News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

O bombă a fost descoperită în apropierea stadionului UTA

În urma unui apel la 112, care anunța găsirea unui element de muniție descoperit în timpul efectuării unor lucrări inginerești, echipa pirotehnică din cadrul Detașamentului de Pompieri Arad s-a deplasat astăzi, 30 aprilie 2025, în jurul orei 09:30, în municipiul Arad, pe Calea Aurel Vlaicu, la un șantier din apropierea Stadionului UTA.

Ajunsă la fața locului, echipa a constatat că este vorba despre o bombă de aruncător, având calibrul de 100 mm. S-a acționat pentru asanarea zonei, ridicarea, transportarea și depozitarea elementului de muniție în condiții de siguranță.

Pirotehniștii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Vasile Goldiș” al județului Arad recomandă cetățenilor ca, în cazul descoperirii de muniții neexplodate:
❗️ să nu atingă aceste elemente;
❗️ să nu le lovească sau să le miște din locul în care au fost găsite;
❗️ să nu încerce să demonteze componentele muniției, să le ridice, transporte sau depoziteze în locuințe, la locul de muncă ori în depozitele de fier vechi, pentru valorificarea ca deșeuri metalice;
❗️ să nu aprindă focul deschis în apropierea munițiilor descoperite neexplodate;
❗️ să nu folosească munițiile descoperite pentru improvizarea obiectele artizanale.

Apelați numărul unic de urgență 112 pentru ca echipajele specializate să intervină în vederea ridicării și neutralizării acestor elemente.

Read more
Strada Unirii se închide, începând cu 1 mai

Circulația rutieră va fi restricționată pe strada Unirii începând cu data de 1 mai 2025.  Comisia de Sistematizare a Circulației a avizat favorabil închiderea circulației rutiere pe str. Unirii, pe tronsonul cuprins între B-dul Revoluției și B-dul Decebal, în vederea execuției lucrărilor de reparații diverse la carosabil și trotuar.

Accesul autoturismelor pe strada Unirii va fi restricționat până în 23 mai 2025.

 

 

Read more
Păcănele ilegale, descoperite într-un supermarket din Pecica

La data de 26 aprilie 2025, în cadrul unei acțiuni de amploare, desfășurate în orașul Pecica, au fost desfășurate controale la un supermarket din localitate. Într-o anexă, au fost găsite 5 aparate de tip slot machine, care, la data controlului, nu au putut fi expertizate.

Ulterior, pentru eludarea organelor de cercetare penală, aparatele ar fi fost încărcate într-o autoutilitară, unde au fost depistate, la data de 28 aprilie 2025.

Verificările polițiștilor Serviciului de Ordine Publică au relevat că aparatele de jocuri de noroc nu au serii de identificare vizibile, iar activitatea de jocuri de noroc ar fi fost desfășurată fără respectarea prevederilor legale.

Aparatele de jocuri de noroc, 4 monitoare și 5 scaune metalice au fost indisponibilizate în vederea continuării cercetărilor.

În cauză a fost întocmit un dosar penal, pentru desfășurarea fără licență sau autorizație a oricăreia dintre activitățile din domeniul jocurilor de noroc, în vederea clarificării stării de fapt și luarea măsurilor legale.

Read more
Polițiștii arădeni au desfășurat activități pentru siguranța pietonilor în municipiu și în județ

În perioada 22 – 27 aprilie a.c., polițiștii arădeni au desfășurat activități pentru siguranța pietonilor în municipiu și în județ.

Activitățile au vizat atât respectarea de către pietoni a regulilor de traversare, cât și respectarea obligațiilor ce revin conducătorilor auto în privința acordării de prioritate pietonilor angajați în traversarea regulamentară.

Activitățile fac parte dintr-un demers ce se desfășoară sub coordonarea Direcției Rutiere, organizat la nivel național de Poliția Română.

Obiectivul este responsabilizarea tuturor participanților la trafic, cu accent pe prevenirea accidentelor cu pietoni.

Polițiștii au acționat în special în zonele cu risc ridicat de accidente, în proximitatea trecerilor de pietoni, în apropierea unităților de învățământ și pe drumurile intens circulate, pentru identificarea și sancționarea abaterilor precum:

– traversarea neregulamentară și deplasarea pietonilor pe partea carosabilă a drumului public;
* nerespectarea regulilor la trecerile pentru pietoni, de către conducătorii auto sau de către pietoni.

Polțiștii arădeni recomandă tuturor pietonilor să respecte regulile de circulație, să se asigure temeinic înainte de a traversa și să manifeste prudență, mai ales în condiții de trafic aglomerat sau de vizibilitate redusă.

Recomandări pentru pietoni:

– Traversați numai pe la trecerile semnalizate și nu traversați în fugă, din locuri fără vizibilitate (printre mașini, în curbe, în condiții de vizibilitate redusă);

– la orice traversare, opriți-vă în afara parții carosabile și asigurați-vă din stânga și din dreapta;

– nu începeți traversarea până când roata mașinii care se apropie nu a stat pe loc; când traversați străzi cu mai multe benzi pe sens sau când vă aflați într-o zonă cu regim de viteză ridicat, este necesar să creșteți prudența!

– dați șoferilor timp suficient pentru a opri înainte de a vă angaja în traversare și traversați perpendicular pe axul drumului.

– copiii mici nu trebuie lăsați să traverseze singuri – ei pot fi imprevizibili și pot aprecia incorect distanțele și vitezele, fiind și mai puțin vizibili pentru șoferi în condiții de trafic aglomerat; explicați și demonstrați responsabilitate în traversare, pentru a le forma obiceiuri care să îi facă să traverseze în siguranță;

– fiți mai prudenți pe vreme rea sau întuneric; pentru a fi vizibili, puteți purta haine de culori deschise și elemente reflectorizante!

Respectând regulile rutiere, vă protejați viața!

Read more
Bărbat arestat preventiv după ce și-a lovit copilul cu un băț peste față și spate în Arad

Un bărbat a fost arestat preventiv pentru 30 de zile după ce și-a lovit fiul de 11 ani cu un băț peste față și spate. Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, bărbatul este cercetat pentru violenţă în familie şi încălcarea ordinului de protecţie în formă continuată.
Parchetul a sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Arad cu propunerea de arestare preventivă a inculpatului pentru o durată de 30 de zile, propunerea fiind admisă.
Conform procurorilor, în 23 aprilie, în timp ce se afla în locuinţa din oraşul Pecica, inculpatul și-a lovit, la nivelul feţei şi la nivelul spatelui, cu un băţ de lemn, fiul în vârstă de 11 ani care se afla în îngrijirea sa, cauzându-i leziuni traumatice care au necesitat pentru vindecare un număr de 10-12 zile de zile de îngrijiri medicale,
De asemenea, în perioada 25-27 aprilie, inculpatul a încălcat obligațiile stabilite prin ordinul de protecție provizoriu emis împotriva sa de către polițiști, prin aceea că s-a întors, de mai multe ori, în locuinţa comună din oraş Pecica, după ce s-a dispus evacuarea acestuia din locuinţă, şi s-a apropiat la o distanță mai mică de 100 de metri de concubina sa şi de copiii săi minori.

Read more
O nouă acțiune de dezinsecţie în municipiul Arad

Primăria Municipiului Arad anunță cetățenii orașului că în intervalul 28 aprilie – 2 mai 2025 se vor desfășura activităţi de dezinsecţie pe domeniul public și privat al municipalității. Se va aplica al doilea tratament chimic antilarvar (delarvizare sau larvicidare), primul tratament chimic terestru/spatial împotriva țânțarilor adulți și al doilea tratament împotriva căpușelor. Pentru asigurarea eficacității activității de combatere, tratamentele insecticide vor fi aplicate concomitent împotriva larvelor și adulților de culicide (țânțari).

Tratamentul terestru antilarvar (delarvizare) presupune distrugerea şi prevenirea dezvoltării stadiilor larvare ale insectelor (în special ţânţari) și se va desfășura pe timp de zi, începând cu ora 06:30 până la finalizare.  Acest tratament se va aplica prin pulverizare în sistem (U)LV/atomizare manuală/cu echipamente specifice, pe zonele/fâșiile de pe malurile Râului Mureș, de la malul lacurilor (Pădurice -Lac), a bălților temporare și/sau permanente, a canalelor deschise (Mureșel, Ier, Țiganca), parcuri și zone de agrement cu vegetație, terenuri virane și în general toate zonele umede cu vegetație de pe raza Municipiului Arad.

Tratamentul terestru (spațial) împotriva țânțarilor adulți, se va desfășura numai pe timp de noapte, în interval orar 21:30- 04:30, în zonele cu vegetație: spațiile deschise din domeniul public și privat al municipiului (parcuri, spații verzi, maluri de lac și alte asemenea, prin termonebulizare) și spațiile deschise ale persoanelor fizice și juridice, de pe toate aliniamentele stradale, adiacent acestor spații.

În același interval de timp, tratamentele de dezinsecție din această etapă vor include și un tratament împotriva căpușelor (vectori de boli bacteriene, virale sau parazitare), tratament ce se va aplica în zonele verzi cu vegetație densă din parcuri, spații publice și de agrement, dar și locații reclamate ca fiind posibile focare aflate pe domeniul public și privat al municipalității.

Produsele folosite sunt: Deltatim Plus (pentru tratamentul împotriva căpușelor), VectoBac WG (pentru tratamentul antilarvar) și Cymina® Ultra (pentru tratamentul împotriva țânțarilor adulți). Acestea nu prezintă niciun pericol pentru populație, animale domestice/sălbatice și nici pentru mediu, ambele substanțe fiind avizate de Ministerul Sănătăţii.

Rugăm cetăţenii să evite să treacă sau să stea în zona de acţiune a utilajelor în timp ce acestea pulverizează soluţii de combatere a ţânţarilor adulți pentru a evita eventualele incidente neplăcute.

Crescătorii de albine sunt rugaţi să ia toate măsurile care se impun în vederea protejării albinelor, respectiv scoaterea stupilor de albine în afara ariei de stropire. În caz contrar, Primăria Municipiului Arad şi operatorul economic contractat pentru aceste servicii sunt absolviți de orice responsabilitate.

În cazul condiţiilor meteorologice nefavorabile, data/durata prevăzută se va decala/prelungi.

Din punct de vedere al eficienţei aplicării măsurilor de combatere şi eliminare a unor potenţiale focare de infecţie, acţiunile de dezinsecție trebuie tratate în mod unitar atât pe domeniul public cât şi privat, spaţii deschise ale persoanelor fizice şi juridice la nivelul localităţii, pentru evitarea unor reinfestări sau apariţii a unor noi zone contaminate, motiv pentru care se recomandă tuturor cetăţenilor, asociaţiilor de locatari/proprietari, agenţilor economici şi instituţiilor de pe raza municipiului Arad, să efectueze tratamente de dezinsecție în spaţiile deschise pe malurile apelor, în depozitele de anvelope uzate, subsolurile de la blocuri etc, în perioada de desfăşurare a acţiunilor de dezinsecție efectuate pe domeniul public şi privat.

 

 

Read more
Filmul „Am scris întâmplător o carte“, la Cinematograful „Arta“ din Arad

Filmul „Am scris întâmplător o carte“/„Véletlenül írtam egy könyvet“ (r. Nóra Lakos), care spune povestea unei adolescente care vrea să devină scriitoare, încercând în același timp să învețe despre sine și despre memoria mamei sale, va fi proiectat la Cinematograful „Arta“ din Arad.

Proiecția va avea loc miercuri, 30 aprilie 2025, de la ora 19.00.

Accesul publicului va fi gratuit în limita locurilor disponibile.

Principala ambiție a Ninei este să devină scriitoare. Ea și-a moștenit creativitatea de la tatăl ei, regizor de animații. Viața ei de zi cu zi este zdruncinată de fratele ei magician neîndemânatic, iar cum mama ei a murit devreme, mătușa ei oarecum rigidă servește drept model feminin în familie. Atunci când în viața tatălui ei apare o nouă iubire, Nina urmează îndrumările unei scriitoare boeme și folosește scrisul pentru a procesa pierderea mamei sale și pentru a-și deschide inima față de un nou membru al familiei și față de prima iubire.

Personajul principal Nina este interpretat de Villő Demeter, tatăl ei în film este László Mátray, mătușa ei este interpretată de Réka Tenki, iar în rolul misteriosului ei mentor apare Kati Zsurzs.

În alte roluri mai apar Vivien Rujder și Zoltán Mucsi.

Filmul de familie a regizoarei Nóra Lakos, o poveste tandră și emoționantă despre pierdere și regăsire, a câștigat numeroase premii, inclusiv premiul pentru cel mai bun film la Festivalul de Film de la Tallinn, și premiul pentru cel mai bun tânăr talent european la festivalul Ale Kino! pentru actrița din rolul principal, Demeter Villő.

 

SINOPSIS:

Titlul: Am scris întâmplător o carte (titlul original: Véletlenül írtam egy könyvet)

Regizor: Nóra Lakos

Scenarist: Nóra Lakos

Imagine: Dániel Reich, Dániel Bálint

Producător: Claudia Sümeghy, Yvan Tamás Topolánszky, Nóra Lakos

Montaj: Béla Barsi

Muzică: Jacob Meijer, Alexander Reumers

Distribuție: Villő Demeter, László Mátray, Vivien Rujder, Kati Zsurzs, Réka Tenki, Rozi Lovas, Zoltán Mucsi

Gen: film de familie

An: 2025

Rating: AG

Principala ambiție a Ninei este să devină scriitoare.

Viața ei de zi cu zi este zdruncinată de fratele ei magician neîndemânatic, iar cum mama ei a murit devreme, mătușa ei oarecum rigidă servește drept model feminin în familie. Atunci când în viața tatălui ei apare o nouă iubire, Nina urmează îndrumările unei scriitoare boeme și folosește scrisul pentru a procesa pierderea mamei sale și pentru a-și deschide inima față de un nou membru al familiei și față de prima iubire.

Read more
Zeci de intervenții pentru pompierii arădeni, în weekend

La sfârșitul săptămânii trecute, pompierii militari au acționat pentru gestionarea optimă a celor 64 situații de urgență produse la nivelul județului Arad. Cele mai multe intervenții au constat în acordarea asistenței medicale, echipajele SMURD intervenind la 57 solicitări.
Totodată, salvatorii au acționat pentru stingerea a 4 incendii, precum și în alte 3 situații în sprijinul comunităților, cum ar fi: deblocarea persoanelor, asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor și asanarea teritoriului de muniție.
Cele 4 incendii din acest sfârșit de săptămână au fost înregistrate la vegetație uscată și deșeuri menajere, în localitățile Sânmartin și municipiul Arad. Incendiile au fost stinse prompt, fără a se înregistra victime, iar suprafața totală de teren afectată a fost de aproximativ 300 metri pătrați.
Potrivit standardelor privind bunele condiții agricole și de mediu ale terenurilor, arderea vegetației uscate și a resturilor vegetale este interzisă.
În cazul unor astfel de incendii, flăcările se pot extinde rapid pe suprafețe foarte mari, iar pompierii depun un efort considerabil pentru a opri propagarea arderii. În condiții de vânt puternic sau temperaturi ridicate, incendiile de vegetație uscată pot deveni și mai periculoase dacă în zona terenurilor afectate se află locuințe, păduri etc.
Cetățenii trebuie să respecte prevederile Ordonanței de Urgență nr. 195 din 2005 privind protecția mediului, cu modificările și completările ulterioare. Conform acestui act normativ, proprietarii și deținătorii de terenuri, cu sau fără titlu, au obligația de a nu arde și de a preveni arderea miriștilor, turbăriilor, litierelor pădurii, stufului, tufărișurilor sau vegetației ierboase.
Nerespectarea acestor prevederi legale constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 7.500 lei la 15.000 lei pentru persoanele fizice, iar pentru persoanele juridice, de la 50.000 lei la 100.000 lei.
Nu uitați! Informații despre comportamentul adecvat în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute accesând platforma națională de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro și aplicația DSU, care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Read more
Incendiu într-un bloc din Arad: 25 de persoane evacuate în miez de noapte

Un incendiu a izbucnit în noaptea de duminică spre luni într-un apartament situat la etajul al doilea al unui bloc cu șase etaje de pe Calea Victoriei, în municipiul Arad.

La fața locului au intervenit de urgență pompierii Detașamentului Arad, cu autospecialele AT5003, AT10000, autoscara S42, o autospecială de descarcerare ușoară și un efectiv de 10 cadre. De asemenea, pentru acordarea primului ajutor medical, a fost trimis un echipaj SAJ tip C.

Incendiul a fost însoțit de degajări masive de fum, ceea ce a impus evacuarea a 25 de persoane din bloc, printre care și o persoană cu dizabilități aflată într-un scaun cu rotile.

Focul a fost lichidat fără a fi identificate victime în interiorul apartamentului afectat. Pompierii au continuat intervenția pentru ventilarea casei scărilor și a apartamentelor invadate de fum.

Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale la fața locului: una dintre ele a suferit un atac de panică, iar cealaltă a fost ușor intoxicată cu fum. În sprijin a fost mobilizat suplimentar și un echipaj SAJ tip B.

Cauza probabilă a incendiului urmează să fie stabilită de specialiști.

Read more
Alertă în Arad, din cauza căpușelor: Zeci de oameni au ajuns la spital în ultimele zile

Este alertă în țară, din cauza căpușelor care au început să apară odată cu încălzirea vremii. Doar în Arad, zeci de pacienți, printre care şi mulţi copii, au ajuns la spital după ce au fost muscaţi de căpuşe. În ultima săptămână, la Arad, în UPU, s-au prezentat 25 de oameni pentru extragerea de căpușe din piele.
Pacienții, 19 adulți și șase copii, au fost înțepați de aceste insecte la pădure, în parcuri sau în timp ce coseau iarba.
Medicii recomandă să fim atenți atunci când ne petrecem timpul în aer liber, parcuri sau la pădure, pentru că înțepăturile de căpușă pot trece ușor neobservate. De aceea, este bine ca atunci când ajungem acasă să inspectăm cu atenție pielea.
În cazul în care observăm înțepăturile, este foarte important să extragem insectele din piele, fie acasă, fie prezentându-ne la medic, pentru că pot provoca infecții grave, precum encefalita căpușei sau boala Lyme, scrie antena3.ro.

Read more