Atenție, șoferi! Schimbare de prioritate pe strada Horia
LocalUltimele stiri 26 noiembrie 2024 0
Atenție, șoferi! Ca urmare a unei decizii a Comisiei de Sistematizare a Circulației, au fost schimbate regulile de circulație rutieră în intersecția străzilor Horia și George Coșbuc. Dacă până acum aveau prioritate autovehiculele care veneau de pe strada George Coșbuc, începând de miercuri, 27 noiembrie 2024, vor avea prioritate cele care vin de pe strada Horia.
Pentru a reglementa situația, pe partea dreaptă a străzii George Coșbuc se vor monta indicatoare rutiere cu semnificația ,,Cedează trecerea”.
Măsura a fost aprobată experimental pentru o perioadă de trei luni și a fost luată pentru fluidizarea traficului pe strada Horia, unde din cauza vechilor reglemetări rutiere se generau ambuteiaje care impiedicau accesul celorlalți participanți la trafic pe strada Gheorghe Popa de Teiuș.
În cazul în care măsura se va dovedi una eficientă aceasta urmează a se definitiva.
Circulați cu prudență și respectați semnificația noilor indicatoare rutiere!
Read moreConsiliul Județean Arad pornește, joi, iluminatul festiv
AnunțuriLocalUltimele stiri 26 noiembrie 2024 0
La Consiliul Județean Arad pornește, joi, iluminatul festiv! De la ora 16,30 va începe un spectacol de muzică tradițională arădeană de sărbători. Vor evolua ansambluri de dubași de la Săvârșin, Birchiș, Vărădia de Mureș, Bata, Vârfurile. La finalul spectacolului, președintele Consiliului Județean, Iustin Cionca, va porni iluminatul pe bradul natural plantat pe platoul din fața Consiliului.
Anul acesta au fost pregătite colțuri foto la Consiliul Județean, iar căsuțele au fost pavoazate deosebit față de anii precedenți. Căsuțele care vor găzdui Târgul de Crăciun de la Consiliul Județean se vor deschide joi. Târgul va funcționa în fiecare sfârșit de săptămână, până la Crăciun. Aici se vor putea cumpăra cadouri, vin fiert, produse gastronomice, dulciuri.
„Va fi un târg dimensionat pe contextul financiar actual, fără opulență, dar amenajat cu grijă și cu drag. Invit arădenii din tot județul să viziteze aranjamentul de sărbători de la Consiliul Județean și să ne bucurăm împreună de atmosfera de sărbători”, a declarat Iustin Cionca.
Read moreIustin Cionca: Joi pornim iluminatul de sărbători la Consiliul Județean!
LocalUltimele stiri 26 noiembrie 2024 0
La Consiliul Județean Arad pornește, joi, iluminatul festiv! De la ora 16,30 va începe un spectacol de muzică tradițională arădeană de sărbători. Vor evolua ansambluri de dubași de la Săvârșin, Birchiș, Vărădia de Mureș, Bata, Vârfurile. La finalul spectacolului, președintele Consiliului Județean, Iustin Cionca, va porni iluminatul pe bradul natural plantat pe platoul din fața Consiliului.
Anul acesta au fost pregătite colțuri foto la Consiliul Județean, iar căsuțele au fost pavoazate deosebit față de anii precedenți. Căsuțele care vor găzdui Târgul de Crăciun de la Consiliul Județean se vor deschide joi. Târgul va funcționa în fiecare sfârșit de săptămână, până la Crăciun. Aici se vor putea cumpăra cadouri, vin fiert, produse gastronomice, dulciuri.
„Va fi un târg dimensionat pe contextul financiar actual, fără opulență, dar amenajat cu grijă și cu drag. Invit arădenii din tot județul să viziteze aranjamentul de sărbători de la Consiliul Județean și să ne bucurăm împreună de atmosfera de sărbători”, a declarat Iustin Cionca.
Read moreUnul dintre cele mai așteptate spectacole din cea de a XXVII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru Clasic este cu siguranță, „A douăsprezecea noapte”, producție a Teatrului de Stat Constanța, în regia lui Andrei Șerban. Spectacolul se joacă pe scena mare a TCISA, în 27 noiembrie, de la ora 19.00.
„Nu știu dacă, atunci când s-a hotărât să revină asupra textului „A douăsprezecea noapte”, Andrei Șerban și-a propus să arunce lumea în aer, însă lectura pe care o oferă de data aceasta asupra unuia dintre cele mai montate texte ale lui Shakespeare este mai mult decât surprinzătoare. E vie, e șocantă, e nebună, e o perspectivă care, cel puțin în ultimele minute de spectacol, te face să îngheți pe scaun și să privești lumea din jur cu alți ochi. Suntem parte dintr-un joc nebun, existența toată e un show, lumea toată e un show cu multe, infinite măști și, la un moment dat, totul explodează. Suntem umbre ale morții și în orice zâmbet se ascunde o tragedie, în orice ființă se ascunde o altă ființă, iar acest șir nesfârșit al măștilor în spatele cărora ne ascundem e aluatul unei existențe al cărei sens ne scapă.”
Sunt câteva impresii notate de criticul de teatru Monica Andronescu, despre spectacolul „A douăsprezecea noapte”, o montare care aduce în fața publicului actori tineri și foarte talentați: Andrei Bibire, Cristiana Luca, Theodor Șoptelea/Vlad Lință, Iulian Enache, Mihaela Velicu, Liviu Manolache, Ecaterina Lupu, Cătălin Bucur,: Marian Adochiţei, Ștefan Mihai, Alina Manţu, Georgiana Mazilescu și Florentin Roman. Scenografia aparține Carmencitei Brojboiu, iar regizor asociat este Daniela Dima.
Un alt eveniment care merită notat în agenda culturală a zilei de 27 noiembrie este conferința Măiestria DansActorului, susținută de maestrul Gigi Căciuleanu, începând ora 17.00, în Sala Ferdinand a Primăriei Arad
–––––––––––––––––––-
Biletele pentru cea de a XXVII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru Clasic (FITCA 2024) costă: 80 de lei (la parter și etajul I), 60 de lei (etajul II) și 40 de lei (etajul III). Pentru spectacolele găzduite de sala Studio, prețul este de 50 de lei (preț unic). Acestea se găsesc atât la casieria Teatrului Clasic, cât și online, pe www.eventim.ro.
În timpul Festivalului Internațional de Teatru Clasic, casieria TCISA funcționează după următorul program: 22 noiembrie – 10.00 – 14.00 si 16.00 – 21.00// 23 noiembrie – 10.00 – 14.00 și 17.00 – 20.30// 24 noiembrie – 10.00 – 14.00 și 17.00 – 20.30// 25 – 28 noiembrie: 10.00 – 14.00 și 17.00 – 19.00.
Read more
Pentru asigurarea desfășurării în condiții de siguranță, legalitate și ordine publică a scrutinului pentru alegerea Președintelui României, structurile teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne din județul Arad au adoptat măsuri speciale de protecție și intervenție.
Peste 1.300 de cadre ale Ministerului Afacerilor Interne (M.A.I.) – polițiști, jandarmi, pompieri, polițiști de frontieră, de la imigrări și de la alte structuri ale ministerului – sunt mobilizate pentru a asigura protecția a celor 440 de secții de votare din județul Arad, a transporturilor cu materiale electorale și a spațiilor de depozitare a buletinelor de vot.
Forțele de ordine vor asigura măsurile de ordine publică în proximitatea secțiilor de votare și vor interveni prompt în cazul sesizărilor privind posibile fapte care încalcă legislația electorală.
Au fost intensificate acțiunile de patrulare în zonele aglomerate, pentru a descuraja orice tentativă de tulburare a ordinii publice.
Orice încălcare a legislației va fi tratată cu maximă seriozitate, iar echipele de intervenție sunt pregătite să răspundă prompt oricăror solicitări.
Totodată, se va asigura fluidizarea traficului rutier în zonele din apropierea secțiilor de votare, pentru a preveni blocajele rutiere.
În ceea ce privește prevenirea incendiilor, echipe specializate de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului au efectuat verificări prealabile în secțiile de votare pentru a se asigura că acestea respectă normele de siguranță. La alegerile prezidențiale, pot vota cetățenii români care au vârsta de 18 ani.
Alegătorii netransportabili din motive de boală sau invaliditate, precum și persoanele aflate în arest la domiciliu, reținute, deținute în baza unui mandat de arestare preventivă sau persoanele care execută o pedeapsă privativă de libertate, dar care nu și-au pierdut drepturile electorale pot vota prin intermediul urnei speciale, dacă au depus cerere în acest sens în termen legal.
În ceea ce privește atribuțiile Ministerului Afacerilor Interne cu privire la alegeri, principalele misiuni ale efectivelor M.A.I. mobilizate vizează paza și protecția secțiilor de votare, asigurarea măsurilor de ordine publică, cu accent pe zona localurilor de vot și verificarea tuturor sesizărilor privind posibile contravenții sau infracțiuni electorale.
Președintele biroului electoral al secției de votare ia toate măsurile de ordine în localul de vot și în jurul acestuia.
În această zonă de protecție a secțiilor de votare este interzisă staționarea oricărei persoane mai mult decât timpul necesar pentru a vota.
Excepție fac membrii biroului electoral al secției de votare, operatorii de calculator, persoanele însărcinate cu menținerea ordinii, candidații, persoanele acreditate, dar și altele prevăzute expres de lege.
Persoana care refuză să se conformeze dispoziţiilor preşedintelui biroului electoral al secţiei de votare cu privire la asigurarea ordinii în localul de vot şi în împrejurimi se pedepsește cu amendă cuprinsă între 1.500 și 4.500 de lei.
Cu aceeași amendă se pedepsește comercializarea şi consumul băuturilor alcoolice în spaţiul de protecţie al secţiei de votare, în ziua votării, în intervalul orar 7.00-21.00, precum și continuarea propagandei electorale şi sfătuirea alegătorilor la sediul secţiilor de votare să voteze sau să nu voteze un anumit candidat.
Oferirea sau darea de bani, de bunuri ori de alte foloase în scopul determinării alegătorului să voteze sau să nu voteze un anumit candidat se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
Persoanele care votează de două sau de mai multe ori, votează fără a avea acest drept, introduc în urnă mai multe buletine de vot decât au dreptul, utilizează un act de identitate nul ori fals sau un buletin de vot fals riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amendă şi interzicerea exercitării unor drepturi.
Vă reamintim că și la aceste alegeri se folosește Sistemul informatic de monitorizare a prezenței la vot și de prevenire a votului ilegal.
Împiedicarea, prin orice mijloace, a liberului exercițiu al dreptului de a alege sau de a fi ales se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani. Atacul, prin orice mijloace, asupra localului secţiei de votare se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
Violarea, prin orice mijloace, a secretului votului se pedepsește cu amendă. Dacă fapta a fost comisă de un membru al biroului electoral al secției de votare, pedeapsa este închisoare de la 6 luni la 3 ani sau amendă și interzicerea exercitării unor drepturi.
Incendiu la o casă din Ineu
LocalUltimele stiri 23 noiembrie 2024 0
În această dimineață, în jurul orei 08:00, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă din orașul Ineu. Pentru misiune au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Detașamentului de Pompieri Ineu, cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD.
La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta la nivelul podului casei, cu degajări de fum, pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați. Intervenția promptă a pompierilor a făcut ca incendiul să fie stins în limitele găsite, protejând astfel restul locuinței.
Din fericire, nu s-au înregistrat victime, iar cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind coșul de fum deteriorat.
O nouă investiție din fonduri europene a fost finalizată la Pecica. Este vorba de un nou drum ce leagă satele aparținătoare Sederhat și Turnu de orașul Pecica. Această construcție s-a realizat în principal pentru a sprijini agricultorii în vederea unui acces facil la terenuri, precum și pentru a elimina folosirea cu utilajele specifice a drumurilor principale.
”Este o investiție foarte importantă pentru orașul Pecica și satele aparținătoare, deoarece prin construcția acestui drum se facilitează deplasarea fermierilor, accesul lor la terenurile agricole din zona Sederhat – Turnu. Mă bucur când pot da o mână de ajutor la asemenea proiecte ce ajută comunitățile locale. Orice investiție în infrastructură, fie ea rutieră, educațională sau de alt gen, reprezintă un progres pentru întreaga comunitate pe care o va deservi. Lucrarea s-a încadrat în termenul stabilit, fără probleme de execuție. Am colaborat foarte bine cu domnul primar, cu domnul viceprimar, domnul Claudiu Chira și cu toată echipa de implementare. Vreau să le mulțumesc tuturor pentru colaborarea foarte bună și implicare în găsirea celor mai bune soluții în derularea acestui proiect, și nu în ultimul rând mulțumesc pentru încrederea acordată! La cât mai multe proiecte pentru Pecica!” a declarat Dan Emilian Ungureanu, diriginte de șantier.
Recepția la terminarea lucrărilor a avut loc astăzi, iar primarul Petru Antal le recomandă folosirea noului drum tuturor celor care au nevoie, nu doar fermierilor.
”Investiția în drumul cu lungimea totală de 8,4 kilometri, s-a realizat în mare parte printr-un proiect cu fonduri de la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR). Cele trei tronsoane de drum agricol asfaltat vor permite fermierilor accesul la terenurile agricole, evitând drumurile naționale sau județene circulate, suprafața agricolă deservită fiind de peste 650 de hectare. Dar să știți că drumul nu este doar pentru fermieri. Orice cetățean care dorește să-l folosească o poate face fără probleme.” a spus Petru Antal, primarul orașului Pecica.
Proiectul cu titlul „Modernizare infrastructură de acces agricolă în U.A.T. Pecica, Județul Arad” a beneficiat de o finanțare nerambursabilă de un milion de euro. După modernizarea legăturii directe Pecica – Turnu, acesta este al doilea drum pe care administrația pecicană reușește să-l modernizeze și să realizeze încă o legătură cu localitățile aparținătoare.
”Am urmărit îndeaproape lucrările și le mulțumesc și eu tuturor celor implicați pentru tot ce au realizat aici. Mă bucur că am reușit să câștigăm și să implementăm acest proiect foarte important. De acum cetățenii pot circula între satele noastre fără a mai folosi drumul național. Iată că o normalitate ce o vedem în țările vecine o avem acum și la Pecica și ne mândrim cu acest lucru.”a încheiat edilul pecican.
Read moreÎncepând de astăzi, Consiliul Județean Arad funcționează fără vicepreședinți, până la investirea tuturor consilierilor aleși în urma alegerilor locale din această vară. Ieri, au depus jurământul 27 de consilieri și președintele Consiliului Județean. Ceilalți cinci consilieri vor depune jurământul în următoarea ședință de consiliu.
Președintele Consiliului Județean, Iustin Cionca, a început, de joi, exercitarea celui de-al treilea mandat, după ce a câștigat alegerile cu peste 71.500 de voturi.
Iustin Cionca are următoarele priorități în următorii patru ani, mandat care ar putea fi unul important și prin prisma faptului că România va avea încă la dispoziție fonduri europene pentru dezvoltarea comunităților locale și investițiile care reduc decalajele dintre occident și Europa de Est:
-depășirea a 1000 km de drumuri județene modernizate!
-construirea drumului expres Arad-Oradea, un proiect de peste 2,2 miliarde de euro, desfășurat împreună cu Consiliul Județean Bihor, primăriile Arad și Oradea;
-darea în folosință a ultimei porțiuni a centurii municipiului Arad, cu pod peste Mureș și pasaj peste calea ferată Arad-Timișoara, un proiect în valoare de peste 60 de milioane de euro;
-modernizarea a 65 km de drumuri din nordul județului, un proiect în valoare de aprox. 70 de milioane de euro, care va viza drumurile Mişca-Apateu-Berechiu, Gurba-Șicula-Cermei, Cermei-Avram Iancu-Vasile Goldiş, Cermei-limită județ Bihor, Seleuș-Șicula, Bocsig-Beliu, Şepreuş-Cermei.
-construirea Complexului Matern-Pediatrie, un spital cu zece nivele, care va aduce sub același acoperiș toate specializările pentru copii. Valoarea proiectului este de 115 milioane de euro;
-construire noului sediu al Serviciului de Medicină Legală, valoarea totală a investiției fiind de 6 milioane euro;
-modernizarea blocului operator al Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad, un proiect de aprox. 13,75 milioane de euro;
-implementarea unui sistem medical de tratare personalizată a afecțiunilor oncologice (cancer) în Arad, prin cumpărarea de aparatură de ultimă generație pentru Laboratorul de Anatomie Patologică și pentru Spitalul de Oncologie, în valoare de aprox. 3 milioane de euro;
-modernizarea Secției de Cardiologie, care va deveni una dintre cele mai moderne din vestul României, printr-o investiție de aprox. 10,5 milioane de euro;
-construirea, în parteneriat cu primăriile, a aprox. 400 km de piste de biciclete în județul Arad, care să creeze o rețea între sate, comune și orașe;
-continuarea programului de construire a capelelor în localitățile din județ, după ce în mandatul precedent au fost date în folosință 27 de capele.
-extinderea rețelei de apă-canal și a rețelei de gaz în județ.
-cumpărarea unui număr de 50 de microbuze electrice pentru școlile din județ.
-modernizarea a 200 de săli de clasă, cu mobilier nou și echipamente digitale.
-modernizarea secției de istorie a Complexului Muzeal Arad.
-crearea, la Căsoaia, a celei mai atractive tabere școlare din România, printr-un proiect implementat din fonduri europene.
-susținerea mediului de afaceri privat, pentru stabilitatea locurilor de muncă din județ.
-construcția unui centru de zi pentru persoane adulte, în județ și continuarea susținerii comunităților locale pentru dezvoltarea serviciilor sociale.
„Sunt, foarte pe scurt, doar câteva dintre proiectele pe masa noastră de lucru, în această perioadă. Este o foaie de parcurs pe care mi-am asumat-o la alegerile locale. Pentru implementarea acestor proiecte, avem nevoie și de susținere la București, pentru că un județ nu poate fi puternic dacă țara nu este puternică. Am fost votați de arădeni să muncim și să găsim soluții, și chiar asta și facem! De aceea eu solicit tuturor partidelor politice să colaborăm ca o echipă funcțională care trage și, la nevoie, împinge județul Arad în direcția bună și în următorii patru ani” – a declarat Iustin Cionca.
Read moreAtenționare de cod portocaliu, vânt puternic în județul Arad
LocalUltimele stiri 22 noiembrie 2024 0
Administrația Națională de Meteorologie avertizează că în intervalul 22 noiembrie ora 02:00 până în data de 22 noiembrie ora 16:00 vor fi intensificări puternice ale vântului, cu viteze la rafală de 70…85 km/h/
În zona joasă a județelor Caraș-Severin, Timiș și Arad, în a doua parte a nopții de joi spre vineri și în prima parte a zilei de vineri, vor fi intensificări puternice ale vântului, cu viteze la rafală de 70…85 km/h.
Read moreReconstrucția autobuzului supraetajat Westinghouse-MARTA, simbol al ingineriei auto arădene de la începutul secolului XX, avansează cu pași mari. Miercuri, în cadrul unei întâlniri organizate de Primăria Municipiului Arad, reprezentanții firmei ROBAC Industries, alături de partenerii proiectului, au prezentat detalii tehnice și progresele realizate până acum.
Prezenți la întâlnire, consilierii municipali Ilie Cheșa și Cosmin Buruc au reiterat importanța acestui proiect pentru valorificarea patrimoniului industrial și turistic al orașului. Alături de aceștia, au participat specialiști precum Bernhard Backin și Adrian Ardelean (ROBAC Industries), Tiberiu Mănescu (Universitatea „Aurel Vlaicu”), Jurgen Schunn (Auto Schunn), Marius Butar și Dacian Ilca (Leoni), toți contribuind la dezvoltarea acestui proiect ambițios.
Firma ROBAC Industries a prezentat în detaliu soluțiile tehnice dezvoltate până acum. Autobuzul, de dimensiuni 7,3 x 2,3 x 3,4 metri, va avea o capacitate de 24 de pasageri și șofer sau 21 de pasageri cu două locuri dedicate persoanelor cu dizabilități. În plus, designul său va include elemente moderne, precum accesibilitate îmbunătățită și panouri LED exterioare.
„Sistemul de direcție va fi adaptat pentru a asigura manevrabilitatea în condiții variate, iar rampa pentru persoane cu dizabilități este o prioritate pentru noi. Ne dorim un vehicul care să fie funcțional, sigur și accesibil pentru toată lumea,” a explicat Bernhard Backin, reprezentant al ROBAC Industries.
În cadrul întâlnirii s-a discutat și despre implementarea tehnologiei LED GOB (Glue on Board), care va oferi panourilor publicitare exterioare o rezistență mai mare și o calitate vizuală de excepție. Această tehnologie, folosită deja la nivel global în domeniul publicitar, va aduce un plus de vizibilitate și modernitate vehiculului.
Autobuzul Westinghouse-MARTA a fost produs la începutul secolului XX de fabrica MARTA din Arad, prima fabrică de automobile și motoare de pe actualul teritoriu al României. MARTA, acronimul pentru „Magyar Automobil Részvény Társaság Arad”, a fost înființată ca o filială a companiei americane Westinghouse, prin intermediul sucursalei din Le Havre. Vehiculul original, folosit pe rutele urbane și interurbane, era un simbol al progresului tehnologic din acea perioadă.
Proiectul actual are scopul de a recrea această piesă de patrimoniu în varianta sa modernă, electrică, adaptată nevoilor secolului XXI.










