News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Filmul „Armand“, câștigătorul Premiului pentru debut la Cannes 2024, la Cinematograful „Arta“ din Arad

Filmul norvegian „Armand“(r. Halfdan Ullmann Tøndel) câștigătorul Premiului pentru debut, la Festivalul Internațional de Film de la Cannes, ediția 2024, și a trofeului European Discovery (oferit de un juriu al criticii) la European Film Awards va fi proiectat la Cinematograful „Arta“ din Arad.

Proiecția va avea loc vineri, 4 aprilie 2025, de la ora 19.00.

Accesul publicului va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.

Filmul, inspirat din fapte reale, spune povestea lui Armand, un băiat de 6 ani, acuzat de încălcarea limitelor în prietenia cu cel mai bun prieten al său de la școala primară.

În timp ce nimeni nu știe ce s-a întâmplat de fapt între cei doi băieți, incidentul declanșează o serie de evenimente în care părinții și personalul școlii intră într-o luptă tensionată pentru răzbunare, iar nebunia, dorința și obsesia ies la iveală.

Filmul explorează teme complexe: responsabilitatea părinților pentru acțiunile copiilor lor, conflictele generaționale și dificultatea de a stabili un adevăr obiectiv.

„Am auzit o poveste de la cineva care fusese într-o excursie cu cortul cu clasa lui. Aveau șase ani și fusese un conflict între doi dintre băieți, când dintr-o dată unul dintre ei a devenit foarte agresiv și a spus ceva despre care un băiețel în mod normal nu ar ști nimic. Și mă gândeam, unde și cum a învățat acest copil de șase ani acest tip de limbaj? Apoi fantezia mea a început să se transforme în ceea ce trebuie să fi fost părinții lui etc. Şi eram foarte intrigat de cât de multe îmi puteam imagina despre părinți fără să știu nimic despre ei sau despre băiat, ci pornind doar de la acea mică informație despre ceea ce spusese și făcuse“, spune Halfdan Ullmann Tøndel, regizorul filmului.

Evenimentele de la Cinematograful „Arta“ din Arad sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.

 

Premii:

Cannes 2024: Premiul pentru debut

Cannes 2024: Nominalizare la Premiul Un Certain Regard

Academia Europeană de Film: Premiul Descoperirea Europeană

Academia Europeană de Film: Nominalizare la Premiul pentru Cea mai bună actriță

Academia Europeană de Film: Nominalizare la Premiul studenților europeni

 

Sinopsis:

Armand/Norvegia 2024

Gen: Dramă

Rating: N-15 (nerecomandat copiilor cu vârste mai mici de 15 ani)

Armand, un băiat de 6 ani, este acuzat de încălcarea limitelor în prietenia cu cel mai apropiat coleg al său de la școala primară. În timp ce nimeni nu știe ce s-a întâmplat de fapt între cei doi băieți, incidentul declanșează o serie de evenimente tensionate.

 

Read more
67% dintre firmele care lucrează în proiectele Consiliului Județean sunt din Arad

67,2% din contractele Consiliului Județean Arad ajung la firme arădene, a declarat președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca.

Anul trecut, Consiliul Județean Arad a semnat 174 de contracte de achiziții. Dintre acestea, 117 au fost cu firme arădene. Valoarea totală a achizițiilor Consiliului Județean Arad a fost, în anul 2024, de 365 de milioane lei.

„În realitate, și dintre cei 57 de contractanți din alte județe, majoritatea lucrează cu subcontractanți arădeni, și la investițiile de la spital, și la drumurile județene. Asta înseamnă că procentul beneficiarilor locali este și mai mare”, a declarat Iustin Cionca.

Anul acesta este al doilea an consecutiv în care Consiliul Județean Arad alocă, din bugetul său, 70% pentru investiții. Cifrele indică faptul că majoritatea acestor bani rămâne în județ și alimentează economia locală, a arătat președintele Consiliului Județean Arad.

Read more
Complexul Muzeal Arad organizează expoziția „Plante de leac din colecțiile muzeului” și atelierele „Farmacia dacică”

Complexul Muzeal Arad, în parteneriat cu Asociația Culturală „Tomis”, filiala Arad, organizează expoziția „Plante de leac din colecțiile muzeului” și atelierele „Farmacia dacică”, ateliere tematice la care vor participa grupuri școlare în perioada 2 aprilie – 7 mai 2025. Vernisajul expoziției va avea loc miercuri, 2 aprilie 2025, ora 10.00, la Muzeul de Științe ale Naturii din cadrul Complexului Muzeal Arad (Palatul Cultural – Piața George Enescu 1, intrarea dinspre Parcul Copiilor).

La evenimentul de la muzeu sunt invitați elevii clasei a III-a de la Colegiul Național Preparandia „Dimitrie Țichindeal” Arad (prof. Gabriela Iancic) care vor participa la primul atelier dedicat farmaciei dacice propus de Asociația Culturală „Tomis”, filiala Arad și coordonat de farmacist Sorin COSMA, președintele asociației arădene ACT Arad (Asociația Culturală „Tomis”, filiala Arad se ocupă cu reconstituirea bătăliilor și epocilor istorice).

 

Text oferit de dr. Camelia Patko, muzeograf la Complexul Muzeal Arad:

„România este recunoscută în lume pentru diversitatea și frumusețea sa floristică. După cum știm, o parte dintre speciile floristice pe lângă rolul lor în ecosisteme, au și diverse proprietăți terapeutice. Unele dintre ele, au fost folosite încă de pe vremea dacilor, pentru tratarea unor afecțiuni.

Plantele medicinale, au constituit o preocupare importantă a omului pe parcursul dezvoltării sale. În căutarea celor necesare traiului, acesta a observat că anumite plante alinau durerea, favorizau cicatrizarea rănilor, iar altele vindecau unele boli. Astfel, plantele de la munte, deal, câmpie, chiar și cele de pe marginea drumului, sunt un dar și au menirea de a ne hrăni și a ne vindeca de diverse afecțiuni. Ele au făcut parte  dintotdeauna din viața noastră și trebuie culese cu grijă, ținând cont de dezvoltarea lor, de înflorire, de anumite perioade ale zilei, așa cum ne-a fost transmis prin viu grai de către bătrâni sau cum am aflat din cărțile de specialitate sau de la specialiștii în domeniu cu experiența îndelungată. Sublimul vegetal este mereu o promisiune de sănătate și ne întâmpină de-a lungul unui an prin floare, fruct,  frunză, sevă, scoarță sau rădăcină.

Așadar, în această primăvară Complexul Muzeal Arad aduce în atenția publicului plantele medicinale, pregătind pentru publicul vizitator expoziția intitulată Plante de leac din colecțiile muzeului. În cadrul expoziției deschise la Muzeul de Științele ale Naturii vor fi prezentate coli de ierbar (cu plante presate). Fiecare plantă va fi însoțită de imaginea ei în mediul natural, de denumirea populară și cea științifică, precum și de o scurtă descriere a proprietăților terapeutice. Vor fi expuse plante cum ar fi: sparceta, patlagina apei, coada șoricelului, iederă, urzică, cimbru, curpen, ciumăfaie, mentă, mușețel, sânziană, stânjenel, potbal, boz, salvie, soc, spânz, patlagină, pelin”.

Pe parcursul expoziției „Plante de leac din colecțiile muzeului”, Asociația Culturală „Tomis”, filiala Arad va desfășura atelierele tematice „Farmacia dacică” în cadrul cărora se vor prezenta detalii despre tratamentele dacice. În perioada 2 aprilie – 7 mai 2025 (2 aprilie, 9 aprilie, 16 aprilie, 30 aprilie și 7 mai) grupurile școlare sunt invitate să participe pe bază de programare la atelierele tematice coordonate de farmacist Sorin COSMA, președintele Asociația Culturală „Tomis”, filiala Arad. La primele ateliere tematice „Farmacia dacică” de la Complexul Muzeal Arad vor participa elevii Colegiul Național Preparandia „Dimitrie Țichindeal” Arad (2 aprilie), elevii Școlii Gimnaziale „Pavel Covaci” Macea și Școlii Gimnaziale „Regina Maria” Arad (9 aprilie) și elevii Școlii Gimnaziale „Dr. Ioan Danicico” Semlac (7 mai) în cadrul proiectului educațional „Săptămâna verde”. 

Expoziția „Plante de leac din colecțiile muzeului” este deschisă la Complexul Muzeal Arad (Palatul Cultural – Piața George Enescu 1, intrarea dinspre Parcul Copiilor) până în luna septembrie a acestui an.

 

 

PROGRAM DE VIZITARE

Program de vizitare (până în 18 mai 2025):

Marți-Duminică: 09.00-17.00 (ultima intrare: ora 16.30)

 

Program de vizitare (20 mai – 29  iunie 2025):

Marți-Vineri: 09.00-17.00 (ultima intrare: ora 16.30)

Sâmbătă-Duminică: 10.00-18.00 (ultima intrare: ora 17.30)

 

Program de vizitare (1 iulie – 31 august 2025):

Marți-Duminică: 10.00-18.00 (ultima intrare: ora 17.30)

 

BILETE

Bilete intrare Expoziția „Plante de leac din colecțiile muzeului” și Muzeul de Științe ale Naturii:

12.5 lei – adulți
7 lei –  pensionari
2.5 lei – preșcolari, elevi, studenți
1.5 lei – grupuri organizate de preșcolari, elevi, studenți, pe bază de protocol semnat între Complexul Muzeal Arad și unitățile de învățământ respective

Mai multe detalii despre ACT Arad (Asociația Culturală „Tomis”, filiala Arad se ocupă cu reconstituirea bătăliilor și epocilor istorice):

https://www.facebook.com/actarad
https://actomis.ro/home/

Read more
Polițiștii din Sebiș, sesizați după distrugerea unei brățări de monitorizare la Dezna

La data de 30 martie 2025, în jurul orei 15:00, polițiștii Secției 9 Rurală Sebiș au fost sesizați despre faptul că, la o adresă din localitatea Dezna, brățară electronică de monitorizate a unei persoane aflată sub control judiciar, ar fi fost distrusă.
La fața locului, polițiștii au identificat o femeie de 44 de ani, căreia i-a fost montată o altă brățară de monitorizare.
A fost sesizată Curtea de Apel Timișoara, urmând a fi luate măsurile legale.

Read more
Exercițiu de amploare desfășurat de pompierii militari arădeni în Sântana

În data de 27 martie 2025, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” al județului Arad a desfășurat un exercițiu de amploare la Hammerer Aluminium Industries SRL, din localitatea Sântana.

Conform scenariului, în zona Banloc s-a produs un seism cu magnitudinea de 5,2. În urma cutremurului, au fost afectate clădiri, hale industriale și căi de comunicație terestră, iar consecințele amenințau viața și sănătatea populației, precum și mediul înconjurător din Sântana. Printre obiectivele grav afectate de cutremur se număra și hala de producție a societății.

Pentru gestionarea situației, au fost mobilizate forțe și mijloace din cadrul Detașamentelor de Pompieri Arad, Ineu, Sebiș și Secției Bârzava, cu trei autospeciale de stingere, o autospecială de descarcerare, o autospecială de primă cercetare CBRN, Postul Medical Avansat, Punctul de Comandă Mobil, container de căutare-salvare cu camion, autospeciala de primă intervenție pentru lucrul cu apă de înaltă presiune și hidroperforare, o autospecială de transport personal și victime multiple, precum și patru ambulanțe SMURD, dintre care una de Terapie Intensivă Mobilă. De asemenea, au fost alocate două ambulanțe SAJ și un echipaj din cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Sântana.

Exercițiul a vizat verificarea și evaluarea procedurilor de notificare operativă și modul de cooperare între forțele care intervin în caz de dezastru. Totodată, s-a urmărit perfecționarea cunoștințelor și dezvoltarea deprinderilor de lucru în echipă în cadrul procesului de elaborare a deciziilor și armonizarea pregătirii forțelor de intervenție, a populației și angajaților societății.

Pe timpul exercițiului, au fost verificate eficacitatea măsurilor de protecție a populației, fluxul informațional-decizional pentru gestionarea situației, operaționalizarea Centrului de comunicații al Punctului de Comandă Mobil și antrenarea personalului din cadrul Grupei Operative.

Activitatea s-a încheiat cu analiza intervențiilor și evaluarea capabilităților de răspuns, concluzia fiind că forțele și mijloacele implicate sunt pregătite să intervină cu operativitate și profesionalism.

Mulțumim operatorului economic Hammerer Aluminium Industries SRL pentru deschiderea și implicarea în desfășurarea exercițiului, precum și instituțiilor participante: Inspectoratul de Poliție Județean Arad, Inspectoratul de Jandarmi Județean Arad, Crucea Roșie Arad, UPU-SMURD Arad și Serviciul de Ambulanță Județean Arad, pentru colaborarea și sprijinul acordat.

Read more
22 de cetățeni străini au fost descoperiți ascunși în TIR-uri și autoturisme, în apropiere de Nădlac și Vărșand

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectoarelor Poliției de Frontieră Nădlac și Vărșand au depistat, în urma controalelor nesistematice efectuate în zona de competență, 22 de cetățeni străini fără drept de a călători în spațiul Schengen.
În data de 28.03.2025, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au efectuat controale aleatorii și nesistematice pe autostrada A1. Cu această ocazie, au fost oprite pentru control trei automarfare înmatriculate în România, conduse de trei cetățeni români.
Șoferii transportau microbuze și se deplasau pe ruta România – Germania.
În urma efectuării controlului asupra mijloacelor de transport, au fost depistați, în microbuzele transportate, 18 cetățeni străini.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru verificări unde, în urma acestora, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Iran, Bangladesh, Siria și Irak.
De asemenea, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Vărșand au oprit pentru control, în cadrul activităților de controale nesistematice, două autoturisme conduse de doi cetățeni români.
În urma efectuării controlului asupra mijloacelor de transport, au mai fost depistate, călătorind alături de șoferi, șase persoane, un cetățean moldovean, un român și alți patru cetățeni străini, toți fiind conduși la sediul instituției pentru efectuarea unor verificări suplimentare.
În cadrul cercetărilor, s-a stabilit că persoanele sunt cetățeni din Bangladesh și Iran, cu vârste cuprinse între 23 și 41 de ani.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru cetățenii români și tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii străini, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
În urma aderării complete a României la Spațiul Schengen, Poliția de Frontieră continuă să acționeze în baza analizelor de risc pentru a asigura securitatea la granițele țării. De asemenea, competența privind migrația ilegală rămâne în continuare la nivel național pentru gestionarea eficientă a acestui tip de infracționalitate.

Read more
Pe drumurile din nordul județului au fost montate panourile de informare

Pe drumurile din nordul județului au fost montate panourile de informare care anunță arădenii că urmează lucrări de amploare. De altfel, se muncește deja pe toate tronsoanele, utilajele sunt pe traseu. Imaginile transmise de Consiliul Județean Arad arată că sunt tronsoane unde a început decopertarea șoselei.

Este cel mai amplu proiect de modernizare a drumurilor din nordul județului Arad. Consiliul Județean reface, practic, peste 60 km de drum, printr-un proiect european finanțat prin Programul Operațional Vest. Este vorba despre proiectul strategic al Consiliului Județean pe actualul ciclu de finanțare.

Montarea panourilor de informare reprezintă o etapă obligatorie pentru promovarea proiectului, impusă de Uniunea Europeană în cazul tuturor proiectelor cu finanțare europeană, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad. Pe tronsoanele de drum în lucru au fost montate zece panouri de informare.

Read more
Proiectul “O zi în Penitenciar” continuă la Arad

Cum ar fi să îți începi ziua știind că nu poți decide unde mergi, cu cine vorbești sau ce faci în fiecare moment?

9 elevi de la un liceu din județul Arad au trăit această realitate pentru câteva ore, experimentând rigorile vieții din spatele gratiilor, într-un exercițiu inedit de conștientizare.

🚪 De la libertate la restricții

Elevii au fost conduși la penitenciar de polițiștii arădeni, pentru a conștientiza prin propriile simțuri ce înseamnă pierderea libertății.

Inspectoratul Școlar Județean Arad, un alt partener important în acest proiect, a sprijinit acest demers educațional, menit să le ofere tinerilor o lecție de viață autentică, dincolo de paginile manualelor.

Elevii au avut oportunitatea de a interacționa direct cu persoane private de libertate, care le-au împărtășit povești autentice despre alegeri greșite, consecințe și drumul anevoios al reintegrării. Fără artificii sau exagerări – doar realitate și lecții de viață spuse cu sinceritate.

Scopul acestui demers este de a provoca reflecție profundă și de a conștientiza cât de ușor poți ajunge de cealaltă parte a legii, și cât de ușor se poate pierde libertatea. Dar, mai ales, ce alegeri poți face acum pentru a evita astfel de situații.

𝑷𝒓𝒐𝒊𝒆𝒄𝒕𝒖𝒍 “𝑶 𝒛𝒊 𝒊̂𝒏 𝒑𝒆𝒏𝒊𝒕𝒆𝒏𝒄𝒊𝒂𝒓”, rezultat al parteneriatului dintre 𝗣𝗲𝗻𝗶𝘁𝗲𝗻𝗰𝗶𝗮𝗿𝘂𝗹 𝗔𝗿𝗮𝗱, 𝗜𝗻𝘀𝗽𝗲𝗰𝘁𝗼𝗿𝗮𝘁𝘂𝗹 𝗱𝗲 𝗣𝗼𝗹𝗶𝘁̦𝗶𝗲 𝗝𝘂𝗱𝗲𝘁̦𝗲𝗮𝗻 𝗔𝗿𝗮𝗱 – 𝗕𝗶𝗿𝗼𝘂𝗹 𝗦𝗶𝗴𝘂𝗿𝗮𝗻𝘁̦𝗮̆ 𝗦̦𝗰𝗼𝗹𝗮𝗿𝗮̆ și 𝗜𝗻𝘀𝗽𝗲𝗰𝘁𝗼𝗿𝗮𝘁𝘂𝗹 𝗦̦𝗰𝗼𝗹𝗮𝗿 𝗝𝘂𝗱𝗲𝘁̦𝗲𝗮𝗻 𝗔𝗿𝗮𝗱, continuă să ofere tinerilor lecții de viață autentice, subliniind importanța respectării legii și a valorilor fundamentale ale societății.

Read more
Protecția Consumatorilor a „descins“ în Atrium Mall. Mai multe restaurante au fost amendate

Ca urmare a unor  tematici demarate de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor  la nivel național,  Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Arad a  desfășurat , în cursul acestei săptămâni,   o serie de acțiuni de  control de  verificare a prevederilor legale la prestarea serviciilor de alimentație publică  în incinta ATRIUM MALL ARAD .

Astfel că au fost controlați, până la data prezentului comunicat de presă, 12 operatori economici, s-au aplicat 11 amenzi contravenționale în valoare totală de 49.000 lei,  4 avertismente, cărora li s-au adăugat și măsuri complementare:

  • oprirea definitivă de la comercializare a produselor alimentare neconforme în cantitate de 78 kg

Abaterile constatate de echipele de control au fost următoarele:

  • lipsă proceduri și produse sigure la prestarea serviciilor ;
  • neinformarea consumatorilor cu privire la valoarea nutrițională a preparatelor ;
  • verificare metrologica expirată .

Controalele vor continua și în perioada următoare, iar   măsurile dispuse vor fi verificate, iar unitățile de alimentație publică  rămân, în continuare,  sub atenta supraveghere a CJPC Arad.

 

Read more
ITM Arad, verificări la firmele din domeniul construcțiilor

În perioada 18.03. – 21.03.2025, inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Arad au efectuat o acțiune de control la angajatorii care desfășoară activități în domeniul construcții clădiri, lucrări de geniu civil și lucrări speciale de construcții.

Acțiunea, de tip Campanie națională, a urmărit modul în care sunt respectate prevederile legale privind cerințele minime de securitate și sănătate în muncă precum și a prevederilor legale privind încheierea și executarea contractelor individuale de muncă.

Domeniul construcțiilor constituie unul din sectoarele cu pondere importantă în economia națională. În baza analizei datelor statistice privind indicele de frecvență care indică numărul de accidentați care revin la 1000 de lucrători, s-a constatat că acest sector de activitate are o pondere majoră în numărul total de accidentați în muncă.

Principalele cauze sunt generate în special de nivelul scăzut al pregătirii personalului, modificarea mediului de lucru, existența zonelor cu risc ridicat de producere a accidentelor: căderi de obiecte, improvizații electrice, surpări de maluri, lipsa protecției colective care sporesc riscul de cădere de la înălțime, cu consecințe deosebit de grave pentru lucrători.

Ținând seama de toate aceste aspecte, inspectorii de muncă din domeniul securității și sănătății în muncă au verificat dacă sunt respectate dispozițiile legale în materie, dispunând măsuri pentru eliminarea neconformităților, acolo unde au fost constatate, cazurile de încălcare gravă a legii fiind sancționate contravențional, fiind aplicate amenzi de peste 10.000 de lei, în timp ce inspectorii de muncă din domeniul relații de muncă au aplicat amenzi în valoare de peste 40.000 de lei pentru muncă nedeclarată.

În domeniul relațiilor de muncă, s-a urmărit identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și luarea măsurilor care să asigure respectarea de către angajatori și angajați a prevederilor legale.

Totodată s-a verificat modul în care angajatorii respectă prevederile legale cu privire la angajarea personalului, transmiterea în termen legal a contractelor individuale de muncă în registrul general de evidență al salariaților, durata timpului de muncă și munca suplimentară, respectarea repausurilor periodice, munca de noapte și nu în ultimul rând stabilirea și acordarea drepturilor salariale.

Accent a fost pus și pe informarea angajatorilor dar și a lucrătorilor, cu privire la consecințele pe care le generează munca fără forme legale, întrucât persoana care prestează muncă ,,la negru” este lipsită de protecție socială, nu poate să-și revendice drepturile, nu beneficiază de concediu de odihnă, de concediu medical și evident, nu are siguranța plății salariului.

În egală măsură, angajatorul care recurge la utilizarea muncii fără forme legale este lipsit de posibilitatea legală de a-l responsabiliza pe lucrător pentru eventualele prejudicii produse de către acesta și nu mai puțin important, eludarea legii atrage după sine sancțiuni.

Read more