News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Guvernul a hotărât măsuri noi pentru întabularea gratuită a terenurilor agricole

Guvernul a stabilit astăzi, printr-o ordonanță de urgență, o serie de măsuri care asigură înscrierea urgentă și gratuită în folosul cetățenilor și garantarea proprietății statului, prin înregistrarea sistematică în sistemul integrat de cadastru și carte funciară.

Potrivit actului normativ, unitățile administrativ-teritoriale vor înscrie în sistemul integrat de cadastru și carte funciară imobilele din extravilan, indiferent de calitatea titularului dreptului, respectiv proprietar, titular al unui drept real asupra imobilului sau posesor. Aceste acțiuni se vor finanța în cadrul Programului național de cadastru și carte funciară. În cazul unităților administrativ teritoriale în care nu există terenuri în extravilan, acestea pot demara lucrările de înregistrare sistematică a celor din intravilan. Pentru întabularea terenurilor agricole, unitărțile administrativ-teritoriale vor primi finanțare din bugetul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI), pe bază de contract de finanțare anual. ANCPI va asigura finanțarea lucrărilor de înregistrare sistematică pentru toate cele 3180 unități administrativ-teritoriale din România, plus municipiul București, prin utilizarea veniturilor proprii ale agenției. În acest an, bugetul alocat este în valoare de 90,7 milioane euro.

Decizia luată de Guvern este definitorie pentru accesarea de către fermieri a fondurilor alocate României în cadrul Pilonului I al Politicii Agricole Comune, și la implementarea schemelor de plăţi în agricultură, în sectoarele vegetal şi zootehnic, care se aplică în perioada 2015 – 2020, prin întabularea terenurilor agricole din sectoarele cadastrale din extravilanul localităților.

Totodată, actul normativ va da posibilitatea ca unitățile administrativ teritoriale care au derulat deja lucrări de înregistrare sistematică din fonduri proprii să poată primi cofinanțare din partea ANCPI, ulterior finalizării înregistrării sistematice la nivel de sector cadastral și nu doar după finalizarea înregistrării la nivelul întregii unități administrativ-teritoriale. Măsura este menită să asigure accelerarea ritmului de desfășurare a lucrărilor de întabulare.

O nouă reglementare instituită prin actul normativ creează cadrul legal pentru ca ANCPI să deschidă cărți funciare din oficiu, prin conversia în format electronic a informațiilor disponibile, acolo unde există cărți funciare vechi; noile prevederi detaliază și modalitatea de contestare a acestor înscrieri, ceea ce va asigura protejarea drepturilor cetățenilor și va conduce la creșterea numărului de imobile înscrise în Sistemul Integrat de Cadastru și Carte Funciară.

De asemenea, pentru a asigura concordanța dintre situația din evidențele cadastrale și cea reală, la nivelul oficiilor teritoriale vor fi constituite comisii abilitate să procedeze la îndreptarea erorilor săvârșite cu ocazia recepțiilor cadastrale și a înscrierilor în cartea funciară.

O altă măsură are în vedere detalierea modalității de furnizare a serviciilor on-line,  pentru a permite accesul on-line instituţiilor publice, notarilor publici, experţilor judiciari, persoanelor autorizate să realizeze lucrări de cadastru, geodezie, cartografie şi fotogrammetrie şi executorilor judecătoreşti și instanțelor judecătorești la platforma informatică a sistemului integrat de cadastru și carte funciară al ANCPI.

Cuantumul onorariului notarial ce se va achita de către ANCPI pentru eliberarea de către notarii publici a certificatelor de moștenitor pentru succesiunile nedezbătute, certificate întocmite cu privire la imobile ce au făcut obiectul înregistrării sistematice, va fi stabilit prin Ordin comun al ministrului Justiției și directorului general al Agenției, în îndeplinirea condiționalității stabilită prin Memorandumul de înțelegere ratificat prin Legea nr. 31/2014.

Măsurile sunt cuprinse în ordonanța de urgență aprobată astăzi de executiv prin care se care modifică Legea cadastrului și a publicității imobiliare nr. 7/1996, republicată, cu modificările ulterioare.

Read more
Valoarea tichetelor de masă va crește

Senatul a votat un proiect de lege, iniţiat de 59 de parlamentari PSD, PNL şi UDMR, care prevede majorarea valorii unui tichet de masă de la 9,41 la 13 lei.

„Valoarea actuală a unui tichet de masă de 9,41 de lei (înainte de impozitare) nu este suficientă pentru a cumpăra o masă de prânz, în condiţiile în care valoarea medie a unei mese de prânz este de 13 lei, iar în zone cu economie precară, cea mai ieftină masă de prânz costă 10 lei (în sistem de catering, nu la restaurant)”, au arătat iniţiatorii în expunerea de motive a proiectului.

Propunerea a primit 77 de voturi favorabile, unul împotrivă şi o abţinere.

Camera Deputaţilor va lua decizia finală. (antena3.ro)

Read more
LOVITURA PENTRU ROMANII CU CREDITE IN LEI. CU CAT CRESTE RATA LUNARA

Indicatorul Robor la 3 luni, în funcție de care se calculează majoritatea creditelor în lei, a urcat vineri cu 11%, la 0,85% pe an, după ce a stagnat în ultima perioadă la 0,75%-0,76%, arată datele Băncii Naționale a României. atingând astfel maximul ultimelor cinci luni, după votul britanicilor de a ieși din Uniunea Europeană.

Robor la 3 luni a fost cotat vineri la 0,85%, de la nivelul de 0,76% înregistrat joi, în jurul căruia a stagnat în ultimele două luni, scrie News.ro.

Indicatorul s-a plasat la 0,85% ultima dată pe 1 februarie.

Totodată, Robor la 6 luni a urcat cu 6%, la 1,07% pe an, de la 1,01%. Acesta n-a mai ajuns atât de sus tot din februarie, când s-a plasat la 1,11% pe 3 februarie.

Indicatorul a consemnat creșteri pe toate perioadele, începând de la dobânda overnight până la cea pe 12 luni, situată cel mai sus, la 1,25%.

În acest context, dacă nivelul nu se mai reduce până la finele lunii, când băncile actualizează valoarea indicelui în componența dobânzii la credite, românii vor plăti mai mult din iulie pentru ratele la împrumuturile în lei.

Sursa: stiripesurse.ro

Read more
AI DEPOZITE IN LEI? CE SE INTAMPLA CU BANII TAI DUPA BREXIT

Leul s-a depreciat imediat după anunțul că Marea Britanie a votat pentru ieșirea din Uniunea Europeană, euro atingând nivelul de 4,56 lei pe piața interbancară, potrivit analiștilor ING Bank România.

Previziunile analiștilor pentru ceea ce va urma sunt diverse. Astfel, Unicredit anticipează că leul s-ar putea deprecia cu 5% pe fondul Brexitului, ceea ce înseamnă că euro trebuia sa ajunga la un nivel de circa 4,75 lei, nemaiatins vreodată de moneda națională.

Sursa: evz.ro

Read more
LEUL, DOBORAT DE DOLAR. IATA SI CE A FACUT EURO

Cotația leului în raport cu moneda americană a crescut cu peste 10 bani astăzi, ca urma a votului din Marea Britanie. Astfel, dacă ieri BNR indica o cotație de3,9699 lei/dolar, astăzi aceasta a ajuns la 4.0766 lei/dolar.

Față de euro leul s-a comportat mai bine, iar după un episode de depreciere puternică dimineața a revenit la un nivel de 4,5366 leieuro. Cotația este cu 1,88 bani peste cea de ieri.

Față de francul elvețian, leul s-a depreciate de asemenea, de la 4,1655 lei/franc, cât indicaieri BNR, la 4,1791 lei/franc.

Sursa: evz.ro

Read more
BREXIT: AURUL LA CEA MAI RIDICATA VALOARE DIN ULTIMELE 27 DE LUNI

Cotația aurului a crescut vineri în urma victoriei partizanilor ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană, ajungând la cel mai ridicat nivel din ultimele 27 de luni, grație statutului său de valoare de refugiu în perioade de turbulențe, informează AFP, potrivit Agerpres.

În jurul orei 3,50 GMT, uncia de aur a urcat până la 1.359,08 dolari, cel mai ridicat nivel înregistrat după data de 19 martie 2014, în creștere cu aproape 8% comparativ cu valoare înregistrată la debutul tranzacțiilor pe piețele asiatice, după care a revenit la 1.320 dolari.

„După ce a depășit pragul de 1.350 de dolari în cursul tranzacțiilor pe piețe asiatice, aurul este pe care să-și consolideze avansul în jurul valorii de 1.320 dolari”, a apreciat Jameel Ahmad, analist la FXTM. Potrivit acestuia, dacă aversiunea față de risc se extinde pe piețele financiare, așa cum se preconizează, aurul ar putea continua să crească.

Cotația aurului a fost susținută vineri de incertitudinile economice și politice ale Referendumului din Marea Britanie precum și de repercusiunile sale asupra piețelor mondiale. Britanicii au votat joi în proporție de 51,9% pentru ieșirea din Uniunea Europeană, potrivi rezultatelor definitive publicate vineri de comisia electorală.

Sursa: stiripesurse.ro

Read more
FACTURILE LA ELECTRICITATE PENTRU CONSUMATORII CASNICI SE REDUC DE LA 1 IULIE

Prețul energiei electrice pentru consumatorii casnici va scădea, în medie, cu 2% de la 1 iulie, informează Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).

Comitetul de reglementare al ANRE a aprobat, în ședința de ieri, menținerea în semestrul al doilea a tarifelor reglementate de energie electrică, reducerea tarifelor la energia cumpărată de pe piaţa concurenţială (CPC) în medie cu circa 2,5%, reducerea cu 6,3% a tarifului pentru serviciul de sistem, reducerea tarifelor pentru serviciul de transport aplicate începând cu aceeași dată în medie cu 10,8% și reducerea contribuției pentru cogenerarea de înaltă eficiență cu 12,7 % față de semestrul întâi.

“Pe baza acestor elemente și ținând cont de creșterea gradului de dereglementare în semestrul al doilea cu 10% față de semestrul unu 2016, începând cu 1 iulie 2016, prețul energiei electrice din facturile clienților casnici va scădea în medie cu 2%”, precizează reprezentanții ANRE.

Sursa: evz.ro

Read more
VANZARILE DE ROBOTI INDUSTRIALI AFECTATE DE INCETINIREA PIETEI CHINEZE

Ritmul de creștere anuală a vânzărilor globale de roboți industriali a încetinit la 12% în 2015, afectat de o scădere a vânzărilor în China, principalul cumpărător mondial, arată datele publicate miercuri de Federația Internațională de Robotică (IFR), transmite Reuters.

Creșterea vânzărilor de roboți în 2015 este mai puțin de jumătate față de avansul de 29% înregistrat în 2014 dar cu toate acestea estimările pentru anul trecut au fost revizuite în sus față de estimările anterioare ale IFR care vorbeau de o creștere de doar 8%.

Chiar dacă a fost responsabilă pentru mai mult de un sfert din cei 248.000 de roboți industriali vânduți la nivel mondial, piața chineză a suferit o încetinire semnificativă anul trecut având în vedere că vânzările de roboți au crescut cu doar 17% în 2015 după un avans de 56% în 2014.

„Cifrele pozitive de vânzări se datorează piețelor emergente puternic automatizate și regiunilor care sunt deja puternic dezvoltate economic”, a informat IFR.

De exemplu, vânzările de roboți s-au dublat în Mexic, unde industria auto mondială a făcut investiții semnificative în noi uzine de asamblare pentru a produce autoturisme destinate a fi exportate în SUA și America de Sud.

Piața chineză este în continuare dominată de producătorii străini de roboți industriali însă cifrele IFR arată că producătorii chinezi de roboți au făcut și ei progrese, cota lor de piață combinată ajungând la 31% de la 25% în 2015. Producătorii chinezi sunt interesați să își dezvolte capacitățile o dovadă în acest sens venind săptămâna trecută când producătorul chinez de electrocasnice Midea a lansat o ofertă de preluare a producătorului german de roboți Kuka.

În Europa, vânzările de roboți industriali au crescut cu 10%, grație Germaniei. În cele două Americi, vânzările de roboți industriali au crescut cu 15%, chiar dacă în cazul SUA creșterea a fost de doar 3%. De asemenea, în Asia vânzările de roboți au crescut cu 16%.

Topul celor mai mari piețe de roboți din lume are următoarea alcătuire: China, Coreea de Sud, Japonia, SUA și Germania. Împreună aceste cinci piețe au fost responsabile pentru trei sferturi din vânzările totale de roboți industriali.

În ceea ce privește sectoarele economice, industria auto a rămas cel mai mare cumpărător de roboți, fiind responsabil pentru mai mult de o treime din vânzări. Însă ritmul de creștere anuală a vânzărilor de roboți în acest sector a fost de doar 1%. Sectoarele cu cele mai mari creșteri procentuale ale vânzărilor de roboți au fost industria metalelor, plasticul și cauciucul precum și producția de electronice.

Sursa: agerpres.ro

Read more
HIDROELECTRICA A IESIT DIN INSOLVENTA

Tribunalul București a decis astăzi ieșirea Hidroelectrica, cel mai mare producător român de electricitate, din insolvență.

„Decizia nu este definitivă, dar este executorie”, a declarat, pentru Agerpres, Remus Borza, administratorul judiciar al companiei.

Hidroelectrica se afla în insolvență din februarie 2014, pentru a doua oară. Compania a mai fost anterior în procedură de reorganizare judiciară în perioada iunie 2012 – iunie 2013.

Cea mai importantă măsură din perioada insolvenței a fost rezilierea celor 11 contracte bilaterale încheiate direct cu mai mulți traderi de energie și consumatori finali, așa-numiții băieți deștepți: Energy Holding, Alpiq Romindustries, Alpiq Romenergie, Energy Financing Team, Alro Slatina, ArcelorMittal Galați, Electromagnetica, Electrocarbon, Euro-Pec, Elsid, Luxten.

Contractele bilaterale pe termen lung, majoritatea încheiate în 2004, au adus companiei Hidroelectrica prejudicii de peste 1,1 miliarde de euro, se arată în raportul administratorului privind cauzele insolvenței, în special “din cauza duratei foarte mari a contractelor, de peste 10 ani și a caracterului vag și general al prevederilor contractuale care nu permit Hidroelectrica să înceteze contractele în ipoteza neajungerii la un acord privind prețul energiei corelate cu evoluția prețului pe piața concurențială”.

Sursa: evz.ro

Read more

Un număr de 1.289 de lucrători români au obţinut un contract de muncă în state europene, ca urmare a serviciilor oferite de consilierii EURES din cadrul structurilor teritoriale ale ANOFM, în creştere faţă de 2014 când au fost 1.260 de persoane, potrivit datelor Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM) furnizate AGERPRES.

Spania a fost ţara spre care au plecat cei mai mulţi români care şi-au găsit astfel de muncă, respectiv 895 de persoane, în creştere faţă de 2014 când au plecat 836 de persoane. Cei 895 de români au plecat să lucreze ca muncitori necalificaţi în agricultură, pentru trei luni, plătiţi cu 39,48 euro brut/zi.

Pe locul doi în acest top se află Germania, ţară unde au plecat anul trecut 185 de persoane prin EURES, faţă de 167 în 2014. Cei mai mulţi dintre aceştia, 44, au plecat ca factori poştali, pe 6 luni şi un salariu de 2.000 euro brut/lună. Alte 22 de persoane s-au angajat pe o perioadă nedeterminată ca asistenţi medicali generalişti pentru un salariu de 11,22 euro brut/oră.

În Danemarca au plecat anul trecut 128 de persoane, din care 122 ca muncitori necalificaţi în agricultură (culegători de mazăre, culegători de căpşuni), pentru 3-6 luni şi cu un salariu de 0,6 euro net/kg, iar 6 ca muncitori necalificaţi în ferme de nurci, pentru 6 luni şi un salariu cuprins între 1.000 şi 1.200 euro net/lună.

Potrivit datelor ANOFM, anul trecut au plecat la muncă în Marea Britanie 36 persoane, în Republica Cehă 19, în Suedia 11, în Finlanda 5, în Irlanda 5 şi în Norvegia 2 persoane.

De asemenea, ANOFM precizează că în prezent sunt operaţionale două acorduri bilaterale în domeniul schimbului de forţă de muncă, încheiate de România cu alte state europene înainte de aderarea la UE, încă în vigoare, dar şi cu state non UE: respectiv cu Elveţia, în ceea ce priveşte schimbul de stagiari şi cu Israel, pentru plasarea lucrătorilor români în construcţii.

Anul trecut au plecat să lucreze în sectorul construcţiilor din Israel 160 de persoane din România, cu o durată a contractului cuprinsă între 12 şi 63 de luni şi un salariu mediu lunar de 1.000 de dolari.

În Elveţia au plecat 3 persoane, un ospătar pentru 18 luni şi 3.800 de franci elveţieni pe lună, un licenţiat în comunicare / web-shop, tot pentru 18 luni şi un salariu de 4.500 franci elveţieni/lună, precum şi un consultant de marketing, pentru 6 luni şi 3.000 de franci elveţieni pe lună. AGERPRES

Sursa: capital.ro

Read more