Mihai Fifor : Guvernul și ANRE trebuie să prelungească termenul de contractare pe piața liberalizată a energiei electrice
PoliticaUltimele stiri 30 iunie 2021 0
„PSD solicită Guvernului și Agenției Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) să prelungească până la finalul anului termenul până la care consumatorii casnici pot opta pentru alegerea unui furnizor de energie electrică, având în vedere că până în prezent doar jumătate dintre aceștia au semnat un contract concurențial. Rata extrem de scăzută a cetățenilor care au încheiat astfel de înțelegeri arată eșecul catastrofal al campaniei de informare desfășurată de Guvern și ANRE cu privire la liberalizarea pieței de energie electrică.
În condițiile în care tarifele au crescut deja cu 18%, iar Guvernul nu a luat măsuri pentru protejarea consumatorilor vulnerabili, furnizorii de energie electrică anunță noi majorări pentru serviciul universal de până la 13%, după data de 1 iulie. Efectele în plan social ale acestor scumpiri vor fi catastrofale, dacă autoritățile din domeniu nu vor prelungi termenul de contractare pe piața liberalizată.
Este obligatoriu, ca în afară de prelungirea acestui termen, Guvernul și ANRE să prevadă o procedură prin care furnizorii de energie electrică să își trimită reprezentanții la domiciliul clienților pentru semnarea noilor contracte, astfel încât aceștia să fie informați corect și în detaliu asupra opțiunilor pe care le au în această privință.
De asemenea, PSD cere Guvernului și ANRE să prezinte, cu exemple concrete, cum au compensat pierderile suferite de consumatorii casnici din cauza haosului produs de autorități la începutul anului, în privința reglementărilor din piața de energie electrică.” afirmă președintele PSD Arad, deputatul Mihai Fifor.
Read more198 de delegați, reprezentând 60 de filiale din județ și filiala municipală au votat în această duminică, 27 iunie, conducerea județeană a USR PLUS, Comisia de Arbitraj, cea de Cenzori și delegații care vor reprezenta filiala arădeană la Congresul Național al partidului din această toamnă.
La eveniment a fost prezent și europarlamentarul Vlad Botoș, cel care s-a retras în luna ianuarie de la conducerea județeană. Perioada interimatului a fost asigurată de Răzvan Anghel, consilier județean.
La aceste alegeri, primele după fuziunea cu PLUS, au candidat pentru funcția de președinte Răzvan Anghel și Ion Stan. Conducerea aleasă în urma votului este următoarea:
Președinte al Filialei Județene:
Răzvan-Paul Anghel
Vicepreședinți:
Adrian Wiener
Vasile Cătană
Ion Roman
Oana-Adina Toma
Florentin Costea
Iulian Dronca
Nicolae Marincei
Maria Carmen Faur
Membri:
Vasile Bogdan Postăveanu
Alexandra Maciulschi
Ciprian Vornicu
Sergiu-Răzvan Ferician
Emanuela Tătar Ghiș
Ioana Alina Pop
Codrin Dacian Vlad
Samuel Luca
Adrian Achim
Alexandra Filipaș
Cristian Petru Crișan
Mihaela Camelia Gărdău
„Le mulțumesc colegilor din județ și municipiu pentru încrederea acordată prin votul de azi. Doresc să îl felicit pe colegul nostru Ion Stan și pe toți cei care au făcut un pas în față prin candidaturile lor. Va fi nevoie în continuare de muncă în echipă și de un efort colectiv pentru a putea schimba percepția arădenilor despre clasa politică, dovedind că suntem o alternativă matură și onestă. Avem obiective precise pentru următorul scrutin electoral și dorim să rămânem cât mai aproape de cetățeni, în fiecare comunitate. De altfel, invităm arădenii să urmărească, în presă sau în mediul online, activitatea colegilor noștri din administrație, să contribuie la viața cetății și – de ce nu- să ni se alăture la www.usr.ro/inscriere.” a declarat Răzvan Anghel, proaspăt ales președinte al filialei județene USR PLUS Arad.
Read more









