News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Patru refugiați, depistați într-un TIR de polițiștii de frontieră de la Nădlac

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au depistat în urma controalelor nesistematice efectuate în zona de competență patru cetățeni străini fără drept de a călători în spațiul Schengen.
În data de 17.01.2025, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au efectuat controale aleatorii și nesistematice pe căile de comunicații din apropierea frontierei. Cu această ocazie, a fost oprit pentru control un ansamblu rutier înmatriculat în România, condus de către un cetățean român. În urma efectuării controlului asupra mijlocului de transport, au fost depistați, în lada de depozitare de sub semiremorcă, patru cetățeni străini.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru verificări unde, în urma acestora, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Siria și Irak, ce intenționau să călătorească în mod ilegal în spațiul Schengen.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șoferul român și trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii străini, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
În urma aderării complete a României la Spațiul Schengen, Poliția de Frontieră continuă să acționeze în baza analizelor de risc pentru a asigura securitatea la granițele țării. De asemenea, competența privind migrația ilegală rămâne în continuare la nivel național pentru gestionarea eficientă a acestui tip de infracționalitate.

Read more
S-au reluat lucrările la drumul de legătură DN 69 Timișoara – Arad cu autostrada

De săptămâna aceasta, activitatea de construcție a fost reluată pe șantierul drumului de legătură DN 69 Timișoara – Arad cu autostrada A1, după pauza de sărbători. Lucrările au intrat într-o etapă importantă, care include montarea grinzilor la două pasaje majore.

La pasajul din viitorul nod rutier, aflat în apropiere de drumul național Timișoara – Arad, se montează în total 12 grinzi, câte patru pe fiecare dintre cele trei deschideri. Grinzile principale au o lungime impresionantă de 37 de metri fiecare, iar celelalte două deschideri sunt echipate cu grinzi de 28,6 metri fiecare.

La pasajul peste drumul comunal care face legătura cu Cerneteaz, parte din nodul rutier DC 58 (Covaci – Cerneteaz), se montează patru grinzi, fiecare având 36 de metri lungime.

În paralel, echipele de construcție lucrează intens la alte obiective:

  • Podețe și infrastructura podului peste pârâul Niarad (Bega Veche);
  • Pasajul peste drumul de exploatare de la km 9+670;
  • Amenajarea platformelor pentru montarea grinzilor din zona nodului rutier cu autostrada A1.

Proiectul avansează conform planului, aducând mai aproape momentul finalizării unei legături esențiale între Timișoara, Arad și autostrada A1, cu beneficii majore pentru infrastructura rutieră din vestul țării.

Read more
Compania de Apă a construit o stație nouă de epurare la Gurahonț

O nouă stație de epurare s-a construit pe fonduri europene în Gurahonț, județul Arad. Construirea unei stații de epurare în zonă a fost deosebit de necesară, având în vedere că este vorba despre o comună cu peste 3.500 de locuitori care dispune de canalizare menajeră, dar până în prezent nu exista o stație de epurare modernă. Apa uzată era tratată prin decantare și apoi evacuată în râul Crișul Alb. Noua stație va deservi întreaga localitate Gurahonț și include o treaptă mecano-biologică, care asigură o epurare eficientă a apei uzate și respectă cele mai recente reglementări în domeniul protecției mediului privind reducerea substanțelor organice și protecția resurselor de apă.
Această investiție reprezintă un pas important în modernizarea infrastructurii de apă și canalizare a localității Gurahonț, oferind locuitorilor un serviciu de utilitate publică mai sigur și mai eficient. De asemenea, proiectul este în concordanță cu angajamentele Aradului și ale țării noastre în domeniul protecției mediului și al respectării legislației europene.
Compania de Apă Arad își exprimă satisfacția față de finalizarea acestui proiect și se angajează să continue să investească în infrastructura locală pentru a îmbunătăți calitatea vieții cetățenilor. Investiția s-a făcut în cadrul proiectului „Îmbunătățirea managementului calitativ al râurilor transfrontaliere: Criș (Körös), Mureș (Maros) și Tisa (Tisza)”. Proiectul, depus de CAA împreună cu Compania de Apă Szeged, a fost acceptat la finanțare europeană în cadrul Programului INTERREG RO-HU și prin el, Compania de Apă Arad contribuie la îmbunătățirea calității apei râurilor Mureș și Crișul Alb, prin investiții la patru stații de epurare: Stația de Epurare a apelor uzate Ineu, Stația de epurare a apelor uzate Lipova, Stația de Epurare Arad și Stația de Epurare Gurahonț.

Read more
Tânăr din Arad, reținut pentru tentativă de furt

La data de 15 ianuarie a.c., în jurul orei 11.25, polițiștii Secției 1 Vlaicu au fost sesizați despre faptul că, o persoană necunoscută a intrat într-un autoturism parcat, de unde ar fi încercat să sustragă mai multe bunuri.
În urma investigațiilor efectuate a fost identificat un bărbat de 21 de ani, din Arad, care, în baza probatoriului administrat a fost reținut pentru 24 de ore. Cercetările sunt continuate sub supravegherea procurorului de caz, într-un dosar penal, întocmit pentru tentativă la furt.

Read more
AJOFM Arad: Muncitorii străini pot fi păstraţi şi după aderarea la Schengen, dacă li se oferă condiţii bune

Riscul ca mulţi muncitori străini din ţări non-UE să părăsească România după aderarea la Schengen există, însă companii din Arad au dovedit că dacă li se oferă condiţii bune aceştia nu îşi vor părăsi posturile, afirmă conducerea Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM).
Directorul instituţiei, Marinel Henteş, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, că în urma discuţiilor pe care le-a avut cu mediul de afaceri nu s-a observat o creştere a plecărilor muncitorilor străini după aderarea la Schengen, dar că „acest risc există” pentru perioada următoare. „Dacă suntem realişti, acest risc există şi cel mai probabil a fost asumat de Guvern odată cu aderarea la Schengen. În anii trecuţi, în judeţul Arad am avut multe cazuri de muncitori non-UE care şi-au părăsit locurile de muncă obţinute aici, unii au fugit chiar la aterizarea pe aeroport în ţara noastră, cu gândul de a ajunge în ţări din vestul Europei. Totuşi, în ultimele luni fenomenul nu a fost unul accentuat, iar după 1 ianuarie nu am cunoştinţă să fi fost cazuri”, a spus directorul AJOFM.
El a subliniat că angajatorii care oferă condiţii bune „îşi vor păstra cu siguranţă muncitorii aduşi din străinătate”.
„Plecarea muncitorilor străini depinde în mare măsură de angajatori, pentru că salariul nu este determinant pentru rămânerea lor. Dacă au condiţii bune, dacă au şi alte beneficii şi, nu în ultimul rând, dacă li se explică riscul la care se expun părăsind ţara, atunci muncitorii vor române cu siguranţă. Avem companii din judeţ care au dovedit acest lucru. Angajatorii trebuie să le explice că viza de şedere şi permisul de muncă obţinute în România nu sunt valabile pe teritoriul altui stat UE. Trebuie să admitem totuşi că vor fi persoane care îşi vor asuma riscurile şi vor pleca, aşa cum, ne amintim, au făcut-o şi românii plecaţi în trecut în alte ţări”, a precizat Henteş.
Unul dintre patronii arădeni care folosesc forţă de muncă non-UE, Mihăiţă Verbiţă, a declarat, pentru AGERPRES, că nu are temeri legate de deschiderea graniţelor terestre. „Eu am 100 de muncitori din Sri Lanka şi Bangladesh, dar nu a plecat niciunul şi nici nu cred că se va întâmpla asta. Le-am explicat riscurile, le-am spus că nu mai pot obţine niciodată permis de muncă în UE, iar depistarea lor va fi uşoară, pentru că datele de baze sunt interconectate între ţări. În plus, le ofer cazare gratuită, le acopăr cheltuielile şi au un salariu mulţumitor. Am cereri chiar din comunităţile lor din alte ţări, precum Italia, de a veni să se angajeze la mine, dar le-am refuzat tocmai pentru a respecta principiile şi regulile valabile în UE”, a spus Verbiţă.
Reprezentanţii Centrului de Cazare a Străinilor Luaţi în Custodie Publică Arad, structură a Inspectoratului General pentru Imigrări, declaraseră, în luna decembrie, că majoritatea străinilor prinşi în 2024 că încercau să iasă ilegal din ţară, prin judeţul Arad, veniseră în România pentru a se angaja, astfel că dreptul de şedere le-a fost revocat şi au fost returnaţi ţărilor de provenienţă. Conform sursei citate, aproximativ 600 de străini au fost luaţi în custodie în perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2024, cei mai mulţi fiind din Bangladesh (118), Nepal (115), Sri Lanka (100) şi Pakistan (73).
În februarie 2024, reprezentanţii Serviciului pentru Imigrări al Judeţului Arad estimau că 20% din forţa de muncă adusă de companii din Arad din ţări non-UE se pierde pentru că muncitorii aleg să plece în ţări din vestul Europei.

Read more
Parc de distracții pe terenul unui fost depozit de armament, la Ineu

Un parc de distracții va fi amenajat la marginea orașului Ineu, pe terenul unui fost depozit de armament primit în urmă cu câțiva ani de administrația locală de la Ministerul Apărării Naționale (MApN), proiectul obținând o finanțare europeană de 1.250.000 de euro.
Primarul orașului Ineu, Călin Abrudan, a declarat joi, pentru AGERPRES, că finanțarea pentru proiectul ‘Ineu-Tarhos, Active Trail: Explore and Adventure Cross-Border’ a fost obținută prin programul ‘Interreg VI-A România-Ungaria’, susținut din Fondul European de Dezvoltare Regională.
‘Au fost depuse 77 de proiecte și doar opt au fost aprobate, între care acest parc de distracții care atrage aproape 20% din bugetul total. Realizarea acestui proiect înseamnă un pas important spre obiectivul nostru de a face din Ineu o destinație turistică. Parcul de distracții va fi o atracție importantă și nu va fi unica, pentru că mai avem în plan ca în vecinătate să amenajăm un parc de animale, un fel de grădină zoologică. În plus, în oraș vom construi un ștrand și un bob de vară’, a declarat primarul.
Complexul pentru care s-a obținut finanțarea europeană de 1.250.000 de euro va ocupa patru hectare din terenul de 10 hectare primit de la MApN (situat la ieșirea din oraș spre comuna Bocsig), urmând ca pe restul terenului să fie dezvoltate alte obiective de atracție turistică.
‘Zona va cuprinde parcare auto, spații verzi, circuit pentru biciclete tip mountain-bike, zonă de agrement, Dino-Park, tiroliană, parc de animale, paintball/airsoft/speedball, tir cu arcul și zonă de aventură. Ștrandul și bobul de vară vor fi amenajate în alte zone, iar alături de Cetatea Ineului, care este în curs de reabilitare, toate vor fi puncte de interes pentru turiști’, a declarat Călin Abrudan.
Proiectul tehnic pentru realizarea parcului de distracții este în lucru, în timp ce administrația locală estimează că obiectivul va fi inaugurat peste doi ani, scrie agerpres.ro.

Read more
IPJ Arad: Atenție la o nouă metodă de fraudă, folosită pe WhatsApp!

Noua metodă de fraudă online este cunoscută sub numele de „Schema 1800”. Această metodă de înșelătorie implică persoane cu intenții rău voitoare care vă contactează, pretinzând că sunt prieteni, membri ai familiei sau chiar reprezentanți ai unor instituții.

Ele vor solicita un cod de verificare pe care l-ați primit prin SMS, invocând diverse motive (precum o solicitare de a vota pe cineva într-un concurs, „eroare tehnică” sau „necesitatea urgentă de ajutor”).

După ce le furnizați codul, aceștia pot prelua controlul asupra contului dumneavoastră de WhatsApp și îl pot utiliza pentru a înșela alte persoane sau pentru alte scopuri.

Persoanele din agendă vor primi un mesaj prin care solicită o sumă de bani, și un cont în care să vireze banii. Evident, banii nu vor ajunge la expeditorul mesajului.

I.P.J. Arad vă recomandă:

– Fiți precauți la mesajele primite de la numere necunoscute sau chiar de la contacte salvate. În această schemă, infractorii se prezintă ca fiind persoane cunoscute sau oficiali și vă cer să trimiteți un cod de verificare pe care l-ați primit prin SMS.
– ⁠Nu divulgați niciodată coduri de verificare WhatsApp. Acestea sunt folosite pentru a securiza contul dvs., iar furnizarea lor poate permite infractorilor să preia controlul contului.
– ⁠Verificați întotdeauna identitatea persoanei care vă contactează. Dacă primiți cereri neobișnuite sau urgente, apelați direct persoana respectivă pentru a confirma autenticitatea mesajului.
– ⁠Activați autentificarea în doi pași pe WhatsApp. Aceasta adaugă un nivel suplimentar de securitate și previne accesul neautorizat la contul dvs., chiar dacă cineva obține codul de verificare.
– ⁠Nu dați curs cererilor financiare sau promisiunilor suspecte. Escrocii pot încerca să vă convingă să faceți plăți rapide sau să trimiteți bani sub pretexte false.
– ⁠Educați-vă familia și prietenii. Informați-i despre această metodă de fraudă pentru a preveni alte incidente.

Vigilența și precauția sunt cele mai bune arme împotriva oricărei tentative de fraudă!

Pentru informații suplimentare, consultați pagina oficială a Directoratului Național de Securitate Cibernetică, unde găsiți informații despre pașii pe care îi puteți urma pentru recuperarea contului de whatsapp compromis.

https://dnsc.ro/citeste/alerta-frauda-de-tip-voteaza-pe-adeline

Read more
Cinci cetățeni Afganistan și Irak fără drept de a călători în spațiul Schengen, depistați de polițiștii de frontieră

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au depistat în urma controalelor nesistematice efectuate în zona de competență cinci cetățeni străini fără drept de a călători în spațiul Schengen.
În data de 15.01.2025, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au efectuat controale aleatorii și nesistematice pe căile de comunicații din apropierea frontierei. Cu această ocazie, a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat în România, condus de către un cetățean român.
În urma efectuării controlului asupra mijlocului de transport, au fost depistate 5 persoane, una pe scaunul pasagerului din față, două așezate pe bancheta din spate și alte două în portbagaj.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru verificări unde, în urma acestora, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Afganistan și Irak, cu vârste cuprinse între 18 și 47 de ani.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șoferul român și trecere frauduloasă a frontierei de stat în formă continuată pentru cetățenii străini, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
În urma aderării complete a României la Spațiul Schengen, Poliția de Frontieră continuă să acționeze în baza analizelor de risc pentru a asigura securitatea la granițele țării. De asemenea, competența privind migrația ilegală rămâne în continuare la nivel național pentru gestionarea eficientă a acestui tip de infracționalitate.

Read more
Montarea senzorilor pentru sistemul inteligent de parcare, pe final

În cursul acestui an, în municipiul Arad va fi pus în funcțiune sistemul inteligent de parcare realizat prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Vorbim despre un sistem de monitorizare a intrărilor și ieșirilor din parcările existente în zona centrală a municipiului, care va informa șoferii pe un ecran câte locuri sunt ocupate și câte disponibile. În acest scop, din toamna anului trecut, a început montarea a nu mai puțin de 600 de senzori, pe toată lungimea Bulevardului Revoluției.

Vineri, 17 ianuarie 2025, între orele 14:00-20:00, se vor monta ultimii senzori pe Bulevardul Revoluției,  tronsonul dintre magazinul Ziridava și Podgoria.

Sâmbătă, 18 ianuarie 2025, între orele 8:00 și 17:00, se vor monta senzorii aferenți locurilor de parcare amenajate în Piața Avram Iancu.

„În acest sens avem rugămintea ca în intervalele orare amintite să nu parcați  în zona respectivă. Vă mulțumim pentru înțelegere și ne cerem scuze pentru disconfortul creat!“, transmit reprezentanții Primăriei Arad.

 

 

Read more
DSP Arad: Numărul virozelor a crescut de trei ori în ultima săptămână

Numărul virozelor diagnosticate în ultima săptămână, în judeţul Arad, a crescut de aproape trei ori faţă de săptămâna anterioară, iar gripele au crescut de cinci ori, însă medicii spun că în perioada sărbătorilor mai puţini oameni s-au prezentat la cabinete, iar acum sunt mai mulţi care cer consultaţii.
Datele transmise, miercuri, de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Arad, la solicitarea AGERPRES, arată că în ultimele şapte zile au fost înregistrare 1.414 infecţii respiratorii, faţă de 548 în săptămâna anterioară sau 513 în ultima săptămână din 2024. Numărul pneumoniilor însă a scăzut, de la 160 la 159 de cazuri noi în ultimele şapte zile.
„În cazul infecţiilor cu virusul gripal, dacă în prima săptămână din ianuarie au fost patru cazuri confirmate, în a doua săptămână au fost 23. Până în prezent, în judeţ nu s-a înregistrat niciun deces cauzat de gripă”, au precizat reprezentanţii DSP. De asemenea, instituţia a transmis că, de la începutul sezonului rece, s-au vaccinat antigripal 16.690 de persoane din judeţ, dintre care 46 în ultima săptămână.
Medicul epidemiolog Mihaela Cîtu, din cadrul DSP Arad, a precizat că această creştere de aproape trei ori în statistici a numărului de viroze are loc şi pentru că în ultimele zile mai mulţi oameni au mers la medicul de familie, în timp ce în perioada sărbătorilor de iarnă medicii de familie au fost liberi, iar diagnosticările au fost mai puţine şi s-au făcut mai ales în spitale.
Reprezentanţii DSP spun că oamenii pot lua unele măsuri pentru a se feri de infecţiile sezoniere, cum ar fi evitarea spaţiilor închise aglomerate, respectarea igienei mâinilor sau adaptarea îmbrăcăminţii la temperaturile exterioare scăzute, conform agerpres.ro.

Read more