Răzvan Cadar, vicepreședinte al Consiliului Județean Arad: „Centura de sud a municipiului, aproape de finalizare”
LocalUltimele stiri 7 octombrie 2024 0
Construirea centurii de est a municipiului, inclusiv cele două obiective de referință – podul peste Mureș și pasajul de cale ferată – se apropie de final. Constructorul estimează că lucrările sunt realizate, în prezent, în proporție de 80%. Termenul de finalizare a proiectului este ianuarie 2025. Valoarea lucrării este de peste 300 de milioane de lei.
„Am fost prezent astăzi la Fântânele, pentru a vedea stadiul lucrărilor la Centura de Est a municipiului. Aradul este un județ și un municipiu de tranzit, principala poartă rutieră de intrare în țară, dinspre Europa de Vest. Prin finalizarea întregului inel de centură, tot traficul de tranzit va ocoli municipiul. Acesta este obiectivul direct al proiectului, dar eu cred că prin realizarea acestei centuri, comuna Fântânele și sudul municipiului vor avea oportunități multiple de dezvoltare economică, de atragere a noi investitori, care astfel vor fi conectați la principalele artere rutiere, drumurile naționale, autostrada, drumul expres Arad-Oradea, totul în proximitatea municipiului. Prin intensificarea activității economice în zona Sânicolaul Mic-Fântânele și crearea unui pol economic au de câștigat și comunele Frumușeni sau Zăbrani”, a declarat Răzvan Cadar, vicepreședinte al Consiliului Județean Arad.
Centura de est a municipiului are o lungime de 11 kilometri și cuprinde un pasaj de trecere peste calea ferată Arad-Timișoara și un pod peste Mureș (la Fântânele, spre Vladimirescu). Odată cu finalizarea lucrării, va fi asigurată legătura între drumurile naționale, Arad-Timișoara și Arad-Deva, dar și racordarea la autostradă Nădlac-Arad-Timișoara. Odată cu finalizarea lucrării, Aradul va deveni primul municipiu reședință de județ din țară care va avea un inel de centură complet.
Read moreO bucată de tencuială a căzut de pe holul unui colegiu arădean peste o profesoară
LocalUltimele stiri 4 octombrie 2024 0
În această dimineață, în timp ce cobora scările holului de la Colegiul Elena Ghiba Birta, o profesoară a fost rănită de o bucață din tencuiala de pe tavan, profesoara căzând și fiind incoștientă preț de câteva minute.
La locul evenimentului au intervenit pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad, cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare. De asemenea, a fost alocată o ambulanță din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean Arad.
Au fost anunțați reprezentanții din cadrul Inspectoratului de Stat în Construcții, având în vedere că tavanul a fost renovat recent de o firmă de construcții.
Este vorba despre o femeie, în vârstă de 51 de ani, stabilă, conștientă și cooperantă. Victima a fost preluată de către echipajul medical SAJ care îi acordă în aceste momente îngrijiri medicale. .
Read moreDebutează Ediția – I-a a Zilelor Județului Arad
LocalUltimele stiri 4 octombrie 2024 0
Consiliul Județean Arad a organizat o întâlnire de lucru cu peste 100 de directori ai unităților de învățământ din municipiu și județ și mediul academic, marcând debutul ediției I a Zilelor Județului Arad. Evenimentul a pus accentul pe Educație, un domeniu în care Aradul excelează prin școli de prestigiu, elevi cu rezultate de excepție, cadre didactice pasionate, universități care formează necesarul local și regional de forță de muncă. Aradul este un centru de cercetare, cu performanțe la concursuri mondiale, cu echipe de robotică, elevi premianți la olimpiade, profesori bine pregătiți și cadre universitare din învățământul superior care publică studii, cărți de specialitate și reprezintă comunitatea la congrese internaționale.
Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad, a evidențiat importanța educației într-o societate care își propune să performeze. „Am considerat firesc ca deschiderea Zilelor Județului Arad să o dedicăm educației. Ne mândrim cu școlile noastre, cu rezultatele excelente ale elevilor și cu pasiunea cadrelor didactice. Aradul este și un centru de cercetare, iar aceste realizări sunt dovada unui mediu competitiv și încurajator în școlile noastre”.
Iustin Cionca a făcut trimitere către investițiile substanțiale realizate de Consiliul Județean în susținerea educației. Acesta a prezentat aspecte referitoare la modernizarea școlilor, cofinanțarea a peste 190 de proiecte locale pentru dezvoltarea infrastructurii școlare, achiziționarea de microbuze electrice, table interactive, modernizarea laboratoarelor și sălilor de clasă, multe dintre proiecte fiind finanțate din fonduri europene.
Evenimentul a fost o ocazie pentru un dialog deschis, vicepreședintele Răzvan Cadar prezentând statistica investițiilor realizate de Consiliul Județean în educație. Acesta a subliniat că implicarea Consiliului Județean Arad în procesul de învățământ are cinci direcții clare.
„În primul rând, strategia de dezvoltare a Consiliului Județean s-a bazat îndeobște pe investiții având ca resursă financiară fondurile europene. Și în educație avem câștigate trei proiecte, două care asigură microbuze electrice pentru transportul elevilor în 41 de orașe și comune, iar cel de-al treilea, care vizează dotarea cu mobilier, materiale didactice, echipamente digitale, echipamente și aparatură sportivă pentru 17 școli, cât și pentru Clubul Sportiv Școlar „Gloria” Arad.
Ca un al doilea aspect, Consiliul Județean are în Inspectoratul Școlar Județean un partener stabil, avem preocupări comune și, ceea ce e și mai important, soluții comune. Aș aminti faptul că, în parteneriat cu IȘJ și cu administrația locală din districtul Tübingen – Germania, am relansat sistemul dual de învățământ, printr-un proiect pilot. Sunt convins că acest sistem dual este agreat de mediul de afaceri, pentru a-și crea o forța de muncă profesională, calificată și vă asigur că întotdeauna Consiliul Județean va sprijini aceste demersuri. Tot în cadrul parteneriatului cu IȘJ am încheiat două protocoale de colaborare, cu Centrul Județean de Excelență, respectiv cu Casa Corpului Didactic „Alexandru Gavra”, care stau la baza viitoarelor proiecte comune.
Ca al treilea punct, colaborarea cu cele două universități din Arad, necesară pregătirii cât mai bine a specialiștilor de mâine, pentru a încerca să-i ținem la Arad. Iar rolul nostru este de a dezvolta județul, de a-i creșterea atractivitatea pentru investitori. Această colaborare este de lungă durată, avem rezultate, iar poate cel mai bun exemplu îl reprezintă Facultatea de Medicină din cadrul Universității de Vest „Vasile Goldiș”, care oferă specialiștii necesari pentru ca Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad să funcționeze la parametri calitativi cât mai mari.
Un alt pilon prin care Consiliul Județean sprijină sistemul de învățământ din județul Arad îl reprezintă colaborarea cu administrațiile locale. În decursul a nouă ani, Consiliul Județean a sprijinit, a finanțat și cofinanțat 188 de proiecte care vizează grădinițe, școli și licee, suma totală acordată pentru aceste proiecte fiind de aproximativ 30 de milioane de lei.
În sfârșit, dar nu în cele din urmă, ne preocupă situația din învățământul special, un domeniu delicat aflat în directa noastră îngrijire. Avem în subordine trei instituții: Liceul Special „Sfânta Maria”, Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă și Grupul Școlar „Sava Brancovici” din Ineu. De asemenea, asigurăm finanțare și pentru Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională. Am investit și investim în aceste instituții, fiecare având specificul ei. Este un domeniu sensibil, dar avem la bază principiul egalității de șanse în societate și avem obligația de a oferi condiții cât mai bune celor care sunt vulnerabili, din diferite motive”, a declarat Răzvan Cadar, vicepreședintele CJA.
Directorii instituțiilor de învățământ au fost invitați să își exprime opiniile, criticile și sugestiile pentru a ajuta administrația să înțeleagă mai bine unde este nevoie de sprijin suplimentar.
Președintele și-a exprimat recunoștința față de personalul didactic și a felicitat corpul profesoral pentru eforturile depuse în menținerea calității și modernizării instituțiilor de învățământ din Arad: „Cred că nu greșesc când spun că niciodată începutul de an școlar nu a găsit școlile arădene atât de pregătite, modernizate și echipate. Este o realizare importantă, de care fiecare dintre noi poate fi mândru”.
La întâlnire au fost prezenți prof. Marius Göndör, inspector școlar general, prof. univ. dr. habil Coralia Cotoraci, rectorul Universității de Vest „Vasile Goldiș” din Arad, conf. univ. dr. Teodor Cilan, rectorul Universității „Aurel Vlaicu” din Arad, prorectorul UVVG Arad prof. univ. dr. Cristian Bențe, parlamentarii Glad Varga și Sergiu Bîlcea, subprefectul Doru Sinaci.
Rectorii celor două universități au subliniat importanța parteneriatelor dintre mediul academic și administrația județeană, pentru formarea și menținerea forței de muncă în județ.
Întâlnirea a marcat și Ziua Mondială a Educației, iar președintele CJA, Iustin Cionca, a profitat de ocazie pentru a le ura tuturor cadrelor didactice „La mulți ani!” De asemenea, a apreciat parteneriatul dintre societatea civilă, mediul de afaceri și administrația locală, care a dus la realizări impresionante în educație și în alte servicii publice din județ.
La finalul întâlnirii, participanții au fost invitați să viziteze Secția de Arheologie a Complexului Muzeal Arad, sărbătorind redeschiderea acesteia după zece ani. „Îi mulțumesc domnului inspector școlar general Marius Göndör pentru întâlnirea de astăzi, fiindcă s-a implicat în organizare. Vă mulțumesc și dvs. că ați răspuns invitației noastre. După discuțiile din această sală vă invit să vizităm împreună Secția de Arheologie de la Muzeul Județean, marcând astfel aceasta întreită sărbătoare: Zilele Județului, Ziua Educației și redeschiderea, după zece ani, a Secției de Arheologie”.
Read more
Ploi în majoritatea regiunilor, în următoarele zile
LocalNational/ExternUltimele stiri 3 octombrie 2024 0
Meteorologii au emis o informare de ploi moderate cantitativ valabilă începând de joi seara până în 7 octombrie în majoritatea regiunilor.
Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie, din seara zilei de joi şi până în dimineaţa zilei de sâmbătă, temporar va ploua, la început în Banat, Crişana şi Maramureş, apoi în Transilvania, Oltenia şi nord-vestul Munteniei.
Sâmbătă vor fi ploi în majoritatea regiunilor, iar duminică, în jumătatea de est a teritoriului.
Vor fi averse, însoţite pe spaţii mici de descărcări electrice, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantităţi de apă de 20…30 l/mp şi pe arii restrânse peste 40…50 l/mp.
În regiunile vestice, sud-vestice şi estice vântul va avea intensificări temporare cu viteze în general de 40…50 km/h. AGERPRES
Read moreAccident grav pe autostrada Timișoara-Arad, două persoane sunt decedate
LocalUltimele stiri 28 septembrie 2024 0
În această seară, în jurul orei 21:50, pe Autostrada A1, la km 531, calea 1, în zona localității Șagu, a avut loc un accident grav.
Din primele cercetări, un autoturism în care se găseau 3 persoane, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, și a părăsit partea carosabilă, după ce ar fi intrat în coliziune cu parapetul.
În urma impactului, au decedat două persoane, una fiind transportată la spital.
Traficul este fluent, banda de urgență fiind blocată de autospecialele de intervenție.
Se estimează reluarea traficului în aproximativ o oră.
APIA a finalizat controlul clasic pe teren pentru Campania 2024
EconomieLocalUltimele stiri 25 septembrie 2024 0
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează opinia publică că a finalizat controlul clasic pe teren aferent Campaniei 2024.
Astfel, la nivel național au fost verificați toți fermierii selectați în eșantionul de control clasic, respectiv un număr de 8.490 exploatații în sector vegetal, cu o suprafață de 795.003 hectare și un total de 220.772 parcele controlate la fața locului.
Inspectorii APIA au lucrat chiar și în zilele de weekend pentru a finaliza cât mai repede această acțiune de control ce reprezintă o cerință obligatorie impusă de legislația comunitară și o etapă premergătoare efectuării plăților aferente Campaniei 2024.
Reamintim că, în conformitate cu OMADR nr. 292/16.07.2024 pentru aprobarea aprobarea Procedurii operaţionale privind activitatea de control clasic pe teren, aplicabilă în Campania 2024, ediția a II-a, termenul de finalizare a controalelor pe teren este de cel târziu până la data de 11 octombrie 2024, cu excepția verificărilor la fața locului a cerințelor de bază și specifice pentru accesarea măsurilor de dezvoltare rurală aflate în derulare din PNDR 2014-2020 și a intervențiilor de dezvoltare rurală din PS-PAC 2023-2027, care se vor efectua în primăvara anului următor.
În perioada următoare, până cel târziu în data de 10.10.2024, APIA va opera și verifica rapoartele de control în sistemul informatic, astfel încât în 16.10.2024 să demareze cu succes Campania de plată în avans a beneficiarilor care au depus cerere în anul 2024.
Read moreModernizarea drumului Șepreuș-Cermei este o oportunitate pentru dezvoltarea zonei
LocalUltimele stiri 25 septembrie 2024 0
Modernizarea drumurilor din nordul județului cuprinde și tronsonul Șepreuș-Cermei. Acesta are o lungime de 7 kilometri, valoarea totală a lucrărilor fiind de 16,8 milioane de lei, la care se adaugă TVA.
„Unul dintre cele mai importante tronsoane, care face parte din rețeaua de drumuri din nordul județului, este Șepreuș-Cermei. Practic, legăm Șepreușul de Cermei, așa cum am legat Sintea Mare de Șepreuș, modernizând drumul din fondurile Consiliului Județean. Practic, prin finalizarea acestui drumul, comuna Șepreuș are deschidere atât spre Chișineu-Criș și spre drumul expres Arad-Oradea, cât și spre nord-estul județului, facilitând astfel mobilitatea forței de muncă dinspre est spre vest și invers. Modernizarea drumului reprezintă o oportunitate pentru dezvoltarea zonei”, a declarat Răzvan Cadar, vicepreședinte al Consiliului Județean Arad.
Read moreSe deviază circulația de pe drumul Seleuș-Șicula
LocalUltimele stiri 25 septembrie 2024 0
La cererea constructorului, circulația rutieră pe drumul județean Seleuș-Șicula, aflat în prezent în curs de modernizare, va fi deviată pe ruta Seleuș-Ineu-Șicula. Restricția de circulație va intra în vigoare joi, 26 septembrie, în intervalul orar 8.00-20.00.
Prin această solicitare, firmei constructoare dorește să aibă un flux continuu de lucru, pentru realizarea unei lucrări de calitate, în conformitate cu cerințele rutiere actuale. Pe parcursul perioadei de restricționare a circulației, lucrările vor fi semnalizate corespunzător.
„Orice lucrare amplă, de calitate, poate crea disconfort. Și modernizarea drumului Seleuș-Șicula se încadrează în această categorie, dar trebuie să înțelegem că pentru a avea o lucrare de calitate trebuie să facem și sacrificii, așa cum este restricționarea temporară a circulației pe acest tronson și devierea prin Ineu. Sper ca toți cei care tranzitează acest drum să ne înțeleagă, să accepte această decizie”, a afirmat Răzvan Cadar, vicepreședinte al Consiliului Județean Arad.
Drumul Seleuș-Șicula are o lungime de 6,3 kilometri, valoarea lucrării de modernizare este de 10 milioane de lei, iar finanțarea este asigurată din fondurile proprii ale Consiliului Județean Arad.
Prinși cu alcool la volan, pe drumurile județene
LocalUltimele stiri 20 septembrie 2024 0
La data de 19 septembrie a.c., în jurul orei 21.50, polițiștii Secției 1 Rurală Arad au depistat un bărbat de 34 de ani, din Arad, în timp ce conducea un autoturism în Fântânele. Testarea cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibație alcoolică de 0,89 mg./l. alcool pur în aerul expirat.
A mai fost depistat, tot de polițiștii Secției 1 Rurală Arad, la data de 19 septembrie a.c., în jurul orei 21.10, un bărbat de 41 de ani, din Zimandcuz, în timp ce conducea un autoturism în localitate. Testarea cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibație alcoolică de 0,54 mg./l. alcool pur în aerul expirat.
În ambele cazuri a fost dispusă recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei, cercetările fiind continuate de polițiști.
Read moreAcțiune de verificare a legalității transportului public de persoane, în regim TAXI
LocalUltimele stiri 20 septembrie 2024 0
La data de 18 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier împreună cu reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de Muncă Arad au desfășurat o acțiune de verificare a legalității transportului public de persoane, în regim TAXI, în Lipova.
Ca urmare a neregulilor constatate, au fost aplicate 11 sancțiuni contravenționale, din care 5 privind Legea n3.38/2003 privind transportul în regim de taxi. Valoarea sancțiunilor a fost de 6.625 de lei, fiind retras 1 certificat de înmatriculare.
Aceste activități au caracter permanent și se desfășoară atât în județ cât și în municipiu.
Read more









