News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Serviciul de Evidență a Populației Arad va lucra în ziua alegerilor

În scopul asigurării condiţiilor optime a procesului electoral din data de 11.12.2016, Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor Arad şi cele 18 Servicii locale de evidenţă a persoanelor de pe raza judeţului şi-au adaptat programul de lucru cu publicul astfel încât, să se asigure deservirea cât mai promptă în activitatea de eliberare a actelor de identitate.
Astfel, Serviciile de evidenţă a persoanelor de pe raza judeţului îşi vor desfăşura activitatea atât sâmbătă, 10.12.2016 între orele 08.00 – 16.00 cât şi duminică 11.12.2016 între orele 7.00 – 21.00.

Read more
Primăria Arad va aprinde bradul de Crăciun

Astăzi, în ajun de Sf.Nicolae, Primăria Arad aprinde beculețele bradului din fața instituției.
Începând cu ora 18 Piața Primăriei va fi iluminată iar spectacolul va conyinua cu întâmpinarea lui Moș Nicolae.
Cu această ocazie va avea loc un concert susținut de colindătorii din grupul vocal „Sânzâienele“ al Școlii Populare de Artă Arad și de cântăreața Lidia Buble.

 

Read more
ANL a recepţionat 49 de locuinţe sociale pentru comunitățile de romi  în Pecica

Miercuri, 23 noiembrie, la Pecica, a avut loc recepţia cu ocazia finalizării lucrărilor de construire a 49 de locuinţe sociale pentru comunitățile de romi, realizate prin programul gestionat de Agenţia Naţională pentru Locuinţe (ANL).

Locuințele (21 de apartamente cu 2 camere și 28 de apartamente cu 3 camere) au fost construite în amplasamentul din Strada 232 nr. 27 şi sunt repartizate în șapte module cu regim de înălţime P (parter).

Până în prezent, în cadrul Programului Locuințe sociale pentru comunitățile de romi, au fost finalizate, în total, 168 de locuințe în județele Bihor (14 locuințe), Bistrița-Năsăud (21 de locuințe), Mehedinți (28 de locuințe), Olt (28 de locuințe), Sibiu (28 de locuințe) și Arad (49 de locuințe). În cadrul aceluiași program, sunt în execuție alte 21 de unități locative în județul Brașov.

Programul Locuințe sociale pentru comunitățile de romieste un program pilot derulat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, prin Agenția Națională pentru Locuințe, conform Hotărârii Guvernului nr. 1237/2008, cu modificările şi completările ulterioare. Programul are, ca obiective, incluziunea socială a cetăţenilor de etnie romă cu situaţie locativă precară şi prevenirea discriminării pe criterii rasiale. Locuinţele se construiesc prin ANL cu finanţare de la bugetul de stat.

 

În județul Arad, au mai fost finalizate, prin ANL, 600 de apartamente în cadrul Programului de construcții de locuințe pentru tineri, destinate închirierii, în amplasamentele din localitățile Arad (272 de locuințe), Sântana (16 locuințe), Ineu (128 de locuințe), Lipova (64 de locuințe), Sebiș (42 de locuințe), Chișineu-Criș (20 de locuințe), Pâncota (22 de locuințe), Nădlac (16 locuințe) și Pecica (20 de locuințe).

Read more

Învinsă etapa trecută la Ighiu cu 3-1, Naţional Sebiş ar putea câştiga, totuşi, la “masa verde”, clubul de pe malul Crişului Alb contestând dreptul de joc al senegalezului Keita, pe motiv că legitimarea acestuia ar fi fost neregulamentară.

Contestaţia va primi un răspuns final abia săptămâna viitoare, astfel că deşi ultima etapă a turului se joacă în acest sfârşit de săptămână, numele campioanei de toamnă ar putea suporta o mică amânare, în funcţie de rezultate.

Lăsând la o parte “speţa Keita”, Sebişul e conştientă că doar cu o victorie ar putea emite pretenţii la fotoliul de lider, în care vrea să ierneze. Numai că formaţia lui Călin Cojocaru primeşte vizita ambiţioasei şi valoroasei echipe din Lugoj, unde evoluează şi ex-sebişeanul Bozian, fost căpitan şi golgheter al Naţionalului. Bozian întoarce pentru a doua oară armele împotriva fostei echipe, după ce a evoluat şi în tricoul Corvinului.

De meciuri grele au parte şi celelalte două reprezetante ale judeţului în Liga a III-a: UTA II se deplasează pe terenul revelaţiei Industria Gâlda, iar Cermeiul joacă la Alba Iulia, în singurul meci al etapei programat sâmbătă, de la ora 14. Restul partidelor se joacă vineri, de la aceeaşi oră, 14.

Liga a III-a, etapa a 13-a, ultima a turului:

Millenium Giarmata – Performanţa Ighiu

Naţional Sebiş – CSM Lugoj

Pandurii II Tg.Jiu – Ripensia Timişoara

Poli II Timişoara – Şcolar Reşiţa

Industria Gâlda – UTA II Bătrâna Doamnă

Mama Mia Becicherecu Mic – Cetate Deva

Unirea Alba Iulia – Lunca Teuz Cermei.

Clasament

1.Şcolar Reşiţa 12 8 1 3 22-11 25

2.Naţional Sebiş 12 8 0 4 22-15 24

3.Ripensia Timişoara 12 6 5 1 22-11 23

4.CSM Lugoj 12 6 4 2 19-15 22

5.Industria Gâlda 12 6 3 3 22-14 21

6.Cetate Deva 12 6 1 5 18-22 19

7.Performanţa Ighiu 12 5 3 4 23-19 18

8.Poli 2 Timişoara 12 5 2 5 22-25 17

9.Lunca Teuz Cermei 12 4 3 5 15-15 15

10.Pandurii 2 Tg Jiu 12 4 0 8 16-18 12

11.Unirea Alba Iulia 12 3 3 6 12-16 12

12.Giarmata 12 3 3 6 14-21 12

13.Becicherecu Mic 12 3 1 8 12-25 10

14.UTA 2 BD 12 2 1 9 6-18 7

Read more
Direcția Sanitară Veterinară Arad informează asupra pericolului virusului gripei aviare, prezente în Europa

Având în vedere situația epidemiologică actuală, privind evoluția la păsările domestic și sălbatice din Germania, Danemarca, Elveția, Olanda și mai recent din Ungaria, a focarelor de influență aviară, determinate de virusul influenței aviare înalt patogene, subtipul H5N8, DSVSA Arad, pentru păstrarea indemnității teritoriului județului, a întreprins următoarele măsuri pentru conștientizarea atât a deținătorilor de păsări din exploatațiile comerciale, cât și a deținătorilor de păsări din gospodăriile populației, față de pericolul ce-l reprezintă apariția acestei boli în România:

1) – Au fost instruiți medicii veterinari oficiali zonali și medicii veterinari de liberă practică împuterniciți, cu privire la semnele clinice manifestate de păsări în influența aviară și continuarea asigurării unei supravegheri sanitare veterinare continue a păsărilor domestice și sălbatice, privind influența aviară, prin recoltarea de probe pentru examen de laborator.

 2) –Au fost instruiți  deținătorii de păsări din cele 5 exploatații comerciale de găini ouă consum și o exploatație de pui de carne, existente pe raza jud. Arad, cu privire la înăsprirea și respectarea cu stricteţe a conditiilor de biosecurite în aceste ferme; respectarea procedurilor de filtru sanitar-veterinar, supravegherea zilnică a efectivelor de păsări prvind starea lor de sănătate,  consemnarea acestor date în registrul de control zilnic.

Anunțarea imediată de către deținătorii de păsări, la serviciile veterinare, a oricărei modificări aparută în comportamentul păsărilor din fermă, privind consumul scăzut de hrană și apă, de până la 20%, scăderea producției de ouă cu mai mult de 5%, rata mortalității mai mare decât în alte perioade, s-au a oricărui alt semn clinic de îmbolnăvire .

    3) –Crescătorii de păsări din gospodăriile populației, sunt înștințați prin grija serviciilor veterinare și a primăriilor, despre necesitatea de a ține păsările închise în curți, pe cât psibil în spații acoperite, pentru a se evita contactul cu păsările salbatice. Pentru adăparea păsărilor nu se va folosi apa de suprafață din bălti, lacuri sau ape curgatoare, care ar putea fi contaminate de păsările sălbatice, în special de cele migratoare. Hrana și apa păsărilor din gospodării, trebuie să fie administrată în spații închise și acoperite, astfel încât să se impiedice contactul cu păsările sălbatice care pot ateriza din zbor.

Anunțarea imediată de către deținătorii de păsări, la serviciile veterinare, a oricărei modificări aparută în comportamentul păsărilor, sub aspectul reducerii consumului de hrană, scăderea ouatului, slăbire, diaree, inflamația mucoaselor din zona capului, cu prezența secrețiilor, stare de abatere, precum și mortalități, ce conduc la suspiciunea de îmbolnavire.

4) – Au fost înștințați deținătorii de păsări domestice despre rolul ce-l au păsările sălbatice „punte”(guguștiuci, vrăbii, porumbei,etc) în difuzarea virusului influenței aviare și pericolul pe care îl reprezintă migrația ce se află în plină desfasurare în această perioadă..

Cetățenii care găsesc păsări sălbatice muribunde sau moarte, au obligația de a anunța imediat medicii veterinari, în vederea recoltării de probe penru examene de laborator, sau la DSVSA Arad, tel. 0257-0281925.

 

Read more

AJOFM Arad organizează Bursa la cererea pieței muncii în data de 29 Noiembrie 2016,  la sediul AJOFM Arad, str. Călugăreni nr. 1/A, clădirea nouă-parter, cu începere de la orele 10 :00.

 

Acțiunea se organizează la cererea angajatorului VOESTALPINE STAMPTEC ROMÂNIA SRL. Vor fi oferite locuri de muncă în următoarele ocupații :

– manager de proiect;

– inginer calitate;

– controlor calitate;

– șef schimb;

– reglor;

– operator prese;

– sculer matrițer;

– lăcătuș;

– stivuitorist;

– manipulant;

– operator asamblare.

Read more
Cu mâini finuțe se taie panglicile!

Un eveniment monden a avut loc ieri în orășelul nostru, compania Farmec a inaugurat un magazin nou de prezentare a produselor sale, pe bulevardul Revoluției. Ne mirăm că marele vizionar și edil a aprobat deschiderea unui magazin adevărat pe o arteră plină de second-uri și jocuri electronice.
Eveniment deosebit la care nu am putut să nu observăm că invitatul momentului a fost vicepreședintele CJA, Sergiu Bîlcea. Cu mânuțele sale iscusite a reușit să taie panglica violetă a deschiderii magazinului. Astfel pentru acest an nu putem să spunem că este vicepreședintele zero barat, a reușit să taie o funduliță, nu înainte de a se desfăta cu faimoasele creme de mâini, care-i vor fi necesare pentru a nu i se crăpa pielea fină, până la următoarele inaugurări. Tăieri de panglici care se anunță foarte îndepartate, având în vedere că pe la Consiliul Județean nu se mișcă nimic, zero inițiative, zero investiții și zero administrație.
Avem rugămintea ca cetățenii județului nostru să mai invite vreun șef de pe la CJA și la alte tipuri de inaugurări, cum ar fi primul porc tăiat de pe lista de Crăciun sau groapa cu numărul 10 mii de pe drumul Arad-Șiria.

Read more
Concert inedit: „Isvor. George Enescu”, sâmbătă 19 noiembrie

Concertul „Isvor. George Enescu”, găzduit de Filarmonica de Stat Arad, în sala Cercului Militar, sâmbătă, 19 noiembrie 2016, la ora 19.00, prezintă un proiect unic în peisajul cultural românesc, pe care cu greu îl poţi încadra într-un singur gen: mai mult decât muzică de cameră, tradiţională sau contemporană de factură cultă; mai mult decât un concert însoţit de proiecţii video; mai mult decât instrumente tradiţionale alăturate celor clasice moderne, „Isvor. George Enescu” propune compoziţii originale şi improvizaţii inspirate într-o viziune proaspătă, inovatoare, emoţionantă! Vino la întâlnirea cu sursele Rapsodiilor Române prezentate de ansamblul Imago Mundi într-un concert-eveniment de neratat!

Imago Mundi, unul dintre cele mai creative şi admirate grupuri din România, a fost primit cu entuziasm în Austria, Belgia, Cehia, Germania, Italia, Marea Britanie, Portugalia, Slovacia, Spania, SUA, Tunisia, Turcia.

Ansamblul Imago Mundi este compus din opt artişti: Oana Ivaşcu (oboi, drâmbă), liderul formaţiei; Daniel Ivaşcu (bendir, shakers), membru fondator; Cătălin Ştefănescu-Pătraşcu (cobză, chitară), autorul compoziţiilor / prelucrărilor muzicale; Adrian Buciu (flaute); Ştefan Barbu (vioară); Andreea Timiras (violoncel); Cristian Stănoiu (proiecţii video); Florin Ghenade (proiecţii foto-video).
Turneul Naţional „Isvor. George Enescu” este un proiect cultural organizat de Asociaţia Culturală ISVOR în perioada 14 Octombrie – 23 Noiembrie, în 10 concerte din 10 oraşe ale României: Ploieşti, Bucureşti, Craiova, Piteşti, Buşteni, Câmpina, Timişoara, Arad, Sibiu, Cluj-Napoca, co-finanţat de AFCN. Mai multe detalii, pe www.turneulnational.isvor.ro.

Read more
Peste 1.500 de companii arădene fac parte din grupul select al firmelor profitabile din România

Un număr de 1.573 de companii din județul Arad sunt profitabile. Grupul select al firmelor profitabile reprezintă 4,75% din cele 33.108 firme înregistrate în județ, adică peste media pe țară, care este de 4%. Aceste firme constituie motorul economiei românești, o economie care înregistrează în acest an cea mai rapidă creștere din Europa Centrală și de Sud-Est.

Aradul este al cinsprezecelea județ din țară în clasamentul firmelor profitabile din România, 4,75% din companiile arădene fiind profitabile, în condițiile în care media pe țară este de 4%. Grupul select al firmelor profitabile constituie motorul economiei românești, o economie care înregistrează în acest an cea mai rapidă creștere din Europa Centrală și de Sud-Est.

Profitul acestor firme reprezintă 92% din profitul total obținut de companiile din România. Cifra de afaceri totală a acestor firme înseamnă 41% din cifra de afaceri înregistrată de toate companiile din țară. De asemenea, 1 angajat din 3 (33%) lucrează la aceste companii, se arată într-un raport CreditInfo, companie specializată în furnizarea produselor și serviciilor de management al riscului comercial.

Potrivit sursei citate, una din cinci firme profitabile din România se află în București (14.164 firme -20,24%), aici fiind înregistrate și cele mai multe firme din România (266.635 firme). Urmează județele Cluj (4,019 firme – 5,74%), Timiș (3,307 firme – 4,73%), Brașov (2.675 de firme – 3,82%) și Constanța (2.576 de firme – 3,68%). De partea cealaltă, județele Mehedinți (336 de firme- 0,48%), Giurgiu (442- 0,63%) și Teleorman (505- 0, 72) au cele mai puțin profitabile companii din România.

Cele mai multe firme profitabile, raportat la numărul de firme înregistrate într-un județ, se află în județele Covasna (6,72% din firmele înregistrate aici sunt profitabile, adică 762 de firme), Mureș (6,44%, adică 2.129 firme), Harghita (6,31%, adică 1.302 firme) și Sibiu (6.11%, adică 1.728 firme). În coada acestui clasament se află județele Mehedinți (2,33% – 336 firme) și Teleorman (2,94% – 505 firme).

Clasamentele profitabilității sunt alcătuite pe baza unui set strict de criterii, pe care le îndeplinesc companiile din grupul select de 4% firme profitabile din România.

„Am folosit date din sursele publice si oficiale precum Ministerul Finantelor, Registrul Comertului etc. Au fost verificate toate companiile din România, adică 1.4 milioane de entitati. 4% din firmele din România, peste 60.000, reprezintă motorul economiei pentru că produc 92% din profitul României. ”, a declarat Aurimas Kacinskas, general manager CreditInfo.

Criteriile care au fost luate în calcul pentru stabilirea celor mai profitabile companii sunt:

  • au cifra de afaceri peste 100.000 lei
  • sunt pe profit
  • au vechime în piața de peste 2 ani
  • nu au datorii la bugetul de stat
  • au istoric pozitiv de plată
  • au credit scor cu risc mic sau normal
  • au lichidare curentă mai mare de 1.0
  • au rentabilitatea capitalului mai mare de 20%

Raportul CreditInfo mai evidențiază faptul că industria manufacturieră (14,28 miliarde de lei), comerțul (12,63 miliarde de lei), instituții financiare (5,43 miliarde de lei), transporturi (4,47 miliarde de lei) construcții și imobiliare (4,39 miliarde de lei) sunt cele mai profitabile domenii de activitate din România.

CreditInfo România este un lider recunoscut în furnizarea produselor și serviciilor de management al riscului comercial. Cu o experiență de peste 13 ani în piața din România, CreditInfo sprijină companiile în luarea unor decizii de credit informate. Informația de afaceri constituie un factor cheie în stabilirea unor relaţii de afaceri profitabile. O afacere de succes se bazeaza pe decizii rapide și informate.

Read more
Marin Lupaș: ”Se preconizează construirea unei parcări pe un spațiu verde din Micălaca”

Consilierul municipal independent Marin Lupaș demască intențiile Primăriei de a reduce spațiul verde pentru a face loc unei parcări în cartierul Micălaca, în condițiile în care orașul dispune de prea puțină verdeață.

Am spus-o de atâtea ori, regenerarea urbană e bine-venită, am și susținut proiectul de câte ori a fost nevoie, cu condiția ca acesta să fie implementat corespunzător și să ducă la creșterea calității vieții pentru arădeni. Am aflat însă de la un ONG de mediu că Primăria are în plan reducerea spațiului verde pentru construcția unei parcări etajate. Din nou! Planul e contrar anunțului inițial prin care Regenerarea Urbană va aduce un plus de spații verzi pentru cei sufocați de betoanele cartierelor de blocuri, mai ales că vorbim și de o zonă din Micălaca aflată pe malul Mureșului, unde oamenii merg la promenadă și la plimbare, în lipsa unor alternative viabile și atractive. Sper că administrația își va respecta totuși promisiunea de a face mai multe spații verzi în cartiere cu acest proiect prin care ne-am îndatorat cu zeci de milioane de euro”, spune Marin Lupaș.

Read more