News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

„Turism de o zi”: arădenii, invitați să redescopere județul!

Zonele naturale frumoase ale județului Arad, locurile pe care oamenii le pun în valoare în județul nostru merită vizitate și redescoperite, consideră vicepreședintele Consiliului Județean Arad, Sergiu Bîlcea. „Turism de o zi” este un concept prin care oamenii sunt invitați să vadă sau să revadă locuri frumoase din județ, să petreacă timp de calitate împreună cu familia și prietenii.

„Odată cu lucrările de infrastructură care ne permit să circulăm confortabil și în siguranță, putem să punem în valoare ce este mai frumos în județ. Îi invităm pe arădeni să își redescopere județul. Moneasa este o zonă frumoasă dar care a căzut nemeritat în uitare, vom încerca să ajutăm administrația locală și stațiunea să renască. La Căsoaia se dezvoltă frumos zona de tabără școlară și vom continua pe acest drum. Ghioroc se afirmă tot mai mult în perioada estivală. Propunem Ruta Cetăților, Drumul Vinului, cele 51 de trasee turistice marcate de Salvamont Salvaspeo în județ. Multe familii caută oportunități de petrecere a timpului liber pentru o zi sau un sfârșit de săptămână și cred că Aradul poate fi ofertant. În perioada următoare vom populariza aceste obiective și vom fi parteneri în organizarea unor evenimente care adună comunitatea”, a declarat vicepreședintele Consiliului Județean Arad Sergiu Bîlcea.

Read more
Primăria Arad desfășoară prima acțiune de dezinsecţie din acest an

Primăria Municipiului Arad anunță cetățenii orașului că în intervalul 14-17 aprilie 2025 se vor desfășura activităţi de dezinsecţie pe domeniul public și privat al municipalității.

Tratamentele de dezinsecţie vor debuta cu un tratament terestru antilarvar (delarvizare), mai exact o acţiune privind distrugerea şi prevenirea dezvoltării stadiilor larvare ale insectelor (în special ţânţari) și se va desfășura pe timp de zi, începând cu ora 06:30 până la finalizare.  Acest tratament se va aplica prin pulverizare în sistem (U)LV/atomizare manuală/cu echipamente specifice, pe zonele/fâșiile de pe malurile Râului Mureș, de la malul lacurilor (Pădurice -Lac), a bălților temporare și/sau permanente, a canalelor deschise (Mureșel, Ier, Țiganca), parcuri și zone de agrement cu vegetație, terenuri virane și în general toate zonele umede cu vegetație de pe raza Municipiului Arad.

În același interval de timp se va aplica și tratamentul terestru împotriva căpușelor, în zonele verzi din parcuri, zone de agrement precum și în zone reclamate ca fiind posibile focare.

Produsele folosite sunt: Deltatim Plus (pentru tratamentul împotriva căpușelor) și Vectobac WG (pentru tratamentul antilarvar). Acestea nu prezintă niciun pericol pentru populație, animale domestice/sălbatice și nici pentru mediu, ambele substanțe fiind avizate de Ministerul Sănătăţii.

Rugăm cetăţenii să evite să treacă sau să stea în zona de acţiune a utilajelor în timp ce acestea pulverizează soluţii de combatere a ţânţarilor adulți pentru a evita eventualele incidente neplăcute.

Crescătorii de albine sunt rugaţi să ia toate măsurile care se impun în vederea protejării albinelor, respectiv scoaterea stupilor de albine în afara ariei de stropire. În caz contrar, Primăria Municipiului Arad şi operatorul economic contractat pentru aceste servicii sunt absolviți de orice responsabilitate.

În cazul condiţiilor meteorologice nefavorabile, data/durata prevăzută se va decala/prelungi.

Din punct de vedere al eficienţei aplicării măsurilor de combatere şi eliminare a unor potenţiale focare de infecţie, acţiunile de dezinsecție trebuie tratate în mod unitar atât pe domeniul public cât şi privat, spaţii deschise ale persoanelor fizice şi juridice la nivelul localităţii, pentru evitarea unor reinfestări sau apariţii a unor noi zone contaminate, motiv pentru care se recomandă tuturor cetăţenilor, asociaţiilor de locatari/proprietari, agenţilor economici şi instituţiilor de pe raza municipiului Arad, să efectueze tratamente de dezinsecție în spaţiile deschise pe malurile apelor, în depozitele de anvelope uzate, subsolurile de la blocuri etc, în perioada de desfăşurare a acţiunilor de dezinsecție efectuate pe domeniul public şi privat.

 

 

Read more
Zeci de tone de substanțe periculoase, descoperite în curtea unei firme din Bârsa

La data de 9 aprilie 2025, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Arad au verificat o societate comercială, din comuna Bârsa.

În urma controlului, a reieșit că nu au fost respectate condițiile legale pentru păstrarea și depozitarea produselor cu conținut periculos, nefiind aplicate măsurile obligatorii de protejare a pesticidelor și nefiind respectate normele de depozitare.

Astfel, au fost descoperite și amplasate pe drumul principal, pe paleți și pe sol, în stări diferite de degradare, aproximativ 30.325 de kilograme de substanță de azotat de amoniu, 8.000 de kilograme de îngrășământ conținând azot, fosfor și potasiu și 1.800 de kilograme de nitrat de amoniu.

Într-un garaj, cu rol de depozit, au mai fost descoperiți 67 de litri, precum și 12 kilograme de produse pentru protecția plantelor, cu termenul de valabilitate expirat.

Totodată, spațiul nu ar fi respectat normele legale de depozitare a acestor substanțe.

Substanțele au fost indisponibilizate în vederea continuării cercetărilor, în cauză fiind întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de neluarea măsurilor de eliminare a substanțelor care au devenit deșeuri, neasigurarea depozitelor de deșeuri și substanțe periculoase și poluare. ‎

Read more
Peste 40 de tone de substanțe periculoase, indisponibilizate de polițiștii arădeni

La data de 9 aprilie 2025, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Arad au efectuat un control la o societate comercială din comuna Bârsa.

În urma verificărilor, s-a constatat că nu erau respectate condițiile legale de păstrare și depozitare a produselor cu conținut periculos. Mai exact, nu fuseseră aplicate măsurile obligatorii de protecție pentru pesticide, iar normele privind depozitarea substanțelor periculoase erau ignorate.

Au fost descoperite, amplasate direct pe drumul principal – pe paleți și pe sol – în diferite stadii de degradare, următoarele cantități:

  • aproximativ 30.325 kg de azotat de amoniu,

  • 8.000 kg de îngrășământ cu azot, fosfor și potasiu,

  • 1.800 kg de nitrat de amoniu.

De asemenea, într-un garaj utilizat pe post de depozit, au fost găsiți:

  • 67 de litri și

  • 12 kilograme de produse pentru protecția plantelor, toate cu termenul de valabilitate expirat.

Spațiul de depozitare nu respecta normele legale impuse pentru acest tip de substanțe periculoase.

Toate substanțele au fost indisponibilizate, urmând a fi efectuate cercetări într-un dosar penal deschis pentru comiterea următoarelor infracțiuni:

  • neluarea măsurilor de eliminare a substanțelor care au devenit deșeuri,

  • neasigurarea depozitelor de deșeuri și substanțe periculoase,

  • poluare.

Read more
E oficial: Fabrica de vagoane Astra Rail Arad își închide porțile

Datorită provocărilor dificile și accelerate de pe piața locală, compania Greenbrier România intenționează să își înceteze operațiunile de producție, desfășurate la fabrica din Arad, se arată într-un comunicat al Greenbrier România. Această decizie a fost influențată de mai mulți factori, printre care presiunile tot mai puternice de la nivelul industriei de profil, costurile operaționale în creștere prin comparație cu celelalte fabrici, dar și constrângerile logistice legate de vechimea unității și de mediul urban.

„Greenbrier România va continua să își consolideze operațiunile de producție la fabricile din Caracal și Drobeta Turnu Severin. Această realiniere strategică întărește angajamentul pe termen lung al Greenbrier față de linia de producție de vagoane din România. Compania intenționează să continue să investească în aceste unități de lucru pentru a sprijini dezvoltarea acestora pe termen lung. Comenzile existente vor fi onorate din aceste locații, iar strategiile de achiziții și logistică vor fi ajustate în funcție de necesități.

Greenbier apreciază profund istoria îndelugată a producției de vagoane din Arad și dedicarea forței de muncă. Compania este implicată 100% în acest proces și va coopera îndeaproape cu sindicatele și comunitatea locală pentru a oferi sprijin angajaților afectați, pe parcursul acestui proces de tranziție. Se vor depune toate eforturile pentru asistența colegilor afectați, atât prin suport de consiliere profesională, cât și prin onorarea contribuțiilor pentru toți colegii a căror muncă a fost esențială de-a lungul anilor“, se arată într-un comunicat al companiei.

Read more
Pompierii arădeni au avut zeci de intervenții în weekend

În perioada 04–06 aprilie 2025, pompierii militari arădeni au intervenit pentru gestionarea optimă a celor 69 de situații de urgență produse la nivelul județului Arad. Cele mai multe intervenții au constatat în acordarea asistenței medicale de urgență, echipajele SMURD intervenind la 63 de solicitări.

Totodată, salvatorii au acționat pentru stingerea a două incendii, dintre care unul s-a produs la vegetație uscată în localitatea Honțișor, afectând o suprafață de aproximativ două hectare.

Cea de-a doua intervenție a vizat stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească cu rol de adăpost pentru animale din localitatea Cermei. Evenimentul a avut loc în seara zilei de 6 aprilie 2025, în jurul orei 22:30, iar pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Ineu au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă.

La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta prin ardere generalizată la nivelul anexei, pe o suprafață de aproximativ 100 de metri pătrați, cu posibilitate de extindere la construcțiile învecinate. Incendiul a fost localizat și lichidat prompt, în limitele găsite, limitând astfel propagarea flăcărilor la vecinătăți.

În urma incendiului, anexa a fost afectată în totalitate, iar, din nefericire, două bovine și 20 de păsări au fost surprinse de flăcări. Au fost salvate 30 de păsări, precum și construcțiile învecinate.

Din fericire, nu s-au înregistrat victime omenești, iar cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind scurtcircuitul electric, generat de un cablu cu defecțiuni.

În acest sens, pompierii militari arădeni vă reamintesc măsurile ce trebuie respectate pentru preîntâmpinarea unor astfel de evenimente nedorite, soldate cu pagube materiale şi uneori, chiar cu pierderi de vieți omenești.

❗Nu utilizaţi aparatele electrice, cablurile electrice, prizele, întrupătoarele, dispozitivele de protecţie cu defecţiuni sau cu improvizaţii;

❗Nu lăsaţi nesupravegheate aparate electrice sub tensiune, cum sunt: fier de călcat, radiator, reşou, lampă, televizor şi altele asemenea;

❗Instalaţi şi utilizaţi aparatura electrocasnică respectând cu stricteţe indicaţiile producătorului ce sunt menţionate în prospectul produsului;

❗Verificaţi periodic cordoanele de legătură ale aparatelor electrice şi luaţi măsuri pentru înlocuirea acestora atunci când sunt uzate.

❗Unele incendii se produc din cauza solicitării excesive a aparatelor electrice. Avertismentul vizează în mod special, electrocasnicele mari (frigider, reşou, televizor, maşina de spălat etc.) Alocaţi fiecărui aparat câte o priză. În cazul în care uniţi mai multe aparate la o singură sursă, aceasta se poate încălzi, provocând în scurt timp, un incendiu.

De asemenea, pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, pompierii militari arădeni au mai intervenit în alte patru situații în sprijinul comunității, cum ar fi deblocarea persoanelor, asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, precum și salvarea animalelor.

Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro și aplicația de mobil DSU care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Read more
Razie în Curtici și localitățile învecinate. Polițiștii au dat peste 100 de sancțiuni

Polițiștii orașului Curtici, împreună cu cei din orașul Sântana, Serviciul Rutier, Secția 2 Rurală Arad, luptători S.A.S., cu sprijinul polițiștilor de frontieră din Curtici, au desfășurat o razie, în după-amiaza de 5 aprilie 2025.

Activitățile au avut loc în orașul Curtici și localitățile Macea și Sânmartin, având ca scop descurajarea faptelor antisociale și impunerea respectării legislației pe drumurile publice și menținerea unui climat de ordine și liniște publică.

În cadrul acțiunii, au fost legitimate 228 de persoane (din câte 15 testate pentru consum de alcool și substanțe psihoactive) și verificate 168 de vehicule. Polițiștii au controlat 3 societăți comerciale și 2 locații de cazare.

Ca urmare a neregulilor constatate, au fost aplicate 107 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 60.050 de lei, dintre care 84 pentru nerespectarea legislației rutiere. Au fost retrase 3 certificate de înmatriculare, și aproximativ 150 de lei au fost ridicați în vederea confiscării.

Patru persoane au fost conduse la sediul poliției, pentru clarificări suplimentare, cu privire la documentele de identitate.

Aceste acțiuni se desfășoară periodic, atât în municipiu cât și în județ.

Read more
Zeci de percheziții în județul Arad, într-un dosar de braconaj

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Arad, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Gurahonț, pun în aplicare, în această dimineață, 28 de mandate de percheziție domiciliară, în județul Arad.

Activitățile se desfășoară în cadrul unui dosar penal, în care se efectuează cercetări, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de nerespectare a regimului armelor și munițiilor și braconaj cinegetic.

La percheziții participă polițiști criminaliști și polițiști de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, Serviciul de Investigații Criminale, Serviciul de Ordine Publică, Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate, Poliția Municipiului Arad, polițiile orașelor Nădlac, Ineu, Curtici, Secția 10 Rurală Gurahonț, luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale și jandarmi arădeni.

Read more
Zeci de medici din Arad au plecat anul trecut în străinătate

Zeci de medici din Arad au cerut, anul trecut, eliberarea certificatelor profesionale curente, necesare dacă vor să profeseze în străinătate, fiind o creștere de aproape șase ori față de anul 2020, în condițiile în care, conform Colegiului Medicilor din Arad, profesioniștii caută țări în care legislația oferă mai multă protecție pentru ei și pacienți.
Președintele Colegiului Medicilor Arad, Simona Borta, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că 40 de medici din județ au solicitat, în 2024, certificatele profesionale curente, iar în primele trei luni din 2025 au făcut astfel de solicitări 27 de medici. Spre comparație, în 2020 au cerut documentul doar șapte medici, iar în 2023 – 21 de medici.
Simona Borta declară că motivele plecării din țară sunt diverse, dar, în general, medicii caută mai multă protecție și stabilitate.
‘Nu putem ști cu exactitate motivele pentru care medicii aleg să profeseze în alte țări, iar fiecare dintre ei are, cu siguranță, rațiuni personale. Totuși, un aspect cert este că aceștia își doresc să își exercite profesia într-un mediu legislativ sigur, atât pentru ei, cât și pentru pacienți. În România, mulți medici se confruntă nu doar cu salarii insuficiente raportate la responsabilitatea meseriei, ci și cu lipsa unei protecții juridice clare în caz de malpraxis sau conflicte legale. De multe ori sunt expuși riscului de a fi trași la răspundere fără a avea mecanisme eficiente de apărare, ceea ce le afectează siguranța profesională și emoțională. La nivel național, Colegiul Medicilor din România a inițiat un demers legislativ pentru o nouă lege a profesiei medicale, precum și pentru o lege a malpraxisului, care să fie integrată în Legea drepturilor pacienților. Însă, fără măsuri concrete și aplicabile, mulți aleg să profeseze în țări unde legislația oferă mai multă protecție și stabilitate’, a declarat președintele Colegiului Medicilor Arad.
Certificatul profesional curent este documentul eliberat la cererea medicului, ori la cererea autorității competente dintr-un alt stat, și cuprinde datele personale relevante cu privire la onorabilitatea, moralitate și competența cu care își poate exercita profesia medicul care deține sau a deținut calitatea de membru al Colegiului Medicilor din România.

Read more
Un minor de 14 ani a fost victima unui viol. Autorul a fost arestat

Biroul de Informare și Relații Publice din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad este împuternicit să aducă la cunoștința opiniei publice următoarele:
Prin ordonanța procurorului din data de 03.04.2025 s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul S.I.M. sub aspectul săvârșirii infracțiunii de viol săvârșit împotriva unui minor, prevăzut de art. 2181 alin. (1), alin. (4) lit. f) C. pen., cu aplicarea art. 41 alin. (1) C. penal.
Prin ordonanța din data de 02.04.2025 s-a dispus reținerea suspectului S.I.M. pentru o perioadă de 24 de ore începând cu data de 02.04.2025, ora 19.00 până în data de 03.04.2025, ora 19.00.
În data de 03.04.2025 a fost înaintată către Judecătoria Arad propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad de arestare preventivă a inculpatului S.I.M. pentru o durată de 30 de zile, începând cu data de 03.04.2025 și până în data de 02.05.2025, propunerea fiind admisă de către judecătorul de drepturi și libertăți.
În esență, în sarcina inculpatului S.I.M., major, anterior condamnat definitiv la pedeapsă închisorii pentru săvârșirea unei infracțiuni de trafic de minori, s-a reținut că în preajma zilei de 24.11.2024 a întreținut raporturi sexuale cu persoana vătămată G.N.I., în vârstă de 14 ani la acea dată.
În prezenta cauză, sub supravegherea procurorului, au documentat activitatea infracțională organele de cercetare penală din cadrul Poliției Municipiului Arad – Secția 1 Poliție Rurală, Inspectoratului General al Poliției Române – Biroul de Operațiuni Speciale Timișoara.
Facem precizarea că aceste activități nu pot, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de ne

Read more