Jaf ca-n filme la Cintei. Proprietarii unei case, bătuți de hoți, care au plecat cu bani, bijuterii și un BMW
LocalUltimele stiri 14 februarie 2025 0
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Chișineu-Criș, la data de 13.02.2025, au propus arestarea preventivă pe o perioadă de 30 de zile a inculpatului B.G., cercetat sub aspectul săvârsirii infracțiunii de tâlhărie calificată în formă continuată (2 acte materiale), faptă prev. de art. 233, art. 234 alin. 1 lit. a, c si f din Codul penal, cu aplic. Art. 35 alin. 1 din Codul penal, judecătorul de drepturi si libertăți din cadrul Judecătoriei Chișineu-Criș admițând propunerea si dispunând arestarea preventivă pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 13.02.2025 a inculpatului B.G.
Din probatoriul administrat în cauză a rezultat că: La data de 15.10.2024, în jurul orelor 09:20, numitul B.G. împreună cu o persoană necunoscută, având cagule pe față si mănusi pe mâini, au pătruns în imobilul situat în com. Zărand, sat Cintei, unde, prin violențe aplicate persoanelor vătămate S.L. si S.F.I., respectiv lovituri aplicate la nivelul feței si a corpului cu pumnii si cu o rangă ce o aveau asupra lor, precum si prin folosirea de spray iritant lacrimogen, le-au deposedat pe acestea de suma de 3500 de lei, cantitatea de aproximativ 100 – 120 grame de aur în bijuterii si cheia autoturismului marca BMW.
Totodată, au imobilizat-o pe S.L. prin legarea mâinilor si a picioarelor cu o sfoară si au închis-o în cămara imobilului. Ulterior si-au asigurat scăparea prin sustragerea autoturismului marca BMW.
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au depistat în urma controalelor nesistematice efectuate în zona de competență patru cetățeni străini fără drept de a călători în spațiul Schengen.
În data de 13.02.2025, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au efectuat controale aleatorii și nesistematice pe căile de comunicații din apropierea frontierei. Cu această ocazie, a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat în România, condus de către un cetățean român.
În urma efectuării controlului asupra mijlocului de transport, au mai fost depistate, călătorind alături de șofer, patru persoane fără documente de călătorie.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru verificări unde, în urma acestora, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Bangladesh, cu vârste cuprinse între 26 și 42 de ani.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șoferul român și trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii străini, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
În urma aderării complete a României la Spațiul Schengen, Poliția de Frontieră continuă să acționeze în baza analizelor de risc pentru a asigura securitatea la granițele țării. De asemenea, competența privind migrația ilegală rămâne în continuare la nivel național pentru gestionarea eficientă a acestui tip de infracționalitate.
Pe 13 februarie 2025, la Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” din Arad, a avut loc o consultare publică organizată de Hub-ul cultural mARTA, având ca temă proiectul New European Bauhaus. Evenimentul a reunit elevi, profesori și membri ai comunității locale, care au discutat despre integrarea esteticii, sustenabilității și inovației în transformarea spațiilor urbane.
Directorul Hub-ului mARTA, Ovidiu Balint, a declarat: „Suntem recunoscători pentru prezența și entuziasmul arătat la evenimentul dedicat proiectului New European Bauhaus de la Colegiul Național ‘Elena Ghiba Birta’ Arad. Evenimentul a fost o sursă de inspirație, unde am explorat împreună modul în care estetica, sustenabilitatea și inovația pot transforma spațiile urbane.”
Această întâlnire face parte dintr-o serie de consultări publice inițiate de Hub-ul mARTA pentru a implica comunitatea arădeană în dezvoltarea proiectului. Anterior, pe 10 februarie, a avut loc o consultare similară la Colegiul de Arte „Sabin Drăgoi”, unde participanții au discutat despre transformarea fostei fabrici MARTA într-un centru cultural modern, care să îmbine estetica, sustenabilitatea și inovația.
În 2024, Hub-ul mARTA a organizat mai multe consultări publice cu diverse grupuri de interese:
-
Antreprenori: S-a propus crearea unui spațiu de coworking dedicat companiilor private, care să integreze activități corporatiste precum teambuildinguri și întâlniri de afaceri. De asemenea, s-a sugerat ca spațiile de cazare planificate pentru invitații Hub-ului să fie disponibile și pentru companii, oferind astfel o sursă suplimentară de venit.
-
ONG-uri: Reprezentanții organizațiilor nonguvernamentale au subliniat necesitatea creării unor circuite accesibile persoanelor cu dizabilități și promovarea energiei verzi. Alte propuneri au inclus reciclarea artistică și implicarea artizanilor locali în producția de suveniruri.
-
Arhitecți: S-au adus sugestii pentru designul interior al clădirii, inclusiv amenajarea Muzeului Tehnicii și Tehnologiei și a sălilor multifuncționale.
Aceste consultări au avut ca scop identificarea nevoilor comunității și conturarea unei viziuni pentru viitorul Hub cultural mARTA. Proiectul beneficiază de o finanțare europeană de 6.950.000 de euro prin programul Noul Bauhaus European și urmărește reabilitarea fostei fabrici MARTA de pe Calea Aurel Vlaicu, transformând-o într-un centru cultural modern.
Pentru cei interesați să contribuie cu idei și propuneri, Hub-ul mARTA pune la dispoziție secțiunea „IMPLICĂ-TE” pe site-ul oficial: https://hubmarta.ro/. Rămâneți aproape pentru a descoperi viitoarele proiecte inovatoare care vor modela viitorul cultural al Aradului.
Read moreCompania de Apă Arad anunță că, vineri, 14.02.2025, în intervalul orar 09:00-16:00, furnizarea apei potabile va fi întreruptă pe străzile: Calea Radnei (numere pare), Frăției, Ciobanului, Vrancei, Pășunii, Fluierului, Gherghinei, Busuioc, Abrud, Voinicilor – pentru lucrări de montare a contoarelor ultrasonice, cu citire la distanță. Rugăm utilizatorii să faciliteze accesul si recomandăm să își asigure, din timp, o rezervă de apă pentru consum și menaj.
Read more
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au depistat în urma controalelor nesistematice efectuate în zona de competență șapte cetățeni străini fără drept de a călători în spațiul Schengen.
În data de 12.02.2025, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au efectuat controale aleatorii și nesistematice pe autostrada A1. Cu această ocazie, a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat în România, condus de către un cetățean român.
În urma efectuării controlului asupra mijlocului de transport, au fost depistate şapte persoane, una pe scaunul pasagerului din față, patru așezate pe bancheta din spate și alte două în portbagaj.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru verificări unde, în urma acestora, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Bangladesh, cu vârste cuprinse între 22 și 53 de ani.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șoferul român și trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii străini, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
În urma aderării complete a României la Spațiul Schengen, Poliția de Frontieră continuă să acționeze în baza analizelor de risc pentru a asigura securitatea la granițele țării. De asemenea, competența privind migrația ilegală
rămâne în continuare la nivel național pentru gestionarea eficientă a acestui tip de infracționalitate.
În această dimineață, echipele de intervenție au acționat pe drumurile județene pentru deszăpezirea și combaterea poleiului. Utilajele au fost mobilizate pe tronsoanele Berechiu – Cermei – Șepreuș – Sintea Mare, respectiv Șiștarovăț – Cuveșdia – limita jud. Timiș, dar și pe alte drumuri unde s-a sesizat polei. Intervenția va continua pe tot parcursul zilei pentru a menține condiții sigure de circulație.
Autoritățile recomandă conducătorilor auto să circule cu prudență, să adapteze viteza la condițiile de drum și să echipeze vehiculele corespunzător sezonului de iarnă.
„Facem toate eforturile pentru a asigura siguranța pe drumurile județene, însă este important ca fiecare participant la trafic să respecte regulile de circulație și să fie vigilent în aceste condiții meteorologice. Prevenția este cheia pentru evitarea oricăror evenimente neplăcute,” a declarat președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca.
Read more
Incendiu devastator la o locuință din Fântânele: patru persoane afectate, una resuscitată cu succes
LocalUltimele stiri 12 februarie 2025 0
În această dimineață, în jurul orei 06:00, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă cu regim de înălțime P+M, situată în localitatea Fântânele.
Pentru gestionarea situației, la fața locului au fost trimise de urgență forțe și mijloace din cadrul Detașamentului de Pompieri Arad, inclusiv două autospeciale de stingere, o autospecială de descarcerare, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțime, precum și două ambulanțe SMURD. De asemenea, Serviciul de Ambulanță Județean Arad a suplimentat intervenția cu două ambulanțe.
La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta prin ardere generalizată la nivelul unei încăperi a casei, generând degajări mari de fum, pe o suprafață de aproximativ 20 de metri pătrați.
Patru persoane afectate, una în stare gravă
În interiorul locuinței, salvatorii au identificat și extras trei victime aflate în stare de inconștiență. Dintre acestea, două prezentau semne vitale și au fost preluate de echipajele medicale pentru îngrijiri de specialitate. A treia victimă, un bărbat de 68 de ani, a fost găsită în stop cardio-respirator, fiind supusă manevrelor de resuscitare. Din fericire, acestea au avut succes, iar bărbatul a fost transportat ulterior la spital de către echipajul SMURD Terapie Intensivă Mobilă.
O a patra victimă, o femeie, a reușit să se autoevacueze din locuință. Aceasta era conștientă și a fost preluată de echipele medicale pentru evaluare și tratament.
Cauza incendiului: scurtcircuit electric
În urma cercetărilor preliminare, pompierii au stabilit că incendiul a fost provocat de un scurtcircuit electric, cauzat de un cablu deteriorat.
Intervenția promptă a echipajelor de urgență a limitat extinderea incendiului și a permis salvarea victimelor, însă evenimentul subliniază importanța verificării periodice a instalațiilor electrice pentru prevenirea unor astfel de tragedii.
Read more
Ca și în anul precedent și pe parcursul anul 2025, inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Arad vor fi implicați în Campania națională de informare și conștientizare cu privire la aplicarea corectă a Legii dialogului social, cu accent pe negocierea colectivă la nivel de unitate.
După cum este știut, Constituția României recunoaște la art.40, dreptul la asociere în sindicate, patronate și asociații profesionale, cu definirea misiunii acestora de reprezentare și apărare a drepturilor și intereselor, la art.41 alin.5 fiind recunoscut dreptul de negociere colectivă în muncă și de aplicare a convențiilor colective.
De asemenea, potrivit art.97 alin.1 din Legea 367 / 2022 privind dialogul social, negocierea colectivă este obligatorie la nivelul unităților care au cel puțin 10 angajați / lucrători. Angajatorul are obligația de a convoca părțile de reprezentare a lucrătorilor, precum și să susțină cadrul adecvat de alegere a reprezentanților lucrătorilor în lipsa existenței unui sindicat. Negocierea colectivă poate fi demarată și de către sindicat.
Prin urmare, obiectivele campaniei vizează promovarea negocierii colective, având în vedere principalele beneficii ale negocierii colective pentru angajați/lucrători, pe de o parte și angajatori, de pe altă parte.
Apelând la negocierea colectivă angajații pot dobândi drepturi superioare privind condițiile de muncă și de angajare, securitatea și sănătatea în muncă, aplicarea principiului egalității de șanse și tratament, protecție suplimentară în exercitarea drepturilor legale, concilierea vieții profesionale cu cea de familie, locuri de muncă și venituri mai stabile și nu în ultimul rând participarea la procesele decizionale. Salariul nu face obiectul negocierii colective, însă drepturile salariale finale se stabilesc prin negociere în limitele minime și maxime prevăzute de legile speciale și cu încadrarea în bugetul aprobat.
În ceea ce-i privește pe angajatori, negocierea colectivă poate asigura o pace socială și un climat de muncă favorabil performanței, productivitate și loialitate a personalului net îmbunătățite, participare mai mare a forței de muncă la locul de muncă, eficacitate și planificare bugetară precum și rezolvarea mai facilă a litigiilor.
Acțiunile ce vor fi întreprinse nu vor viza doar informarea și conștientizarea ci și corectitudinea de punere în aplicare a dispozițiilor legale privind negocierea colectivă și relațiile de muncă.
Astfel, în luna ianuarie au fost verificați și îndrumați un număr de 42 angajatori cu privire la importanța și necesitatea negocierii colective, fiind dispuse 20 de măsuri de intrare în legalitate.
Precizăm încă o dată, că potrivit Legii nr.367 / 2022 privind dialogul social, în situația în care într-o unitate nu există contract colectiv de muncă, angajatorul sau orice altă parte îndreptățită să participe la negocierea colectivă, poate iniția negocierea contractului colectiv de muncă în orice moment.
Read morePoliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au depistat în urma controalelor nesistematice efectuate în zona de competență patru cetățeni străini fără drept de a călători în spațiul Schengen.
În data de 10.02.2025, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au efectuat controale aleatorii și nesistematice pe autostrada A1. Cu această ocazie, a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat în România, condus de către un cetățean român.
În urma efectuării controlului asupra mijlocului de transport, au mai fost depistate, călătorind alături de șofer, patru persoane.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru verificări unde poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Bangladesh, cu vârste cuprinse între 20 și 44 de ani, intrați legal în România, în baza unor vize de muncă care au expirat între timp.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șoferul român și trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii străini, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
În urma aderării complete a României la Spațiul Schengen, Poliția de Frontieră continuă să acționeze în baza analizelor de risc pentru a asigura securitatea la granițele țării. De asemenea, competența privind migrația ilegală rămâne în continuare la nivel național pentru gestionarea eficientă a acestui tip de infracționalitate.
Ediția 2025 a unuia dintre cele mai îndrăgite proiecte ale Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad – Luna plină de teatru – se încheie la finalul acestei săptămâni cu două producții ale Teatrului de Nord Satu Mare (Trupa „Mihai Raicu”)
Astfel, sâmbătă, 15 februarie, de la ora 19.00, sala mare a TCISA găzduiește Metamorfoze – un spectacol pus la cale de trupa Fără Zahăr.
„Ideea spectacolului Metamorfoze are la bază transformarea lui Gregor Samsa în gândac. Decât să mă târăsc ca om / Mai bine-aşa, gândac de pom / De bălegar sau de pământ / Da’ chiar aşa, de care sunt? Căutându-și noua identitate, și o explicație pentru transformarea sa, Gregor nimerește într-un grup al metamorfozaţilor, unii deveniţi gândaci de mai de mult, alţii aflaţi încă într-o fază tranzitorie în ce priveşte acceptarea noii condiţii. Dar pentru asta există grupurile de suport. Mereu cu frica unei dezinsecţii inopinate, dar cu mare nevoie de socializare, gângăniile îşi prezintă, pe rând, povestea de viaţă. În final, Gregor nu reuşeşte să se identifice cu o specie de gândac anume, dar se identifică cu ceva mult mai important, cu un grup care îl acceptă şi în cadrul căruia îşi găseşte noua familie.”– spun creatorii spectacolului
„Plin de culoare și de ghidușie, deși cu un subtext nu întotdeauna ușurel, a fost Metamorfoze, „spectacol concert pus la cale de trupa Fără Zahăr”, pe versurile lui Bobi Dumitraș și în regia muzicală a lui Bobo Burlăcianu (Teatrul de Nord Satu Mare, trupa „Mihai Raicu”). Într-o filiație liberă după povestirea kafkiană omonimă, montarea prezintă, într-o succesiune de „micro-recitaluri”, povești de transformare ale unor gângănii cu evidente trăsături caracteriale antropomorfe. Tonul general este unul de ludic pur și dur, cu exhibiționisme și pusee de personalitate ale protagoniștilor, cu ironii reciproce și înțepături între diversele clase, categorii și grupe de insecte. Un insectar al regnului uman, se poate extrapola, dar în litotă. O poveste savuroasă, amuzantă, rafinată, vie, proaspătă și deloc facilă.” (scrie Claudiu Groza în revista Tribuna)
Montarea, a cărei regie muzicală îi aparține lui Bobi Burlăcianu, îi are în distribuție pe: Andrei Stan, Sergiu Tăbăcaru, Cristian But, Andreea Mocan, Roxana Fânață, Dana Moisuc, Vlad Mureșan, Andrei Gîjulete, Romul Moruțan, Raluca Mara, Ioana Cheregi și Cătălin Mareș. Versurile îi aparțin lui Bobi Dumitraș, în vreme ce de mișcarea scenică s-a ocupat Roxana Fânață.
O zi mai târziu, în 16 februarie, tot de la ora 19.00, sala mare găzduiește un spectacol semnat de maestrul Gigi Căciuleanu: La Vie En Rose. Un demers artistic care îi aduce pe aceeași scenă pe: Roxana Fânață, Andrei Gîjulete, Ioana Cheregi, Andrei Stan, Dorina Nemeș, Bianco Erdei, Raluca Mara, Vlad Mureșan, Anette Marka și Sergiu Tăbăcaru
„La Vie En Rose este un spectacol gândit ca un dans amoros prin excelență. Cuplul este văzut ca un singur personaj format din două entități. Chiar dacă de fapt, uneori, nu este vorba decât de solitudini, cuplate la voia hazardului. Duse de același val. Legate între ele de dinamica câte unui firicel de melodie. De câteva note pe care le-ar auzi doar trecând din întâmplare pe lângă o fereastră deschisă, interferând astfel, cu secretul vreunei alte intimități. Ca și în viață cuplurile se fac și se desfac necontenit. Pe un montaj muzical reunind teme din epoca de aur a șansonetei franceze, „La Vie En Rose” s-ar putea defini ca un dans al amanților. În răstimpul căruia „dansActorii” trăiesc din plin muzica unui vesel (sau trist) Paris. Cine are în vedere „viața în roz”, are în minte implicit și opusul acesteia: „griul cotidian”. Cu, bineînțeles, ca și în cazul culorii roz, nuanțele acestuia. O relație se formează. O alta se destramă. Partenerii se comportă ca fiind „în mâna” celuilalt, prinși cu toții în „pânza de păianjen” a unui permanent joc de întâlniri și/sau despărțiri amoroase.”(spune Gigi Căciuleanu)
Decorul spectacolului poartă semnătura lui Cristian Gătina, iar costumele – cea a Annei Szabó. Asistent de regie este Tudor Dreve.
Biletele pentru ambele spectacole pot fi achiziționate fie de la casieria TCISA, fie online, de pe platforma eventim.ro
Read more










