 

Read more
Stagiu de practică în Salonic pentru elevii Liceului Tehnologic „Francisc Neuman” Arad

În perioada 10-28 februarie 2025, un grup de 33 de elevi din clasele a X-a A, B și C, de la Liceul Tehnologic „Francisc Neuman” Arad, respectiv a X-a A, de la Structura Liceul Tehnologic ,,Iuliu Moldovan” Arad au participat la un stagiu de practică în Salonic – Grecia.

Acest stagiu de practică a fost organizat în cadrul proiectului Erasmus+ Acțiunea Cheie 1 – Formare profesională VET nr. 2024-1-RO01-KA121-VET-000214383, proiect derulat în cadrul Acreditării Erasmus+ cod 2020-1-RO01-KA120-VET-095355 deținută de Liceul Tehnologic ,,Francisc Neuman” Arad. Elevii participanți la mobilitate urmează cursurile liceale în cadrul specializărilor: tehnician în achiziţii şi contractări, coafor stilist, tehnician în silvicultură și exploatări forestiere, tehnician designer mobilă și amenajări interioare și tehnician designer vestimentar.

Pe parcursul celor trei săptămâni petrecute în Salonic, elevii au efectuat practica de specialitate, în zilele lucrătoare ale săptămânii, la agenţi economici și saloane de înfrumusețare sub îndrumarea tutorilor desemnaţi. Astfel ei au fost pregătiţi pentru: integrarea la locul de muncă, lucrul în echipă, tranziţia de la şcoală la muncă, comunicarea eficientă, utilizarea mijloacelor şi instrumentelor digitale, satisfacerea cerinţelor clienţilor şi dezvoltarea personală, în scopul obţinerii performanţei.

În funcţie de specializare, elevii au dobândit competenţe şi abilităţi despre: diagnosticarea și determinarea tipului de păr, alegerea instrumentelor și echipamentelor necesare pentru uscarea părului, etica profesională, comunicarea eficientă, procedeele specifice contabilităţii, preţurile mărfurilor, etichetarea şi ambalarea ecologică, tranziţia de la şcoală la viaţa activă, cultura calităţii, utilizarea limbajului de specialitate şi asumarea rolurilor în echipă, cerinţele locului de muncă, crearea unei coafuri simple bazate pe împletituri cu diferite volume, realizarea de sarcini de lucru corect şi cu încadrare în timp, antreprenoriat, autoevaluare, adaptarea la schimbare şi controlul calităţii, determinarea indicelui de pierdere a materialelor textile, urmarea pașilor dintr-un proces complet de producție, pregătirea pieselor pentru a face produse vestimentare, alimentarea mașinilor de cusut simple și mașinile de cusut elastice: Triplock, Uberdeck, respectarea metodelor de bază folosite pentru tăierea țesăturilor, determinarea stadiului de poluare a solului în funcție de pesticidele utilizate, analizarea condițiilor climatice specifice zonei și influența acestora asupra productivității solului, realizarea compostului, analizarea solului adecvat pentru agricultură și exploatării forestiere, determinarea pH-ul solului și caracteristicilor N, P, K, identificarea operațiilor de tăiere a lemnului masiv, identificarea mașinilor și dispozitivelor utilizate pentru tăierea lemnului masiv efectuarea operațiilor de tăiere, alegerea mașinilor specifice operației, recunoașterea pieselelor componente ale mașinilor, poziționarea dispozitivelor de lucru, efectuarea operațiilor de tăiere: tăiere, secționare, dăltuire, feliere, tăiere în condiții de muncă sigure, alegerea uneltelor de tăiere pentru operațiile de tăiere a lemnului masiv, montearea uneltelelor pe mașinile corespunzătoare pentru operațiile respective, respectarea cerințelelor ergonomice la locul de muncă.

Elevii au susţinut două evaluări intermediare, iar evaluarea finală a avut loc în ultima zi de mobilitate. Validarea stagiului s-a făcut prin certificate de participare, acorduri de formare şi documente de mobilitate Europass. De organizarea mobilităţii s-a ocupat Educational Organization Ipodomi Salonic, organizaţie intermediară reprezentată de doamna Sinani Eleni-Ioanna – director. Grupul a fost coordonat de doamna Mircea Ioana de la Educational Organization Ipodomi Salonic.

Elevii au fost însoţiţi de prof. Iovescu Camelia Elena, prof. Cherecheș Marcela Liana prof. Julan Cosmin Mircea și prof. Hojda Vasile. Activităţile din cadrul proiectului au fost monitorizate de prof. Lupei Anca Marilena – coordonator proiect şi director adjunct al Liceului Tehnologic ,,Francisc Neuman” Arad.

Vizite culturale: Biserica Sfântul Mare Mucenic Dimitrie din Salonic – Aghios Dimitrios, Rotonda, Arcul și Palatul lui Galeriu din Salonic, Cascada de la Edessa și Băile Termale de la Pozar, Fortăreața Eptapyrgion și Mănăstirea Vlatadon din Salonic, Biserica Sfânta Sofia – Hagia Sofia și Catedrala Mitropolitană Sfântul Grigorie Palama din Salonic, Turnul Alb din Salonic, Izvorul Termal Thermi.

Considerăm că stagiile de practică în alte ţări îmbunătăţesc cultura generală şi cea de specialitate, procesul de tranziţie de la educaţie şi formare către piaţa muncii, consolidând în acelaşi timp cooperarea europeană în domeniul educaţiei şi formării profesionale VET.

 

 

prof. Julan Cosmin Mircea

Read more
Un arădean a fost prins conducând cu permisul suspendat pe strada Poetului

Polițiștii din Secția 1 Vlaicu au identificat, la data de 5 martie 2025, un bărbat de 50 de ani, originar din Arad, în timp ce conducea un autoturism pe strada Poetului, deși dreptul său de a conduce era suspendat.
În urma verificărilor, pe numele conducătorului auto a fost întocmit un dosar de cercetare penală pentru săvârșirea infracțiunilor legate de regimul circulației rutiere pe drumurile publice.

Read more
Articole vestimentare furate dintr-un magazin din Pâncota: Suspectată, o tânără de 21 de ani

Polițiștii din Pâncota au fost alertați în legătură cu un furt petrecut la data de 4 martie 2025, în jurul orei 10:30. Conform informațiilor, dintr-un magazin din localitate au fost sustrase articole vestimentare, în valoare totală de aproximativ 500 de lei.
În urma anchetelor efectuate, autoritățile au identificat o tânără de 21 de ani, originară din Șiria, suspectată de săvârșirea faptei. Dosarul penal a fost deschis, iar cercetările continuă sub aspectul infracțiunii de furt.
Potrivit surselor, prejudiciul a fost recuperat integral și returnat societății comerciale afectate.

Read more
Un bărbat din Ghioroc, cu o alcoolemie de 2,48 g/l, a fost prins pe autostradă la volanul unui TIR

Un șofer de TIR în vârstă de 47 de ani, din Arad, a fost oprit pe Autostrada A1 Râmnicu Vâlcea – Deva și testat pentru alcool. Acesta a fost reținut, întrucât în sânge alcoolemia a fost de 2,48 g/l. Polițiștii din cadrul Biroului Poliție Autostrăzi A1 Râmnicu Vâlcea-Deva au oprit, pentru control, pe autostrada A1, la kilometrul 307, un TIR condus de un bărbat de 47 de ani, din localitatea Ghioroc, județul Arad, conform stiripesurse.ro.
În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,10 mg/litru alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la spital, unde i-au fost recoltate mostre biologice, rezultatul analizelor de laborator indicând o alcoolemie de 2.48 g/l alcool pur în sânge.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului sau a altor substanțe și au luat măsura reținerii pentru 24 de ore față de bărbatul de 47 de ani.
Bărbatul va fi prezentat joi Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, pentru dispunerea măsurilor legale.

Read more
Peste 100 de kilograme de medicamente expirate, predate voluntar la centrul de colectare din Arad

Peste 100 de kilograme de medicamente expirate, considerate deşeuri periculoase, au fost predate voluntar de arădeni la punctul de colectare deschis anul trecut la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Arad. Reprezentanţii unităţii au transmis miercuri, la solicitarea AGERPRES, că începând cu 15 mai 2024, când a fost deschis centrul de colectare, s-au prezentat 68 de persoane care au predat 114 kilograme de medicamente.
În medie, fiecare persoană a predat 1.670 de grame medicamente, însă reprezentanţii spitalului au precizat că unele persoane au adus mai multe deşeuri de acest fel pentru că le-au preluat şi de la rude sau vecini.
Până anul trecut, cei care deţineau medicamente expirate le puteau preda farmaciilor, însă reglementările au fost schimbate, iar acestea deşeuri se colectează în centre ale spitalelor publice sau private.
Aceste deşeuri sunt preluate de la cetăţeni şi colectate separat faţă de cele rezultate din activitatea medicală a spitalului, în recipiente speciale. Se pot preda medicamente cu termenul de valabilitate depăşit, cu ambalaje deteriorate, reziduuri de medicamente sau medicamente retrase de pe piaţă. Nu pot fi predate însă medicamentele care au fost eliberate pe bază de reţete cu regim special, precum cele din categoriile psihotropelor şi stupefiantelor.

Read more
Un autoturism s-a făcut scrum pe drumul dintre Chișineu-Criș și Sintea Mare

Un incendiu violent a izbucnit astăzi la un autoturism, pe drumul dintre localitățile Chișineu-Criș și Sintea Mare. Pompierii militari din cadrul Gărzii de Intervenție Chișineu-Criș au intervenit imediat, cu o autospecială de stingere, pentru a limita pagubele și a preveni extinderea focului.
Incendiul s-a declanșat brusc, iar flăcările au cuprins rapid întregul autoturism. La momentul intervenției, arderea era generalizată, iar vehiculul a fost afectat în proporție de aproximativ 90%. Din fericire, nu s-au înregistrat victime. Șoferul autoturismului a reușit să oprească mașina și să părăsească cabina la timp, evitând astfel orice risc pentru viața sa.
Potrivit investigațiilor preliminare, cauza probabilă a incendiului ar fi un scurtcircuit electric în sistemul mașinii. Autoritățile continuă să analizeze situația pentru a stabili cu exactitate motivele care au dus la declanșarea focului.

Read more