News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Iustin Cionca: Astăzi am început construirea noilor stații de autobuz la Fântânele

Consiliul Județean Arad conectează noul cartier de locuințe din Fântânele la rețeaua de transport public. A început amenajarea celor două stații de autobuz, pe cele două sensuri de mers, între Fântânele și Aluniș, în dreptul cartierului rezidențial.

„Toată zona se va dezvolta în scurt timp, pentru că accesul la centura Aradului, prin noul pod peste Mureș, facilitează deplasarea către municipiu. Realizăm aceste stații de autobuz pentru cei care care vor folosi transportul în comun, pentru copiii care vor fi duși la școală cu microbuzele, dar și pentru un transport mai „verde” dinspre Fântânele spre municipiu și spre Valea Mureșului”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Read more
Atenție, șoferi! Schimbare de prioritate pe strada Horia

Atenție, șoferi! Ca urmare a  unei decizii a Comisiei de Sistematizare a Circulației, au fost schimbate regulile de circulație rutieră în intersecția străzilor Horia și George Coșbuc.  Dacă până acum aveau prioritate autovehiculele care veneau de pe strada George Coșbuc,  începând de miercuri, 27 noiembrie 2024, vor avea prioritate cele care vin de pe strada Horia.

Pentru a reglementa situația, pe partea dreaptă a străzii George Coșbuc se vor monta indicatoare rutiere cu semnificația ,,Cedează trecerea”.

Măsura a fost aprobată experimental pentru o perioadă de trei luni și a fost luată pentru fluidizarea traficului pe strada Horia, unde din cauza vechilor reglemetări rutiere se generau ambuteiaje care impiedicau accesul celorlalți participanți la trafic pe strada Gheorghe Popa de Teiuș.

În cazul în care măsura se va dovedi una eficientă aceasta urmează a se definitiva.

Circulați cu prudență și respectați semnificația noilor indicatoare rutiere!

Read more
Consiliul Județean Arad pornește, joi, iluminatul festiv

La Consiliul Județean Arad pornește, joi, iluminatul festiv! De la ora 16,30 va începe un spectacol de muzică tradițională arădeană de sărbători. Vor evolua ansambluri de dubași de la Săvârșin, Birchiș, Vărădia de Mureș, Bata, Vârfurile. La finalul spectacolului, președintele Consiliului Județean, Iustin Cionca, va porni iluminatul pe bradul natural plantat pe platoul din fața Consiliului.

Anul acesta au fost pregătite colțuri foto la Consiliul Județean, iar căsuțele au fost pavoazate deosebit față de anii precedenți. Căsuțele care vor găzdui Târgul de Crăciun de la Consiliul Județean se vor deschide joi. Târgul va funcționa în fiecare sfârșit de săptămână, până la Crăciun. Aici se vor putea cumpăra cadouri, vin fiert, produse gastronomice, dulciuri.

„Va fi un târg dimensionat pe contextul financiar actual, fără opulență, dar amenajat cu grijă și cu drag. Invit arădenii din tot județul să viziteze aranjamentul de sărbători de la Consiliul Județean și să ne bucurăm împreună de atmosfera de sărbători”, a declarat Iustin Cionca.

Read more
Iustin Cionca: Joi pornim iluminatul de sărbători la Consiliul Județean!

La Consiliul Județean Arad pornește, joi, iluminatul festiv! De la ora 16,30 va începe un spectacol de muzică tradițională arădeană de sărbători. Vor evolua ansambluri de dubași de la Săvârșin, Birchiș, Vărădia de Mureș, Bata, Vârfurile. La finalul spectacolului, președintele Consiliului Județean, Iustin Cionca, va porni iluminatul pe bradul natural plantat pe platoul din fața Consiliului.

Anul acesta au fost pregătite colțuri foto la Consiliul Județean, iar căsuțele au fost pavoazate deosebit față de anii precedenți. Căsuțele care vor găzdui Târgul de Crăciun de la Consiliul Județean se vor deschide joi. Târgul va funcționa în fiecare sfârșit de săptămână, până la Crăciun. Aici se vor putea cumpăra cadouri, vin fiert, produse gastronomice, dulciuri.

„Va fi un târg dimensionat pe contextul financiar actual, fără opulență, dar amenajat cu grijă și cu drag. Invit arădenii din tot județul să viziteze aranjamentul de sărbători de la Consiliul Județean și să ne bucurăm împreună de atmosfera de sărbători”, a declarat Iustin Cionca.

Read more
Monica Dajbog (MAI): Peste 300 de sesizări la posibile incidente electorale, semnalate pe parcursul nopţii

Un număr de 306 sesizări cu privire la posibile incidente electorale au fost semnalate pe parcursul nopţii, dintre care 33 nu s-au confirmat, iar alte 87 urmează să fie verificate, a declarat, duminică, purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne (MAI), Monica Dajbog.

„Efectivele MAI au întocmit trei dosare penale cu privire la posibile infracţiuni. De asemenea, angajaţii MAI au aplicat 43 de amenzi, în valoare de aproape 70.000 de lei şi 110 avertismente pentru contravenţii referitoare la procesul electoral. Cele mai multe sesizări au vizat continuarea propagandei electorale”, a spus Dajbog.

Ea a precizat că pe parcursul nopţii nu au fost înregistrate incidente cât timp cele 18.968 de secţii de vot organizate la nivel naţional s-au aflat sub protecţia efectivelor MAI, iar în această dimineaţă, toate secţiile au fost predate preşedinţilor birourilor electorale ale secţiilor de vot cu sigiliile intacte.

Aproximativ 70% din sancţiunile aplicate au fost însă sub formă de avertisment, scopul fiind de a descuraja încălcarea cadrului legal. Printre persoanele sancţionate se numără reprezentanţi şi simpatizanţi ai mai multor formaţiuni politice, dar şi candidaţi.

„Reamintesc că persoana care continuă propaganda electorală, după încheierea oficială a campaniei electorale, inclusiv prin intermediul reţelelor de socializare, considerate spaţiu public, poate fi sancţionată cu amendă cuprinsă între 1.500 şi 4.500 de lei”, a mai declarat Dajbog.

Aproximativ 45.000 de angajaţi MAI sunt mobilizaţi, duminică, pentru a asigura desfăşurarea în condiţii de siguranţă a alegerilor.

„Peste 8.700 de efective au ca principală sarcină menţinerea climatului de ordine publică la nivelul întregii ţări, în timp ce aproximativ 20.500 de angajaţi sunt responsabili cu protecţia secţiilor de vot”, a mai spus oficialul MAI. AGERPRES

Read more
Incendiu la o casă din Ineu

În această dimineață, în jurul orei 08:00, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă din orașul Ineu. Pentru misiune au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Detașamentului de Pompieri Ineu, cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD.
La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta la nivelul podului casei, cu degajări de fum, pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați. Intervenția promptă a pompierilor a făcut ca incendiul să fie stins în limitele găsite, protejând astfel restul locuinței.
Din fericire, nu s-au înregistrat victime, iar cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind coșul de fum deteriorat.

Read more
Atenționare de cod portocaliu, vânt puternic în județul Arad

Administrația Națională de Meteorologie avertizează că în intervalul 22 noiembrie ora 02:00 până în data de 22 noiembrie ora 16:00 vor fi intensificări puternice ale vântului, cu viteze la rafală de 70…85 km/h/

În zona joasă a județelor Caraș-Severin, Timiș și Arad, în a doua parte a nopții de joi spre vineri și în prima parte a zilei de vineri, vor fi intensificări puternice ale vântului, cu viteze la rafală de 70…85 km/h.

Read more
Romsilva va planta circa 3 milioane de puieți forestieri în campania de împăduriri de toamnă

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva va planta circa 3 milioane de puieți forestieri în campania de împăduriri de toamnă, regenerând 2.096 hectare fond forestier.

Din acestea, 1.212 hectare sunt regenerate natural, iar 884 vor fi regenerate artificial, prin lucrări de împăduriri. De asemenea, în campania de împăduriri de toamnă, se vor realiza lucrări de completări curente în plantații pe 218 hectare fond forestier și lucrări de refacere a plantațiilor afectate de calamități pe alte 327 hectare.

În campania de toamnă, șantierele de împăduriri sunt concentrate, în cea mai mare parte, în zone de câmpie din sudul țării și zone din lunca și Delta Dunării.

Menționăm că înainte de debutul campaniei de împăduriri de toamnă au fost realizate lucrări mecanizate de pregătirea terenului și a solului, iar în pepinierele silvice au fost scoși și pregătiți puieții forestieri necesari.

Programul de regenerare a fondului forestier proprietatea publică a statului și administrat de Regia Națională a Pădurilor – Romsilva prevede regenerarea, în acest an, în cele două campanii de împăduriri, de primăvară și de toamnă, a 12.047 hectare, din care 8.158 prin regenerări naturale și 3.889 prin lucrări de împăduriri.

În campania de împăduriri de primăvară, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva a regenerat 10.552 hectare fond forestier proprietatea publică a statului, 7.462 hectare prin regenerări naturale și 3.090 hectare prin regenerări artificiale, fiind realizate, de asemenea, lucrări de completări pe 2.177 hectare și de refacere a plantațiilor pe 381 hectare. Pentru realizarea tuturor acestor lucrări, de împăduriri, completări și refaceri, au fost utilizați 20,8 milioane de puieți forestieri.

În ultimii cinci ani, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva a regenerat 72.330 hectare fond forestier proprietatea publică a statului, din care 48.604 hectare prin regenerări naturale și 23.726 hectare prin lucrări de împăduriri, pentru toate lucrările curente de regenerare, lucrări de împăduriri, refaceri și completări, fiind utilizați circa 132 milioane de puieți forestieri, produși în pepinierele silvice proprii.

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva administrează circa 3,13 milioane hectare păduri proprietatea publică a statului, circa 48% din pădurile țării, și asigură servicii silvice pentru circa un milion hectare de păduri aflate în alte forme de proprietate.

Read more
Cod portocaliu de viscol și ninsori pentru nordul județului Arad

Administrația Națională de Meteorologie a emis două avertizări meteorologice de vreme rea – COD GALBEN și COD PORTOCALIU, pentru zona de nord a județului, după cum urmează:
– avertizare COD GALBEN METEO, valabilă astăzi, 21.11.2024, în intervalul orar 10:00-23:00, fiind prognozate intensificări ale vântului cu rafale de 50-70 km/h;
– avertizare COD PORTOCALIU METEO, valabilă pentru data de 22.11.2024, în intervalul orar 02:00-20:00, fiind prognozate fenomene de viscol puternic și ninsori abundente în zona înaltă. Vântul va sufla cu putere (80-120 km/h), va ninge viscolit și se va depune strat de zăpadă consistent, iar vizibilitatea va fi redusă și zăpada troienită.

❗❗RECOMANDĂRI PENTRU CETĂȚENI❗❗

❗Evitați să porniți la drum pe timp de viscol şi ninsoare puternică, iar dacă deplasarea este absolut necesară, informați-vă în prealabil dacă pe traseul stabilit nu sunt drumuri blocate.
❗Înainte de plecare, asigurați-vă că autovehiculul este echipat corespunzător pentru circulaţia în condiţii de iarnă (anvelope specifice sezonului rece, lanţuri antiderapante, lopată, săculeţ cu nisip etc.).
❗Urmăriți la posturile radio/TV buletinele meteorologice și recomandările autorităților.
❗Evitați atingerea stâlpilor sau firelor căzute la pământ.
❗Evitați adăpostirea sau trecerea prin apropierea copacilor, stâlpilor, panourilor publicitare, construcţiilor cu elemente de arhitectură ce pot fi uşor dislocate, precum şi a imobilelor aflate în construcţie.
❗Nu vă aventurați pe trasee turistice, în zona montană, fără a vă informa în prealabil și fără a fi echipați corespunzător pentru asemenea activități.
Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro și aplicația de mobil DSU care poate fi descărcată gratuit de pe App Store și Google Play.
ℹ️ Info: https://www.meteoromania.ro/avertizari/

Read more
Primele ninsori în județul Arad, la Moneasa, Julița și Mădrigești

Județul Arad a fost martorul primelor semne ale iernii, cu ninsoare în zonele Moneasa, Julița și Mădrigești. În fața acestor condiții meteo, noaptea trecută s-a intervenit pentru a asigura siguranța circulației pe drumurile județene.

„Echipele sunt pregătite să intervină în orice moment, iar în această dimineață, primele acțiuni de deszăpezire au avut loc în zonele afectate de ninsoare. Prioritatea noastră este să menținem drumurile județene deschise și în siguranță pentru toți participanții la trafic. Suntem atenți la prognozele meteo și continuăm să monitorizăm situația”, a declarat Răzvan Ciubotaru, director al direcției Tehnice din cadrul Consiliului Județean Arad. Pe toate cele cinci sectoare de drum ale județului, operatorul este SC Inteco Holding SRL, care are la dispoziție un total de 27 utilaje cu lamă și răspânditor, 24 încărcătoare frontale,5 autogredere și 5 mașini de patrulare.

Reamintim tuturor participanților la trafic să circule cu prudență și să respecte avertizările autorităților. Vom continua să oferim actualizări privind starea drumurilor județene pe măsură ce iarna își intră în drepturi.

Read more