Aradul devine, în luna mai, un veritabil punct de întâlnire al sunetelor globale și al dialogului intercultural, prin World Music Festival, organizat de Hub Cultural mARTA. Evenimentul se desfășoară în două etape distincte, dar complementare, reunind artiști de marcă și publicul într-o celebrare a diversității muzicale.
🎶 9–10 mai, Parcul Eminescu (zona băncuțelor) – intrare liberă
Două seri pline de ritm și vibrație, în mijlocul naturii urbane, unde publicul se va bucura de concerte live susținute de trupe din țară și străinătate, în stiluri variate – de la jazz, fusion și folk, până la etno și world beat. În cazul condițiilor meteo nefavorabile, spectacolele vor fi relocate la Teatrul Vechi, Str. Gheorghe Lazăr.
🎹 18 mai, ora 19:00, Sala Mare a Filarmonicii Arad
O seară specială de muzică rafinată, cu invitați de excepție: Teo Milea, pianistul care cucerește scene internaționale prin sensibilitate și inovație, și un duo remarcabil din jazzul contemporan: Lucian Ban și Mat Maneri. Concertul promite o experiență sonoră profundă, între improvizație și emoție pură.
World Music Festival este mai mult decât o suită de concerte – este o punte între culturi, o invitație la descoperire și o celebrare a armoniei prin diversitate.
Biletele sunt disponibile pe Eventbook https://eventbook.ro/music/bilete-world-music-festival-muzica-lumii și la intrarea Filarmonicii Arad.
Șomajul în județul Arad a ajuns la cel mai mare nivel din ultimii opt ani
LocalUltimele stiri 23 aprilie 2025 0
Rata șomajului în județul Arad a ajuns la cel mai mare nivel din ultimii opt ani, cu excepția unei perioade de câteva luni în pandemie (2021), în prezent fiind de 1,91%, în timp ce numărul locurilor de muncă vacante este în scădere.
Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Arad au transmis miercuri, la solicitarea AGERPRES, că rata șomajului a crescut constant în ultimele luni iar în prezent este de 1,91% (calculată pe luna martie), ceea ce înseamnă un număr de 3.636 șomeri, dintre care 1.269 sunt în plată.
La raportarea din martie, rata șomajului aferentă lunii februarie era de 1,86% iar în ianuarie era de 1,82%. Creșterea a început în 2024, de la o rată a șomajului de 1,1%, una dintre cele mai mici din țară.
Conform AJOFM Arad, doar la începutul anului 2017 nivelul șomajului a mai fost atât de ridicat (în jur de 2%), cu excepția perioadei ianuarie – aprilie 2021, adică în plină pandemie, când măsurile de protecție au impus reducerea unor activități economice.
Totodată, în această perioadă ofertele de muncă sunt mai puține față de lunile anterioare sau anii trecuți. Miercuri, pe platforma națională de mediere a locurilor de muncă, de pe site-ul ANOFM, în județul Arad anunțau angajări 137 de agenți economici, care au la dispoziție 618 locuri de muncă. Spre comparație, anul trecut la aceeași dată erau disponibile 800 de posturi vacante, iar în 2022 la aceeași dată erau aproximativ 2.000 de locuri de muncă disponibile. Cele mai multe posturi vacante se înregistrau în octombrie 2022, când 311 agenți economici din județ aveau disponibile 2.700 de locuri de muncă, scrie agerpres.ro.
În prezent, conform platformei de mediere de pe site-ul ANOFM, cei mai mari angajatori din Arad sunt din domeniul automotive. O companie din Nădab are peste 120 de posturi libere iar una din municipiul Arad angajează aproximativ 150 de oameni. Alte câteva firme angajează zeci de persoane în serviciile de curățenie.
Rata șomajului în județ ar putea să mai crească, în condițiile în care Greenbrier România a anunțat recent că va înceta operațiunile de producție desfășurate la fabrica de vagoane marfă din municipiu, la AJOFM fiind notificată concedierea colectivă a 699 de angajați din totalul de 777. Încetarea contractelor de muncă ale acestora va avea efect de la finalul lunii iunie.
Cod galben de furtuni, averse și descărcări electrice în județul Arad
LocalUltimele stiri 22 aprilie 2025 0
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, marți, o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, valabilă pe parcursul acestei zile în 25 de județe.
Conform prognozei de specialitate, în intervalul orar 12:00 – 23:00, în zonele montane și submontane, în nordul Olteniei și al Munteniei, în sudul și estul Transilvaniei și în sudul Banatului vor fi perioade cu vreme instabilă, care se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului și, izolat, căderi de grindină și vijelii. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20 – 25 l/mp și pe arii restrânse de peste 40 l/mp.
Județele vizate de atenționarea Cod galben sunt: Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Cluj, Caraș-Severin, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Harghita, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea și Vrancea.
Meteorologii precizează că fenomenele de instabilitate atmosferică se vor semnala pe arii restrânse și în restul teritoriului, scrie agerpres.ro.
În 26 aprilie, în cadrul unui eveniment organizat la Roma de către Academia Pontificala de Teologie și Parlamentul pentru Legalitate Internațională, în Biserica Santa Maria în Montesanto, vor fi conferite premiile ,, Artigiani di Speranza” mai multor personalități care s au remarcat prin promovarea valorilor fundamentale ale vieții. Printre laureați se numără și istoricul, jurnalistul și analistul politic Antoniu Martin care, prin intermediul publicisticii , a diseminat principii și valori universale.
,, Este un moment de mare bucurie să mă număr printre cei găsiți demni să fie distinși cu acest premiu. Într-un context trist, generat de moartea Papei Francesco, acest eveniment resuscitează speranța fără de care noi ca oameni și ca umanitate n am putea merge înainte. Premiul primit sub egida Vaticanului mă îndeamnă să continui demersurile mediatice prin care promovez în esență atributele umanului în care Papa Francesco a crezut atât de mult” , a spus Antoniu Martin.
Read moreMaior SMOLINSCHI BOGDAN, împuternicit adjunct al inspectorului șef al ISU Arad. În conformitate cu Ordinul Inspectorului General, începând cu data de 17.04.2025, maior Smolinschi Bogdan, este împuternicit adjunct al inspectorului șef.
Ofițerul este absolvent al Facultății de Pompieri, promoția 2014 și a ocupat până în prezent funcții de execuție și de comandă la nivelul subunităților de interventie, Detașamentul Arad și Detașamentul Ineu de asemenea la nivelul comandamentului. Din ianuarie 2024 a ocupat funcția de șef al Serviciului Logistic.
Funcția se adjunct al inspectorului șef a fost ocupata până la momentul împuternicirii de către lt.col Renich Valentin.
O nouă echipă de organizare, dar și locații noi, unde cultura ajunge aproape de oamenii de la țară. Festivalul pornește la drum din Arad. Prima localitate a festivalului va fi, în perioada 23-25 mai, comuna Macea, situată la 25 de km de Arad. A fost ales Castelul Csernovics al Universității „Vasile Goldiș”, monument istoric și arhitectonic, situat într-o imensă grădină botanică. Festivalul itinerant pornește, apoi, spre Tulcea, în perioada 30 mai- 1 iunie. Organizatorii ajung, apoi, între 4-6 iulie, în județul Dolj. Următoarele locații sunt în județele Hunedoara(12-13 iulie) și Covasna( 18-20 iulie). La Peștișani, Gorj, locul de baștină al actorului Toma Cuzin, inițiatorul proiectului, festivalul poposește din 29 iulie până pe 3 august. Județele Ialomița, Sibiu, Botoșani, Cluj și Vrancea sunt, de asemenea, pe harta festivalului.
„Festivalul este proiectul care a pornit din dorința mea de a întoarce comunității, de unde am plecat, tot ceea ce am învățat și am văzut de-a lungul anilor. De aceea, organizez festivalul de artă „Film în sat”, ca un omagiu adus locului, tradiției și oamenilor de la sat”, spune actorul Toma Cuzin.
„Ne pregătim să aducem arta și cultura în inima satelor din România, cu povești vibrante, oameni frumoși și seri de neuitat sub cerul liber. Rămâneți aproape! Urmează anunțuri importante! ”, precizează noul director de festival, arădeanca Lucia Barath.
Detalii găsiți pe www.filminsat.ro și pe rețelele de socializare.
Read more
Organizatorii Festivalului Underground, ajuns anul acesta la cea de-a XV-a ediție, anunță prelungirea perioadei de înscriere pentru secțiunea OFF până la 22 aprilie 2025.
Această decizie vine ca urmare a perioadei libere prilejuite de sărbătorile pascale, pentru a oferi tuturor artiștilor interesați timpul necesar completării și transmiterii aplicațiilor.
Apelul este deschis tuturor trupelor și artiștilor independenți care doresc să participe cu spectacole inovatoare, interdisciplinare și provocatoare în cadrul unuia dintre cele mai longevive festivaluri de teatru independent din România.
Formularul de înscriere este disponibil online pe site-ul oficial al festivalului: www.underground.ro, la secțiunea „Înscrieri”.
Vă așteptăm cu interes propunerile artistice!
Zece persoane din Nepal, Bangladesh, Sri Lanka și Ghana, care se aflau în Centrul de Cazare a Străinilor Luați în Custodie Publică Arad, au fost scoase din țară sub escortă, după ce fie au fost prinse încercând să treacă ilegal granița, fie erau în ședere ilegală în România.
Potrivit unui comunicat de presă transmis, joi, de Inspectoratul General pentru Imigrări, acțiunea de îndepărtare sub escortă a celor zece străini a fost organizată de polițiștii din centrul de cazare din Arad.
Autoritățile arată că cei zece au venit legal în România pentru a se angaja, dar au ajuns în situații de ședere ilegală sau tentativă de trecere frauduloasă a frontierei. Este vorba de zece bărbați cu vârste cuprinse între 22 și 42 de ani, proveniți din Nepal, Bangladesh, Sri Lanka și Ghana.
‘Aceștia au intrat legal în România, în perioada 2024 – 2025, în scop de muncă, însă fie au încălcat regimul legal de ședere, fie au fost depistați în timp ce încercau să treacă ilegal frontiera de stat’, se arată în comunicat.
Străinii au fost escortați până la Aeroportul Internațional Cluj-Napoca, unde au fost îmbarcați în curse către țările de origine. La ieșirea din țară, au primit interdicție de a reveni timp de cinci ani în Uniunea Europeană, scrie agerpres.ro.
În această dimineață, în jurul orei 10:30, echipajul medical SMURD Terapie Intensivă Mobilă din cadrul Detașamentului de Pompieri Arad a intervenit pentru acordarea primului ajutor medical, în urma unui accident rutier în care au fost implicate un autoturism și o motocicletă.
În urma evaluării medicale, conducătorul motocicletei a fost transportat la spital, fiind conștient și cooperant.
Read moreTrafic închis pe DN7, între Bârzava și Zam, din cauza unui transport agabaritic
LocalUltimele stiri 16 aprilie 2025 0
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, astăzi, 16 aprilie, pentru a permite deplasarea unui convoi agabaritic ce se indreaptă către termocentrala Mintia, județul Hunedoara, circulația rutieră este restricționată pe două tronsoane ale DN 7, respectiv între localitățile Bârzava și Zam, județul Arad, și între localitățile Gothatea și Burjuc, județul Hunedoara.
Traficul rutier este deviat pe rute ocolitoare. Se estimează reluarea normală a circulației în a doua parte a zilei.
Read more









