News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Încă 10 tramvaie noi pentru Arad

Flota de transport public a Municipiului Arad va fi suplimentată cu încă 10 tramvaie eficiente energetic prin Programul Regional Vest 2021-2027. Într-o singură zi, Municipiul Arad a semnat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Regional Vest 2021-2027, două contracte de finanțare, a câte 5 tramvaie fiecare, în valoare totală de peste 90 milioane de lei.

Grație celor două proiecte „Extinderea flotei de tramvaie eficiente energetic pentru Arad – Etapa II”, respectiv „Extinderea flotei de tramvaie eficiente energetic pentru Arad – Etapa III”, municipalitatea arădeană va pune în circulație încă 10 tramvaie eficiente energetic, iar  sistemul e-ticketing va fi și el extins. Marți, 15 aprilie 2025, a fost semnat cu Astra Vagoane Călători S.A actul adițional la contractul de furnizare, iar livrarea primelor  tramvaie este programată în luna septembrie. Investiția este o continuare a demersurilor de modernizare a transportului public local, consolidate prin atragerea de fonduri disponibile în cadrul Programului Regional Vest 2021-2027 și se alătură celor 10 tramvaie deja contractate prin proiectul  „Extinderea flotei de tramvaie eficiente energetic pentru Arad”.

 „În momentul acesta avem în circulație 34 de tramvaie noi, eficiente energetic, model Imperio și Imperio Civitas, urmând ca până la finele anului 2026 să atingem un total de 53 de tramvaie.

În paralel, continuăm modernizarea liniilor de tramvai, astfel încât să asigurăm transportul călătorilor cu mijloace de transport moderne și eficiente energetic în toate zonele orașului. Fondurile europene sunt o sursă de venit importantă pentru noi, fără de care nu am fi putut avea nici acest număr mare de tranvaie noi, nici o infrastructură corespunzătoare. Numai în acest fel putem să-i determinăm pe oameni să aleagă transportul în comun în locul autoturismelor personale. ”, a declarat primarul Călin Bibarț.

Mă bucur că am semnat această înțelegere contractuală. Primele două tramvaie din cele zece vor fi livrate în luna septembrie a acestui an, iar ultimul va fi livrat în septembrie 2026. Chiar dacă suntem nevoiți să așteptăm sosirea boghiurilor de la Siemens, cred cu toată tăria că merită așteptarea întrucât sunt cele mai bune care există în Europa în acest moment, iar coroborat cu starea foarte bună a liniilor de tramvai din Arad, lucrurile merg foarte bine. Este încă o dovadă a faptului cu Aradul face lucrurile într-o ordine firească. Mă bucur că municipalitatea arădeană susține acest transport ecologic, sustenabil. Eu cred în acest parteneriat. A funcționat foarte bine până în prezent și am convingerea că așa se va întâmpla și de acum încolo.”, a punctat directorul general al Astra Vagoane Călători, Marian Mihai Călin.

Noile tramvaie sunt de capacitate medie, de aproximativ 120 de pasageri și oferă un confort și o siguranță sporite, similare cu tramvaiele noi puse deja în circulație. Suplimentar, în momentul achiziționării tramvaielor, pentru integrarea acestora cu succes în flota activă pe traseele municipiului și continuarea procesului de digitalizare a serviciilor de transport public, se impune dotarea lor cu sistemul de e-ticketing utilizat în prezent.

 

Read more
Incendiu într-o gospodărie din Groșeni. Pompierii au luptat 7 ore cu flăcările

În data de 15 aprilie 2025, în jurul orei 01:15, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea Groșeni.

Pentru misiune au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Detașamentelor de Pompieri Sebiș și Ineu, cu trei autospeciale de stingere, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțime și o ambulanță SMURD.

La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta prin ardere generalizată la nivelul casei și al anexei gospodărești, pe o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați, precum și la anexele gospodăriilor învecinate.

După aproximativ 7 ore de intervenție susținută a pompierilor, incendiul a fost localizat și lichidat în limitele găsite, fiind protejate casele aflate în imediata vecinătate. Intervenția a fost dificilă din cauza observării și anunțării cu întârziere a incendiului, precum și din cauza vântului puternic, care întreținea flăcările.

În urma incendiului, casa și anexa au fost afectate în totalitate, iar cele două anexe învecinate au fost afectate pe o suprafață de aproximativ 60, respectiv 70 de metri pătrați.

Din fericire, nu s-au înregistrat victime, proprietarii imobilelor reușind să se autoevacueze în condiții de siguranță, fără a necesita îngrijiri medicale.

Cauza probabilă a producerii incendiului a fost stabilită ca fiind coșul de fum izolat necorespunzător față de materialele combustibile.

În acest sens, pompierii militari arădeni vă recomandă să respectați măsurile de prevenire a incendiilor cauzate de coșurile de fum:

❗️Coșurile de fum trebuie verificate, reparate și curățate periodic (obligatoriu la începutul sezonului rece), de către persoane specializate și autorizate în acest sens;

❗️În podurile clădirilor, coșurile trebuie tencuite atât pe interior, cât și pe exterior și date cu var, pentru a putea observa cu ușurință eventualele fisuri prin care ar putea ieși scântei ce pot constitui surse de aprindere, mai ales dacă în apropiere se află materiale combustibile;

❗️Coșurile de fum trebuie izolate față de elementele combustibile ale planșeelor prin îngroșarea zidăriei de cărămidă a coșului cu 25 de centimetri; în spațiul dintre coș și planșeu se recomandă introducerea unui strat de materiale necombustibile;

❗️La trecerea prin acoperiș, trebuie păstrată o distanță de cel puțin 10 centimetri între fața exterioară a zidăriei coșului și elementele combustibile ale acoperișului;

❗️Nu este permis ca în coșuri să fie încastrate elemente combustibile ale acoperișului, planșeului etc.;

❗️Gurile de evacuare ale coșurilor de fum din clădirile cu învelitori combustibile trebuie prevăzute cu dispozitive de protecție împotriva scânteilor (grătare din sârmă);

❗️Este interzisă folosirea improvizațiilor la burlanele metalice de evacuare a fumului, mai ales a celor cu coturi multiple, montate pe lângă pereți sau materiale combustibile.

Read more
Incendiu la fosta fabrică Indagrara. A fost emis un mesaj de avertizare prin sistemul RO-ALERT

Un incendiu a izbucnit, în cursul zilei de astăzi, într-o clădire dezafectată situată pe Calea Aurel Vlaicu, în municipiul Arad. Este vorba despre fosta fabrică Indagrara. Focul a cuprins o cantitate importantă de deșeuri menajere, generând un fum dens vizibil de la distanță.

Pentru gestionarea situației, intervin pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad, cu trei autospeciale de stingere. La fața locului a fost alocată și o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ), pentru asistență medicală în caz de necesitate.

Din cauza degajărilor mari de fum, autoritățile au emis un mesaj de avertizare prin sistemul RO-ALERT, pentru informarea și protecția populației din zonă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, incendiul a fost localizat, iar echipajele continuă acțiunea de stingere și de îndepărtare a riscurilor rămase.

Read more
Polițiștii din Pecica au reținut un hoț care acționa în stațiile PECO de pe autostradă

Ca urmare a investigațiilor efectuate de polițiștii orașului Pecica, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, într-un dosar penal întocmit pentru furt calificat, a fost identificat un bărbat de 27 de ani, din județul Argeș.

Acesta, împreună cu alte persoane, ar fi fost implicat în mai multe fapte de furturi din autoturisme, comise în stații PECO de pe Autostrada A1, în județul Arad, în anul 2024.

La data de 13 aprilie 2025, cu sprijinul polițiștilor Inspectoratului de Poliție Județean Argeș, a fost pus în aplicare un mandat de percheziție, la domiciliul persoanei bănuite, de unde au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 2 cuțite cu lame de diferite lungimi, certificatul de înmatriculare al unui autoturism, 700 de lei și 100 de euro, precum și alte bunuri de interes în cauză.

În baza mandatului de aducere, emis de magistrații Judecătoriei Arad, bărbatul a fost condus la sediul Poliției orașului Pecica, unde, în baza probatoriului administrat, a fost reținut pentru 24 de ore și urmează a fi prezentat judecătorului de drepturi și libertăți, cu propunerea luării de măsui preventive.

Read more
Polițiștii arădeni au reținut un tânăr „specializat“ în furturi din autoturisme

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au identificat un tânăr e 22 de ani, din Arad, bănuit de săvârșirea a patru furturi din autoturisme. Din cercetări, a reieșit că cel în cauză, în perioada 15 martie – 9 aprilie 2025, profitând de faptul că proprietarii au lăsat portierele neasigurate a 4 autoturisme parcate pe străzile Oituz, Prof. Dr. Aurel Ardelean, Clujului și Andrei Șaguna, ar fi sustras mai multe bunuri (scule, unelte, ochelari de soare etc).

Prejudiciul creat este estimat la aproximativ 4.200 de lei, polițiștii recuperând o parte, care a fost returnată proprietarilor.

În baza probatoriului administrat, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.

Polițiștii continuă cercetările, pentru stabilirea întregii activități infracționale a tânărului, acesta fiind bănuit și de săvârșirea altor fapte cu mod de operare similar.

Read more
Urmărit național, prins de polițiști în Arad

La data de 12 aprilie 2025, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au depistat, în municipiul Arad, un bărbat de 25 de ani, din Vinga, urmărit național. Pe numele acestuia, magistrații Tribunalului Timiș au emis, la data de 1 aprilie 2025, un mandat de executare a pedepsei închisorii de 2 ani, pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

Bărbatul a fost încarcerat în Penitenciarul Arad.

Read more
O minoră a fost agresată în zona Cocorilor și a ajuns în spital. Autorul a fost reținut de polițiști

La data de 11 aprilie a.c., în jurul orei 18:00, prin 112 a fost sesizat faptul că o minoră ar fi fost agresată de un bărbat, în zona străzii Cocorilor. Minora și mama ei au fost transportate la spital, pentru investigații medicale.

A fost constituită echipa operativă complexă, pentru administrarea probatoriului, identificarea celui în cauză și prinderea acestuia.

În urma activităților desfășurate de polițiști, sub coordonarea Serviciului de Investigații Criminale, în noaptea de 11 spre 12 aprilie a.c., a fost identificat un bărbat de 54 de ani, din județul Iași, bănuit de săvârșirea faptei. Acesta a fost depistat în municipiul Timișoara.

În baza probatorului administrat, a fost reținut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat magistraților Judecătoriei Arad, cu propunerea luării de măsuri preventive, pentru săvârșirea infracțiunii de viol asupra unui minor. ‎

Read more
Cuplurile de îndrăgostiți au legat sute de lacăte ale iubirii pe pasarela care duce spre ștrand

Cuplurile de îndrăgostiți au legat sute de lacăte de balustrada podului pietonal din centrul orașului Arad, în ultimii ani, în speranța că iubirea lor va deveni eternă, fapt ce nu îngrijorează deloc autoritățile locale, care consideră că aceste ”lacăte ale iubirii” adaugă pasarelei peste râul Mureș o notă romantică.
Peste 500 de lacăte sunt prinse de balustrada podului care leagă centrul orașului de Ștrandul Neptun și Parcul Cetății. Primele au apărut la scurt timp după inaugurarea structurii, în 2015, dar, cu trecerea timpului, podul a devenit locul în care mulți tineri își fac promisiuni.
Lacătele sunt în general gravate cu numele sau inițialele (uneori scrise cu vopsea) celor care vor să-și lege iubirea pentru totdeauna. După ce lacătele sunt prinse de balustradă, tinerii fie aruncă cheia în Mureș, fie decid să păstreze fiecare câte o cheiță prinsă de lănțișorul de la gât sau brățara de la mână.
Arădenii care traversează acest pod în plimbările pe faleza Mureșului au observat că numărul lacătelor crește de la un an la altul și cred că locul ar putea deveni un simbol local.
”Am remarcat apariția acestor ‘lacăte ale iubirii’ încă de acum câțiva ani. În niciun caz nu se poate spune că ele ar afecta structura pasarelei, cel mult ar putea crea mici inconveniente în momentul în care se va dori revopsirea, dar și atunci se poate găsi o soluție astfel încât să nu fim nevoiți să le înlăturăm. Aceste ‘lacăte ale iubirii’ adaugă pasarelei peste râul Mureș o notă romantică, fiecare dintre ele reprezentând practic o poveste de iubire, care, ne place să credem, să dureze ca în povești, adică până la adânci bătrâneți”, a transmis, la solicitarea AGERPRES, Biroul de presă al Primăriei Arad.
Podul pietonal a fost inaugurat în 2015, iar construirea lui a costat 2,3 milioane de euro, înlocuind vechiul pod de pontoane care lega centrul orașului de cel mai mare ștrand local, unde există și o zonă de terase și cluburi. Imediat după inaugurare, podul a devenit loc de promenadă, iar în zilele frumoase este parcurs de sute de arădeni, chiar și în afara sezonului estival, scrie agerpres.ro.

Read more
Activități de prevenire, cu elevii și copiii din Arad

Polițiștii Secției 1 Vlaicu au primit vizita elevilor Școlii Gimnaziale “Aurel Vlaicu”, din Arad, în cadrul programului “Săptămâna Verde”.

Elevii au avut ocazia să se întâlnească cu polițiștii și să stea de vorbă cu ei în sediul secției de poliție, unde li s-au prezentat urmările comportamentelor agresive, iar împreună au discutat modalitățile de prevenire a victimizării minorilor.

Polițiștii Secției 2 Micălaca au fost invitați la Grădinița “Adam Muller Guttenbrunn”, unde au răspuns la întrebările și curiozitățile copiilor.

La cele două activități, elevii și copiii au avut ocazia să vadă dotarea și autospecialele de poliție.

Activitățile de prevenire sunt o prioritate a polițiștilor arădeni, acestea fiind desfășurate în permanență.

Read more
Zeci de situații de urgență pentru pompierii arădeni, în doar 24 de ore

În ultimele 24 de ore, pompierii militari arădeni au intervenit pentru gestionarea optimă a celor 30 de situații de urgență produse la nivelul județului Arad. Cele mai multe intervenții au constat în acordarea asistenței medicale de urgență, echipajele SMURD intervenind la 25 de solicitări.

Totodată, salvatorii au acționat pentru stingerea a trei incendii, dintre care două produse la coșurile de fum ale unor locuințe din localitățile Bocsig și Mărăuș. Incendiile au fost stinse prompt, fără a se înregistra victime, iar suprafețele afectate au fost mai mici de 60 de metri pătrați.

Cea de-a treia intervenție a vizat stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească cu rol de adăpost pentru animale, din localitatea Șiclău. Evenimentul a avut loc în jurul orei 15:30, iar pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Ineu au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă.

La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta generalizat la nivelul anexei, pe o suprafață de aproximativ 150 de metri pătrați, cu posibilitate de extindere la casa aflată în imediata apropiere. Incendiul a fost localizat și lichidat prompt, în limitele găsite, limitând astfel propagarea flăcărilor la vecinătăți.

În urma incendiului, adăpostul a fost afectat pe o suprafață de aproximativ 150 de metri pătrați, iar, din nefericire, 3 porci și 40 de păsări au fost surprinși de flăcări.

Din fericire, nu s-au înregistrat victime omenești. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind scurtcircuitul electric, generat de un cablu cu defecțiuni.

Pompierii militari arădeni vă reamintesc măsurile ce trebuie respectate pentru a preîntâmpina producerea unor astfel de evenimente nedorite, care se pot solda cu pagube materiale și, uneori, cu pierderi de vieți omenești:

❗Nu utilizaţi aparate electrice, cabluri, prize, întrerupătoare sau dispozitive de protecţie defecte ori improvizate;
❗Nu lăsaţi nesupravegheate aparatele electrice aflate sub tensiune (fier de călcat, radiator, reşou, lampă, televizor etc.);
❗Instalaţi şi utilizaţi aparatura electrocasnică respectând cu stricteţe indicaţiile producătorului menţionate în prospectul produsului;
❗Verificaţi periodic cordoanele de legătură ale aparatelor electrice și înlocuiți-le dacă sunt uzate;
❗Evitați suprasolicitarea prizelor. Avertismentul vizează în mod special electrocasnicele mari (frigider, reșou, televizor, maşină de spălat etc.). Alocaţi fiecărui aparat câte o priză. Utilizarea aceleiași surse pentru mai multe aparate poate duce la supraîncălzire și, implicit, la incendii.

De asemenea, pe tot parcursul zilei de ieri, 10 aprilie 2025, pompierii militari arădeni au mai intervenit în alte două situații în sprijinul comunității: pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru degajarea unui copac căzut pe carosabil, în urma vântului puternic, în localitatea Variașu Mic.

Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute accesând platforma națională de pregătire în situații de urgență www.fiipregatit.ro și aplicația DSU, disponibilă gratuit în App Store și Google Play.

Read more