News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Campania „Salvator din pasiune” continuă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” al județului Arad a dat startul înscrierilor pentru formarea unei noi serii de voluntari în cadrul programului național „Salvator din pasiune”.

Campania de recrutare se adresează tuturor persoanelor cu vârsta cuprinsă între 16 și 65 de ani care doresc să se implice, să învețe și să participe la misiuni, alături de salvatorii militari arădeni.

Cei interesați pot depune dosarele de înscriere, în perioada 25.02 – 10.03.2025 – sau până la ocuparea celor 25 de locuri alocate, accesând platforma: https://edirect.e-guvernare.ro/Admin/Proceduri/ProceduraVizualizare.aspx?IdInregistrare=6011748&IdOperatiune=4

Informații referitoare la constituirea dosarului se găsesc și pe site-ul ISU Arad, accesând acest link: https://isuar.igsu.ro/program-voluntariat/procedura-de-recrutare-a-voluntarilor-30

Pentru detalii suplimentare, persoanele interesate se pot adresa Inspectoratului pentru Situații de Urgență Arad, la numărul de telefon: 0257.230.616, în fiecare zi lucrătoare, intre orele 08:00 – 16:00.

Read more
Doi traficanți de droguri, prinși în flagrant de polițiștii SCCO Arad, în timp ce vindeau 5.500 de comprimate ecstasy

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Arad, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Arad, au documentat activitatea infracțională a două persoane, de 29 și 52 de ani, cercetate pentru trafic de droguri de mare risc.
Din cercetările efectuate a rezultat că, în luna februarie 2025, cele două persoane ar fi procurat, deținut și comercializat, în schimbul unor sume cuprinse între 100 și 12.500 de lei, peste 500 de comprimate ecstasy (drog de mare risc) care au fost indisponibilizate pe parcursul urmăririi penale.
Totodată, în după-amiaza de 23 februarie 2025, în municipiul Arad, cele două persoane au fost depistate în flagrant delict, în timp ce ar fi vândut 5.500 de comprimate ecstasy cu 27.500 de euro.
Ulterior, au fost pus în aplicare cinci mandate de percheziție domiciliară, în județele Arad și Timiș, fiind descoperite și ridicate cantități de droguri de risc (canabis), un cântar electronic, două autoturisme, 80 de baxuri de țigări de contrabandă (de diferite tipuri) cu valoarea de piață estimată la 120.000 de euro, precum și alte mijloace de probă.
La data de 23 februarie 2025, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Arad au dispus reținerea persoanelor cercetate, pentru 24 de ore.
La data de 24 februarie 2025, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Arad a dispus arestarea preventivă a acestora, pentru 30 de zile.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara și Inspectoratului de Poliție Județean Arad.

Read more
Schimbare majoră pe A1, la Nădlac: S-a eliminat tranzitul prin porțile de control

Începând astăzi, 25 februarie, ora 10, s-a modificat circulația pe autostrada #A1, la Nădlac, în zona fostului punct de trecere a frontierei Ungaria/România. Așadar, se circulă fără a mai tranzita prin porțile de control ale Poliției de Frontieră, urmând a se circula în continuare pe autostradă, în flux de trafic continuu.
Pe sensul de ieșire din țară, se poate folosi în continuare parcarea de scurtă durată și spațiul de servicii. Pe sensul de intrare în țară, sunt deschise parcarea și spațiul de servicii, precum și punctele de achiziționare a rovinietei și cel pentru obținerea Autorizațiilor Speciale de Transport – AST, pentru vehiculele cu depășiri de mase și/sau dimensiuni.
Reamintim că, după data de 1.01.2025, momentul de aderare a României la spațiul Schengen, DRDP Timișoara a realizat mai multe lucrări specifice pentru asigurarea unui trafic continuu, lucrări constând în refacerea semnalizării orizontale și verticale, realizarea de marcajele rutiere, repoziționare parapete etc.

Read more
Iustin Cionca: „Noi tot ce construim local este într-o logică regională”

Cultura construirii în Banat – a fost tema conferinței regionale de astăzi, de la Timișoara, la care a participat președintele Consiliului Județean Arad. Iustin Cionca a vorbit despre marile proiecte arădene, despre faptul că județul Arad se dezvoltă ca urmare a unei strategii ce are în vedere asigurarea unor condiții de viață, acasă, la Arad, cu cele pe care unii români sunt tentați să le caute în străinătate.

„Niciodată nu ne gândim la Arad ca un județ concurent cu Timișul sau cu celelalte județe limitrofe, noi am proiectat dezvoltarea locală în context regional. Am modernizat toate drumurile de legătură cu județul Timiș, modernizăm singura legătură a Aradului cu Hunedoara, prin Drumul Regelui, dar și legăturile cu județul Bihor, printr-un proiect finanțat din fonduri europene. Începem construirea drumului expres Arad-Oradea, care va crește mobilitatea în tot vestul țării”, a declarat Iustin Cionca.

Președintele Consiliului Județean Arad a prezentat și spitalele noi construite, proiectele în infrastructura de utilități și investițiile din educație. „Facem tot ce putem ca arădenii să nu mai plece în alte județe, să le oferim stabilitate, condiții bune de muncă. Avem trei orașe, din cele nouă, cu șomaj zero, iar ăsta cred că este un indicator bun și al performanței administrative”, a accentuat președintele Consiliului Județean Arad.

De la Arad, la conferința „Cultura Construirii” de la Timișoara, a participat si Ella Falcă, prezentând în premieră o randare video a Complexului Maternitate-Pediatrie, pe care firma sa de arhitectură îl proiectează. Complexul este construit de Consiliul Județean Arad, printr-un proiect PNRR, din fonduri europene.

O temă de discuție a reprezentat-o posibila conurbație Arad-Timișoara, o regionalizare care se produce deja organic, natural. Timișul  și Aradul sunt pe primele locuri în țară la exporturi, la productivitate, iar strângerea relațiilor dintre cele două ar dezvolta și mai mult vestul țării.

Europarlamentarul Gheorghe Falcă, fondator al Alianței Vestului, a participat la conferința de la Timișoara.

Read more
Atenție, șoferi! Valea Mureșului se închide, din cauza unui convoi agabaritic

Începând cu ora 09:00 se deviază traficul rutier pentru toate categoriile de autovehicule de pe DN 7 pe autostrada #A1, între localitățile Bătuța și Lipova, jud. Arad.
Măsura a fost instituită în colaborare cu Poliția Rutieră pentru montarea sistemelor de tip ”flyover”, necesare traversării structurilor din zona localității Conop, de către convoiul agabaritic, care circulă spre Termocentrala Mintia.
Vă rugăm să respectați semnalizarea rutieră temporară!

Read more
Complexul comercial Funshop Park din Vladimirescu se deschide pe 6 martie

Compania poloneză Scallier extinde rețeaua de parcuri de retail FunShop Park din România și deschide centrul comercial de aproximativ 10.000 mp din Vladimirescu, Arad, la data de 6 martie 2025.
Noul FunShop Park Arad – Vladimirescu este aproape complet închiriat, aproximativ 95% din spații fiind contractate de branduri locale și internaționale precum DM, Sinsay, Pepco, KIK, Tedi și Agroland. Complexul va găzdui clubul de fitness Stay Fit Gym, mai multe restaurante, un food court în aer liber și un loc de joacă. Lidl, ancora principală a complexului, a fost deschis în luna decembrie a anului trecut.
FunShop Park Arad este cel de-al șaptelea parc de retail dezvoltat de Scallier în România, după cele de la Roșiorii de Vede, Focșani, Timișoara, Turda, Vaslui și Moșnița, cu o suprafață totală de aproximativ 60.000 mp GLA. Toate facilitățile de retail dezvoltate de companie sunt certificate BREEAM, scrie moneybuzz.ro.

Read more
Pompierii arădeni au intervenit la cinci incendii, în weekend

La sfârșit de săptămână (21 -23.02.2025), pompierii militari au acționat pentru gestionarea optimă a celor 89 de situații de urgență produse la nivelul județului Arad. Cele mai multe intervenții au constat în asistență medicală, echipajele SMURD intervenind la 82 de solicitări.

Totodată, salvatorii au intervenit și pentru stingerea a 5 incendii, precum și în alte 2 situații în sprijinul comunităților, cum ar fi: deblocarea persoanelor și asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor.

Cele 5 incendii au fost înregistrate astfel: două incendii izbucnite la coșurile de fum ale unor locuințe din localitățile Vărșand și Belotinț, două intervenții pentru stingerea unor incendii izbucnite la vegetație uscată, în localitățile Bonțești și Feniș și o intervenție pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locomotivă, în municipiul Arad. Incendiile au fost stinse prompt, fără a se înregistra victime, iar suprafața de teren afectată în cazul incendiilor de vegetație a fost de aproximativ 2 hectare.

Vă reamintim că, în perioada sezonului rece, numărul incendiilor produse la locuinţe şi gospodării crește semnificativ, iar pagubele materiale sunt, de cele mai multe ori, însemnate. Uneori, aceste incendii sunt soldate cu pierderi de vieți omenești.

În acest sens, pompierii arădeni vă reamintesc măsurile de prevenire a incendiilor în sezonul rece:

❗Verificarea mijloacelor şi instalaţiilor de încălzire, a instalaţiilor de alimentare cu gaze naturale şi a coşurilor de evacuare a fumului şi gazelor de către personal autorizat;

❗Este interzisă utilizarea reşourilor, radiatoarelor, sobelor metalice sau de teracotă dacă sunt defecte, improvizate sau amplasate în locuri care prezintă pericol de incendiu sau explozie;

❗Nu vor fi utilizate instalaţii electrice defecte, montate direct pe materiale combustibile, cu improvizaţii, cu legături electrice neacoperite de material electroizolant etc.;

❗Reparaţiile la instalaţiile electrice vor fi executate doar de personal autorizat.

Informaţii despre modul de comportare în cazul produceri unor situaţii de urgenţă pot fi obţinute prin accesarea platformei
naţionale de pregătire în situaţii de urgenţă https:// fiipregatit.ro și aplicaţia de mobil DSU, care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Read more
Antoniu Martin, la Festivalul de Geopolitică Europeană de la Veneția

Istoricul și politologul Antoniu Martin va participa și în acest an la Festivalul de Geopolitică Europeană de la Veneția, eveniment de referință la nivel internațional, care se va desfășura între 3-5 aprilie.
Acest forum de dezbateri reunește, pentru a cincea ediție, personalități consacrate în domenii precum diplomația și relațiile internaționale, securitate și apărare, drepturile omului, tehnologii militare și civile, securitate cibernetică, economie etc.
„Evenimentul la care voi participa pentru a doua oară este un veritabil for de dezbateri și discuții privind provocările principale care stau în fața Europei și nu numai în noul context geopolitic. Una dintre menirile Festivalului de Geopolitică Europeană o reprezintă identificarea unor soluții și abordări pentru mediul decizional care să răspundă cât mai adecvat situațiilor prezente și viitoare”, a precizat dr. Antoniu Martin.

Read more
Legătura cu județul Timiș, blocată din cauza unui transport agabaritic care tranzitează regiunea

Consiliul Județean Arad anunță faptul că transportul agabaritic care tranzitează regiunea noastră afectează traficul rutier, inclusiv în ceea ce privește județul nostru, prin legăturile pe care le avem cu Timișul.

Convoiul, cu o masă totală de 788 tone, o lungime de 120 metri, lățime de 6 metri și înălțime de 5,4 metri parcurge traseul: Nădlac DN 7 – DN 7G – A1 – nodul rutier Giarmata.

Astfel, drumul Giarmata-Pișchia-Alioș (prelungire a tronsonului Zăbrani-limită județ Timiș) va fi blocat astăzi, 24 februarie, între orele 9-18.

Consiliul Județean recomandă celor aflați în traffic în această zonă să recurgă la rute ocolitoare.

Read more
Un transport agabaritic gigantic (788 tone) va traversa Aradul!

Un transport agabaritic record pentru România cu greutatea de 788 tone, se va efectua în perioada 23.02.2025 – 04.03.2025 începând cu ora 09:00 AM, pe ruta:

Nădlac 1 PTF – DN7 – Nădlac 2 PTF – DN7G – A1 – Giarmata – DJ691 – Pieschia – DJ691 – Alios – DJ691 – Neudorf – DJ682 – Lipova (str. Timișorii – pod Lipova – DN7) – DN7 – Ilia – A1 – Grind – DN68A – Săcămaș – DN7 – Termocentrala Mintia.  

Convoiul agabaritic va transporta o turbină către Termocentrala Mintia (județul Hunedoara), termocentrală aflată în plin proces de retehnologizare.

Convoiul are o lungime totală de 120 m, lățime de 6 m, înălțime de 5,4 m și greutate 788 tone. 

Transportul face parte dintr-un contract ce cuprinde peste 250 de componente care au început să fie livrate la Mintia încă din luna iunie 2024 și au termene fixe de instalare pe fundații.

Guvernul României a declarat proiectul „Centrala electrică MASS Mintia” ca proiect de importanță națională în domeniul energiei electrice. Această decizie subliniază angajamentul autorităților de a asigura securitatea energetică a țării, de a moderniza Sistemul Energetic Național (SEN) și de a sprijini dezvoltarea economică prin investiții strategice.

Noua centrală, amplasată în județul Hunedoara, va funcționa pe baza unor tehnologii moderne și eficiente, utilizând turbine cu gaz și abur, cu o capacitate instalată totală de 1,770 MW. Prin această investiție, estimată la 1,4 miliarde de euro, se vor crea sute de locuri de muncă și se va contribui la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, aliniindu-ne obiectivelor europene de decarbonizare. Centrala va produce anual aproximativ 12,159 GWh de energie electrică, având o durată de viață proiectată de 30 de ani.

Read more