Un bărbat de 44 ani, din judeţul Arad, a fost grav rănit, luni, după ce s-a răsturnat cu un tractor folosit pentru lucrări forestiere (TAF) în localitatea Căzăneşti, din apropierea comunei Vaţa de Jos, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Hunedoara, potrivit Agerpres. În ajutorul victimei au intervenit imediat pompierii militari din municipiul Brad şi echipajele a două ambulanţe.
„La sosirea salvatorilor, bărbatul în vârstă de 44 de ani a fost găsit în stare de inconştienţă, cu multiple traumatisme. Echipajele medicale au reuşit stabilizarea victimei şi ulterior aceasta a fost transportată la spitalul din Brad pentru tratament de specialitate”, precizează sursa citată.
Din primele cercetări ale poliţiştilor, s-a stabilit că bărbatul conducea tractorul de la Vaţa de Jos spre satul Ciungani, iar la un moment dat a pierdut controlul utilajului şi s-a răsturnat în afara părţii carosabile. Poliţiştii continuă cercetările în acest caz.
În ședința ordinară a Consiliului Local Municipal de marți, 20 august 2024, aleșii locali au fost în unanimitate de acord cu predarea către Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației prin Compania Națională de Investiții ”C.N.I.” S.A. a unui teren în suprafață de 13.861 mp, situat pe strada Cetății, nr. f.n., în vederea construirii unei creșe mari.
Viitoarea creșă va fi o construcție nouă, modernă și prietenoasă cu mediul înconjurător, în care energia necesară va proveni parțial din surse regenerabile, precum panourile fotovoltaice. Clădirea va fi organizată în 3 nuclee funcționale: zonă administrativă, zona destinată copiilor și zona spațiilor tehnico-gospodărești. Creșa de pe strada Cetății, va avea o capacitate totală de 110 copii, ceea ce va permite formarea unui număr maxim de 11 grupe. Fiecare proiect al CNI presupune un număr total de dormitoare egal cu numărul de grupe, camere de joacă, vestiare și grupuri sanitare, spații pentru luat masa, dar și cabinet medical. Totodată sunt prevăzute și funcțiuni auxiliare precum spălătorie, călcătorie, biberonerie sau bucătarie.
„Este un proiect care se apropie de maturitate. A început cu câțiva ani în urmă când ni s-au cerut suprafețe de teren de către CNI. Mă bucur că am intrat în linie dreaptă și avem suficient de mult loc pentru construirea unei creșe care este o necesitate pentru comunitatea noastră. De aceea suntem parteneri cu CNI și Guvernul României pentru a avea un astfel de obiectiv finalizat. Ne dorim să avem cât mai multe creșe, astfel încât părinții să aibă unde să-i lase pe copii. Este o cerință mare și ne dorim ca acest proiect să continue astfel încât să putem construi în Arad cât mai multe creșe. Suntem dispuși să identificăm și alte parcele de teren pe care să le oferim gratuit celor de la CNI cu scopul realizării unor investiții de acest gen.”, a declarat primarul municipiului Arad, Călin Bibarț.
Read morePeste 5000 de elevi din judeţul Arad vor fi aşteptaţi în noul an şcolar cu echipamente digitale noi în clase!
LocalUltimele stiri 17 august 2024 0
Consiliul Judeţean Arad a adus peste un milion de euro, ca un număr de peste 5200 de elevi din judeţ să beneficieze, încă din prima zi a noului an şcolar, de echipamente IT noi. Consiliul Judeţean a creat inclusiv un sistem de videoconferinţă cu 215 săli de clasă din judeţ, care pot fi conectate printre ele prin aplicaţii online. Echipamentele au ajuns deja în sălile de curs şi aşteaptă elevii. Valoarea totală a proiectului este de 5,36 milioane lei, cu TVA inclus.
Este cel mai consistent proiect de modernizare a şcolilor din judeţ, derulat prin Consiliul Judeţean. Partenerii Consiliului au fost Inspectoratul Şcolar Judeţean, primăriile şi şcolile beneficiare. Este vorba de 17 unităţi de învăţământ, la care se adaugă Clubul Sportiv Școlar „Gloria”, din municipiu.
Faptul că aceste echipamente IT de ultimă generaţie au ajuns şi la şcoli din localităţi considerate marginale, reprezintă o şansă importantă pentru elevi şi pentru părinţii lor, fiindcă reduce decalajul dintre şcolile din municipiu şi cele din judeţ, din punct de vedere al dotărilor. Astfel, copiilor li se creează cadrul să înveţe în condiţii foarte bune mai aproape de casă, să renunţe la navetă şi să câştige timp suplimentar pentru viaţa socială sau pentru învăţare. Asta înseamnă şi o reducere a costurilor cu educaţia, pentru părinţi. Consiliul Judeţean Arad oferă, astfel, o şansă în plus la un învăţământ de calitate pentru elevii de la:
- Centrul Școlar pentru Educaţie Incluzivă Arad
- Liceul Special „Sfânta Maria” Arad
- Școala Gimnazială „Lazăr Tâmpa” Almaş
- Școala Gimnazială „Patrichie Popescu” Bata
- Liceul Teoretic Cermei
- Școala Gimnazială „Corneliu Micloși” – Covăsânţ
- Școala Gimnazială Grăniceri
- Liceul „Ioan Buteanu” Gurahonț
- Liceul Tehnologic „Moga Voievod” Hălmagiu
- Școala Gimnazială Livada
- Școala Gimnazială Păuliş
- Școala Gimnazială „Sabin Drăgoi” – Petriş
- Școala Gimnazială – Pleşcuţa
- Școala Gimnazială „Sabin Manuilă” Sâmbăteni
- Școala Primară „Sever Bocu” Șiştarovăţ
- Școala Gimnazială Vârfurile
- Școala Gimnazială „Tabaydi Károly” Zerind
- Clubul Sportiv Școlar „Gloria” Arad
Echipamentele furnizate constau, printre altele, în:
– 210 table interactive, cu suport
– 47 sisteme all-In-one
– 411 laptopuri
– 222 imprimante multifuncţionale
– 202 scannere portabile
– 220 de sisteme de sunet
– 215 camere pentru videoconferinţe
– 14 routere WI-FI
Consiliul Judeţean are în lucru şi un proiect de remobilare a 161 de săli de clasă în judeţ, crearea unui număr de 12 laboratoare de informatică, 10 laboratoare de științe plus alte 9 laboratoare de științe dotate cu echipament digital, 31 cabinete școlare din unități de învățământ preuniversitar/unități conexe (cabinete pe discipline, cabinete de asistență psihopedagogică, săli de sport) dotate cu mobilier și materiale sportive, inclusiv echipamente digitale, 1 laborator de informatică şi unul de practică pentru învățământul profesional și tehnic. Valoarea totală eligibilă a acestui proiect este de 10,2 milioane lei și va fi finalizat în decembrie 2024.
Read moreTemperaturile ridicate își vor face simțită prezența pe teritoriul județului nostru, astfel că în perioada 13-14 august 2024, județul Arad se află sub incidența avertizării meteorologice de COD GALBEN, manifestat printr-un val de căldură și disconfort termic accentuat, iar în data de 15 august, valul de căldură se va extinde, temperaturile maxime încadrându-se între 35 și 37 grade, fiind în vigoare o avertizare COD PORTOCALIU.
În acest context, în scopul preîntâmpinării unor evenimente nedorite pe timpul perioadei caniculare, pompierii arădeni vă recomandă:
❗️Evitaţi, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare, între orele 11:00 – 18:00.
❗️Purtaţi pălării de soare, ochelari de protecție, haine lejere din fibre naturale și de culori deschise.
❗️ Hidratați-vă corespunzător, fără a aştepta să apară senzaţia de sete și consumați fructe și legume proaspete;
❗️Păstraţi contactul permanent cu vecinii, rudele, cunoştinţe care sunt în vârstă sau cu dizabilităţi, interesându-vă de starea lor de sănătate.
ℹ️ De asemenea, pe tot parcursul verii, trebuie să acordați o atenție deosebită siguranței atunci când mergeți la scăldat. Râurile, iazurile, lacurile sau marea pot fi atrăgătoare, dar adesea ascund pericole.
Pentru a preîntâmpina producerea unor evenimente cu consecințe tragice în timpul desfășurării acestor activități recreative, Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Vasile Goldiș” al județului Arad, recomandă:
❗ Scăldaţi-vă doar în locuri special amenajate pentru înot şi respectaţi avertizările privind interzicerea scăldatului.
❗Evitaţi scăldatul în lacuri, canale sau alte cursuri de apă unde malurile sunt abrupte, curenţii foarte puternici, albiile nămoloase sau acoperite cu plante, pietre, crengi sau trunchiuri de copaci.
❗Evitaţi să intrați singuri în apă, fără a avea alte persoane prin apropiere, mai ales dacă nu ştiţi să înotaţi.
❗Nu intrați în apă după ce ați consumat alcool sau pe timp de noapte.
❗Nu intrați în apa rece după expunerea prelungită la soare.
❗Nu săriți în apă de pe platforme, poduri sau alte construcţii.
❗Echipamentele speciale pentru siguranța înotului (colac de salvare sau tuburi gonflabile etc.) trebuie utilizate de către copii, sub atenta supraveghere a unui adult.
🚨 NU IGIENIZAȚI TERENURILE PRIN INCENDIERE!
Reamintim cetățenilor că arderea vegetației este interzisă, extrem de periculoasă și poate duce la tragedii. Iată câteva motive pentru a evita această practică:
❗Risc major de propagare rapidă a incendiilor – vântul și condițiile meteorologice pot transforma rapid un foc mic într-un incendiu de proporții.
❗Pericol pentru vieți omenești și bunuri – incendiile de vegetație pot ajunge în zone locuite, punând în pericol casele și viețile oamenilor.
❗Impact negativ asupra mediului – distrugerea habitatelor naturale și poluarea aerului sunt consecințe grave ale incendiilor de vegetație.
❓Ce puteți face pentru a preveni incendiile de vegetație:
❗Nu folosiți focul deschis în locuri cu pericol de incendiu și pe timp de vânt.
❗Fiți vigilenți și semnalați orice început de incendiu la numărul de urgență 112.
ISU Arad.
Read moreÎn săptămâna 5-11 august a.c., la nivelul polițiilor rutiere din toată Europa, s-a desfășurat acțiunea ROADPOL-SPEED, prin care s-a dorit reducerea accidentelor de circulație grave, cauzate de viteză excesivă.
În județul Arad, activitățile s-au desfășurat zilnic, atât de timp de zi cât și noaptea, pe toate șoselele, din municipiu și județ.
Mai mult de jumătate din sancțiunile contravenționale aplicate de polițiști, în carul acestor acțiuni, au fost pentru nerespectarea vitezei legale: 546, din totalul de 1.056.
O treime din numărul permiselor reținute a fost pentru viteză excesivă: 15, din totalul de 46.
Pentru nereguli ale vehiculelor, au fost retrase 45 de certificate de înmatriculare.
Valoarea totală a sancțiunilor contravenționale aplicate este de aproximativ 360.300 de lei.
Au fost constatate și 17 infracțiuni: 7 de conducere fără permis,
4 de conducere de vehicule neînmatriculate, 4 de conducere sub influența alcoolului și 2 de conducere sub influența substanțelor psihoactive.
Activitățile polițiștilor arădeni au beneficiat de sprijinul polițiștilor maghiari, din cadrul Căpităniei de Poliție Bekes, care, în această perioadă, sunt colegii noștri, în cadrul acțiunilor comune din zona transfrontalieră, pentru reducerea numărului de accidente pe șoselele din România și Ungaria, din apropierea zonei de frontieră.
Atât șoferii români, cât și cei maghiari, precum și străinii de alte naționalități, au fost informați despre schimbările legislative actuale, din legislația românească, precum și despre obligativitatea respectării legislației rutiere a țării în care se află.
Read moreDouă comune din județul Arad au primit finanțare prin programul ”Anghel Saligny”
LocalUltimele stiri 12 august 2024 0
Ministrul Adrian-Ioan Veștea a semnat, astăzi, 44 de noi contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”, în valoare totală de 569.745.638,99 de lei.
Contractele, semnate împreună cu o parte dintre beneficiarii proiectelor, vizează atât modernizarea drumurilor de interes local, cât și înființarea sau modernizarea sistemelor de alimentare cu apă potabilă, a rețelelor de canalizare menajeră și a sistemelor inteligente de distribuție a gazelor naturale.
”Dezideratul nostru este ca toate regiunile țării să se dezvolte în egală măsură, astfel încât, prin intermediul contractelor semnate în cadrul Programului Național de Investiții <<Anghel Saligny>>, condițiile de viață ale cetățenilor se vor îmbunătăți, iar economiile locale vor fi stimulate”, a precizat ministrul Adrian-Ioan Veștea.
Pentru județul Arad, au primit semnătura două comune, Șagu, cu 1.360.507 lei pentru ”Construire drumuri publice strada 34, 35, 36 și 37” și comuna Dezna, 10.000.000 lei pentru ”Asfaltare și modernizare drumuri de interes local în satele Dezna, Neagra și Slatina de Criș.”
Read morePicnic Festival, în Parcul Mihai Eminescu din Arad: O SĂRBĂTOARE A VERII
LocalUltimele stiri 12 august 2024 0
Parcul Mihai Eminescu din Arad va găzdui între 15 și 25 august o nouă ediție a Picnic Festival, „O SĂRBĂTOARE A VERII”, o ocazie perfectă pentru arădeni de a se bucura de ultimele zile ale sezonului cald, într-un cadru natural deosebit, alături de familie și prieteni.
Având în vedere că evenimentul se desfășoară în cadrul Zilelor Aradului, vizitatorii vor putea participa la diverse concerte și spectacole. Pe scenă vor urca dj locali, iar muzica va fi pe toate gusturile. Seara, atmosfera va fi animată de lumini și sunete, creând un mediu perfect pentru relaxare și distracție.
Potrivit organizatorilor, participanții vor avea la dispoziție numeroase zone de picnic, unde vor fi disponibile standuri cu diverse delicatese locale, preparate proaspăt.
Pentru cei mici, vor fi organizate diverse activități interactive, ateliere de creație și jocuri. Zona dedicată copiilor va fi plină de surprize, asigurând distracția celor mai tineri vizitatori.
Pentru momentele de relaxare, vor fi amenajate zone speciale unde te poți retrage pentru a te bucura de natură, de o carte bună sau pur și simplu de compania celor dragi.
Picnic Festival 2024 este un eveniment deschis publicului larg, cu intrare liberă. De altfel, Parcul Mihai Eminescu este ușor accesibil, atât pentru localnici, cât și pentru vizitatorii din alte orașe.
Picnic Festival 2024 în Parcul Eminescu promite să fie un eveniment memorabil, plin de bucurie, muzică bună și activități pentru toate vârstele. „Este ocazia perfectă de a petrece timp de calitate în aer liber, celebrând frumusețea verii și comunitatea vibrantă a Aradului. Nu rata această sărbătoare unică și vino să te bucuri de o experiență de neuitat!”, transmit organizatorii.
Picnic Festival este un eveniment organizat de către Asociația City Guide și susținut de către Primăria Municipiului Arad prin Centrul Municipal de Cultură Arad.
Read more
Astăzi a început unirea celor două maluri ale Mureșului, între Fântânele și Vladimirescu!
LocalUltimele stiri 9 august 2024 0
Astăzi a început unirea celor două maluri ale Mureșului, între Fântânele și Vladimirescu! Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a fost astăzi prezent pe șantier, la poziționarea celor două grinzi de 132 de tone care apropie cele două maluri, respectiv Banatul și Crișana. La mijlocul lunii viitoare, podul va fi acoperit integral, a anunțat Iustin Cionca.
La lucrarea începută astăzi au fost prezenți și reprezentanții companiei PORR, ai Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timiș, directori și șefi serviciu ai Consiliului Județean, implicați în proiect. Puse cap la cap, grinzile care traversează Mureșul vor avea 206 metri, adică 20% din lungimea întreagă a podului.
Podul dintre Fântânele și Vladimirescu este cel mai mare construit de compania PORR, în România.
„Șantierul avansează foarte bine și, pentru asta, le sunt recunoscător și celor de la PORR, și partenerilor noștri din Ministerul Transporturilor. Avem o echipă de proiect foarte bună și la Consiliul Județean, care este zilnic prezentă pe șantier. Urmărim lucrările pe ambele tronsoane, și la pasajul peste calea ferată Arad-Timișoara, și la pod. Sunt peste 130 de muncitori și peste 40 de utilaje mobilizate pe acest șantier, iar dacă lucrările avansează la fel de bine, până la sfârșitul anului vom putea ajunge de pe drumul Arad-Timișoara la Vladimirescu prin această șosea”, a declarat Iustin Cionca.
Read morePraznicul de Pita Nouă de la Pecica, un eveniment de tradiție și cultură, aduce în prim-plan o săptămână plină de activități diverse, care îmbină arta, literatura, sportul și folclorul într-un cadru festiv.
Începând de marți, 13 august, și până duminică, 18 august, locuitorii și vizitatorii vor putea participa la lansări de carte, expoziții de artă, competiții sportive și concerte, toate menite să celebreze valorile locale și să întărească spiritul comunității. Momentul central al sărbătorii va fi, ca de obicei, sfințirea pâinii, un simbol al belșugului și al recunoștinței pentru roadele pământului, care va avea loc duminică, 18 august, în Piața Regele Mihai I.
Marți, 13 august,
ora 18.00 – Întâlnire cu scriitorul Goran Mrakić (Sala Festivă a Primăriei)
Miercuri, 14 august,
17.00 – Vernisaj expoziției de pictură „Armonii cromatice” (Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu”)
18.30 – Lansarea volumului „Geografia luminii”, autor Camelia Chifor (Sala Festivă a Primăriei)
Joi, 15 august
Întâlnirea Fiilor satului Bodrogu Vechi, între orele 14 – 17, în satul aparținător
18.00 – Cupa Spicul de Aur la minifotbal (teren sintetic din spatele sălii mari de sport)
Vineri, 16 august
16.00 – Lansarea volumului „Grâul și pâinea”, autor Liviu Nadiș (Sala Festivă a Primăriei)
18.00 – Cupa Spicul de Aur la minifotbal (teren sintetic din spatele sălii mari de sport)
19.30 – Ansamblul Búzavirág din Pecica, Asociația Culturală a Minorităților din Pecica și invitații lor (Piața Regele Mihai I)
22.00 – Concert Nagy Feró és a Beatrice (Ungaria)
23.30 – Bal stradal cu formația Roulette din Peregu Mic
Sâmbătă, 17 august
10.00 – Festival gastronomic multietnic „Gătim împreună pentru o lume mai bună”, ediţia I (Complex Stadion Progresul)
17.00 – Finalele Cupei Spicul de Aur la minifotbal (teren sintetic din spatele sălii mari de sport)
19.00 – Dans și muzică ușoară cu elevi ai Clubului Copiilor, ai Liceului Teoretic „Gheorghe Lazăr” și invitații lor (Piața Regele Mihai I)
19.45 – Andrada Ardelean
20.00 – Recital Weekend Stage
20.30 – Concert Elena Unc
21.30 – Recital Arthur
22.00 – Concert Holy Molly și trupa
23.00 – Bal stradal cu Baul Cosmin & Formația 5ive Music
Duminică, 18 august
10.00 – Ședința festivă a Consiliului Local Pecica (Sala Festivă a Primăriei)
12.00 – Sfințirea cununilor de grâu la Biserica Ortodoxă Sârbă
13.00 – Sfințirea pâinii (Piața Regele Mihai I)
17.00 – Concurs de prins purcei (Parcul Sfântul Treime)
17.30 – Demonstrație de lupte istorice cu Federația de Arte Marțiale Strămoșești DACAN (Parcul Sfântul Treime)
19.00 – 20.30 – Ansamblul folcloric Păstrătorii Tradiției din Pecica, coordonatori Marin Stan și Bogdan Ponta
20.30 – Recital Patricia Petri
20.45 – Ansamblul folcloric Strămoșeasca din Republica Moldova
22.30 – Recital Lucian Zadic și formația
23.00 – Concert Lavinia Goste, Marius Zorilă și Grup instrumental Transilvania
Read moreIustin Cionca: „Miza mare este să animăm Moneasa în fiecare weekend!”
LocalUltimele stiri 8 august 2024 0
Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad, a centralizat inițiativele privind stațiunea Moneasa, ca urmare a întâlnirii recente cu mediul de afaceri. Este vorba de o curățenie generală în zona de stațiune, amenajarea unor peșteri pentru a putea fi vizitate de turiști, dezvoltarea turismului festivalier. De anul viitor trebuie să se știe că în fiecare weekend are loc ceva interesant la Moneasa – a însumat Iustin Cionca direcțiile de acțiune pentru sezonul următor.
„Am primit propuneri concrete din partea primarului ales al Monesei, Doru Miron, din partea Serviciului Salvamont Salvaspeo, a unor hotelieri locali și din partea aparatului de specialitate al Consiliului Județean. Concluzia este că Moneasa a pierdut toate trenurile posibile pentru finanțări europene consistente, dar cu implicarea administrației locale și județene, în parteneriat cu mediul de afaceri și cu societatea civilă, vom face schimbări vizibile. Începem cu elaborarea unui program de week-end pentru sezonul următor, în care implicăm și Centrul Cultural Județean, Complexul Muzeal, Centrul Național de Turism și Salvamont-Salvaspeo. Este vorba despre dezvoltarea stagiunii culturale la Teatrul de Vară, în paralel cu investiții în câteva dintre peșterile din stațiune. Primul lucru pe care îl vom face la Moneasa este curățenia și amenajarea malurilor pârâului, unde eu văd pe viitor un spațiu liniștit, de ozonoterapie. Miza este să aducem pe weekend la Moneasa nu doar pensionarii, ci și familiile lor, oamenii tineri, activi, care să găsească aici evenimente atractive și o stațiune care să nu îi plictisească. Este greu acum de refăcut tot ce s-a stricat în ultimii ani, dar cu noul primar și cu echipa din jurul său facem ce trebuie”, a declarat Iustin Cionca.
Read more









