Cod galben de vânt puternic pentru județul Arad
LocalNational/Extern 19 noiembrie 2024 0
Meteorologii au emis marți două avertizări importante care anunță vreme severă în România. O informare de vreme rea valabilă până sâmbătă seara anunță ploi și ninsori. Totodată, un cod galben de vânt puternic emis pentru miercuri estimează rafale de până la 80 km/oră.
Informarea meteo va fi în vigoare de miercuri, ora 10, până sâmbătă la ora 20. Vor fi precipitații în toate regiunile. În Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei și în Dobrogea va ploua și pe arii restrânse vor fi și precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare. În restul regiunilor pe parcursul zilei de miercuri vor fi ploi, apoi vor predomina ninsorile, scrie stiripesurse.ro.
Se vor acumula cantități de precipitații de 15…25 l/mp, iar cu precădere în vest și la munte, pe arii restrânse acestea vor depăși 30 l/mp.
Local și temporar vor fi intensificări ale vântului în toate regiunile, cu viteze în general de 50…60 km/h. La munte, rafalele vor depăși 70 km/h, iar cu precădere în zona înaltă a Carpaților Meridionali, în noaptea de joi spre vineri (21/ 22 noiembrie) și pe parcursul zilei de vineri (22 noiembrie) vor fi rafale de peste 90 km/h, viscolind ninsoarea și spulberând zăpada.
Administrația Națională de Meteorologie a instituit cod galben pentru miercuri, de la ora 10 la ora 20. Vântul va avea intensificări în Banat, Crișana, Maramureș, local în Transilvania, în nord-vestul Moldovei și pe litoral, cu viteze în general de 55…65 km/h.
În zilele de alegeri, Serviciul Evidența Populației își mărește programul
LocalUltimele stiri 19 noiembrie 2024 0
Având în vedere faptul că în datele de 24.11.2024, 01.12.2024 și 08.12.2024 va avea loc procesul electoral al alegerilor pentru Președintele României, respectiv pentru Senat și Camera Deputaților, în scopul asigurării condiţiilor optime de desfășurare a scrutinului electoral, Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor Arad şi cele 20 Servicii locale de evidenţă a persoanelor de pe raza judeţului, respectiv, mun. Arad, oraș Chișineu-Criș, Curtici, Ineu, Lipova, Nădlac, Pecica, Pâncota, Sântana, Sebiș și com. Beliu, Gurahonț, Săvârșin, Socodor, Șiria, Târnova, Vinga, Vârfurile, Vladimirescu, Ghioroc şi-au adaptat programul de lucru cu publicul astfel încât să asigure deservirea cât mai promptă în activitatea de eliberare a actelor de identitate, a tuturor cetățenilor, cu sau fără programare prealabilă, telefonică sau online.
În acest context, toate Serviciile de evidenţă a persoanelor de pe raza judeţului îşi vor desfăşura activitatea atât în zilele de sâmbătă 23.11.2024, 30.11.2024 și 07.12.2024 în intervalul orar 8,00 – 16,00 cât și în zilele de duminică 24.11.2024, 01.12.2024 și 08.12.2024 în intervalul orar 7,00 – 21,00.
Documentele pe care cetățenii trebuie să le prezinte în susţinerea cererii pentru eliberarea actului de identitate, sunt:
- Cererea tip pentru eliberarea actului de identitate;
- Certificatul de naştere, original;
- Certificatul de căsătorie, în cazul persoanelor căsătorite sau al soţului supravieţuitor, original;
- Certificatul/hotărârea judecătorească de divorţ definitivă/irevocabilă, după caz, original; dacă cetăţeanul nu poate prezenta certificatul/hotărârea judecătorească de divorţ, dovada statutului civil şi, după caz, a numelui se poate face cu certificatul de naştere sau de căsătorie cu menţiuni pe care solicitantul le are la data depunerii cererii pentru eliberarea actului de identitate; în cazul modificărilor intervenite în străinătate cu privire la datele de stare civilă, solicitantul actului de identitate prezintă certificatul de naştere sau de căsătorie cu menţiunile aplicate care să dovedească statutul civil şi numele pe care solicitantul le are la data depunerii cererii pentru eliberarea actului de identitate;
- Certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta de până la 14 ani, în original;
- Extrasul de carte funciară sau documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original; extrasul de carte funciară trebuie să fie obţinut cu cel mult 30 de zile anterior datei depunerii cererii şi poate fi prezentat şi în format electronic;
- Documentul cu care face dovada achitării contravalorii actului de identitate, respectiv 7 lei pentru cartea de identitate și 1 leu pentru cartea provizorie de identitate.
În cazul persoanelor care nu pot prezenta toate documentele prevăzute de lege pentru eliberarea cărţii de identitate, acestea vor fi puse în legalitate pe linie de evidență a persoanelor cu cărţi de identitate provizorii care, potrivit legii, reprezintă documente de identitate, însă acestea nu constituie și documente de călătorie.
Read moreAccident cu șase victime rănite, la ieșirea din Arad
LocalUltimele stiri 18 noiembrie 2024 0
Un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme, la iesirea din municipiul Arad spre Zădăreni, a avut loc în această după-masă.
Conform informărilor de la ISU Arad, în urma accidentului în care au fost implicate șase persoane, au rezultat șase victime conștiente, stabile, cooperante și neîncarcerate.
n urma evaluării medicale, toate cele șase persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri și investigații medicale suplimentare.
Este vorba despre două femei, în vârstă de 40, respectiv 29 de ani, și patru minori, cu vârste cuprinse între 7 și 15 ani.
Pompierii militari arădeni au acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor la locul evenimentului.
Read moreIustin Cionca: Încă 950 de mii de euro pentru Spitalul de Oncologie, din fonduri europene!
LocalUltimele stiri 18 noiembrie 2024 0
Încă 950 de mii de euro vor intra în dotări moderne la Spitalul de Oncologie de la Arad. Aparatură medicală care urmează să fie achiziționată, printr-un proiect transfrontalier, constă în: ecograf cu software pentru ecografie cu substanță de contrast, sistem automatizat pentru prepararea personalizată a medicației citostatice, laser pentru litotriție, sistem de micro-ultrasunete de înaltă rezoluție, trusă pentru endoscopie urologică.
Consiliul Județean Arad este partener alături de Consiliul Județean Békés din Ungaria, în proiectul „Development of Network to Improve Health Status of Population (DENIM)”/„Dezvoltarea rețelei de îmbunătățire a stării de sănătate a populației” în cadrul Programului INTERREG VI-A România-Ungaria 2021-2027. Prin acest parteneriat strategic, Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad va beneficia de dotări medicale moderne, necesare pentru prevenirea, diagnosticarea și tratarea afecțiunilor oncologice.
„Această inițiativă răspunde unei nevoi acute, având în vedere că în judeţul nostru, peste 1.000 de arădeni sunt diagnosticaţi anual cu cancer, în timp ce în evidenţe avem peste 14.000 de pacienţi diagnosticaţi cu afecţiuni oncologice. Aceşti pacienţi au nevoie periodic de investigaţii specifice, atât pentru tratament, cât şi pentru monitorizare”, a declarat președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca.
Proiectul „DENIM” reflectă parteneriatul solid dintre România și Ungaria în beneficiul cetățenilor și evidențiază prioritățile comune în ceea ce privește sănătatea publică și coeziunea socială în regiunea transfrontalieră.
Read moreExtinderea rețelei de gaz, la Zădăreni și Felnac
LocalUltimele stiri 18 noiembrie 2024 0
Continuă extinderea rețelei de alimentare cu gaze naturale în județul Arad. Iar Consiliul Județean își aduce contribuția la dezvoltarea comunităților locale, sprijinind asemenea proiecte.
„Introducerea gazului într-o comunitate reprezintă în primul rând un confort sporit pentru oameni. Dar, în aceeași măsură, și un factor motivant pentru atragerea investitorilor. Ca întotdeauna, oferim sprijin pentru asemenea proiecte, atât în mod direct, prin cofinanțare, cât și indirect, ca în acest caz, prin acordarea dreptului de uz și a dreptului de servitute de trecere pentru utilități asupra unor terenuri aflate în proprietatea publică a Județului Arad”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.
Extinderea rețelei de gaze pentru localitățile Bodrogul Nou (comuna Zădăreni), Călugăreni și Felnac (comuna Felnac) se realizează printr-un proiect finanțat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, iar suma estimată este de 24-25 milioane. Contribuția Consiliului Județean Arad pentru acest proiect a fost de 300.000 de lei, pentru comuna Zădăreni, respectiv 232.000 de lei pentru comuna Felnac.
Read moreBătaie în Galșa, pe fondul geloziei. Un bărbat a fost reținut, după ce a încălcat ordinul de protecție
LocalUltimele stiri 17 noiembrie 2024 0
Polițiștii din Șiria au fost sesizați, în seara de 15 noiembrie a.c., despre faptul că un bărbat face scandal, în localitatea Galșa. Din primele verificări, s-a stabilit că, un bărbat de 47 de ani, din Galșa, ar fi încălcat un ordin de protecție, prin care îi este interzis să se apropie de o persoană, la mai puțin de 50 de metri. A fost întocmit un dosar penal, pentru încălcarea ordinului de protecție.
Ulterior, cel în cauză ar fi apelat, în repetate rânduri, persoana față de care este obligat să păstreze distanța și să nu o contacteze, iar la data de 16 noiembrie a.c., ar fi lovit un alt bărbat, pe fondul geloziei. În baza probatoriului administrat, cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore, urmând a fi luate și alte măsuri, dacă se impune.
Bărbat bătut în plină stradă, în Sânmartin. Victima a ajuns în spital
LocalUltimele stiri 17 noiembrie 2024 0
În după-amiaza de 16 noiembrie a.c., a fost sesizat un conflict între mai multe persoane, în localitatea Sânmartin. La fața locului, după aplanarea conflictului, s-a stabilit că trei bărbați, din localitate, având vârstele de 45, 38 și 31 de ani, ar fi lovit un alt bărbat, cu care s-au întâlnit pe stradă. Victima a fost transportată la spital, pentru evaluarea stării și acordarea de îngrijiri medicale.
Polițiștii orașului Curtici au întocmit dosar penal, pentru tulburarea ordinii și liniștii publice și lovirea sau alte violențe, iar în baza probatoriului administrat, doi bărbați, de 38 și 31 de ani, au fost reținuți.
„Dahomey“, documentarul care a cucerit scena internaţională cu o poveste captivantă despre istorie, cultură şi identitate, câştigător al prestigiosului Urs de Aur la Berlinale 2024, va putea fi vizionat la Cinematograful „Arta“ din Arad.
Filmul va rula în 20 noiembrie 2024, de la ora 19.00, iar accesul publicului va fi gratuit.
Semnat de regizoarea franco-senegaleză Mati Diop, „Dahomey“ abordează o temă extrem de actuală şi sensibilă, cea a repatrierii patrimoniului cultural african de către fostele puteri coloniale europene.
Filmul aduce în prim-plan întoarcerea, în noiembrie 2021, a 26 de artefacte inestimabile, luate din regatul african Dahomey de armata franceză în 1892 şi păstrate până de curând în colecţiile muzeelor franceze.
Documentarul surprinde dezbaterile aprinse despre semnificaţia acestor artefacte şi despre felul în care ele se integrează într-o societate modernă, care şi-a construit, în lipsa lor, o nouă identitate culturală şi naţională. Mai mult decât o simplă cronologie a repatrierii, „Dahomey“ provoacă o dezbatere intensă despre identitate, memorie colectivă şi impactul colonialismului, o temă deosebit de relevantă pentru societatea contemporană.
„Poezia agilă şi jocul formal ingenios al documentarului hibrid realizat de Mati Diop ascund o bogăţie de idei şi o profunzime impresionantă. Acest documentar este mai mult decât o relatare frumos filmată şi de tip observator a unui mic gest de reparare istorică (cele 26 de comori sunt doar câteva din cele aproximativ 7.000 de obiecte sustrase)“, scrie The Guardian.
Un critic de la Sight & Sound, Jessica Kiang, a apreciat abordarea unică a lui Mati Diop, subliniind că filmul nu doar urmăreşte procesul de restituire a artefactelor furate, ci le şi „dă voce“ prin naraţiunea lirică scrisă de autorul haitian Makenzy Orcel.
După ce „Dahomey“ a câştigat Ursul de Aur la Berlinale 2024, criticii au remarcat profunzimea şi puterea cu care documentarul explorează temele de decolonizare şi de restituire a artei africane.
Regizoarea Mati Diop a fost lăudată pentru modul poetic şi sensibil în care a documentat întoarcerea artefactelor în regatul Dahomey, după ce au fost păstrate în muzee europene de-a lungul a mai bine de un secol.
Recent, „Dahomey“ a primit şi două nominalizări la European Film Awards pentru Cel mai bun film european şi Cel mai bun documentar european.
Filmul este distribuit în România de Voodoo Films.
Evenimentele de la Cinematograful „Arta“ sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.
Read moreO cabană din Conop s-a făcut scrum. O persoană a reușit să se autoevacueze
LocalUltimele stiri 16 noiembrie 2024 0
În data de 15 noiembrie 2024, în jurul orei 22:00, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o cabană din localitatea Conop. Pentru misiune au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Secției de Pompieri Bârzava, cu două autospeciale de stingere și o autospecială de primă intervenție și comandă.
La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta prin ardere generalizată la nivelul întregii construcții din lemn, pe o suprafață de aproximativ 60 de metri pătrați. Incendiul a fost stins prompt, fără a se înregistra victime, însă cabana a fost afectată în totalitate. O persoană s-a autoevacuat în condiții de siguranță.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind jarul sau scânteile provenite de la o sobă cu acumulare de căldură.
Pentru a preveni astfel de evenimente, pompierii militari arădeni vă recomandă să respectați următoarele măsuri de prevenire a incendiilor la instalarea și folosirea sobelor:
❗️ Se interzice amplasarea sobelor la o distanță mai mică de 1 m față de pereții sau alte materiale combustibile ori la mai puțin de 70 cm față de pereții combustibili izolați.
❗️ Este interzis ca sobele de metal să fie amplasate pe pardoseli din materiale combustibile fără asigurarea izolației termice necesare.
❗️ Nu folosiți sobe cu ușițe sau cenușare defecte, ori care nu se închid.
❗️ Este interzisă aprinderea focului în sobă cu benzină sau alte lichide inflamabile, precum și arderea lemnelor mai lungi decât vatra sobei sau a cărbunilor cu putere calorifică mai mare decât cea stabilită.
❗️ Sobele cu acumulare de căldură amplasate pe pardoseală combustibilă trebuie să aibă, în fața ușițelor de alimentare, o tablă de protecție de 70 x 50 cm.
❗️ Nu puneți la uscat haine, rufe sau alte obiecte la mai puțin de 1 m de sobele metalice și evitați să așezați astfel de obiecte pe sobele cu acumulare de căldură sau în imediata lor apropiere.
❗️ Nu lăsați focul în sobe nesupravegheat și nu lăsați copiii nesupravegheați în casă, dacă focul arde în sobă.
❗️ Evitați supraîncălzirea sobelor, deoarece pot aprinde cu ușurință obiectele combustibile din jur.
Părintele Constantin Necula va conferenția la Lipova și Semlac
LocalUltimele stiri 16 noiembrie 2024 0
Primăria și Consiliul Local Lipova, împreună cu Arhiepiscopia Aradului și Parohia Ortodoxă Română Lipova, invită publicul la o conferință religioasă deosebită – „Taina Întrupării” ce va fi susținută de Părintele Constantin Necula.
Evenimentul va avea loc sâmbătă, 16 noiembrie 2024, de la ora 18:00, la Sala de evenimente „SAPOR” (situată la ieșirea din Lipova spre Neudorf).
Pe lângă prelegerea oferită de Părintele profesor, evenimentul va include un moment artistic special oferit de Corul „Anghelos” al Parohiei Ortodoxe Române Săvârșin, sub conducerea dirijorului Flavius Mihoată.
Intrarea este liberă, iar organizatorii mulțumesc partenerilor implicați, în special Arhiepiscopiei Aradului și Sălii de evenimente „SAPOR”.
Autoritățile locale invită toți cei interesați să participe la această ocazie de reflecție asupra misterului Nașterii Domnului.
O conferinţă despre canonizarea Părintelui Arsenie Boca va fi susţinută de Părintele Necula în comuna Semlac.
Părintele Constantin Necula va susține conferința în comuna Semlac, loc pe care îl vizitează ori de câte ori are ocazia. De această dată, Părintele Necula va susţine o conferinţă cu titlul „Părintele Arsenie – Împlinirea Sfinţeniei”.
„Părintele Constantin Necula va fi prezent al treilea an consecutiv în Parohia Ortodoxă Semlac și comuna Semlac pentru a suține o conferință creștină care premerge Canonizarea Părintelui Arsenie Boca. Evenimentul este organizat de Parohia Semlac, împreună cu Primăria Comunei Semlac, la Căminul Nou din localitate, duminică, 17 noiembrie 2024, de la ora 17:00. În dimineața zilei de 17 noiembrie, părintele profesor Constantin Necula va participa la Sfânta Liturghie din Biserica Parohiei Semlac”, anunţă organizatorii evenimentului.
Şi de această dată, cum a fost la fiecare conferinţă susţinută de Constantin Necula la Semlac, intrarea la eveniment este liberă. Organizatorii se aşteaptă ca, la fel ca anii trecuţi, sala să fie neîncăpătoare pentru sutele de oameni care doresc să îl asculte pe Părintele profesor vorbind despre Părintele Arsenie Boca.
Evenimentul are loc cu Binecuvântarea I.P.S. Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, iar moderator al conferinţei va fi părintele Tudor Budeanu, conform arhiepiscopiaaradului.ro.










