Senatul a votat un proiect de lege, iniţiat de 59 de parlamentari PSD, PNL şi UDMR, care prevede majorarea valorii unui tichet de masă de la 9,41 la 13 lei.
„Valoarea actuală a unui tichet de masă de 9,41 de lei (înainte de impozitare) nu este suficientă pentru a cumpăra o masă de prânz, în condiţiile în care valoarea medie a unei mese de prânz este de 13 lei, iar în zone cu economie precară, cea mai ieftină masă de prânz costă 10 lei (în sistem de catering, nu la restaurant)”, au arătat iniţiatorii în expunerea de motive a proiectului.
Propunerea a primit 77 de voturi favorabile, unul împotrivă şi o abţinere.
Camera Deputaţilor va lua decizia finală. (antena3.ro)
Read moreLOVITURA PENTRU ROMANII CU CREDITE IN LEI. CU CAT CRESTE RATA LUNARA
EconomieUltimele stiri 27 iunie 2016 0
Indicatorul Robor la 3 luni, în funcție de care se calculează majoritatea creditelor în lei, a urcat vineri cu 11%, la 0,85% pe an, după ce a stagnat în ultima perioadă la 0,75%-0,76%, arată datele Băncii Naționale a României. atingând astfel maximul ultimelor cinci luni, după votul britanicilor de a ieși din Uniunea Europeană.
Robor la 3 luni a fost cotat vineri la 0,85%, de la nivelul de 0,76% înregistrat joi, în jurul căruia a stagnat în ultimele două luni, scrie News.ro.
Indicatorul s-a plasat la 0,85% ultima dată pe 1 februarie.
Totodată, Robor la 6 luni a urcat cu 6%, la 1,07% pe an, de la 1,01%. Acesta n-a mai ajuns atât de sus tot din februarie, când s-a plasat la 1,11% pe 3 februarie.
Indicatorul a consemnat creșteri pe toate perioadele, începând de la dobânda overnight până la cea pe 12 luni, situată cel mai sus, la 1,25%.
În acest context, dacă nivelul nu se mai reduce până la finele lunii, când băncile actualizează valoarea indicelui în componența dobânzii la credite, românii vor plăti mai mult din iulie pentru ratele la împrumuturile în lei.
Sursa: stiripesurse.ro
Read moreLeul s-a depreciat imediat după anunțul că Marea Britanie a votat pentru ieșirea din Uniunea Europeană, euro atingând nivelul de 4,56 lei pe piața interbancară, potrivit analiștilor ING Bank România.
Previziunile analiștilor pentru ceea ce va urma sunt diverse. Astfel, Unicredit anticipează că leul s-ar putea deprecia cu 5% pe fondul Brexitului, ceea ce înseamnă că euro trebuia sa ajunga la un nivel de circa 4,75 lei, nemaiatins vreodată de moneda națională.
Sursa: evz.ro
Read moreCotația leului în raport cu moneda americană a crescut cu peste 10 bani astăzi, ca urma a votului din Marea Britanie. Astfel, dacă ieri BNR indica o cotație de3,9699 lei/dolar, astăzi aceasta a ajuns la 4.0766 lei/dolar.
Față de euro leul s-a comportat mai bine, iar după un episode de depreciere puternică dimineața a revenit la un nivel de 4,5366 leieuro. Cotația este cu 1,88 bani peste cea de ieri.
Față de francul elvețian, leul s-a depreciate de asemenea, de la 4,1655 lei/franc, cât indicaieri BNR, la 4,1791 lei/franc.
Sursa: evz.ro
Read moreBREXIT: AURUL LA CEA MAI RIDICATA VALOARE DIN ULTIMELE 27 DE LUNI
EconomieUltimele stiri 24 iunie 2016 0
Cotația aurului a crescut vineri în urma victoriei partizanilor ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană, ajungând la cel mai ridicat nivel din ultimele 27 de luni, grație statutului său de valoare de refugiu în perioade de turbulențe, informează AFP, potrivit Agerpres.
În jurul orei 3,50 GMT, uncia de aur a urcat până la 1.359,08 dolari, cel mai ridicat nivel înregistrat după data de 19 martie 2014, în creștere cu aproape 8% comparativ cu valoare înregistrată la debutul tranzacțiilor pe piețele asiatice, după care a revenit la 1.320 dolari.
„După ce a depășit pragul de 1.350 de dolari în cursul tranzacțiilor pe piețe asiatice, aurul este pe care să-și consolideze avansul în jurul valorii de 1.320 dolari”, a apreciat Jameel Ahmad, analist la FXTM. Potrivit acestuia, dacă aversiunea față de risc se extinde pe piețele financiare, așa cum se preconizează, aurul ar putea continua să crească.
Cotația aurului a fost susținută vineri de incertitudinile economice și politice ale Referendumului din Marea Britanie precum și de repercusiunile sale asupra piețelor mondiale. Britanicii au votat joi în proporție de 51,9% pentru ieșirea din Uniunea Europeană, potrivi rezultatelor definitive publicate vineri de comisia electorală.
Sursa: stiripesurse.ro
Read moreFACTURILE LA ELECTRICITATE PENTRU CONSUMATORII CASNICI SE REDUC DE LA 1 IULIE
EconomieUltimele stiri 23 iunie 2016 0
Prețul energiei electrice pentru consumatorii casnici va scădea, în medie, cu 2% de la 1 iulie, informează Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).
Comitetul de reglementare al ANRE a aprobat, în ședința de ieri, menținerea în semestrul al doilea a tarifelor reglementate de energie electrică, reducerea tarifelor la energia cumpărată de pe piaţa concurenţială (CPC) în medie cu circa 2,5%, reducerea cu 6,3% a tarifului pentru serviciul de sistem, reducerea tarifelor pentru serviciul de transport aplicate începând cu aceeași dată în medie cu 10,8% și reducerea contribuției pentru cogenerarea de înaltă eficiență cu 12,7 % față de semestrul întâi.
“Pe baza acestor elemente și ținând cont de creșterea gradului de dereglementare în semestrul al doilea cu 10% față de semestrul unu 2016, începând cu 1 iulie 2016, prețul energiei electrice din facturile clienților casnici va scădea în medie cu 2%”, precizează reprezentanții ANRE.
Sursa: evz.ro
Read moreVANZARILE DE ROBOTI INDUSTRIALI AFECTATE DE INCETINIREA PIETEI CHINEZE
EconomieUltimele stiri 22 iunie 2016 0
Ritmul de creștere anuală a vânzărilor globale de roboți industriali a încetinit la 12% în 2015, afectat de o scădere a vânzărilor în China, principalul cumpărător mondial, arată datele publicate miercuri de Federația Internațională de Robotică (IFR), transmite Reuters.
Creșterea vânzărilor de roboți în 2015 este mai puțin de jumătate față de avansul de 29% înregistrat în 2014 dar cu toate acestea estimările pentru anul trecut au fost revizuite în sus față de estimările anterioare ale IFR care vorbeau de o creștere de doar 8%.
Chiar dacă a fost responsabilă pentru mai mult de un sfert din cei 248.000 de roboți industriali vânduți la nivel mondial, piața chineză a suferit o încetinire semnificativă anul trecut având în vedere că vânzările de roboți au crescut cu doar 17% în 2015 după un avans de 56% în 2014.
„Cifrele pozitive de vânzări se datorează piețelor emergente puternic automatizate și regiunilor care sunt deja puternic dezvoltate economic”, a informat IFR.
De exemplu, vânzările de roboți s-au dublat în Mexic, unde industria auto mondială a făcut investiții semnificative în noi uzine de asamblare pentru a produce autoturisme destinate a fi exportate în SUA și America de Sud.
Piața chineză este în continuare dominată de producătorii străini de roboți industriali însă cifrele IFR arată că producătorii chinezi de roboți au făcut și ei progrese, cota lor de piață combinată ajungând la 31% de la 25% în 2015. Producătorii chinezi sunt interesați să își dezvolte capacitățile o dovadă în acest sens venind săptămâna trecută când producătorul chinez de electrocasnice Midea a lansat o ofertă de preluare a producătorului german de roboți Kuka.
În Europa, vânzările de roboți industriali au crescut cu 10%, grație Germaniei. În cele două Americi, vânzările de roboți industriali au crescut cu 15%, chiar dacă în cazul SUA creșterea a fost de doar 3%. De asemenea, în Asia vânzările de roboți au crescut cu 16%.
Topul celor mai mari piețe de roboți din lume are următoarea alcătuire: China, Coreea de Sud, Japonia, SUA și Germania. Împreună aceste cinci piețe au fost responsabile pentru trei sferturi din vânzările totale de roboți industriali.
În ceea ce privește sectoarele economice, industria auto a rămas cel mai mare cumpărător de roboți, fiind responsabil pentru mai mult de o treime din vânzări. Însă ritmul de creștere anuală a vânzărilor de roboți în acest sector a fost de doar 1%. Sectoarele cu cele mai mari creșteri procentuale ale vânzărilor de roboți au fost industria metalelor, plasticul și cauciucul precum și producția de electronice.
Sursa: agerpres.ro
Read moreHIDROELECTRICA A IESIT DIN INSOLVENTA
EconomieUltimele stiri 21 iunie 2016 0
Tribunalul București a decis astăzi ieșirea Hidroelectrica, cel mai mare producător român de electricitate, din insolvență.
„Decizia nu este definitivă, dar este executorie”, a declarat, pentru Agerpres, Remus Borza, administratorul judiciar al companiei.
Hidroelectrica se afla în insolvență din februarie 2014, pentru a doua oară. Compania a mai fost anterior în procedură de reorganizare judiciară în perioada iunie 2012 – iunie 2013.
Cea mai importantă măsură din perioada insolvenței a fost rezilierea celor 11 contracte bilaterale încheiate direct cu mai mulți traderi de energie și consumatori finali, așa-numiții băieți deștepți: Energy Holding, Alpiq Romindustries, Alpiq Romenergie, Energy Financing Team, Alro Slatina, ArcelorMittal Galați, Electromagnetica, Electrocarbon, Euro-Pec, Elsid, Luxten.
Contractele bilaterale pe termen lung, majoritatea încheiate în 2004, au adus companiei Hidroelectrica prejudicii de peste 1,1 miliarde de euro, se arată în raportul administratorului privind cauzele insolvenței, în special “din cauza duratei foarte mari a contractelor, de peste 10 ani și a caracterului vag și general al prevederilor contractuale care nu permit Hidroelectrica să înceteze contractele în ipoteza neajungerii la un acord privind prețul energiei corelate cu evoluția prețului pe piața concurențială”.
Sursa: evz.ro
Read moreANOFM: PESTE 1.000 DE ROMANI SI-AU GASIT LOCURI DE MUNCA IN TARI UE, IN 2015
EconomieUltimele stiri 21 iunie 2016 0
Un număr de 1.289 de lucrători români au obţinut un contract de muncă în state europene, ca urmare a serviciilor oferite de consilierii EURES din cadrul structurilor teritoriale ale ANOFM, în creştere faţă de 2014 când au fost 1.260 de persoane, potrivit datelor Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM) furnizate AGERPRES.
Spania a fost ţara spre care au plecat cei mai mulţi români care şi-au găsit astfel de muncă, respectiv 895 de persoane, în creştere faţă de 2014 când au plecat 836 de persoane. Cei 895 de români au plecat să lucreze ca muncitori necalificaţi în agricultură, pentru trei luni, plătiţi cu 39,48 euro brut/zi.
Pe locul doi în acest top se află Germania, ţară unde au plecat anul trecut 185 de persoane prin EURES, faţă de 167 în 2014. Cei mai mulţi dintre aceştia, 44, au plecat ca factori poştali, pe 6 luni şi un salariu de 2.000 euro brut/lună. Alte 22 de persoane s-au angajat pe o perioadă nedeterminată ca asistenţi medicali generalişti pentru un salariu de 11,22 euro brut/oră.
În Danemarca au plecat anul trecut 128 de persoane, din care 122 ca muncitori necalificaţi în agricultură (culegători de mazăre, culegători de căpşuni), pentru 3-6 luni şi cu un salariu de 0,6 euro net/kg, iar 6 ca muncitori necalificaţi în ferme de nurci, pentru 6 luni şi un salariu cuprins între 1.000 şi 1.200 euro net/lună.
Potrivit datelor ANOFM, anul trecut au plecat la muncă în Marea Britanie 36 persoane, în Republica Cehă 19, în Suedia 11, în Finlanda 5, în Irlanda 5 şi în Norvegia 2 persoane.
De asemenea, ANOFM precizează că în prezent sunt operaţionale două acorduri bilaterale în domeniul schimbului de forţă de muncă, încheiate de România cu alte state europene înainte de aderarea la UE, încă în vigoare, dar şi cu state non UE: respectiv cu Elveţia, în ceea ce priveşte schimbul de stagiari şi cu Israel, pentru plasarea lucrătorilor români în construcţii.
Anul trecut au plecat să lucreze în sectorul construcţiilor din Israel 160 de persoane din România, cu o durată a contractului cuprinsă între 12 şi 63 de luni şi un salariu mediu lunar de 1.000 de dolari.
În Elveţia au plecat 3 persoane, un ospătar pentru 18 luni şi 3.800 de franci elveţieni pe lună, un licenţiat în comunicare / web-shop, tot pentru 18 luni şi un salariu de 4.500 franci elveţieni/lună, precum şi un consultant de marketing, pentru 6 luni şi 3.000 de franci elveţieni pe lună. AGERPRES
Sursa: capital.ro
Read more








