News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Mii de oi blocate în ferme din județul Arad, din cauza pestei micilor rumegătoare

Mii de oi ce urmau să fie exportate în această perioadă sunt blocate în ferme din judeţul Arad, din cauza focarului de pesta micilor rumegătoare depistat în Bihor, situaţie care a impus interdicţia transportului de animale din cele două judeţe.
Autorităţile din Arad anunţă că în acest an nu vor putea organiza nici centrele de sacrificare a mieilor în perioada Paştelui. Şeful Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Arad, Marcel Roşu, a declarat joi, pentru Agerpres, că restricţiile impuse României de către Uniunea Europeană, care vizează doar transportul animalelor vii din Arad şi Bihor, afectează exporturile de ovine, în judeţ existând un efectiv de aproximativ 750.000 de capete. „Din acest efectiv, nu aş putea să spun câte fac obiectul comerţului, dar e vorba de mii (animale – n.r.) care urmau să fie exportate şi sunt blocate în ferme”, a spus Marcel Roşu.
El a adăugat că, din cauza pestei micilor rumegătoare depistate în Bihor, în acest an nu vor mai fi organizare centrele de sacrificare a mieilor în perioada sărbătorilor pascale pentru că ar presupune mişcarea animalelor dintr-o exploataţie în alta, iar asta ar putea reprezenta un risc major pentru răspândirea virusului. „O să avem o problemă majoră în legătură cu mişcarea animalelor, cu sacrificarea mieilor în perioada sărbătorilor pascale. Nici măcar acele centre autorizate temporar pentru sacrificarea mieilor nu vor fi aprobate în Arad şi Bihor. La momentul acesta, împreună cu Autoritatea Veterinară lucrăm la o metodologie prin care să reuşim să permitem sacrificarea mieilor în exploataţie, cu asigurarea condiţiilor de igienă şi să se poată vinde carnea direct de la poarta fermei”, a declarat şeful DSVSA Arad.
Focarul de pesta micilor rumegătoare a fost depistat în localitatea Gepiu (Bihor), în 5 martie, fiind stabilite zone de restricţie (protecţie, supraveghere şi suplimentare) pentru a limita răspândirea bolii. „Astfel, restricţiile se aplică exclusiv transportului animalelor vii din judeţele Bihor şi Arad către alte state membre ale Uniunii Europene. Această măsură nu afectează întreaga ţară şi nu impune o interdicţie generală asupra exportului de ovine şi caprine”, informase, marţi, ANSVSA.
Potrivit sursei citate, România poate continua livrările către statele membre UE pentru carcase şi carne de ovine şi caprine, conform reglementărilor europene. „Restricţiile impuse de Uniunea Europeană vizează doar transportul animalelor vii din anumite zone afectate de boală, fără a afecta schimburile comerciale cu produse de origine animală”, a transmis ANSVSA.

Read more
Protecția Consumatorilor Arad a sancționat 12 firme din domeniul alimentației publice

Ca urmare a unor  tematici demarate de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor  la nivel național, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Arad a  desfășurat  o serie de acțiuni de  control de  verificare a prevederilor legale la prestarea serviciilor de alimentație publică în municipiul și județul ARAD .

Astfel că au fost controlați, până la data prezentului comunicat de presă, 12 operatori economici, s-a aplicat 13 amenzi contravenționale în valoare totală de 57.000 lei, 5 avertismente,  cărora li s-au adăugat și măsuri complementare:

  • oprirea definitivă de la comercializare a produselor alimentare neconforme în cantitate de 15 kg

Abaterile constatate de echipele de control au fost următoarele:

  • condiții igienico sanitare necorespunzătoare;
  • materia primă nu este însoțită de informații, cu data limită de consum depășită;
  • proceduri prin care se pun în pericol viața și sănătatea consumatorilor ;
  • neinformarea consumatorilor cu privire la valoarea nutrițională a preparatelor.

Controalele vor continua și în perioada următoare, iar  măsurile dispuse vor fi verificate, iar unitățile de alimentație publică  rămân, în continuare,  sub atenta supraveghere a CJPC Arad.

Read more
Campania „PATRULA ȘCOLARĂ” a ajuns la Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu

La data de 19 martie a.c., în intervalul orar 12.00-13.00, polițiștii Serviciului Rutier au fost prezenți la Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu din municipiul Arad, unde au desfăşurat activităţi de instruire cu elevii care vor face parte din patrula școlară de circulaţie.
Pentru a implica direct elevii în menținerea siguranței rutiere, aceștia au fost echipați cu palete de dirijare, veste reflectorizante și șepci, inscripționate cu „PATRULA ȘCOLARĂ” și au asigurat, împreună cu polițiștii, traversarea pietonilor în siguranță, pe trecerea de pietoni din apropierea școlii.
Patrula şcolară de circulaţie reprezintă o activitate de educaţie rutieră prin care elevii, în condiţii reale de trafic, pun în aplicare cunoștințele privind circulaţia pe drumurile publice, însuşite în timpul activităţilor educative cu tematică rutieră.
Activitatea a avut drept scop responsabilizarea micilor pietoni cu privire la importanța respectării regulilor de circulație, dar și conștientizarea conducătorilor auto cu privire la prezența celor mici în proximitatea instituțiilor de învățământ.
Aceste activități urmează a fi desfășurate și în alte unități de învățământ.

Read more
Dimitrie Muscă: Dacă vine febra aftoasă, nu o mai oprim; trebuie suspendate importurile din Ungaria

Unul dintre cei mai mari fermieri din țară, Dimitrie Muscă, afirmă că autoritățile trebuie să suspende importurile de lapte și produse din lapte din Ungaria, țară în care a fost depistată febra aftoasă, pentru ca maladia să nu fie adusă în România, caz în care ar produce pagube foarte mari.
Dimitrie Muscă, aflat la conducerea unui holding care gestionează ferme care au în total 50.000 de porci, 3.000 de vaci, 7.600 de hectare de terenuri agricole, 36 de magazine de desfacere, abatoare și o fabrică de lapte, spune că pericolul apariției febrei aftoase este foarte ridicat atâta timp cât continuă să intre în țară lapte din Ungaria.
‘Vin 500 de tone de lapte pe zi din Ungaria, cred că trebuie suspendate aceste importuri pentru o lună de zile, având în vedere perioada de incubație a bolii, pentru că trec 10-12 zile de la infectare la apariția erupțiilor, a semnelor vizibile la animal, timp în care maladia se poate răspândi de la o fermă la alta. Noi am luat măsuri drastice de biosecuritate, dar asta nu ne oferă garanții. Dacă intră maladia în țară, nu o mai oprim, ar fi o tragedie, s-ar reduce efectivele de bovine la jumătate’, a declarat, pentru AGERPRES, Dimitrie Muscă.
Fermierul consideră că suspendarea importurilor de lapte ar crea pentru o scurtă perioadă probleme de aprovizionare, dar asta nu ar însemna neapărat creșterea prețurilor la raft.
‘La mine în magazine laptele este 6 lei litrul și așa va rămâne, cred că niciun producător nu ar profita într-o asemenea situație să mărească prețurile. Poate s-ar putea reduce livrarea de lapte în școli în această perioadă și nu ar mai fi o problemă atât de mare suspendarea importurilor’, a spus fermierul arădean.
Un alt fermier, Alex Culda, care crește oi și capre, afirmă că temerile privind apariția febrei aftoase sunt foarte mari în rândul crescătorilor de animale.
‘Suntem îngrijorați, ar fi o catastrofă pentru fermieri să apară boala și la noi în țară. Soluția este oprirea completă a importurilor din Ungaria pe o perioadă determinată, atât la lapte, cât și la carne’, a spus Culda.
Șeful Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Arad, Marcel Roșu, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, că există măsuri în vigoare luate la nivel național după apariția febrei aftoase în Ungaria, iar printre acestea se numără oprirea importurilor de animale din speciile receptive la boală. În schimb, laptele și produsele din lapte pot fi aduse din Ungaria doar din afara zonei de restricție din jurul focarului de boală și cu condiția ca animalele de la care provin produsele să fie testate înainte cu 24 de ore.
‘Febra aftoasă este mult mai gravă decât alte boli, chiar și decât pesta porcină africană, pentru că afectează mai multe specii și are particularitatea de a se transmite și prin aerosoli’, a subliniat Marcel Roșu.
Centrul Național de Combatere a Bolilor (CNCB), convocat în 11 martie, a luat măsuri pentru a proteja sectorul zootehnic după apariția febrei aftoase în Ungaria, între care interdicția transporturilor dinspre țara vecină de bovine, ovine, caprine, porcine, cai, furaje, paie pentru așternut, compost și gunoi de grajd. De asemenea, unele produse de origine animală din zona afectată de boală nu mai pot fi introduse în România.
Febra aftoasă este o boală virală gravă, foarte contagioasă, care afectează bovinele, caprinele, ovinele și porcinele. Se manifestă prin febră, dezvoltarea de vezicule pline cu lichid la nivel bucal și la nivelul membrelor, inapetență, anorexie, nas uscat. Principala cale de transmitere este prin contact direct cu animalele, iar boala nu prezintă risc pentru om, scrie agerpres.ro.

Read more
Tâlhărie în Piața UTA! A pierdut banii la păcănele, după care și-a jefuit prietenii

Un bărbat de 43 de ani a fost arestat, acuzat că după ce a pierdut banii la jocurile de noroc s-a întors într-o locuință închiriată împreună cu doi prieteni cu care venise din Austria în Arad și i-a atacat pe aceștia cu un cutter: unul a sărit de la etajul 2, iar altul a fost tăiat la mână.
Potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad, se fac cercetări faţă de un bărbat în vârstă de 43 de ani cu privire la săvârşirea infracţiunilor de tâlhărie calificată, tentativă la tâlhărie calificată și tentativă la omor calificat.
Procurorii spun că duminică seara, în jurul 21:00, persoanele vătămate M.G.R. și B.N. se aflau la o locuință situată în Piața UTA din Arad, pe care o închiriaseră împreună cu inculpatul N.S., pentru a se odihni după un drum pe care îl efectuaseră din Austria. „Inculpatul N.S. a pierdut banii săi la jocurile de noroc și s-a întors la apartament, sub influența băuturilor alcoolice. Odată intrat în apartament, acesta a încuiat ușa de acces în urma sa, a introdus cheile în buzunar, a scos o lamă pentru cutter, și a amenințat persoanele vătămate cu acest obiect contondent, în scopul de a obține bani, pentru a merge din nou la jocurile de noroc”, transmite, marți, Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad.
Din cauza fricii, sub amenințare, M.G.R. s-a poziționat pe pervazul apartamentului situat la etajul 2, de unde a căzut la nivelul solului. Acesta a suferit o fractură la coloană.
În continuare, agresorul a încercat să o lovească pe cealaltă persoana, B.N. cu lama de cutter, iar aceasta s-a apărat cu mâna dreaptă, suferind o tăietură la nivelul palmei. Pentru a scăpa, B.N. l-a lovit pe agresor cu piciorul, după care a ieșit pe pervazul apartamentului situat la etajul 2 și a reușit să coboare prin exteriorul imobilului, folosindu-se de aparatele de aer condiționat.
La scurt timp după aceste evenimente, argesorul N.S. a fost depistat de polițiști, având asupra sa mai multe bunuri sustrase de la persoana vătămată B.N.: 6 pachete de țigări, o pereche de ochelari de soare, o pereche de adidași de marcă și cheile autoturismului.
S-a dispus arestarea preventivă a inculpatului pentru o perioadă de 30 de zile de către judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Arad, începând de luni. Urmărirea penală continuă.

Read more
Percheziții la traficanți de migranți, care acționau în zona Vărșand

Poliţiştii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea – Sectorul Poliției de Frontieră Vărșand, având suportul polițiștilor Direcției de Combatere a Criminalității Organizate şi al celor din structurile subordonate, sub coordonarea procurorilor Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată – Structura Centrală, au pus în aplicare 9 mandate de percheziție domiciliară pe raza judeţelor Vâlcea, Sibiu şi Gorj în vederea destructurării unui grup infracțional organizat specializat în săvârșirea de infracţiuni din sfera traficului de migranți.
Cercetările efectuate au stabilit că, în cursul anului 2024, mai multe persoane (cetățeni români și srilankezi) au iniţiat un grup infracţional organizat de tip piramidal, având ca scop obținerea de beneficii materiale substanțiale din traficul de migranţi.
Gruparea de criminalitate organizată a acționat atât înainte de aderarea României la spațiul Schengen, cât și ulterior, pe mai multe paliere, respectiv racolarea și transportarea migranților de origine asiatică (în special din Sri Lanka) aflați în România cu viză de muncă și pregătirea acestora în scopul îmbarcării în mijloacele de transport pentru trecerea în mod fraudulos a frontierei țării spre Vestul Europei.
Pentru fiecare migrant, membrii grupului infracțional organizat au primit între 2.000 și 5.000 de euro, sumele dobândite în această modalitate fiind ulterior împărțite între aceștia, în funcție de poziția deținută în ierarhia grupului și de gradul de implicare în activitatea infracțională.
Audierile se desfășoară la sediul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală. Acțiunea beneficiază de sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciilor de Combatere a Criminalității Organizate Vâlcea, Sibiu și Gorj și jandarmi din cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române.

Read more
Filmul „Andrea Bocelli. Aniversarea de 30 de ani de carieră muzicală“, la Cinematograful „Arta“ din Arad

Andrea Bocelli, unul dintre cei mai populari muzicieni italieni și unul dintre cei mai apreciați cântăreți de muzică clasică din lume, a sărbătorit, anul trecut, 30 de ani de activitate muzicală.

Evenimentul a avut loc într-un amfiteatru natural impresionant din Toscana unde legendarul tenor italian a marcat cea de-a 30-a aniversare a carierei cu un concert extraordinar de trei zile.

Filmul acestui concert „Andrea Bocelli. Aniversarea de 30 de ani de carieră muzicală“ (r. Sam Wrench) va fi proiectat la Cinematograful „Arta“ din Arad, pentru a oferi spectatorilor o experiență de neuitat, ce include interpretarea repertoriului său consacrat, alături de duete cu superstaruri internaționale.

Proiecția va avea loc vineri, 21 martie 2025, de la ora 19.00.

Accesul publicului va fi gratuit și se va face pe bază de rezervare. Rezervările se fac la numărul de telefon/whats app/sms – 0740.946.821, până joi, 20 martie, la ora 14.00.

Evenimentele de la Cinematograful „Arta“ sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.

 

SINOPSIS:
Un amfiteatru natural impresionant din Toscana, Italia, vibrează de melodii fermecătoare, când celebrul tenor italian Andrea Bocelli își sărbătorește cea de-a 30-a aniversare a carierei printr-un eveniment muzical de trei zile, desfășurat în orașul său natal.

Filmul a fost realizat la La Teatro del Silenzio (Teatrul Tăcerii) din Lajatico, unde acest spectacol unic aduce la lumină repertoriul vast și îndrăgit al Maestrului, alături de duete captivante cu o distribuție excepțională de superstaruri internaționale, printre care Sofia Carson, Brian May, Jon Batiste și mulți alții.

Cu o producție spectaculoasă, scenografie de excepție și imagini impresionante, plasate în decorul de o frumusețe inegalabilă al dealurilor toscane, cariera extraordinară a lui Andrea Bocelli prinde viață într-o experiență cu adevărat memorabilă.

Regizat de Sam Wrench, nominalizat la Grammy și câștigător al premiului Emmy („Taylor Swift: The Eras Tour”, „Billie Eilish: Live at The O2”), acest eveniment este o celebrare a unei personalități internaționale și a uneia dintre cele mai iubite voci ale muzicii clasice, cu o grandoare și o amploare nemaiîntâlnite.

 

Despre Andrea Bocelii

Andrea Bocelli s-a născut în 22 septembrie 1958, în comuna Lajatico din provincia Pisa-Toscana, Italia, într-o familie de fermieri. A venit pe lume cu o formă gravă de glaucom, o boală a ochiului care produce atrofierea nervului optic, îngustarea câmpului vizual și pierderea progresivă a vederii. Aceasta se întâmpla după ce mama lui a refuzat să facă avort, așa cum au sfătuit-o medicii.

La vârsta de 6 ani a început să ia lecții de pian, iar mai târziu a învățat să cânte la flaut, saxofon, trompetă, trombon, harpă, chitară și tobe.

Andrea Bocelli a orbit total la vârsta de 12 ani, după o lovitură la cap suferită în timpul unui meci de fotbal. În pofida acestei tragedii, într-o situaţie în care mulţi ar claca, în același an, 1970, a câștigat prima sa competiție muzicală, Margherita d’Oro în Viareggio, interpretând „O sole mio”.

În anul 1980 a absolvit școala secundară, apoi a început să studieze Dreptul la Universitatea din Pisa.

După ce a terminat facultatea ca „doctor în drept” a profesat timp de un an ca avocat din oficiu, iar pentru a putea să îşi plătească taxele, Bocelli cânta seara în diferite baruri. La un moment dat a fost descoperit de Luciano Pavarotti, care i-a dat şansa de a cânta alături de el.

În anul 1992, a urmat o clasă de maeștri cu tenorul italian Franco Corelli, în acelaşi an starul rock italian Zucchero înregistrând cu Bocelli un cântec de al său, „Miserere”.

Tot în 1992, Andrea Bocelli s-a căsătorit cu Enrica Cenzatti, cu care are doi fii, însă cei doi aveau să se despartă în anul 2002.

În februarie 1994, Andrea Bocelli a participat la Festivalul de la San Remo la secțiunea „Nou veniți” cu cântecul „Il mare calmo della sera”, câștigând premiul cel mare al secţiunii. La câteva luni distanţă apărea albumul său de debut, numit chiar „Il mare calmo della sera”.

În 1995, a fost invitat din nou la San Remo, interpretând „Con te partiró”, melodie care avea să se regăsească pe albumul „Bocelli”, lansat în primăvara acelui an.

În anul 1996, Bocelli a fost invitat să cânte împreună cu soprana engleză Sarah Brightman, care, ulterior, a continuat să cânte alături de el, schimbând titlul cântecului „Con te partiró” în „Time to say goodbye”, pe care l-au reînregistrat împreună cu Orchestra Simfonică din Londra.

În primăvara anului 1997, era lansat albumul „Romanza”, cu care a cucerit întreaga lume. Artistul îşi face intrarea în topurile muzicale ale lumii, iar albumul este distins cu o mulţime de discuri de platină pentru vânzarea a mai mult de 16 milioane de copii. „Romanza” devenea atunci cel mai bine vândut album al unui artist italian, din toate timpurile.

La 3 martie 1997, Bocelli a apărut la Hamburg, împreună cu Sarah Brightman, pentru a primi premiul ECHO pentru Cel Mai Bun Single al Anului, iar în august, în acelaşi an, a luat parte la Festivalul Puccini din Torre del Lago în Italia.

La 14 septembrie 1997, a primit, la München, premiul ECHO Klassik pentru bestseller-ul anului, pentru albumul său „Viaggio Italiano”, iar la 27 septembrie, a cântat pentru Papa Ioan Paul al II-lea.

În 1998, Bocelli și-a făcut debutul în operă, prin rolul Rodolfo, din „La Bohème”, la Teatrul Comunal din Caliagri, iar la 19 aprilie, Bocelli a intrat pe piața americană printr-un concert la J.F.K. Center for the Performing Arts în Washington D.C.

Tot în 1998, revista People l-a desemnat „unul din cei 50 cei mai frumoși oameni din lume.”

Este nominalizat, în 1999, la Premiile Grammy pentru Cel mai bun artist, fiind prima dată după 38 de ani, când un artist de muzică clasică este nominalizat la această categorie.

A urmat duetul cu Celine Dion, pentru „The Prayer”, coloana sonoră a filmului de animaţie „The Quest for Camelot”, care va câştiga Globul de Aur pentru Cea mai bună piesă şi va fi inclus pe albumul ”Sogno”, apărut în 1999.

În anul 2003, o parte din plaja din Jesolo, pe coasta mării Adriatice, a fost numită Andrea Bocelli, iar în anul 2006, Bocelli va influenţa municipalitatea oraşului său natal pentru a construi un teatru în aer liber, „Teatrul Liniştii”, care este deschis o singură noapte, în fiecare an, în luna iulie, pentru spectacole, la care artistul este nelipsit.

Andrea Bocelli a fost decorat în anul 2006 cu Ordinul Național de Merit al Republicii Italiene în grad de Mare Ofițer, în 2009 a primit Ordinul de Merit Duarte, Sanchez şi Mella, în grad de Ofiţer al Republicii Dominicane, pentru contribuţii la arta internaţională şi cultură, iar la 2 martie 2010 a primit o stea pe Hollywood Walk of Fame pentru contribuțiile sale în domeniul teatrului.

În martie 2014, Andrea Bocelli s-a căsătorit cu partenera sa de viaţă, Veronica Berti, care este şi manager al artistului, în cadrul unei ceremonii restrânse ce a avut loc în Toscana. Ziua căsătoriei cuplului a avut o semnificaţie specială, având în vedere că pe 21 martie, în acel an, se împlineau doi ani de la naşterea fetiţei cuplului, Virginia.

În septembrie 2017, celebrul tenor italian a fost spitalizat, în urma unei lovituri la cap suferite după o cădere de pe cal, una din marile sale pasiuni.

Bocelli a realizat numeroase acte de caritate, câteva dintre acestea fiind participarea la Concertul Memorial de la Ground Zero, din New York, în beneficiul victimelor atacurilor de la 11 septembrie, la Festivalul Music of Asia, în 2004, în sprijinul victimelor afectate de tsunami, sau la a 52-a ediţie a Premiilor Grammy, în beneficiul victimelor cutremurului din Haiti, din 2010.

În 2011, a înfiinţat Fundaţia care îi poartă numele şi care se ocupă cu sprijinirea oamenilor aflaţi în dificultate din întreaga lume, mai ales în domeniile educaţiei şi sănătăţii.

 

Read more
Antoniu Martin, nominalizat la premiul „Roma Citta Eterna”

Istoricul și politologul arădean Antoniu Martin a fost nominalizat recent la premiul internațional „Roma Citta Eterna”, care i se va conferi pe 14 aprilie în capitala Italiei, de către Accademia Cicerone împreună cu instituții publice regionale și naționale italiene. Ediția din acest an a premiului amintit este una specială dedicată atât fondării cetății eterne cât și jubileului 2025. Antoniu Martin va fi distins pentru jurnalism internațional și analiză geopolitică.

„Anul 2025 este unul special pentru Cetatea Romei, având în vedere și sărbătoarea jubileului care animă orașul pe plan cultural și spiritual. Premiul „Roma Citta Eterna” vine să accentueze și să aprecieze demersurile mele în domeniul jurnalismului internațional axate pe articole care tratează în special problematici de natură geopolitică din zona Europei Centrale și de Est. Premiul, care își propune să evidențieze personalități de referință în multiple domenii, mă onorează, cu atât mai mult cu cât acesta marchează fondarea Cetății Eterne într-un an cu semnificații speciale, anul jubiliar 2025”, a precizat Antoniu Martin.

Read more
Hub mARTA devine centrul poeziei și muzicii, la „Noaptea de Poezie”

Pe 21 martie, Aradul se transformă într-un adevărat sanctuar al poeziei, al muzicii și al artei, odată cu desfășurarea evenimentului Noaptea de Poezie la Hub Cultural mARTA, în fostul Cinema Dacia. De la ora 19:00, iubitorii de literatură sunt invitați să ia parte la o seară dedicată emoției și creației, în care versurile își vor găsi glas prin intermediul unor poeți consacrați și al unor invitați speciali.

Atmosfera serii va fi întreținută de nume sonore ale poeziei contemporane arădene și nu numai, printre care Ioan Matiuț, Lucia Cuciureanu, Andrei Mocuta, Violeta Pintea, Viviana Andrieș și Denisa Roman. Momentul special al evenimentului este marcat de prezența invitatului special, Romulus Bucur, un nume emblematic al poeziei românești.

Muzica va avea, de asemenea, un rol esențial în această seară a sensibilității și a artei. Publicul va putea asculta interpretări la pian susținute de Bogdan Baltă și Efraim Iakab, coordonați de profesorul Loredana Cicirean de la Colegiul Național de Artă „Sabin Drăgoi”. De asemenea, Monica Mihaela Cojocaru va oferi un moment special la chitară, completând astfel universul poetic cu armonii muzicale deosebite.

Evenimentul va fi găzduit de Ovidiu Balint, managerul HUB mArta, o voce binecunoscută în peisajul cultural arădean, care promite să ofere publicului o experiență memorabilă. În opinia sa, astfel de seri sunt esențiale pentru păstrarea și promovarea culturii, la Arad: „Noaptea de Poezie este un prilej de a ne opri din ritmul alert al vieții de zi cu zi și de a redescoperi puterea cuvântului. Poezia are darul de a ne pune față în față cu emoțiile noastre, de a ne provoca și de a ne inspira. Aradul are o scenă culturală efervescentă, iar acest eveniment demonstrează încă o dată că există un public dornic să trăiască astfel de experiențe artistice. Vă așteptăm cu drag să ne bucurăm împreună de o seară specială, unde cuvintele, muzica și arta se împletesc armonios”, a declarat Ovidiu Balint.

Evenimentul este organizat împreună cu Asociația Euro Culturart, având sprijinul unor instituții culturale importante precum PEN Club România, Muzeul Național al Literaturii Române, Primăria Târgu Jiu, Primăria București, Biblioteca Județeană „George Coșbuc” Bistrița și Muzeul Apei din Timișoara.

Intrarea este liberă, iar organizatorii își doresc ca această seară să devină un punct de referință pentru viața culturală arădeană. Fie că ești un iubitor al poeziei, un pasionat de muzică sau pur și simplu îți dorești o seară într-un cadru artistic și prietenos, Noaptea de Poezie este evenimentul pe care nu trebuie să-l ratezi.

Read more
Accident grav între Fântânele și Frumușeni: Cinci persoane transportate la spital

Un accident rutier s-a produs între localitățile Fântânele și Frumușeni, implicând un autoturism. În urma apelului la 112, la fața locului au intervenit pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad, cu o autospecială de descarcerare, o autospecială de stingere și două ambulanțe SMURD, dintre care una de Terapie Intensivă Mobilă.

În eveniment au fost implicate cinci persoane – doi minori și trei adulți. Deși inițial exista suspiciunea unei victime încarcerate, în urma intervenției s-a constatat că toate cele cinci persoane erau conștiente, cooperante și neîncarcerate.

Echipajele medicale au evaluat victimele la fața locului, iar ulterior acestea au fost transportate la spital pentru îngrijiri și investigații suplimentare:

  • O femeie și doi minori, în vârstă de 7 și 11 ani, au fost preluați de echipajul SMURD Terapie Intensivă Mobilă.
  • Un bărbat de aproximativ 60 de ani a fost transportat de echipajul SMURD Vladimirescu.
  • Cea de-a cincea victimă a fost transportată de un echipaj SAJ.

Pompierii arădeni au intervenit, de asemenea, pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor la locul accidentului. Autoritățile urmează să stabilească circumstanțele în care s-a produs evenimentul rutier.

Read more