News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Spectacol aniversar „Avram Iancu – 200 de ani”

Invităm arădenii la un eveniment de excepție, organizat de Consiliul Județean Arad și Centrul Cultural Județean, vineri, 19 iulie, la ora 19.00, în Cetatea Aradului! O experiență muzicală de neuitat, care marchează 200 de ani de la nașterea eroului național Avram Iancu și aduce un omagiu personalității emblematice a celui care a fost intitulat Crăișorul Munților.

În cadrul concertului vor evolua nume mari ale folclorului românesc: Mioara Velicu, Constantin Enceanu, Sava Negrean Brudașcu, Tudor Furdui Iancu, Oana Bozga Pintea, Gelu Voicu, Andreea Voica, Bogdan Toma și, de asemenea, Florentina și Petre Giurgi. De asemenea, vor participa Ionuț Langa, Rodica Ardelean-Onița, Petrică Pașca, Edi Motan, Roxana Suciu, Alexandru Pop Zărăndean și Voichița Suba.

Evenimentul va include un recital extraordinar al Orchestrei „Lăutarii”, condusă de maestrul Nicolae Botgros. Această orchestră este cunoscută pentru măiestria sa și contribuția semnificativă la promovarea și păstrarea muzicii tradiționale românești.

Gazda spectacolului va fi Iuliana Tudor, cunoscută pentru eleganța și profesionalismul său în prezentarea evenimentelor culturale.

Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a declarat: „Vă așteptăm cu drag să participați la acest moment special și să celebrăm împreună moștenirea culturală și istorică a Țării Moților. Este o onoare să organizăm acest eveniment aniversar, prin care aducem un omagiu lui Avram Iancu, o personalitate marcantă din istoria noastră. Sperăm ca acest spectacol să fie un prilej de reflecție și de mândrie pentru toți cei prezenți”.

Vicepreședintele Consiliului Județean Arad, Ionel Bulbuc, a adăugat: „Avram Iancu a fost și rămâne un simbol al curajului și al luptei pentru dreptate. Prin acest eveniment dorim să păstrăm vie memoria lui și să celebrăm valorile care ne definesc ca popor.”

La eveniment, intrarea este liberă, pe baza actului de identitate. Partenerul media al spectacolului este Televiziunea Română.

Read more
Adrian-Ioan Veștea: “Continuăm să dezvoltăm cooperarea româno-niponă în domeniile urbanismului și construcțiilor”

Adrian-Ioan VEȘTEA, ministrul dezvoltării, lucrărilor publice și administrației, a primit, astăzi, la sediul ministerului, vizita E.S. domnul Takashi KATAE, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Japoniei în România.

Discuțiile s-au axat, în principal, pe inițierea unor proiecte pilot interinstituționale de cercetare și inovare privind introducerea instrumentelor și tehnicilor digitale în managementul riscului de dezastre, cu implicarea mediului privat, academic și de cercetare și a autorităților publice, care să contribuie la optimizarea planurilor de acțiune și a politicilor de managementul riscurilor, astfel încât autoritățile publice să acționeze rapid și eficient în caz de cutremur. Totodată, ca măsură de prevenție, a fost propusă realizarea unor proiecte pilot pentru integrarea de noi tehnologii și materiale, în procesul de consolidare seismică a clădirilor și în reabilitarea infrastructurii de drumuri locale.

De altfel, anul trecut, în luna martie, România și Japonia au semnat un Parteneriat Strategic, menit să consolideze relațiile de cooperare dintre cele două țări, inclusiv în domeniul reducerii riscului de dezastre.

Cei doi oficiali au convenit asupra realizării unui schimb de bune practici privind reglementările tehnice în domeniile urbanismului și construcțiilor, evaluarea post-dezastru a pagubelor asupra clădirilor, verificarea siguranței post-seism a clădirilor și stabilirea soluțiilor de intervenție, precum și implementarea unor soluții moderne de reconstrucție.

România și Japonia cooperează deja cu succes la nivel științific și tehnologic în cadrul Centrului pentru Optică de Mare Putere de la Măgurele (ELI-NP), obiectiv finanțat prin de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, prin Compania Națională de Investiții.

“Am toată încrederea că parteneriatul româno – nipon va continua și va aduce noi oportunități de cercetare și dezvoltare, schimburi de experiență valoroase și rezultate cu efecte vizibile pe termen lung pentru ambele țări. În acest sens, reafirm angajamentul şi întreaga disponibilitate a reprezentanților Ministerului Dezvoltării pentru consolidarea acestei colaborări fructuoase în domenii de interes național și apreciez în mod deosebit angajamentul experților niponi de a participa la acțiuni comune împreună cu statul român, a subliniat ministrul Adrian-Ioan VEȘTEA.

Read more
UTA reia de astăzi campania de vânzare a abonamentelor pentru SuperLiga

UTA reia campania de vânzare a abonamentelor. A făcut-o deja online AICI, dar de astăzi cei care doresc să-și rezerve fizic un loc pe „Francisc Neuman” în noul sezon o pot face direct la stadion. Casieriile sunt deschise la demisol de miercuri până vineri, între orele 15:00 și 18:00, la Arena „Francisc Neuman.”

Tot aici, dar de joi, cei care au optat pentru varianta de online, sunt așteptați să-și ridice cardurile de acces.

Prețuri abonamente Superliga sezonul 2024 – 2025

Tribuna I ”Coco Dumitrescu” – 1000 de lei (copii 4-13 ani – 500 de lei)

Tribuna II ”Gioni Brosovszky” – 750 de lei (copii 4-13 ani – 375 de lei)

Peluza ”Iosif Petschovsky” și Peluza Sud – 500 de lei (copii 4-13 ani – 250 de lei)

VIP exterior – 10.000 de lei

VIP interior – 6.000 de lei.

Read more
„Utoya – 22 iulie“- proiecție-tribut, la Cinematograful „Arta“ din Arad

Peste câteva zile, mai precis în 22 iulie, se împlinesc 13 ani de când 69 de tineri nevinovați au pierit după un atac terorist care a zguduit întreaga lume, pe insula Utoya de lângă Oslo.
Se cuvine să nu-i dăm uitării, prin urmare vă invităm JOI, 18 IULIE, de la ora 19.00, la cinematograful „Arta“ din Arad, la proiecția filmului „Utoya – 22 iulie“ (r. Erik Poppe) să le aducem un omagiu și să vedem filmul inspirat din această tragedie.
Lansat în 2018, „Utoya – 22 iulie” ne transpune în Norvegia anului 2011, chiar în ziua celor două atacuri teroriste care au zguduit lumea.
Extremistul de dreapta Andres Breivik a detonat atunci o mașină-capcană în capitala Oslo, ucigând 8 persoane. Două ore mai târziu, a executat 69 de tineri laburiști care se relaxau într-o tabără pe insula Utoya.

Regizorul Erik Poppe reconstituie atacul de pe insulă din perspectiva excursioniștilor, într-un fals documentar filmat dintr-o bucată, ca o piesă de teatru în aer liber. Personajele și dialogurile sunt fictive, dar întâmplările se derulează după declarațiile supraviețuitorilor.

Regizorul Erik Poppe a reușit să recreeze atmosfera de coșmar a atacului din 2011, aducând în realitate o mostră, o fărâmă de ororare, dar una extrem de sugestivă și de apăsătoare.

Premii:
Nominalizat la Ursul de Aur, Berlin International Film Festival, 2018

Premiul European Cinematographer pentru Martin Otterbeck, Festivalul European de Film, 2018

Premiul pentru cea mai bună actriță (Andrea Berntzen), Premiul pentru cea mai bună actriță în rol secundar (Solveig Koløen Birkeland), Amanda Awards, 2018

Premiul pentru cel mai bun sunet, Trondheim International Filmfestival, 2019

SINOPSIS

Titlu original: Utøya 22. juli / Utøya: July 22

Titlu în română: Utoya: 22 iulie

Regie: Erik Poppe

Cu: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad, Elli Rhiannon Müller Osbourne, Sorosh Sadat, Ada Eide, Solveig Koløen Birkeland
Dramă, Thriller, 90 minute

Pe 22 iulie 2011, în Oslo, o puternică explozie declanșată de o mașină capcană a ucis 8 persoane. Două ore mai târziu, autorul atentatului ajungea pe insula Utøya, unde avea loc o tabără a tineretului laburist. Prinși în capcană și fără cale de scăpare, 69 de tineri au murit și 110 au fost răniți în urma atacului armat.
Utøya – 22 iulie urmăreşte prin intermediul unui personaj fictiv de 19 ani, Kaja, cele 72 de minute interminabile în cursul cărora extremistul de dreapta a urmărit şi împuşcat tinerii prinşi fără scăpare pe insuliţa din apropiere de Oslo, pe 22 iulie 2011.

Read more
Iustin Cionca: „Pregătim modernizarea drumului dintre Ineu și Târnova!”

Consiliul Județean Arad modernizează drumul dintre Ineu și Târnova. A fost demarată procedura de achiziție pentru realizarea documentației tehnice, iar în această perioadă ofertele sunt în curs de evaluare. Drumul Mocrea-Chier-Târnova este în lungime de 12,5 kilometri, iar documentația tehnică este realizată în așteptarea unei finanțări nerambursabile care ar putea fi accesată de către Consiliul Județean. Acest drum leagă două comunități mari și două zone din județ, reprezentând o scurtătură de pe Valea Crișului înspre zona montană a județului Arad.

„Consiliul Județean Arad va conecta două zone turistice în dezvoltare, respectiv stațiunea de interes local Ineu și Tabăra Căsoaia. Investițiile care se realizează sau care sunt proiectate în aceste două zone din fonduri locale, guvernamentale sau europene vor duce la diversificarea serviciilor în jurul noilor obiective create (Cetatea Ineu sau Parcul de Agrement Căsoaia), ceea ce înseamnă o sursă nouă de venit pentru localnici. Eu sunt convins că în următorii ani numărul afacerilor conexe turismului va crește în județ, iar Consiliul Județean poate contribui la asta, așa cum de altfel o și facem, prin modernizarea rețelei de acces la obiectivele turistice”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Read more
Încă o acțiune de dezinsecție pentru luna iulie în municipiul Arad

Primăria Municipiului Arad, prin operatorul economic contractat în acest scop, va derula o nouă acțiune de dezinsecție pe domeniul public și privat al municipiului Arad. Pentru o mai mare eficiență, se vor aplica următoarele tratamente:

  • prin intermediul aviației utilitare (10 și 11 iulie 2024, dimineața devreme, în intervalul orar: 06:00-08:00);
  • terestru/spațial împotriva țânțarilor adulți (10-11 și respectiv 11-12 iulie 2024);
  • împotriva căpușelor (11 iulie 2024; începând cu ora 06:30).

Cel de-al doilea tratament aviochimic din acest sezon, pentru combaterea insectelor de disconfort, se va aplica în zonele periferice ale intravilanului municipiului Arad, focare permanente de suprafață în împrejurimile municipiului, zonele cu vegetație densă din cartierele preponderent de case (Gai, Bujac, Silvaș -Cadaș, Pârneava, Mureșel, Aradul Nou, Sânnicolau Mic, Subcetate, Micălaca, Grădiște), habitatele naturale de dezvoltare a larvelor precum și de adăpostire a adulților de țânțari generate de canalele deschise (Mureșel, Țiganca, Morilor, Zădârlac, Ier (intravilan) precum și de bălțile permanente (Homocul Mic și Homocul Mare), zona Insula a III -Mureș, fâșiile cu vegetație densă aflate pe ambele maluri ale Râului Mureș și implicit zonele de parcuri din proximitatea acestuia.

 Tratamentul terestru (spațial) împotriva țânțarilor adulți,  se va desfășura numai pe timp de noapte, în interval orar 21:45- 04:30, în zonele cu vegetație: spațiile deschise din domeniul public și privat al municipiului (parcuri, spații verzi, maluri de lac și alte asemenea, prin termonebulizare), spațiile deschise ale persoanelor fizice și juridice,  de pe toate aliniamentele stradale, adiacent acestor spații, cu utilaje adecvate.

  În același interval de timp, tratamentele de dezinsecție din această etapă vor include și un tratament împotriva căpușelor (vectori de boli bacteriene, virale sau parazitare), tratament ce se va aplica în zonele verzi cu vegetație densă din parcuri, spații publice și de agrement, dar și locații reclamate ca fiind posibile focare aflate pe domeniul public și privat al municipalității.

Produsele biocide folosite sunt Cymina® Ultra și Deltatim® Plus.   Toate substanţele sunt avizate de Ministerul Sănătăţii şi se regăsesc în Registrul Naţional al Produselor Biocide avizate pentru profilaxia sanitar-umană de către Ministerul Sănătăţii.

Rugăm cetăţenii să evite să treacă sau să stea în zona de acţiune a utilajelor (cât timp au în funcțiune semnalele speciale de avertizare luminoase emise intermitent) în timp ce acestea pulverizează soluţii de combatere a ţânţarilor adulți pentru a evita eventualele incidente neplăcute.

Crescătorii de albine sunt rugaţi ca, în perioada menţionată, să ia toate măsurile care se impun în vederea protejării albinelor, respectiv scoaterea stupilor de albine în afara ariei de stropire, în caz contrar Primăria Municipiului Arad şi S.C. DD Chim S.R.L. sunt absolvite de orice responsabilitate.

      Din punct de vedere al eficienţei aplicării măsurilor de combatere şi eliminare a unor potenţiale focare de infecţie, acţiunile de dezinsecție trebuie tratate în mod unitar atât pe domeniul public cât şi privat, spaţii deschise ale persoanelor fizice şi juridice la nivelul localităţii, pentru evitarea unor reinfestări sau apariţii a unor noi zone contaminate, motiv pentru care se recomandă tuturor cetăţenilor, asociaţiilor de proprietari, agenţilor economici şi instituţiilor de pe raza municipiului Arad, să efectueze tratamente de dezinsecție în spaţiile deschise pe malurile apelor, în depozitele de anvelope uzate, subsolurile de la blocuri etc, în perioada de desfăşurare a acţiunilor de dezinsecție efectuate pe domeniul public şi privat.

 

Read more
„Povestea unui campion“, pe marele ecran, la Cinematograful „Arta“ din Arad

Lung metrajul „Povestea unui campion“(r.John Lee Hancock), considerat de critici un film simplu, despre valorile familiei, a cărui subiect este inspirat din fapte reale, va fi proiectat, în sala mare de la Cinematograful „Arta“ din Arad, în cadrul programului „Cinemateca“.

Proiecția va avea loc vineri, 12 iulie 2024, de la ora 19.00.

Accesul publicului va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.

În această dramă bazată pe o poveste adevărată din lumea sportului, un cuplu bogat adoptă un tânăr fără casă și îl ajută să devină un redutabil jucător de fotbal. Norocul lui Michael se schimbă atunci când este adoptat de către soții Touhy, care îi oferă un cămin stabil și îmbelșugat, multă iubire și compasiune și o educație corespunzătoare, înscriindu-l la un colegiu la care obține o bursă sportivă.

Sandra Bullock, care interpretează un rol principal în film, a câștigat pentru interpretarea remarcabilă premiul Oscar și premiul Globul de Aur pentru cea mai bună actriță în rol principal, la gala din anul 2010.

Evenimentele de la Cinematograful „Arta“ sunt organizate de Primăria Municipiului Arad prin Centrul Municipal de Cultură Arad.

 

Read more
Cristina Dinu, de la Sportsin Arad, finalistă la simplu și campioană la dublu la ITF 35k Stuttgart

Bucureșteanca Cristina Dinu, locul 235 WTA, componentă a clubului Sportsin Arad, a reușit o performanță în cursa pentru a ajunge la US Open de la Flushing Meadows.

La turneul de la ITF 35k din Stuttgart, Cristina a pierdut finala la simplu, în fața germancei Ella Seidel, locul 157 WTA, cu scorul de 4-6 3-6, în o oră și 35 de minute.

Cristina Dinu a avut după 2 ore și finala de dublu, în care s-a impus, alături de perecheasa, cu care a mai jucat, slovena Nika Radisic, cu scorul de 3-6 6-4 10-4, în fața perechii olandeze formate din Jasmin Gimbrere și Stephanie Visscher.

”Am fost superobosită, ni s-au amânat meciuri din cauza ploii și am ajuns să joc vineri trei meciuri în total de 8 ore, cred că am fost singura ghinionistă” a declarat Cristina Dinu.

În semifinale, Cristina a eliminat-o pe românca Miriam Bulgaru,cu scorul de 6-4 6-4.

Cristina Dinu merge astăzi la turneul ITF 75k Roma, unde este pe tabloul principal alături de Irina Bara.

Read more
Paul Stănescu: Congresul PSD – probabil la sfârşitul lunii august

Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, a declarat vineri că cel mai probabil congresul partidului va avea loc la sfârşitul lunii august şi va avea două componente – alegerea conducerii partidului şi stabilirea candidatului la Preşedinţia României.

‘Lucrurile stau aşa: probabil că în weekendul ăsta sau la începutul săptămânii viitoare vom stabili un Consiliu Politic Naţional şi vom hotărî o dată a congresului. La congres are voie să participe toată lumea. Congresul va avea două componente, o componentă de alegerea conducerii partidului şi o componentă de stabilire a candidatului la Preşedinţia României. Astea vor fi două subiecte. (…) Sunt două lucruri concrete, CPN în care se va hotărî un congres, probabil la sfârşitul lunii august, şi acolo se va decide tot”, a spus Paul Stănescu la sediul central al PSD.

El a adăugat că la congres poate să candideze oricine – atât la conducerea partidului şi să fie candidat la alegerile prezidenţiale, dacă are susţinere în partid.

„Ce îmi doresc eu de la PSD – candidatul pentru Preşedinţia României să fie un membru PSD. Dar nu ceea ce îmi doresc eu va spune şi congresul. Eu, ca simplu membru de partid, dacă vreţi, nu aş accepta un candidat independent”, a afirmat Stănescu.

Stănescu a explicat că preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, este cel care va decide dacă va fi candidatul partidului la alegerile prezidenţiale.

„Partidul validează o candidatură, că e membru de partid, că este din afara partidului, dar preşedintele partidului are şi el o opţiune personală. El, dacă vrea să candideze, totuşi trebuie să fie validat de partid şi Marcel Ciolacu trebuie să fie validat de partid. El, ca preşedinte, ca membru de partid şi ca om, are opţiunea lui, candidez sau nu candidez. Probabil că îşi va anunţa candidatura mai târziu sau nu, dar asta depinde şi de el, pentru că nu poate să meargă cineva care nu îşi doreşte să candideze. Asta ştie numai domnul Ciolacu, nu ştim noi, nici eu, nici domnul Tudose, nici Grindeanu. E opinia personală a preşedintelui nostru”, a spus Stănescu. AGERPRES

Read more
Cu ocazia Zilei porților deschise, a fost inaugurată o nouă sală multifuncțională la Centrul de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Dizabilități

Eveniment important la Centrul de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Dizabilități „Tabacovici” din municipiul Arad, centru aflat în subordinea DGASPC Arad. Cu ocazia Zilei porților deschise, a fost inaugurată și o nouă sală multifuncțională, finanțată cu fonduri de la bugetul Consiliului Județean Arad. În această sală vor fi organizate activități de terapie ocupațională, dar vor fi oferite și servicii de fizioterapie și recuperare pentru toți beneficiarii centrului.

„Suntem mândri să susținem acest centru prin alocarea fondurilor necesare pentru dezvoltarea facilităților care îmbunătățesc calitatea vieții beneficiarilor. Investiția în noua sală multifuncțională reflectă angajamentul nostru de a asigura servicii de calitate pentru persoanele cu dizabilități. Consiliul Județean Arad va continua să sprijine astfel de inițiative care promovează integrarea socială și solidaritatea comunității noastre. Ne bucurăm să îi găsim pe cei 20 de beneficiari, persoane cu dizabilități, îngrijiți și ocrotiți la cele mai înalte standarde de calitate din domeniul asistenței sociale”, a declarat Ionel Bulbuc, vicepreședintele Consiliului Județean Arad.

Emilian Ban, șef de Centru, a vorbit despre serviciile oferite, începând cu ocrotirea beneficiarilor, îngrijire personalizată, dezvoltarea deprinderilor de viață independentă și terminând cu terapie ocupațională: grădinărit sau activități de autogospodărire. Integrarea socio-profesională este, de asemenea, un obiectiv important pentru Centru. Prin programe special concepute, beneficiarii sunt sprijiniți să se reintegreze în societate și, unde este posibil, să se angajeze profesional.

„Pentru noi, fiecare beneficiar nu este doar un număr, ci o persoană cu nevoi și vise. Ne străduim să le oferim un mediu cald și sigur, unde pot dezvolta abilități noi și se pot bucura de o viață cât mai independentă și împlinită. Această nouă sală multifuncțională ne permite să extindem gama de servicii și să răspundem mai bine nevoilor lor individuale. Vedem cum activitățile de terapie ocupațională, de exemplu, aduc zâmbete pe fețele lor și le oferă o nouă perspectivă asupra vieții. Este o satisfacție imensă să contribuim la bunăstarea lor și să vedem progrese semnificative în integrarea lor socială și profesională”, a descris Emilian Ban scopul și motivația Centrului.

Read more