News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Peștera Grota Ursului din Moneasa a fost amenajată și se deschide vizitatorilor

Peștera Grota Ursului din stațiunea Moneasa a fost amenajată în ultimele luni și va putea fi vizitată de turiști începând de sâmbătă în fiecare weekend, în urma unui parteneriat încheiat între administrația locală și o firmă specializată.
Primarul comunei Moneasa, Constantin Miron, a declarat joi, pentru AGERPRES, că peștera a fost amenajată pentru a fi accesibilă pe o lungime de peste 300 de metri, după ce în anii trecuți vizitatorii au putut intra într-o galerie mai mică, de aproximativ 100 de metri.
‘Am încheiat un parteneriat cu o firmă privată specializată în astfel de activități, am construit în interior platforme și scări pentru un acces ușor. Peștera va putea fi vizitată în weekend-uri și sperăm că va fi o atracție importantă pentru turiști. Pe viitor, avem în plan ca lucrările de extindere a galeriei de acces turistic să fie continuate’, a declarat edilul.
Traseul constă în parcurgerea tunelului de acces și a primei porțiuni din galeria principală a peșterii. Vizitele se fac în grupuri conduse de ghizi, iar turiștii sunt sfătuiți să aibă îmbrăcăminte adecvată, pentru că în interior temperatura este de 10 – 12 grade chiar și vara.
Centrul de Informare Turistică Arad scrie pe site-ul propriu că Peștera Grota Ursului este localizată la circa 500 de metri de centrul stațiunii Moneasa, la o altitudine de 320 de metri.
‘Drenând apa care se pierde în ponoarele din zona platoului carstic Izoi și Brătcoaia (Dosul Varului, Izoi și Săcăriște), peștera, localizată în amonte de izvoarele termale din Moneasa, este izvorul Pârâului Băilor. Peștera are două intrări, una naturală inaccesibilă pentru turiști și una artificială – tunel de acces în peșteră’, se arată pe www.cniptarad.ro.
Turiștii au la dispoziție un magazin de suveniruri, panouri informative despre carst, speologie, speleoteme, ursul de cavernă sau despre oamenii care au trăit în peșteri.
Programul de vizitare va fi de câteva ore în zilele de sâmbătă și duminică, respectiv între 11 și 16. Tariful de vizitare pentru adulți este de 20 de lei, pentru copii de până la 14 ani – 10 lei , în timp ce copiii cu vârsta sub 5 ani au acces gratuit, scrie agerpres.ro.

Read more
Spitalul din Dezna beneficiază de o finanțare de 667.704 de lei, pentru construirea unei centrale fotovoltaice

Astăzi a fost semnat contractul care va aduce energie verde la Spitalul de Recuperare Neuromotorie „Dr. Corneliu Bârsan” din Dezna, județul Arad. Managerul unității, Laura Tripa, alături de ministrul Sebastian Burduja, au semnat documentul prin care se aprobă finanțarea de 667.704 de lei pentru construirea unei centrale fotovoltaice cu o putere de 0,1073 MW, susținută de Ministerul Energiei.
„Acest proiect este un pas important în modernizarea spitalului nostru. Pe lângă faptul că vom reduce semnificativ costurile cu energia, vom contribui și la protejarea mediului prin utilizarea unor surse regenerabile. Este o investiție care ne va ajuta să oferim condiții mai bune pacienților și să fim mai eficienți din punct de vedere economic”, a declarat Laura Tripa.
Proiectul, finanțat integral prin Fondul pentru Modernizare, urmează să intre în faza de implementare în următoarele luni. Centrala va fi construită în incinta unității medicale și va acoperi o parte din necesarul de energie al spitalului. „Doresc să le mulțumesc colegilor care au contribuit la scrierea acestui proiect și mă bazez în continuare tot pe ei pentru partea de implementare. Numai prin efortul nostru comun putem îmbunătăți serviciile medicale oferite pacienților noștri,” a adăugat Laura Tripa.

Read more
Primăria Arad: ”Fii responsabil, reciclează inteligent!”

Au mai rămas câteva zile din campania de primăvară pentru colectarea gratuită a aparatelor electrice și electrocasnice vechi sau defecte. Derulată de Primăria Municipiului Arad în parteneriat cu OIREP Eco Positive, acțiunea are ca scop reducerea impactului negativ al deșeurilor electrice asupra mediului înconjurător și promovarea reciclării responsabile.   

Locuitorii Municipiului Arad pot preda în mod responsabil și gratuit deșeurile de echipamente electrice și electronice (DEEE), având la dispoziție până pe 11 aprilie SERVICIUL PERMANENT DE COLECTARE a deșeurilor electrice grele și voluminoase. Electrocasnicele  sunt  preluate gratuit de la domiciliu sau sediu de firmă/ instituție pe baza unei programări plasate prin:

  • apel telefonic la 0751.302.123 sau TEL VERDE 0800 444 800 de luni – vineri, între orele 9-17

sau

În urma comenzii, veți fi sunați de un reprezentant al operatorului autorizat de colectare pentru a stabili ziua preluării deșeurilor.

Echipa Sistemului de Colectare Selectivă a deșeurilor electrice de pe raza județului Arad asigură colectarea gratuită a acestor deșeuri electrice și transportul în siguranță către fabricile de reciclare acreditate după standarde europene, acolo unde aceste deșeuri vor fi tratate și reciclate conform normelor de mediu.

Prin participarea la această campanie, cetățenii contribuie la protejarea mediului și la reducerea poluării generate de deșeurile electrice. De asemenea, această acțiune promovează reciclarea responsabilă și contribuie la dezvoltarea unei comunități mai curate și mai sănătoase.

Pentru detalii și informații despre campanie vă invităm să luați legătura cu operatorul de colectare, dl. Adrian Manu, la numărul de telefon 0751.302.123

Read more
Compania de Apă Arad a finalizat modernizarea Stației de Pompare din Cruceni

Compania de Apă Arad a încheiat lucrările de reabilitare a stației de pompare a apei potabile din localitatea Cruceni. Proiectul de modernizare a fost implementat cu scopul de a îmbunătăți calitatea serviciilor de alimentare cu apă și de a crea un sistem mai eficient și mai fiabil pentru comunitate.

În cadrul acestui proiect, au fost înlocuite pompele vechi cu un grup de pompare Grundfos format din trei pompe moderne, echipate cu convertizoare de frecvență. Această tehnologie avansată permite gestionarea eficientă a consumului de energie și se adaptează mai bine la fluctuațiile cererii de apă, contribuind astfel la reducerea costurilor operaționale și minimizarea impactului asupra mediului.

Pe lângă înlocuirea pompelor, a fost realizată și reabilitarea completă a instalației electrice, asigurând condiții optime de funcționare. Modernizarea adusă va spori siguranța echipamentelor și va diminua riscurile de defecțiuni, garantând o alimentare constantă cu apă potabilă pentru toți locuitorii.

 

Read more
Prima acțiune de deratizare din acest an, în municipiul Arad, începe joi

În intervalul 3-4 aprilie 2025, Primăria Municipiului Arad va întreprinde prin intermediul operatorului specializat prima acțiune de deratizare (combatere rozătoare) din acest an, pe domeniul public şi privat al municipiului Arad (prima trecere). Această activitate are ca scop reducerea substanțială a populației de șoareci și șobolani și menținerea acestora la un nivel numeric cât mai scăzut.

Tratamentul specific de deratizare defensivă se va aplica pe suprafețe exterioare deschise: zonele verzi din parcuri, scuaruri, pieţe, aliniamente stradale, zone demolate și neconstruite de pe domeniul public și privat al municipalității, imobile sau terenuri dobândite de municipiul Arad, zonele căminelor de vizitare ale rețelei de canalizare, proximitatea zonelor de depozitare a deșeurilor reziduale/municipale de la platformele gospodărești, a punctelor de colectare, a containerelor modulare sau a insulelor ecologice digitalizate, după caz, precum și locurile unde există focare declarate care pun în pericol sănătatea oamenilor și animalelor, în cartierele de locuințe individuale preponderent în cele de la bloc unde se constată  că există focare de infestare, sau posibil a deveni focare, la solicitarea/sesizarea populației sau ale unor instituții, precum și unele suprafețe interioare închise, în locații din subordinea Municipiului Arad.

În cazul în care condițiile meteorologice sunt nefavorabile, acțiunea se va decala corespunzător.

A doua trecere urmează să aibă loc după aproximativ 10 zile de la prima trecere în intervalul 14-17 aprilie 2025.

În funcție de gradul de infestare, deratizarea se realizează prin amplasarea strategică de stații de intoxicare alimentate cu raticid. Produsele biocide utilizate sunt: Agrorat Wax Blocks, sub formă de momeală gata utilizabilă (cuburi cerate) și Agrorat Pellet, ambele avizate și certificate de Ministerul Sănătății și fac parte din lista produselor avizate pentru profilaxia sanitar umană.

Antidotul în caz de ingerare accidentală: Vitamina K1.

Pentru eficienţă, activitatea de deratizare trebuie tratată în mod unitar, atât pe domeniul public cât şi privat la nivelul localităţii, motiv pentru care facem apel cetățenilor, asociațiilor de locatari/proprietari, agenților economici și instituțiilor de pe raza municipiului să efectueze tratamente de deratizare pe proprietăți, clădiri, în subsolul blocurilor odată cu acțiunea întreprinsă pe domeniul public și privat al Municipiului Arad.

 

 

Read more
Primăria face apel la arădeni să nu mai smulgă lalelele plantate în centrul orașului

Primăria Arad desfășoară în permanență acțiuni de înfrumusețare a spațiilor verzi din municipiu. Pentru a se asigura că primăvara va aduce o explozie de culoare în zonele verzi din centrul municipiului, în toamnă au fost plantați nu mai puțin de 20.000 de bulbi de lalele. Este vorba despre zona mediană de pe Bulevardul Revoluției, tronsonul cuprins între Teatrul Clasic “Ioan Slavici” și Podgoria, Parcul Mihai Eminescu, zona Podgoria intersecție cu Strada Corneliu Coposu și sensul giratoriu de la intersecția străzii I. C. Brătianu cu Bulevardul General Vasile Milea și strada Traian Moșoiu. Răsfățate de razele soarelui, lalelele multicolore se pregătesc să înflorească.

Din păcate, nu toți cetățenii par să aprecieze efortul municipalității sau frumusețea florilor care în unele zone ale municipiului au înflorit deja. La orele amiezii, un bărbat a fost susprins în zona Podgoria, smulgând mai mulți bulbi de lalele fără să-i pese că ar putea fi văzut.

Aș vrea să cred că acesta a fost un caz izolat, deși din păcate,  realitatea este cu totul alta. Bucurați-vă de frumusețea și gingășia florilor, fotografiați-le dacă vă doriți o amintire, dar nu le rupeți! Ne dorim un oraș verde, un oraș curat, un oraș plin de culoare și de aceea, an de an, alocăm fonduri în bugetul municipiului pentru întreținerea și înfrumusețarea zonelor verzi.”, este mesajul primarului municipiului Arad, Călin Bibarț.

În conformitate cu prevederile Legii nr. 24/2007 R privind reglementarea şi administrarea spaţiilor verzi din intravilanul localităţilor, cei care distrug spațiile verzi riscă amenzi care pot ajunge până la 1.000 de lei.

În cazul în care surprindeți astfel de comportamente, vă rugăm să apelați Dispeceratul Direcției Generale Poliția Locală la numărul 0257-939, apel de urgență (non-stop).

Read more
Rezultatul raziei lui Piedone la Arad: 23 amenzi, în valoare de 288.000 lei

În data de 01.04.2025, comisarii CJPC Arad, în coordonarea domnului Președinte ANPC, Cristian Victor Popescu Piedone, au efectuat un număr de 12 acțiuni de control la operatorii economici prestatori de servicii de alimentație publică (restaurante, fast-food, brutării, patiserii, etc,), hipermarketuri, precum şi magazine nealimentare, ce își desfășoară activitatea pe raza Municipiului Arad.
În urma acestor controale au fost aplicate un număr de 26 sancțiuni contravenționale, 3 avertismente și 23 amenzi în suma de 288.000 lei. Totodată, a fost dispusă măsura de oprire definitivă de la comercializare și retragerea din circuitul consumului uman pentru produse alimentare în cuantum de peste 14.988 lei.
Au fost dispuse 10 măsuri de oprire temporară a prestării serviciilor, precum și propuneri de încetare a practicilor comerciale incorecte.
Operatorii economici verificați își pot relua activitatea numai după remedierea tuturor deficiențelor constatate și consemnate în documentele de control.
1. PATISERIA KUSHMIN SRL ARAD s-au constatat următoarele: operatorul economic funcționează în spațiu neautentificat, nu folosește spații conforme în zona de producție, produse nesigure, nu informează consumatorii despre gramajul preparatelor. S-a sancționat cu patru amenzi în valoare totală de 80.000lei. S-a dispus OTPS pana la remediere, s-au oprit definitiv 155,6 kg produse în valoare de 3.540 lei.
2. Naco SRL (Nelu Brutaru) – predospitor neigienizat corespunzător și prezenta urme de rugină. Pânză de la mașină de rulat cornuri prezenta un grad avansat de uzură. Agregate frigorifice necorespunzătoare. Rafturi pentru depozitarea produselor alimentare și tăvi de coacere cu un grad avansat de uzură.
S-a dispus oprirea temporara a predospitorului pana la remedierea deficiențelor. Au fost scoase din uz toate echipamentele neconforme. Operatorul economic a fost sancționat cu amendă contravențională în valoare de 10.000 lei.
3. WEIWEI MA SRL, CONTROL TEMATIC, NU SE FOLOSESC PRODUSE ŞI PROCEDURI SIGURE, PRESTARE DE SERVICII CARE NU CORESPUND CARACTERISTICILOR PRESCRISE ŞI DECLARATE, COMERCIALIZARE PRODUSE FĂRĂ INFORMAȚII ÎN LIMBA ROMÂNĂ, 2 AMENZI 25.000,/ 2.500 LEI, 1 AV, OD 33.93 KG/ 444 LEI, OPRIRE TEMPORARĂ A PRESTĂRII SERVICIULUI.
4. WEST SELLER HOUSE SRL ARAD. S-au constatat următoarele: produse nesigure, agregate frigorifice neconforme, prestează servicii care pot afecta viața sau sănătatea consumatorilor, lipsa informații despre gramajul total al preparatelor servite în unitate. S-a sancționat cu două amenzi în valoare totală de 40.000lei , măsura de OTPS până la remedierea deficiențelor, s-au oprit definitiv 20,3 kg în valoare de 421 lei.
5. Colegiul Economic Arad
– produse cu data limită de consum depășită
– utilizarea de ustensile neprofesionale cu grad avansat de uzură
– lift pentru transportul alimentelor neigienizat
– tubulatura sistemului de ventilație din zona de depozitare a alimentare nu era igienizat corespunzător.
S-au oprit definitiv din circuitul consumului uman a produselor cu deficiențe: 4 kg în valoare de 141,5 lei. S-a dispus oprirea temporara a prestării de servicii până la remedierea deficiențelor. Operatorul economic a fost sancționat cu amendă contravențională în valoare de 10.000 lei și un avertisment scris.
6. Trans Adimar SRL
S-au constatat următoarele: blat de lucru neprofesional, materie primă depozitată în agregate frigorifice destinate băuturilor răcoritoare, paviment fisurat, spațiu neigienizat corespunzător. Operatorul economic a fost sancționat contravențional cu o amenda în valoare de 10.000 lei. S-a dispus măsura OTPS şi OD 83 lei.
7. SC Carrefour România SA – Control operativ. S-au aplicat 4 amenzi contravenționale în valoare de 14.000 lei/ 4.500lei (nu se respecta condițiile tehnice stabilite de producător pe timpul transportului, manipulării, depozitării și desfacerii produselor/nu se asigură că produsele oferite spre comercializare să fie sigure și să respecte condițiile prescrise și declarate/comercializează produse depreciate calitativ/ în zona de gastro, prestatorul de servicii pune în pericol sănătatea consumatorilor. S-a dispus Otps până la remedierea deficiențelor. Au fost oprite definitiv în valoare 2.570 lei.
8. Man Coline SRL
– schimbarea stării termice a produselor alimentare din proaspăt în congelat
– agregate frigorifice cu chedere rupte, neigienizate și cu urme de rugină
– sosuri și materie primă (carne) fără elemente de identificare
– ustensile de bucătărie neprofesionale
– mobilier deteriorat și neigienizat
– tubulatura neigienziată
– depozitarea ustensilelor şi substanțelor utilizate pentru igienizare în imediata vecinătate a produselor alimentare
S-au oprit definitv de la comercializare produsele neconforme 28,7 kg în valoare de 424 lei. S-a dispus oprirea temporară a prestării de servicii până la remedierea deficiențelor. Operatorul economic a fost sancționat cu amenda contravențională în valoare de 10.000lei.
9. Patiseria Mela&Eli srl
S-au constatat următoarele: pergament de coacere în stare avansată de uzură şi murdărie, paviment ciobit, instalație electrică improvizată, spațiu neigienizat corespunzător. Operatorul economic a fost sancționat contravențional cu o amendă în valoare de 10.000 lei. S-a dispus măsura de OTPS şi OD în valoare de 86 lei.
10. CONTINENTAL HOTELS SA Arad s-au constatat următoarele: în zona de cazare nu se asigura condiții igienice; În zona cofetărie s-au găsit agregate frigorifice neconforme, produse neconforme, vitrina frigorifică de depozitare a produselor cu urmă de rugină și mucegai, depozitare necorespunzător, diferențe de gramaj la prajituri; În zona blocului alimentar s-au constatat: agregate frigorifice neconforme, produse nesigure, lipsa mijloc de măsurare conform, vesela deteriorată. S-a sancționat cu trei amenzi în valoare totală de 50.000 lei și un avertisment, măsură de OTPS până la remediere, s-au oprit definitiv produse 106,5 kg în valoare de 6.431 lei.
11. EXPRESS INVEST& SOLUTIONS SRL, CONTROL TEMATIC, SPAȚII DE DEPOZITARE NECONFORME, PREZENȚĂ INSECTE, PRESTARE DE SERVICII CARE POT AFECTA VIAȚA SAU SĂNĂTATEA, PRODUSE EXPIRATE, 2 AMENZI 25.000/ 2500 LEI. OD 10.8 KG/ 844 LEI, PROPUNERE ÎNCHIDERE TEMPORARĂ PE O PERIOADĂ DE PÂNĂ LA 6 LUNI.
12. SC HASHTAG TML SRL control operativ. Operatorul economic comercializează îmbrăcăminte second-hand, fără a fi însoțite de certificat de dezinfecție-dezinsecție și curățare. Articolele Sh nu sunt igienizate, nu sunt lotizate, cu pete și fire de par. S-a aplicat o amendă în valoare de 4.000lei/ 1.000lei. Produsele neconforme sunt considerate produse periculoase și s-a dispus măsura de retragere efectivă şi imediată a 1155 kg produs.

Read more
Primarul Bibarț: “Bucurați-vă de frumusețea și gingășia florilor, dar nu le rupeți!”

Primăria Arad desfășoară în permanență acțiuni de înfrumusețare a spațiilor verzi din municipiu. Pentru a se asigura că primăvara va aduce o explozie de culoare în zonele verzi din centrul municipiului, în toamnă au fost plantați nu mai puțin de 20.000 de bulbi de lalele. Este vorba despre zona mediană de pe Bulevardul Revoluției, tronsonul cuprins între Teatrul Clasic “Ioan Slavici” și Podgoria, Parcul Mihai Eminescu, zona Podgoria intersecție cu Strada Corneliu Coposu și sensul giratoriu de la intersecția străzii I. C. Brătianu cu Bulevardul General Vasile Milea și strada Traian Moșoiu. Răsfățate de razele soarelui, lalelele multicolore se pregătesc să înflorească.

Din păcate, nu toți cetățenii par să aprecieze efortul municipalității sau frumusețea florilor care în unele zone ale municipiului au înflorit deja. La orele amiezii, un bărbat a fost susprins în zona Podgoria, smulgând mai mulți bulbi de lalele fără să-i pese că ar putea fi văzut.

Aș vrea să cred că acesta a fost un caz izolat, deși din păcate,  realitatea este cu totul alta. Bucurați-vă de frumusețea și gingășia florilor, fotografiați-le dacă vă doriți o amintire, dar nu le rupeți! Ne dorim un oraș verde, un oraș curat, un oraș plin de culoare și de aceea, an de an, alocăm fonduri în bugetul municipiului pentru întreținerea și înfrumusețarea zonelor verzi.”, este mesajul primarului municipiului Arad, Călin Bibarț.

În conformitate cu prevederile Legii nr. 24/2007 R privind reglementarea şi administrarea spaţiilor verzi din intravilanul localităţilor, cei care distrug spațiile verzi riscă amenzi care pot ajunge până la 1.000 de lei.

 

Read more
Traficant de droguri, reținut de SCCO Arad. A vândut peste 7,2 kilograme de canabis, într-o singură lună

Polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Arad, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Arad, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de 30 de ani, cercetată pentru trafic de droguri de risc.
Din materialul probator administrat a rezultat că, pe parcursul lunii martie 2025, persoana cercetată ar fi deținut și vândut diverse cantități de drog de risc, fiind depistată în flagrant delict, la data de 31 martie 2025, în municipiul Arad, în timp ar fi vândut peste 7,2 kilograme de canabis cu 18.900 de euro.
În urma a 4 percheziții domiciliare efectuate, la data de 31 martie 2025, au fost descoperite și ridicate mai multe mijloace de probă, fiind instituită măsura sechestrului asigurător asupra unui autoturism, folosit în activitatea infracțională.
La data de 31 martie 2025, procurorii D.I.I.C.O.T. au dispus reținerea persoanei cercetate, pentru 24 de ore.
La data de 1 aprilie 2025, a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Arad cu propunere de arestare preventivă a acesteia.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Inspectoratului de Poliție Județean Arad.

Read more
Palatul Administrativ iluminat în culoarea albastră

Pentru a marca Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, miercuri, 2 aprilie, începând cu ora 20:00, clădirea Primăriei Arad va fi iluminată în culoarea albastră – culoare simbol a solidarității față de persoanele cu tulburări din spectrul autist. Inițiativa aparține Centrului de zi și recuperare pentru copii cu dizabilități mintale Simba din subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad și Asociației „More than a SMILE” – Filiala Arad.

Iluminarea Palatului Administrativ în culoarea albastră este un gest simbolic prin care se exprimă sprijinul față de copiii și adulții cu autism, precum și față de familiile acestora. Totodată prin această acțiune se urmărește creșterea gradului de conștientizare asupra acestei afecțiuni și promovarea incluziunii persoanelor afectate.

Conform ultimelor studii publicate de Centers for Disease Control and Prevention, 1 copil din 36 este diagnosticat cu tulburare de spectru autist. Datele arată o creștere a prevalenței față de raportul din 2021, unde prevalența era de 1 copil din 44.  Acest fapt susține importanța acțiunilor de conștientizare și sprijinire a persoanelor afectate.

 

Read more