News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Please follow and like us:
Pin Share

ICIM Univ.Goldiş Arad a întâlnit pentru a treia oară în acest sezon formaţia Bega Danzio Timişoara pe care a învins-o cu scorul de 78-49. Sosite la Arad cu ambiţii mari, bănăţencele s-au văzut condu-se încă din primele minute, iar după primul sfert tabela arăta 25-14 pentru galben-albastre. Putem spune cu mîna pe inimă că americancele au facut jocul aseară în polivalenta arădeană, Graham a reuşit să înscrie 20 de puncte ş 5  recuperări, Campbell 12 puncte şi 10 recuperări, iar Green 10 puncte şi tot atâtea recuperări, dar nu putem să nu menţionăm şi jocul colectiv la fel de bun. Cu o Pesovic fară vlagă, ICIM-ul s-a desprins la 18 puncte, iar la pauza mare scorul arăta 42-27. în sfertul al treilea arădencele au fost net superioare sub panou, controlând şi sfertul al treilea.

Fiind deja decisă soarta meciului, antrenorul arădean Zoran Visic, a trecut la odihnă titularele de drept, introducând în teren rezervele. A fost o victorie preconizată  a campioanei „en-titre”, care îşi continuă parcursul bun din ultima perioadă, atât în campionat cât şi în  Liga Europei Centrale.

Mâine cu începere de la orele 12:00, arădencele vor disputa  în devans, la sala Universităţii Aurel Vlaicu, meciul cu Politehnica Iaşi, contând pentru etapa a opta din campionat, ia miercuri urmează partida din Cehia, cu Slovanka, care contează pentru etapa a doua a fazei grupelor Ligii Europei Centrale .

În teren au evoluat:

ICIM: Green 10 (1×3) – Brosovszky 3 (1×3), Campbell 12 – Graham 20, Toma 8. Au mai evoluat: Drăgoescu 8 (1×3), Milovanovic 8, Nagy, Sowinski 5, Grădinaru 2 şi Moraru 2. Antrenor: Zoran Visic

Danzio: Vukoje 13 – Stoenescu 14 (3×3), Pesovic – Moroşan 7, Osterman 4. Au mai evoluat: Haas 8 (2×3), Kine, Stoiedin 4, Alecu, Blejan şi Zidaru. Antrenor: Ljubomir Kolarevic.

Au arbitrat: Alin Roşu (Oradea) şi Ciprian Ciocan (Cluj – Napoca). Observator: Radu Vaida (Oradea). (sportularadean.info)