News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Cod portocaliu de viscol și ninsori pentru nordul județului Arad

Administrația Națională de Meteorologie a emis două avertizări meteorologice de vreme rea – COD GALBEN și COD PORTOCALIU, pentru zona de nord a județului, după cum urmează:
– avertizare COD GALBEN METEO, valabilă astăzi, 21.11.2024, în intervalul orar 10:00-23:00, fiind prognozate intensificări ale vântului cu rafale de 50-70 km/h;
– avertizare COD PORTOCALIU METEO, valabilă pentru data de 22.11.2024, în intervalul orar 02:00-20:00, fiind prognozate fenomene de viscol puternic și ninsori abundente în zona înaltă. Vântul va sufla cu putere (80-120 km/h), va ninge viscolit și se va depune strat de zăpadă consistent, iar vizibilitatea va fi redusă și zăpada troienită.

❗❗RECOMANDĂRI PENTRU CETĂȚENI❗❗

❗Evitați să porniți la drum pe timp de viscol şi ninsoare puternică, iar dacă deplasarea este absolut necesară, informați-vă în prealabil dacă pe traseul stabilit nu sunt drumuri blocate.
❗Înainte de plecare, asigurați-vă că autovehiculul este echipat corespunzător pentru circulaţia în condiţii de iarnă (anvelope specifice sezonului rece, lanţuri antiderapante, lopată, săculeţ cu nisip etc.).
❗Urmăriți la posturile radio/TV buletinele meteorologice și recomandările autorităților.
❗Evitați atingerea stâlpilor sau firelor căzute la pământ.
❗Evitați adăpostirea sau trecerea prin apropierea copacilor, stâlpilor, panourilor publicitare, construcţiilor cu elemente de arhitectură ce pot fi uşor dislocate, precum şi a imobilelor aflate în construcţie.
❗Nu vă aventurați pe trasee turistice, în zona montană, fără a vă informa în prealabil și fără a fi echipați corespunzător pentru asemenea activități.
Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro și aplicația de mobil DSU care poate fi descărcată gratuit de pe App Store și Google Play.
ℹ️ Info: https://www.meteoromania.ro/avertizari/

Read more
Trei spectacole în prima zi a Festivalului Internațional de Teatru Clasic FITCA 2024   

Primul gong al celei de a XXVII-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru Clasic  va suna în mai puțin de o zi. 22 noiembrie, prima zi a FITCA 2024, aduce în fața publicului trei spectacole. Primul dintre acestea începe la ora 17.00 și este găzduit de Sala Studio. Este vorba despre producția Teatrului Național „Lucian Blaga” Cluj Napoca: Cântece șamanice/The Quest, inspirat de poemul persan „Conferința păsărilor” de Farid ud-Din Attar, un spectacol în regia lui Çağlar Yiğitoğulları.

„În societatea de astăzi, artiștii sunt cei au preluat rolul de șaman. Poate pentru că atât arta, cât și șamanismul fac recurs la ritual, unde sentimentele capătă glas și se înfăptuiesc transformări. Atât artistul, cât și șamanul creează armonie mai întâi în individ, apoi între individ și mediul său înconjurător, până când aceasta ajunge să opereze la nivelul întregii societăți. În acest spectacol, prin vocea Șamanului, dorim să evocăm aspectele esențiale ale vieții, uitate în goana noastră după bani și putere. Sunteți invitați într-o călătorie. Călătoria noastră este aceea care de la sfârșit începe. – spune regizorul Çağlar Yiğitoğulları.

Producția clujeană îi aduce în fața publicului pe actorii: Mihnea Blidariu, Radu Dogaru, Anca Hanu, Diana-Ioana Licu, Romina Merei, Mihai-Florian Nițu, Cristian Rigman și Sânziana Tarța. Scenografia îi aparține lui Tudor Lucanu, în vreme ce muzica este realizată de Çağlar Yiğitoğulları, cu participarea întregii echipe. Spectacolul este recomandat spectatorilor care au împlinit 18 ani.

O oră și jumătate mai târziu, de la ora 18.30, pe scena mare se joacă producția arădeană „Visul unei nopți de vară”, după textul lui William Shakespeare, cu inserții contemporane ale trupei de actori (12+), un spectacol în regia lui Cristian Ban.

Dacă cineva ar construi un indice al ludicului și l-ar aplica regizorilor de teatru români, Cristian Ban ar prinde, fără emoții, top 3. (…) Dacă cineva ar construi un indice al ludicului și l-ar aplica pieselor de teatru clasice, pesemne că Visul unei nopți de vară ar prinde top 3. Având în vedere cele de mai sus, un Visul montat de Ban la Teatrul Clasic Ioan Slavici Arad are toate datele să fie un spectacol ca o jucărie așezată de Moș sub brad spre bucuria adulților.”  – spunea Mihai Brezeanu, într-un articol publicat pe www.liternet.ro

Distribuția spectacolului este formată din: Ștefan Dogaru, Angela Petrean Varjasi, Ştefan Statnic, Caliţa Nantu, Alex Popa, Iulia Pop Dragoș, Marian Parfeni, Paul Tonca, Florin Covalciuc, Călin Stanciu, Robert Pavicsits și Tudor Jula. Muzica live este semnată de Paul Tonca, în vreme ce scenografia îi aparține Irinei Chirilă.

Ultimul spectacol al zilei vine tot de la Teatrul Național „Lucian Blaga” din Cluj Napoca. Este vorba despre Oglinda neagră, după nuvelele „Roaba” și „Suflul” de Luigi Pirandello, un one-man show cu Ionuț Caras, în regia lui Roberto Bacci.

„Luigi Pirandello ne așază în fața unei oglinzi în care e dureros și, totodată, necesar să ne observăm. Dar cine se află, cu adevărat, în fața acelei oglinzi? Să fie oare «personalitatea» noastră? Personajul acela care trăiește lângă noi și în care ne amăgim, în fiecare zi, că ne recunoaștem, doar pentru a fi acceptați de ceilalți? Sau este oare «esența» noastră? Acea ființă unică, acea pagină albă de la origini pe care cu toții s-au grăbit, de-a lungul vieții noastre, să scrie ceea ce voiau ca noi să devenim. – spune Roberto Bacci

Programul zilei de 22 noiembrie este completat de o nouă întâlnire cu artiștii invitați în FITCA, în cadrul Studioului ABOUT FITCA 2024. Interviurile realizate cu acest prilej vor fi transmise în direct, începând cu ora 16.30, pe paginile de facebook și youtube ale Teatrului Clasic și pe LaStadaTV.

O paradă a costumelor de epocă are loc începând cu ora 18.00, în foaierul Teatrului Clasic „Ioan Slavici”, iar după încheierea ultimului spectacol al serii, până la miezul nopții, vă invităm la Boeme Teatru pentru Retro Classic Nights cu Cătălin Lăpușcă.

Biletele pentru cea de a XXVII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru Clasic (FITCA 2024) costă: 80 de lei (la parter și etajul I), 60 de lei (etajul II) și 40 de lei (etajul III). Pentru spectacolele găzduite de sala Studio, prețul este de 50 de lei (preț unic). Acestea se găsesc atât la casieria Teatrului Clasic, cât și online, pe www.eventim.ro. *Pentru spectacolul Teatrului Clasic „Ioan Slavici” – Visul unei nopți de vară, în regia lui Cristian Ban, prețul unui bilet este de 30 de lei (preț unic).

În timpul Festivalului Internațional de Teatru Clasic, casieria TCISA funcționează după următorul program: 22 noiembrie – 10.00 – 14.00 si 16.00 – 21.00// 23 noiembrie – 10.00 – 14.00 și 17.00 – 20.30// 24 noiembrie – 10.00 – 14.00 și 17.00 – 20.30// 25 – 28 noiembrie: 10.00 – 14.00 și 17.00 – 19.00.

 

Read more
Primele ninsori în județul Arad, la Moneasa, Julița și Mădrigești

Județul Arad a fost martorul primelor semne ale iernii, cu ninsoare în zonele Moneasa, Julița și Mădrigești. În fața acestor condiții meteo, noaptea trecută s-a intervenit pentru a asigura siguranța circulației pe drumurile județene.

„Echipele sunt pregătite să intervină în orice moment, iar în această dimineață, primele acțiuni de deszăpezire au avut loc în zonele afectate de ninsoare. Prioritatea noastră este să menținem drumurile județene deschise și în siguranță pentru toți participanții la trafic. Suntem atenți la prognozele meteo și continuăm să monitorizăm situația”, a declarat Răzvan Ciubotaru, director al direcției Tehnice din cadrul Consiliului Județean Arad. Pe toate cele cinci sectoare de drum ale județului, operatorul este SC Inteco Holding SRL, care are la dispoziție un total de 27 utilaje cu lamă și răspânditor, 24 încărcătoare frontale,5 autogredere și 5 mașini de patrulare.

Reamintim tuturor participanților la trafic să circule cu prudență și să respecte avertizările autorităților. Vom continua să oferim actualizări privind starea drumurilor județene pe măsură ce iarna își intră în drepturi.

Read more
DSP Arad: Alege înțelept! Spune NU fumatului!

Consumul de tutun este principala cauză prevenibilă de deces în lume. Fumul de tutun conține peste 7.000 de substanțe chimice toxice, iar fumatul pe parcursul unei vieți poate să ducă în medie la scurtarea vieții unei persoane cu cel puțin 10 ani. Aproximativ un sfert din anii productivi din viață pierduți prin dizabilitate au drept cauză bolile atribuibile consumului de tutun1.

Pe glob, peste 8,7 milioane de oameni mor anual din cauza consumului produselor din tutun. Majoritatea acestor decese (7,4 milioane) sunt atribuite consumului direct de tutun, în timp ce restul de peste 1,3 milioane decese sunt atribuite expunerii la fumatul pasiv. Aproximativ 80% dintre aceste decese au loc în țările cu venituri mici și medii

În Uniunea Europeană, consumul de tutun reprezintă cea mai importantă cauză de deces, fiind  responsabil de aproximativ 700.000 de decese în fiecare an, și este totodată unul dintre cei mai importanți factori de risc pentru sănătate care poate fi evitat1. În ciuda progresului obținut în reducerea prevalenței fumatului în Uniunea Europeană, numărul de fumători este mare, aproximativ 26% din toată populația, 1 din 5 persoane și, ceea ce este și mai grav, 29% dintre tinerii în vârstă de 15-24 de ani fumează2. Conform datelor prezentate în raportul Health at a Glance 2023, în România prevalența fumatului zilnic în rândul bărbaților a fost de 30.8%, iar în rândul femeilor 7,7%, astfel prevalența fumatului în rândul bărbaților adulți (30,8 %) este de patru ori mai mare decât în rândul femeilor adulte3.

Prevalența mare a fumatului în rândul tinerilor este de asemenea îngrijorătoare. Expansiunea produselor noi care conțin tutun, creșterea utilizării dispozitivelor de vaping și tutun încălzit este de asemenea îngrijorătoare. Vârsta de începere a utilizarii produselor de tutun este de obicei înainte de 25 de ani, cu risc maxim de adicție4. Conform studiului YRBSS 2022, 40% dintre elevii de liceu din România (N=22039) au fumat pe parcursul vieții cel puțin o țigară întreagă. Dintre aceștia, 8 din 10 au experimentat și noi produse din tutun – țigări electronice sau produse cu tutun încălzit5.

În acest context, limitarea consumului de tutun este, fără îndoială, una dintre cele mai eficiente modalități de a salva vieți și de a îmbunătăți starea generală de bine.

În fiecare an,  în a treia joi a lunii noiembrie este celebrată „Ziua naţională fără tutun” care are ca scop creșterea gradului de conștientizare în rândul populației privind riscurile pentru sănătate asociate consumului de tutun. Anul acesta evenimentul se desfășoară sub sloganul: Alege înțelept! Spune NU fumatului!

 

DIRECTOR EXECUTIV

IRIMIE CECILIA GABRIELA

Read more
Șosele în siguranță, prioritate a poliției arădene

În ultimele 48 de ore, polițiștii rutieri au desfășurat mai multe acțiuni pentru prevenirea cauzelor generatoare de accidente cu consecințe grave, precum și pentru conștientizarea, de către participanții la trafic, a pericolelor la care se expun, prin nerespectarea regulilor de circulație.
Ca urmare a neregulilor constatate, au fost sancționați 121 de participanți la trafic, cu amenzi în valoare totală de aproximativ 58.000 de lei. Dintre aceștia, 46 au depășit viteza legală de deplasare, reprezentând un posibil pericol pentru siguranța rutieră. 82 de persoane au fost testate cu aparatele din dotare. Polițiștii au reținut 17 permise de conducere și au retras certificatele de înmatriculare a 7 autovehicule, care nu respectau normele legale.
Recomandăm tuturor participanților la trafic să respecte regulile de circulație și să adopte un comportament preventiv în deplasări.

Read more
Evenimente conexe în cadrul celei de a XXVII-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru Clasic   

Cea de a XXVII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru Clasic înseamnă, dincolo de bucuria teatrului, și o serie de evenimente conexe. Iată care este programul acestora:

  • 22 noiembrie, ora 18.00, foaierul Teatrului Clasic „Ioan Slavici”: Parada costumelor de epocă
  • 25 noiembrie, ora 18.00, foaierul Teatrului Clasic „Ioan Slavici”– lansarea volumelor Ar putea fi și Vederi din Mirador, semnate de scriitorul arădean Ioan Matiuț. Participă scriitorii Vasile Dan și Gheorghe Schwartz.
  • 26 noiembrie, orele 11.00 – 14.00, foaierul Teatrului Clasic „Ioan Slavici” – Ziua lecturii în FITCA 2024 (Actorii arădeni vor citi în fața publicului texte din dramaturgia clasică.)
  • 22 – 28 noiembrie, de la finalul ultimului spectacol al serii până la ora 00.00, la Boeme Teatru – Retro Classic Nights cu Cătălin Lăpușcă
  • 25 – 27 noiembrie – workshop susținut de maestrul Gigi Căciuleanu cu actori ai Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad, ai Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara și ai Teatrului „Regina Maria” Oradea
  • 27 noiembrie ora 17.00, Sala Ferdinand a Primăriei Arad conferința Măiestria DansActorului, susținută de maestrul Gigi Căciuleanu
  • 21 – 27 noiembrie, orele 16.30 – 17.30 – Studio ABOUT FITCA 2024, interviuri transmise în direct pe social media și LaStradaTV, cu artiștii invitați în Festivalul Internațional de Teatru Clasic

 

În plus, pe toată perioada FITCA 2024, foaierul Teatrului Clasic „Ioan Slavici” va găzdui standurile a trei librării arădene: Cărturești, Alexandria și Casa Literelor.

 

Read more
(FOTO) Proiectul „Aradul colorat“ continuă

Pornit la inițiativa celor doi consilieri municipali, Csilla Aur și Cosmin Buruc, și a viceprimarului Ilie Cheșa, proiectul intitulat ”Aradul colorat”, derulat de HUB cultural mARTA, a continuat în 18 și 19 noiembrie 2024, prin vopsirea corpurilor de iluminat din Parcul de la Pădurice.

HUB cultural mARTA a implicat direct în acest proiect elevi ai Colegiului Național de Artă ”Sabin Drăgoi”, devenit deja un partener constant al instituției de cultură arădene. Cei circa 20 de elevi, de la clasele de artă plastică, sunt coordonați de doamna profesor Bianca Honciug și de doamna profesor, director adjunct, Anda Tămaș.

„Proiectul intenționează să înveselească spații publice din Arad prin intermediul și cu ajutorul culorilor. De această dată, au fost vopsite în diverse culori corpurile de iluminat din Parcul Pădurice, care până acum erau negre. Schimbarea vremii din zilele care urmează au amânat finalizarea activităților pentru zilele de 25 și 26 noiembrie 2024“, transmite managerul Hub Cultural mArta, Ovidiu Balint.

Read more
A doua sesiune de consultare publică privind proiectul mARTA

Sala „Regele Ferdinand” a Primăriei Municipiului Arad a găzduit, marți, a doua sesiune de consultare publică dedicată proiectului mARTA. Evenimentul a început la ora 11 și a reunit reprezentanți ai organizațiilor non-guvernamentale din Arad, care au avut ocazia să-și exprime opiniile și sugestiile legate de această inițiativă.
Prezentarea proiectului a fost realizată de Ovidiu Balint, managerul HUB Cultural mARTA, instituția ce va administra complexul de clădiri reabilitate. Proiectul se desfășoară în cadrul programului pilot Noul Bauhaus European, lansat de Comisia Europeană, care își propune să demonstreze că ruinele pot fi readuse la viață prin transformări inovatoare.
Clădirea principală, cea cu turn, fosta clădire de birouri a fabricii, alături de două hale – una situată spre Calea Aurel Vlaicu și cealaltă în curtea fostei fabrici – vor fi reconvertite într-un spațiu cultural modern. România a fost aleasă pentru a pilota acest program datorită numărului mare de monumente istorice aflate în paragină, dar și a trecutului său legat de demolările din perioada comunistă.
Pentru proiectul din Arad, municipalitatea va beneficia de o finanțare de aproape 7 milioane de euro prin Noul Bauhaus European, la care se vor adăuga 2,4 milioane de euro prin programul interregional RO-HU, fonduri ce vor acoperi o mare parte din costurile de reconversie.
„Transformarea unei foste fabrici într-un centru cultural este un mesaj puternic pe care Aradul îl transmite întregii Europe: trecutul poate renaște sub o formă nouă, cu respect pentru istorie și viziune pentru viitor. Acest proiect este mai mult decât reabilitarea unor clădiri, este despre reactivarea comunității și despre puterea culturii de a transforma spațiile și viețile. Consultările publice ne ajută să integrăm viziunea comunității în acest proiect, asigurându-ne că mARTA va răspunde nevoilor și aspirațiilor arădenilor,” a declarat Ovidiu Balint, managerul HUB Cultural mARTA.

Read more
Noul Consiliu Local Arad a fost constituit

Noul Consiliu Local al Municipiului (CLM) Arad s-a constituit, marţi, la a doua încercare, după ce în 11 noiembrie au fost prezenţi doar şase aleşi din 23, însă viceprimarii nu au fost stabiliţi, în lipsa unei majorităţi, urmând ca acest lucru să se întâmple după alegerile naţionale.
La şedinţa de constituire au fost prezenţi toţi cei 23 de aleşi locali, iar 17 au depus jurământul, în condiţiile în care şase au făcut acest lucru săptămâna trecută. Primarul reales al Aradului, Călin Bibarţ (PNL), le-a dat sfaturi noilor consilieri, precizând că se adresează în special celor aflaţi la primul mandat şi că face acest lucru pentru că îşi doreşte „şedinţe civilizate”.
„Un consiliu local funcţionează după un regulament. V-aş ruga frumos să îl studiaţi. (…) Să nu uitaţi, înainte de aceste şedinţe sunt comisii, care fac parte din acelaşi mecanism legislativ, ca să zic aşa, şi tot ce este de discutat, de întrebat, de lămurit referitor la proiecte se face în comisii şi nu în plen. În plen lucrurile devin clare, eventual o scurtă declaraţie, dacă este cazul, şi se votează, nu facem dezbateri infinite în şedinţe de consiliu”, au fost primele sfaturi ale edilului-şef, conform agerpres.ro.
Şedinţa s-a încheiat după ce reprezentatul Prefecturii Arad a constatat îndeplinirea condiţiilor legale pentru funcţionarea noului CLM.
În CLM Arad, mandatele sunt împărţite astfel; PNL – 6 mandate, PSD – 6, ADU – 5, AUR – 4, UDMR – 2.

Read more
Restricții de circulație pe autostrada Deva-Nădlac

În perioada 19 noiembrie – 20 decembrie, pentru a permite efectuarea unor lucrări de consolidare a carosabilului sunt instituite restricții de circulație pe autostrada A1 Deva-Nădlac, gradual, în funcție de zona de executare a lucrărilor, prin închiderea benzii de urgență, respectiv a câte unei benzi de circulație, cu devierea traficului pe cealaltă bandă, astfel:
-calea 1, sensul spre Nădlac, pe sectoarele de drum km 426+720 – km 426+735 și km 435+650- km 437+675 (Margina – Traian Vuia);
-calea 2, sensul spre Deva, pe sectoarele de drum km 433 – 433+012, km 427+220 – km 427+310 și km 435+975 – km 436+005 (Traian Vuia – Margina).
Lucrările vor fi realizate pe timpul zilei, dar în cazul în care acestea nu vor putea fi finalizate în timpul programului de lucru, restricțiile vor fi păstrate și pe timpul nopții.

Read more