În perioada 27 – 29.11.2024 inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Arad au efectuat verificări cu privire la condițiile de funcționare și procedura de înregistrare a persoanelor juridice care își desfășoară activitatea ca agenți de plasare a forței de muncă în străinătate.
Acțiunea, de tip ,,Campanie Națională”, face parte integrantă din Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2024 și a fost motivată de faptul că migrația forței de muncă este un fenomen încă prezent în societatea românească, cetățenii români apelând în continuare la societățile de intermediere sau la persoane fizice, pentru ocuparea unui loc de muncă în străinătate.
În vederea diminuării consecințelor juridice, economice și sociale negative ce decurg din fenomenul plasării forței de muncă în străinătate în condiții ilegale, inspectorii de muncă au urmărit identificarea cazurilor de nerespectare a condițiilor de funcționare, a procedurii de înregistrare, identificarea cazurilor de plasare a forței de muncă efectuată de către persoane juridice care nu au activitate autorizată conform cod CAEN 7810, respectiv nu sunt înregistrate la Inspectoratul Teritorial de Muncă.
În cele trei zile alocate acestor acțiuni de control, au fost depistate nereguli pentru care inspectorii de muncă au trasat măsuri de intrare în legalitate.
Reamintim cetățenilor români, angajați în străinătate, că pot sesiza misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României, cu privire la încălcarea legislației aplicabile în materie de dreptul muncii și a clauzelor contractului individual de muncă sau a documentului echivalent acestuia, sesizările fiind direcționate către autoritățile competente ale statului pe teritoriul căruia își desfășoară activitatea angajatorul.
În ceea ce privește medierea, subliniem faptul că activitățile de mediere trebuie efectuate în mod gratuit, fără percepere de comisioane, tarife sau taxe.
Pentru o informare completă, invităm lucrătorii interesați să acceseze site-ul instituției www.itmarad.ro, unde vor găsi pe lângă o serie de informații utile și lista agenților economici care îndeplinesc condițiile de a presta activități de plasare a forței de muncă în străinătate.
Read moreTrei sirieni au fost găsiți într-un portbagaj, la Nădlac
LocalUltimele stiri 3 decembrie 2024 0
Poliţiştii de frontieră arădeni din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II au depistat trei cetățeni din Siria care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria, ascunşi în portbagajul unui autoturism.
În data de 02.12.2024, în jurul orei 23:00, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, s-a prezentat pentru efectuarea verificărilor de frontieră, pe sensul de ieşire din ţară, un cetăţean român, aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în România.
În urma efectuării controlului amănunţit al mijlocului de transport, au fost descoperiţi, ascunşi în portbagaj, 3 cetăţeni străini.
Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru cercetări unde, în urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Siria, ce intenționau să treacă în mod fraudulos frontiera.
Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șofer și tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii depistați ascunși, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.
Captură impresionantă la Nădlac II: Peste 2 milioane de țigarete, în valoare de 480.000 de euro
LocalUltimele stiri 3 decembrie 2024 0
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II au descoperit, la intrarea în ţară, într-un automarfar condus de un cetățean român, 2,4 milioane țigarete în valoare de 480.000 de euro.
În data de 3 decembrie a.c., în jurul orei 02:00, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – judeţul Arad s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de intrare în țară, un cetățean român, în vârstă de 36 de ani, conducând un ansamblu rutier înmatriculat în România. Conform documentelor de însoțire a mărfii, autocamionul circula pe ruta Olanda – România, fiind încărcat cu diverse utilaje.
La controlul specific, poliţiştii de frontieră au descoperit, în compartimentul destinat transportului de marfă, cantitatea totală 2,4 milioane țigarete (120.000 de pachete de țigări), în valoare totală de 2.400.000 de lei (480.000 euro).
Întreaga cantitate de ţigări a fost ridicată în vederea confiscării, iar în cauză, colegii noștri efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de deținere în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea produselor accizabile supuse marcării fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita prevăzută de lege, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale ce se impun.
Un nou film pentru copii va fi difuzat la Cinematograful „Solidaritatea“ din cartierul Gai în cadrul evenimentului „Caravana filmelor“, care are ca scop revitalizarea cinematografelor din cartierele municipiului Arad.
Astfel, joi, 5 decembrie, de la ora 18.00, va avea loc proiecția animației „Epoca de gheață. Ploaie de meteoriți“ (dublată în limba română).
Animația este o poveste fascinantă, care ne descrie cursa epică a lui Scrat după ghinda nărăvașă. Acesta este catapultat în univers, unde declanșează accidental o serie de evenimente cosmice care transformă și pun în pericol lumea din Epoca de Gheață.
Accesul publicului va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.
Evenimentul este organizat de Asociația Gai – cartierul nostru în colaborare cu Parohia Ortodoxă Română Arad-Gai și cu sprijinul Primăriei Municipiului Arad și Centrului Municipal de Cultură Arad.
Read moreÎn pragul sărbătorilor de iarnă Complexul Muzeal Arad oferă arădenilor un cadou inedit, expoziția „Brazi de poveste la muzeu” care aduce nostalgia iernilor de altădată și magia copilăriei în muzeu. Evenimentul, aflat la a cea de-a treia ediție, este realizat cu implicarea directă a partenerilor Complexului Muzeal Arad, firme private din sectorul economic arădean și instituții publice, care au dăruit și împodobit brazii expuși în muzeu pentru a deveni bucuria beneficiarilor Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad.
Inaugurarea expoziției va avea loc miercuri, 4 decembrie, ora 11.00, la Muzeul de Științe ale Naturii, în prezența autorităților locale, reprezentanților Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad Arad, firmelor private din sectorul economic arădean și instituțiilor publice implicate, conducerii Complexului Muzeal Arad, invitați ai evenimentului fiind copiii protejați din centrele din județul Arad.
Evenimentul caritabil „Brazi de poveste la muzeu” este organizat în al treilea an consecutiv de Complexul Muzeal Arad cu sprijinul partenerilor săi, firme private din sectorul economic arădean și instituții publice: Bader România, Clinica City Med Arad, Dan Eurotrans, International Alexander, Restaurant Lavidac&Flavi, MGA, Penitenciarul Arad, Remarkt Arad, Webasto Group.
Expoziția „Brazi de poveste la muzeu”, care aduce nostalgia iernilor de altădată și magia copilăriei în muzeu, va fi deschisă publicului la Muzeul de Științe ale Naturii (Palatul Cultural Arad, intrarea dinspre Parcul Copiilor) până în data de 18 decembrie.
În Ajunul Crăciunului brazii de poveste de la muzeul arădean vor deveni bucuria copiilor, fiind dăruiți beneficiarilor Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad.
Read more
Partidul AUR a câştigat cele mai multe voturi în judeţul Arad, atât la Camera Deputaţilor cât şi la Senat, adică aproximativ 23%, în timp ce PNL s-a clasat pe locul al doilea, cu 20%, potrivit datelor publicate de AEP după centralizarea proceselor verbale din toate cele 440 de secţii de votare.
Astfel, la Senat, clasamentul principalelor partide este următorul: AUR – 23,68%, PNL – 20,2%, PSD – 15,79%, USR – 8,72%, SOS România – 7,67%, UDMR – 7,15%, POT – 7,14%. Restul formaţiunilor au obţinut fiecare sub trei procente.
La Camera Deputaţilor, clasamentul este următorul: AUR – 23,5%, PNL – 19,88%, PSD – 15,61%, USR – 9,03%, SOS România – 7,27%, UDMR – 7,12%, POT – 7,05%. Restul formaţiunilor au obţinut fiecare sub trei procente.
Biroul Electoral de Circumscripţie Judeţeană nr. 2 Arad nu a dat deocamdată publicităţii datele definitive, însă la alegerile de săptămâna trecută acestea au coincis cu cele publicate de AEP.
Judeţul Arad va trimite în Parlament şapte deputaţi şi trei senatori. La Senat, au concurat 21 de formaţiuni, care au avut 71 de candidaţi, în timp ce la Camera Deputaţilor au fost pe buletinele de vot 40 de formaţiuni, cu 185 de candidaţi.
În judeţ au fost aşteptaţi la urne 379.786 de alegători, pentru care au fost organizate 440 de secţii de votare, dintre care 115 în municipiul Arad. La închiderea urnelor au fost să voteze 183.912 persoane, prezenţa fiind de 48,43%, scrie agerpres.ro.
Prezența producătorilor legumicultori din renumitul bazin legumicol Apateu în piețele agroalimentare din Municipiul și Județul Arad aduce o serie de avantaje semnificative. Acești producători, cunoscuți pentru hărnicia și dedicarea lor, oferă legume de calitate, precum vinete, roșii, varză, ardei gras, ardei kapia și castraveți, contribuind la accesul consumatorilor locali la produse proaspete și sănătoase. Astfel, arădenii pot beneficia de legume cultivate în apropiere, care își păstrează gustul autentic și valoarea nutritivă datorită distanței scurte de transport.
În plus, susținerea producătorilor locali ajută la dezvoltarea economiei regionale și promovează agricultura tradițională și sustenabilă, prin reducerea amprentei de carbon și a dependenței de importuri.
Vă invităm să accesați platforma web www.cudragdingradinabunicilor.ro deoarece vă oferă mai multe avantaje:
- Produse naturale și autentice: O gamă variată de produse alimentare, cultivate local și tradiționale, provenite direct din grădinile micilor producători.
- Conveniență: Posibilitatea de a comanda online, economisind timp și efort.
- Calitate garantată: Accent pe produse proaspete, sănătoase și de înaltă calitate.
- Sprijinirea producătorilor locali: Achiziționarea de produse susține micile afaceri și agricultura locală.
- Livrare la domiciliu: Opțiuni de livrare rapidă și directă, pentru confortul cumpărătorilor.
Este o alegere ideală pentru cei care apreciază sănătatea, sustenabilitatea și tradiția.
Read more
S-a semnat contractul pentru modernizarea liniei feroviare Caransebeş – Timişoara – Arad
LocalUltimele stiri 29 noiembrie 2024 0
Două contracte importante, în valoare de 600 milioane euro, au fost semnate cu Banca Europeană de Investiţii, acestea vizând modernizarea liniei feroviare Caransebeş – Timişoara – Arad şi electrificarea şi reabilitarea liniei de cale ferată Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor, a anunţat, joi seara, ministrul Finanţelor, Marcel Boloş.
„Responsabilitatea înseamnă să înţelegem că dezvoltarea ţării este un proces continuu şi că, indiferent de context, trebuie să punem mereu pe primul loc nevoile şi viitorul oamenilor. Vă anunţ că am semnat două contracte importante de finanţare cu Banca Europeană de Investiţii (BEI), esenţiale pentru sectorul transporturilor, în valoare de 600 milioane euro, pentru: modernizarea liniei feroviare Caransebeş – Timişoara – Arad; electrificarea şi reabilitarea liniei de cale ferată Cluj Napoca – Oradea- Episcopia Bihor. Sunt proiecte realizate din fonduri europene prin PNRR, pentru care trebuie să acoperim partea de cofinanţare”, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.
El a subliniat că, pentru proiectul de electrificare şi reabilitare a liniei de cale ferată Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor (cel mai important proiect de dezvoltare a infrastructurii feroviare din regiunea de Nord) finanţarea de la BEI este de 300 milioane euro.
„Vorbim despre un proiect ce are o valoare totală de 1,97 miliarde euro, pentru 166 km. După această investiţie, viteza maximă cu care vor circula trenurile se va dubla, astfel că distanţa între Cluj Napoca şi frontieră va putea fi parcursă în aproximativ 2 ore”, a explicat Boloş.
În ceea ce priveşte proiectul de modernizare a liniei feroviare Caransebeş – Timişoara – Arad, a adăugat ministrul Finanţelor, contractul de finanţare cu BEI este în valoare tot de 300 milioane euro. Valoarea totală a proiectului este de 1,75 miliarde euro, care înseamnă modernizarea a 162 km cale ferată ca linie dublă, electrificată.
„Investiţiile în modernizarea infrastructurii feroviare nu se opresc la reducerea timpilor de călătorie. Ele generează o serie de beneficii tangibile pentru economie, pentru că reduc costurile de transport şi fac legătura între regiunile României şi pieţele europene mai rapidă şi eficientă, fapt ce atrage investitori şi sprijină afacerile locale”, a punctat Marcel Boloş.
Sancțiuni în valoare de 6500 de lei, aplicate în luna noiembrie de Administrația Parcului Natural Lunca Mureșului
LocalUltimele stiri 29 noiembrie 2024 0
Administrația Parcului Natural Lunca Mureșului continuă să combată faptele ilegale din aria de competență.
Astfel, în luna noiembrie, rangerii au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de 6500 de lei unor persoane care au încălcat legislația în vigoare privitoare la ariile naturale protejate.
Este vorba despre sancționarea unor indivizi care au debarasat deșeuri, s-au plimbat cu motocross-uri și au tăiat ilegal vegetație lemnoasă în Parcul Natural Lunca Mureșului.
Acțiunile de patrulare vor continua și în perioada următoare, mai ales că este una critică din punct de vedere a tăierilor ilegale.
Read moreÎnchisoare pe viaţă pentru atacatorul care a împuşcat în cap un bărbat în parcarea unui supermarket din Arad
LocalUltimele stiri 28 noiembrie 2024 0
Atacatorul care a împuşcat în cap un bărbat în parcarea unui supermarket din municipiul Arad, în septembrie 2023, după care şi-a înjunghiat victima în gât, a fost condamnat de Tribunalul Arad la închisoare pe viaţă pentru omor calificat. Bărbatul este arestat preventiv de la momentul atacului şi se află în Penitenciarul Arad, scrie agerpres.ro.
Conform soluţiei pe scurt publicată, joi, pe portalul instanţelor de judecată, bărbatul, în vârstă de 51 de ani, va trebui să plătească şi daune morale de 1.000.000 de lei unei urmaşe a victimei, dar şi câte 750.000 de lei către alţi doi urmaşi.
Bărbatul a mai primit o condamnare de 12 ani pentru tentativă la omor calificat în modalitatea violenţei în familie, pentru că şi-a atacat partenera de viaţă. Totodată, a fost condamnat la 5 ani de închisoare pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi la 3 ani închisoare pentru uzul de armă letală fără drept. Aceste pedepse au fost contopite cu cea mai grea, cea a detenţiei pe viaţă.
Instanţa a mai decis confiscarea de la condamnat a două pistoale, din care unul folosit la crimă. Hotărârea instanţei este cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Atacul a avut loc pe 21 septembrie 2023. Pe fondul geloziei, acesta şi-a urmărit iubita care se afla în maşina unui alt bărbat. Când maşina a oprit în parcarea unui supermarket din cartierul Micălaca, agresorul l-a împuşcat pe bărbat, iar femeia a scăpat cu viaţă doar pentru că arma nu s-a mai declanşat.
„În data de 21.09.2023, în jurul orei 15.00, în timp ce persoanele vătămate se aflau într-un autovehicul parcat în parcarea unui magazin de pe raza municipiului Arad, pe fondul geloziei, inculpatul, având asupra sa un pistol din categoria armelor letale, s-a apropiat de autovehiculul în care se aflau cele două persoane vătămate şi, din lateral, pe geamul uşor coborât al portierei dreapta faţă, a executat un foc de armă asupra persoanei vătămate de sex masculin, împuşcându-o în cap, după care inculpatul a îndreptat arma spre persoana vătămată de sex feminin, concubina sa, şi a apăsat de mai multe ori pe trăgaci, însă focul nu s-a declanşat”, preciza, la data respectivă, un comunicat al Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad.
Pentru că arma nu a mai funcţionat, agresorul a scos-o pe iubita sa cu forţa din maşină şi a bătut-o crunt.
„A pus-o la pământ şi i-a aplicat în mod repetat lovituri cu picioarele în zona capului (a călcat-o în mod repetat pe cap), până aceasta a rămas inconştientă. Imediat după acest moment, inculpatul s-a deplasat la persoana vătămată de sex masculin, rămasă în habitaclul autovehiculului şi, prin portiera dreapta faţă rămasă deschisă, s-a aplecat în interior şi i-a înfipt o şurubelniţă în gât. Ca urmare a loviturii puternice, partea metalică a şurubelniţei s-a rupt şi a rămas în gâtul persoanei vătămate”, informa Parchetul.
Bărbatul atacat a murit în spital „în urma insuficienţei cardio-circulatorii survenită în evoluţia unui traumatism cranio-cerebral acut deschis prin împuşcare la nivelul regiunii temporale stângi, cu hemoragie meningo-cerebrală şi inundare tetraventriculară, contuzie şi dilacerare cerebrală”. Femeia a suferit răni care au necesitat o perioadă lungă de îngrijiri medicale pentru vindecare.
Anchetatorii au stabilit că pistolul cu glonţ folosit nu era deţinut legal, inculpatul neavând autorizaţie pentru nicio categorie de arme, letale sau neletale.










