News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Trafic deviat pe Calea Aurel Vlaicu

Comisia de sistematizare a Circulației a avizat favorabil restricționarea/devierea circulației rutiere pe Calea Aurel Vlaicu – str. Făt – Frumos și Bariera de trecere la nivel cu calea ferată în intervalul 08 – 22 mai 2025. Restricția este necesară în vederea execuției lucrărilor de înlocuire a unui segment de 12 m de linie de tramvai pe traseul Făt Frumos – Calea Aurel Vlaicu.

Vă rugăm să respectați semnalizarea rutieră instituită în zonă și să circulați cu prudență.

 

Read more
Seniorii arădeni – invitați să danseze pe scena Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad

Ai peste 60 de ani și îți dorești să ai parte de o experiență artistică inedită? Te invităm să urci pe scena Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad și să dansezi alături de dansatori profesioniști, în unul dintre spectacolele prezentate în cadrul celei de a X-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru Nou. Este vorba despre spectacolul „Empty Floor”, susținut de trupa italiană imPerfect Dancers.

„Empty Floor” s-a născut din dorința de a explora universul ascuns și privat al tuturor acelor oameni care se confruntă zilnic cu boala Alzheimer. Acesta își propune să conștientizeze publicul cu privire la diferitele aspecte ale bolii, abordează atât cele mai dureroase, cât și cele mai amuzante ipostaze ale acesteia, arătând astfel puterea și bucuria de viață din spatele disconfortului pe care îl simte un bolnav de Alzheimer. Ceea ce face „Empty Floor” o producție unică este faptul că artiștii profesioniști împart scena cu voluntarii seniori, aceștia din urmă având ocazia să fie dansatori de-o seară. – spun creatorii spectacolului

Dacă vrei să faci parte din acest proiect, tot ce trebuie să faci este ca, până în 15 mai, să trimiți un email pe adresa [email protected] sau să suni la numărul de telefon 0742598955 (Reka Fekete) pentru a-ți arăta intenția de a fi parte a acestui spectacol. Repetițiile vor avea loc duminică, 18 mai, între orele 16.00 – 16.45, iar spectacolul – în aceeași zi, de la ora 18.00, pe scena mare a TCISA.

 

IMPORTANT: Nu este necesară experiență în dans sau actorie!

Read more
Circulația autobuzelor pe relația UTA – Fortuna – GAI, modificată

Primăria Municipiului Arad și Compania de Transport Public anunță publicul călător că, în perioada 08 – 22.05.2025, în vederea execuției lucrării de înlocuire a liniei de trecere tramvai Făt Frumos – Calea Aurel Vlaicu, pe relația UTA – Fortuna – GAI, vor interveni următoarele modificări:

  • Traseul UTA – FORTUNAva avea capăt de linie stația Fortuna (în vecinătatea UNICARM). Stațiile FORTUNA (în vecinătatea Șega) și GALLERIA (ambele sensuri) se suspendă.
  • Traseul UTA – GAI.Stația GALLERIA (pe direcția GAI) se suspendă.
Read more
Peste 1200 de intervenții ale pompierilor arădeni, în luna aprilie

În luna aprilie a acestui an, pompierii militari au acționat pentru gestionarea optimă a celor 1249 de situații de urgență produse la nivelul județului Arad. Cele mai multe intervenții au constat în asistență medicală, echipajele SMURD acționând în cazul a 818 solicitări.

Asigurarea asistenței medicale de tip SMURD a fost repartizată astfel:

• Detașamentul de Pompieri Arad – 508;
• Detașamentul de Pompieri Ineu – 195;
• Detașamentul de Pompieri Sebiș – 49;
• Secția de Pompieri Bârzava – 66.

De asemenea, din totalul celor 818 solicitări, echipajele SMURD au intervenit pentru acordarea asistenței medicale în urma producerii a 28 de accidente rutiere.

Totodată, salvatorii au acționat pentru stingerea a 52 de incendii. Stingerea incendiilor a fost repartizată astfel:

• Detașamentul de Pompieri Arad – 23;
• Detașamentul de Pompieri Ineu – 11;
• Detașamentul de Pompieri Sebiș – 13;
• Secția de Pompieri Bârzava – 5

Din totalul celor 52 de incendii care s-au produs în această perioadă, 32 au fost înregistrate la case sau anexe gospodărești, 14 la vegetație uscată și resturi menajere, în urma cărora au fost afectate 29 de hectare de teren, iar 6 au avut loc la mijloace de transport.

Principalele cauze generatoare ale incendiilor la locuințe au fost: conductori sau cabluri electrice defecte, neizolate corespunzător sau cu izolația deteriorată în urma unei acțiuni mecanice ori fizice, coșuri, canale sau burlane de fum necurățate de funingine.

Alte 41 de intervenții au constat în: asigurarea evenimentelor publice de amploare care pot genera situații de urgență, salvarea animalelor din medii ostile vieții, asanarea teritoriului de muniție, sablarea carosabilului în urma accidentelor de circulație, asistența și deblocarea persoanelor și degajarea elementelor de construcție care prezentau pericol de cădere.

Totodată, pentru eficientizarea intervențiilor și optimizarea timpilor de răspuns, subunitățile au efectuat 332 de recunoașteri în obiectivele din raioanele de intervenție. Pe durata acestora, s-au verificat sursele de alimentare cu apă, căile de acces în obiective, configurația acestora și alte elemente semnificative în timpul intervenției.

În vederea pregătirii forțelor de intervenție pentru misiunile specifice, au fost organizate 6 exerciții cu forțe și mijloace în teren.

Nu uitați! Informații despre comportamentul în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro, care include o funcție nouă bazată pe inteligența artificială, ce răspunde întrebărilor legate de situațiile de urgență.

De asemenea, informațiile sunt disponibile și pe aplicația DSU, disponibilă atât pe telefoanele cu sistem de operare Apple, cât și pe cele cu Android și poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Read more
Șapte cetățeni străini fără drept de a călători în Spațiul Schengen, depistați în Zerind

Poliţişti de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Vărșand au depistat, în urma controalelor nesistematice efectuate în zona de competență, șapte cetățeni străini fără drept de a călători în Spațiul Schengen.
În data de 06.05.2025, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Vărșand au efectuat controale aleatorii și nesistematice pe DN79 în localitatea Zerind, județul Arad. Cu această ocazie, a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Republica Moldova, condus de către un cetățean din aceeași țară.
În urma efectuării controlului asupra mijlocului de transport, au fost observate, călătorind alături de șofer, șapte bărbați, toți cetățeni străini.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru verificări unde, poliţiştii de frontieră au stabilit că cei șapte sunt cetăţeni din Afganistan și Irak.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șoferul autoturismului și tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii străini, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
În urma aderării complete a României la Spațiul Schengen, Poliția de Frontieră continuă să acționeze în baza analizelor de risc pentru a asigura securitatea la granițele țării. De asemenea, competența privind migrația ilegală rămâne în continuare la nivel național pentru gestionarea eficientă a acestui tip de infracționalitate.

Read more
Acțiune de amploare a polițiștilor de frontieră români și maghiari, în zona Nădlac II

Polițiștii de frontieră arădeni și orădeni împreună cu polițiști din cadrul Biroului de Poliție Autostradă A1 și lucrători din cadrul Direcției Regionale Vamale Timișoara au întocmit o lucrare penală și au aplicat 26 de sancțiuni contravenționale, în cadrul unei acțiuni în cooperare cu autoritățile maghiare, pe căile de comunicație din apropierea frontierei româno-ungare.
Din nou, activitatea s-a axat pe combaterea migrației ilegale și a infracționalității transfrontaliere, respectiv menținerea unui climat de ordine și siguranță publică.
În cursul zilei de marți, 06 mai a.c., între orele 10:00 și 14:00, pe autostrada A1, în zona fostului punct de trecere a frontierei Nădlac II, s-a desfășurat o acțiune a polițiștilor de frontieră arădeni care își desfășoară activitatea în cadrul sectoarelor Poliției de Frontieră Nădlac, Curtici și Vărșand, STPF Arad și ai Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Oradea, în cooperare cu polițiști din cadrul Biroului de Poliție Autostradă A1, lucrători din cadrul Direcției Regionale Vamale Timișoara și cu autoritățile de frontieră din Ungaria, din cadrul Reprezentanței Kiszombor și al Serviciului de control în adâncime Nagylak – Szeged. Și de această dată, în cadrul activității s-a urmărit combaterea migrației ilegale și a infracționalității transfrontaliere.
În cadrul activității, echipele mixte au verificat – folosind aplicația eDAC – aproximativ 330 persoane și 270 mijloace de transport. Au fost descoperite mai multe nereguli, fiind întocmită o lucrare penală și aplicate 26 de sancțiuni contravenționale.
Un caz reprezentativ al acestei acțiuni l-a reprezentat cel în care lucrătorii noștri au descoperit mai multe produse susceptibile a aduce atingere drepturilor de proprietate intelectuală, într-un autovehicul, condus de un cetățean suedez. Printre bunurile descoperite s-au regăsit produse farmaceutice dar și articole vestimentare, de marochinărie și parfumuri.
Bunurile în cauză au fost indisponibilizate, iar pe numele persoanei a fost întocmită o lucrare penală pentru punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice ori similare.
De asemenea, au fost reținute două permise de conducere și două certificate de înmatriculare.
Polițiștii de frontieră arădeni, în cooperare cu autoritățile române, dar și maghiare, vor desfășura astfel de acțiuni și în perioada următoare, în proximitatea frontierei de stat, în scopul combaterii infracționalității transfrontaliere și pentru menținerea siguranței și ordinii publice.

Read more
A trecut la cele veșnice părintele Sorin Seviciu, paroh al Bisericii Greco-Catolice din Arad-Șega

Cu profundă tristețe, dar și cu speranța creștină a Învierii, Episcopia Greco-Catolică de Lugoj a anunțat trecerea la cele veșnice a părintelui Sorin Seviciu, protopop onorific și Iconom Stavrofor, paroh al comunității greco-catolice din Arad-Șega. Încetat din viață în dimineața zilei de 7 mai 2025, părintele Sorin lasă în urmă o comunitate profund îndurerată, dar recunoscătoare pentru slujirea și devotamentul său de peste două decenii.

Născut la data de 3 noiembrie 1967, părintele Sorin Seviciu a fost hirotonit preot celibatar la 7 februarie 1999, prin mâinile Preasfințitului Alexandru Mesian. De-a lungul slujirii sale, a fost un sprijin spiritual neobosit pentru credincioșii din Arad și din întregul protopopiat, fiind apreciat pentru blândețea, înțelepciunea și dăruirea sa în slujba lui Hristos și a Bisericii.

Preasfințitul Ioan, Episcop de Lugoj, alături de clerul și credincioșii eparhiei, se roagă lui Dumnezeu pentru odihna veșnică a sufletului său și transmit sincere condoleanțe familiei îndurerate.

Episcopia a anunțat că va reveni cu detalii privind rânduiala înmormântării.

„Odihna veșnică dă-i-o lui, Doamne, și lumina cea fără de sfârșit să-i strălucească. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe slujitorul Său credincios!”, se arată în comunicatul emis de Biroul de presă al Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj.

Read more
Sergiu Bîlcea, vicepreședinte CJ Arad: „Întreținerea drumurilor este la fel de importantă ca și modernizarea acestora”

Consiliul Județean Arad investește considerabil în modernizarea și, de asemenea, în întreținerea drumurilor aflate în administrare.

„În bugetul pe acest an am alocat 450 de milioane de lei pentru drumurile județene. O parte din aceste sume merg spre întreținerea drumurilor, pe estetica rutieră, pe înlocuiri de parapete și alte lucrări adiacente, pentru a avea o rețea de drumuri modernă și, mai ales, sigură. În această săptămână acționăm pe mai multe tronsoane de drum, pentru reparații”, a precizat vicepreședintele Sergiu Bîlcea.

În cadrul lucrărilor programate în această săptămână se vor face reparații pe tronsonul Iratoșu-Dorobanți, așternere și reparații cu șlam la Variașu Mic-Dorobanți, Sântana-Zimandu Nou, Seleuș-Ineu, plombări cu mixtură și burdușiri pe Lipova-Ususău-Bata și Sântana-Pâncota. De asemenea, pe Sintea Mare-Șepreuș, Zădăreni-limită județ, spre Timiș, Arad-Curtici, Arad-Pâncota, Bârsa-Moneasa, Vladimirescu-Sânleani-Livada se lucrează la estetica rutieră. O altă zonă aflată în atenția CJA este cea de la Săvârșin, unde se înlocuiesc paapetele și se reface poarta de gabarit la podul peste Mureș, cât și montarea parapetului pietonal în localitatea Valea Mare.

Read more
Numărăm zilele până la începerea festivalului World Music Festival

Aradul se pregătește să vibreze în ritmuri internaționale! În doar câteva zile, în 9 și 10 mai 2025, Parcul Mihai Eminescu găzduiește o nouă ediție a World Music Festival, un eveniment multicultural cu acces gratuit, dedicat muzicii globale, diversității și bucuriei de a fi împreună.

🎶 PROGRAMUL festivalului:

📍 Parcul Eminescu, La Băncuțe

9 mai, ora 19:00

Fusion Maze (România–Ungaria)

Peet Project (Ungaria)

10 mai, ora 19:00

Maqamundo (Germania)

Loop Doctors (Ungaria)

În cazul în care vremea nu permite desfășurarea concertelor în aer liber, acestea vor fi relocate în incinta Teatrului Vechi (str. Gheorghe Lazăr).

World Music Festival este organizat de Hub Cultural mARTA împreună cu Filarmonica Arad, cu sprijinul Primăriei Municipiului Arad, și aduce în oraș artiști care poartă în sunetul lor esența multiculturală a lumii.

Ne revedem la băncuțe, în inima orașului, pe 9 și 10 mai!

Detalii pe www.hubmarta.ro

Read more
Iustin Cionca anunță parteneriatul cu CNAIR și pentru drumul Vladimirescu-Zimand!

Veste mare de la Consiliul Județean: s-a încheiat acordul de parteneriat cu CNAIR, pentru realizarea documentației tehnice în vederea construirii centurii de nord-est a municipiului Arad! Asta înseamnă că, potrivit acordului, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, din subordinea Ministerului Transporturilor, și Consiliul Județean Arad, vor fi parteneri în construirea bretelei de centură. O colaborare similară a existat între cele două și la construirea drumului Arad-Fântânele-Vladimirescu, care a fost primul astfel de proiect în parteneriat în România.  „Așa cum am promis, Consiliul Județean construiește a doua bretea de centură a municipiului Arad! Anul trecut am dat în funcțiune, cu cinci luni înainte de termen, centura Arad-Fântânele-Vladimirescu, cu pod peste Mureș și pasaj peste calea ferată, construite în doar un an de zile! Am anunțat atunci că mergem mai departe cu proiectul și construim de la zero, în prelungirea acestui drum, tronsonul Vladimirescu-Zimand, cu care ne conectăm la viitorul drum expres Arad-Oradea”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Prin construirea bretelei de nord-est, care va face joncțiunea cu drumul expres Arad-Oradea, traficul greu va ieși complet din municipiul Arad, și de pe străzile din Gai, a anunțat Iustin Cionca. „Știu că există o așteptare în acest sens, de aceea am și insistat cu proiectul. Faptul că intrăm din nou în parteneriat cu CNAIR este o garanție că lucrările vor avansa rapid, așa cum s-a întâmplat și la Arad-Fântânele-Vladimirescu”, a declarat Iustin Cionca.

Read more