Grevă generală în sistemul medical
National/ExternUltimele stiri 31 octombrie 2016 0
Peste 82.000 de cadre medicale au intrat luni dimineață în grevă generală în spitalele din întreaga țară, a declarat luni, Marius Sepi, prim-vicepreședintele Sanitas, într-o conferință de presă organizată în fața Spitalului Floreasca din Capitală.
„Așa nu se mai poate. La ora actuală sunt în grevă generală 82.000 de cadre medicale în spitalele din țară. Sper ca astăzi, la ora 16:00, când se întâlnesc parlamentarii din comisiile de muncă și buge-finanțe pentru a discuta revendicările noastre, lucrurile să se rezolve. Fac un apel la clasa politică să meargă azi în comisiile parlamentare și să-și dea aviz pe revendicările noastre în așa fel încât OUG 20/2016 și OUG 43/2016 să se aplice corect iar toate cadrele medicale de la asistenți până la personalul din creșe, infirmiere să primească ceea ce li se cuvine”, a spus Sepi.
Liderul sindical a menționat că, dacă cele două comisii își dau aviz favorabil, revendicările lor ar trebui să fie votate marți în plenul Parlamentului, în caz contrar sindicaliștii urmând să treacă la boicotarea forului legislativ.
La rândul său, președintele Federației Sanitas, Leonard Bărăscu, a precizat că, practic, serviciile medicale sunt asigurate de o treime din personalul medical din spitale, singurul inconvenient fiind creșterea timpului de așteptare în preluarea cazurilor.
Luni dimineață, în fața Spitalului Clinic de Urgență Floreasca un grup de cadre medicale afișau pancarte pe care scria „Spunem stop umilirii cadrelor medicale” sau „Grevă generală”.
Marius Sepi a declarat, la sfârșitul săptămânii trecute, pentru AGERPRES, că sindicaliștii membri ai Federației Sanitas vor declanșa luni, de la ora 7:00, greva generală în toate spitalele din țară ca urmare a faptului că nu au ajuns la o soluție cu autoritățile pe Legea salarizării unitare.
Acesta este ultima etapă a acțiunilor de protest ale Federației, care au fost demarate în septembrie, prin organizarea, în fiecare zi de marți, a unei acțiuni denumite generic „O marți a Sanitas”, pe 20 septembrie fiind pichetat Ministerul Muncii, pe 27 septembrie Ministerul Finanțelor Publice, pe 4 octombrie Ministerul Sănătății și pe 11 octombrie Palatul Parlamentului. Pe 12 octombrie a avut loc o grevă japoneză, cu purtarea de banderole albe.
Sindicatele din Sănătate sunt nemulțumite pentru că personalul TESA și funcționarii publici, medicina școlară și asistența socială nu au primit majorări salariale pentru intermediul OUG 20 și OUG 43 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016. Soluția propusă de sindicate a fost de includere a modificărilor în ordonanță atunci când va fi dezbătută în Parlament.
Read moreUDMR Arad a depus lista candidaților pentru alegerile parlamentare
PoliticaUltimele stiri 26 octombrie 2016 0
Organizaţia judeţeană a Uniunii Democrate Maghiare din România a depus marți la Biroul Electoral Județean Arad lista candidaţilor pentru alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016.
Obiectivul Organizației Județene Arad a UDMR este obținerea unui mandat în Parlamentul României.
Președintele Organizației Județene, Faragó Péter a declarat: ,,Obiectivul nostrum este obținerea mai multor drepuri pentru comunitățile locale, mai multă siguranță pentru familii și, nu în ultimul rând susținerea bunei conviețuiri între români și maghiari. Vrem un stat modern, unde comunitățile locale au dreptul de a decide singure în toate problemele care le privesc în mod direct, fără să li se impună decizii de la București”
Candidații UDMR pentru Camera Deputaților (în ordinea de pe listă) sunt: Faragó Péter, Bognár Levente, Sipos György, Haász Tibor, Kovács Imre, Jámbor Ilona, ifj. Zágoni-Szabó András, Pál Norbert, Péró Tamás.
Candidații pentru Senat sunt: Király András, Cziszter Kálmán, Korondi-Józsa Erika, Erdős Bálint, Papp Attila.
Read moreUNUL DINTRE CEI MAI MARI ADMINISTRATORI DE FONDURI DE INVESTIȚII DIN POLONIA A ÎNCEPUT SĂ INVESTEASCĂ ÎN ROMÂNIA
EconomieUltimele stiri 26 octombrie 2016 0
Bursa de Valori București (BVB) a anunțat că unul dintre cei mai mari administratori de fonduri de investiții din Polonia a început să investească în instrumente financiare românești.
Noile fonduri de investiții ale Pioneer Pekao TFI SA au optat pentru înregistrarea fiscală directă în România. „Suntem mândri și mulțumiți că unul dintre cei mai mari investitori instituționali din Polonia investește acum și în România. Țara devine din ce în ce mai atractivă pentru actorii regionali și globali. Toate eforturile noastre întreprinse până în prezent au fost remarcate de comunitatea internațională, iar atenția va spori, mai ales acum, odată cu includerea României de către FTSE Russell în Watchlist pentru potențiala promovare la statutul de Piață Emergentă”, a declarat Ludwik Sobolewski, Directorul General al Bursei de Valori București. În mai 2016, raportul publicat de banca de investiții Berenberg anunța că randamentul dividendelor companiilor listate la Bursa de Valori Bucureşti va fi cel mai ridicat din lume în acest an.
Respectivele cifre ale randamentelor dividendelor în 2016 sunt: 7,6%, în medie, pentru indicele principal BET, 10,1% pentru companiile din domeniul energetic, 7,1% pentru sectorul de utilități și 8,6% pentru băncile incluse în indicele principal. Impozitul pe dividende, care a fost redus la 5% la începutul anului 2016, cât și cea mai mare creștere a PIB-ului în UE au contribuit la creșterea atractivității pieței de capital din România.
În plus, au fost luate măsuri de simplificare a procedurilor de înregistrare fiscală, iar Agenția Națională de Administrare Fiscală a emis recent formulare în limba engleză, disponibile pe website-ul oficial www.anaf.ro. Pe lângă aceasta, autoritățile fiscale locale vor accepta în curând semnăturile electronice emise în state membre ale Uniunii Europene, în baza unui Regulament UE.
Read morePSD pregătește un candidat surpriză pentru funcția de premier (surse)
National/ExternPoliticaUltimele stiri 26 octombrie 2016 0
PSD stă foarte în toate sondajele publicate în ultima perioadă, inclusiv în cele comandate de PNL și USR. Alături de ALDE și, eventual, alte partide, social-democrații par siguri că se vor instala la guvernare după alegerile parlamentare. Cu toate acestea, Liviu Dragnea refuză să vorbească despre propunerea PSD pentru funcția de premier.
Oamenii din jurul președintelui PSD îl văd pe Dragnea în funcția de premier și spun că acesta nu este străin de asemenea ambiții. Totuși, președintele Iohannis a anunțat clar că nu va desemna un premier cu probleme penale, iar Liviu Dragnea are o condamnare definitivă și este trimis în judecată de DNA într-un al doilea dosar. În aceste condiții, social-democrații au o altă variantă pentru funcția de prim-ministru, potrivit unor surse politice.
PSD ar putea să-și aducă premier de la Bruxelles, precizează surse politice pentru stiripesurse.ro. Numele luat în calcul este cel al europarlamentarului Sorin Moisă. Prieten cu Liviu Dragnea, Moisă este fostul director de cabinet adjunct al comisarului Dacian Cioloș. În opinia social-democraților, europarlamentarul ar fi o variantă imposibil de refuzat de către președintele Iohannis.
Potrivit propriului CV, Sorin Moisă este economist, doctorand în Relații Internaționale la Universitatea Oxford din Marea Britanie. A ocupat, din februarie 2010, funcția de Director de Cabinet adjunct al Comisarului European pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală, Dacian Cioloş. Are o experiență importantă în mediul politic instituțional european la nivel înalt (Comisia Europeană, Consiliul de miniștri, Parlamentul European). Potrivit CV-ului, a contribuit direct la apropierea Moldovei de Uniunea Europeană, la liberalizarea pieței UE a vinurilor pentru Republica Moldova, precum şi la integrarea economiei Republicii Moldova cu economia europeană. A elaborat, împreună cu partenerii de lucru, un proiect pentru relansarea pomiculturii din România, finanțat prin fondul de dezvoltare rurală. (stiripesurse.ro)
Read moreCat de interesati sunt locuitorii din judetul Arad de Halloween si ce costumatii se cauta
CuriozitatiUltimele stiri 26 octombrie 2016 0
An de an, Halloween-ul reprezinta ocazia ideala pentru cei mici sa se costumeze in fel de fel de personaje haioase sau inspaimantatoare si sa intre, chiar si pentru cateva ore, in lumea fascinanta a povestilor. In acest sens, magazinul online Educlass.ro a efectuat o cercetare de piata pentru a vedea cat de populara este aceasta sarbatoare in Arad, in comparatie cu alte judete ale tarii.
Incluzand in analiza datele inregistrate de Google in ultimele 24 de luni si cifrele furnizate de Institutul National de Statistica, Educlass a realizat un studiu cu privire la interesul locuitorilor din judetul Arad pentru costumatiile de Halloween pentru copii. De asemenea, un alt element cheie al analizei il reprezinta locul pe care il ocupa Arad la nivel national in ceea ce priveste numarul de copii care locuiesc in judet.
In primul rand, este important de mentionat ca Arad se afla pe pozitia 22 in topul judetelor cu cei mai multi copii de pana in 10 ani, pe primul loc fiind Bucuresti si pe ultimul Tulcea. De ce varsta asta? Pentru ca, potrivit statisticilor, ei sunt cei mai atrasi de jocurile de rol si isi doresc sa se deghizeze in eroii lor preferati. Dintre acestia, 48,05% sunt fete si 51,95% sunt baieti.
La nivel national, Rapunzel, Sofia, Cenusareasa, Alba ca Zapada, Elsa, Spiderman si Batman sunt doar cateva dintre personajele din desene animate pe care copiii le adora si in care vor sa se costumeze. Contrar asteptarilor, nu doar acestea sunt apreciate in randul celor mici. Costumele clasice de vampir sau vampirita, fantoma, dovlecel, liliac ori fluturas se regasesc, de asemenea, in preferintele prichindeilor. In judetul Arad, in topul celor mai cautate costume de Halloween pentru copii se afla Cenusareasa, vampir, Elsa, fantoma, fluture. Din acest punct de vedere, in Arad, tendinta oamenilor de a cauta costume de Halloween pentru copii in mediul online a crescut cu 16% in ultimul an, dovada fiind volumele de cautari inregistrate pe Google. Astfel, Arad ocupa locul 38 in clasamentul judetelor cu cele mai mari cresteri.
„Costumatiile de Halloween pentru copii sunt tot mai cautate la nivelul intregii tari, atat pentru fetite, cat si pentru baieti. Sfarsitul lunii octombrie reprezinta perioada de varf pentru comenzile inregistrate”, a declarat Violeta Gisca, Website Manager Educlass.
Read moreMinistrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, și-a anunțat demisia pe Facebook
National/ExternUltimele stiri 26 octombrie 2016 0
Ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, și-a anunțat, miercuri, demisia pe rețeaua de socializare Facebook.
Cristian Ghinea a anunțat că demisionează din funcția de Ministru al Fondurilor Europene. Acesta ar urma să candideze la alegerile parlamentare din 11 decembrie pe listele USR.
”Ultima mea ședință ca membru în Guvernul Cioloș 1. E un sentiment ciudat. Pare un secol privind înapoi, dar nu au trecut nici șase luni de ministeriat, nici un an de când am mers la Cancelarie. A fost intens. Și a fost o onoare! De azi începe altceva”, a anunțat Ghinea pe contul său de Facebook.
Potrivit unor surse, el a convenit cu USR să se înscrie în acest partid şi să candideze la alegerile din 11 decembrie, pentru un loc de parlamentar de Bucureşti. (b1.ro)
Read moreALDE este preocupat de spiritul antreprenorial și repatrierea românilor
PoliticaUltimele stiri 26 octombrie 2016 0
ALDE și-a definit programul de guvernare prin care se angajează să redreseze situația economică a României. Spre deosebire de mulți alții, care promit marea cu sarea însă promisiunile lor nu au acoperire în realitate, partidul nostru va garanta o creștere sustenabilă prin măsuri concrete, bine gândite, fundamentate pe sursele de finanțare existente. Astfel, ALDE va contribui la dezvoltarea economică a țării prin 500.000 de noi locuri de muncă, grație cărora numărul angajaților va ajunge să îl depășească pe cel al pensionarilor iar nivelul de trai s-ar îmbunătăți considerabil (salariul mediu net ar urca, în anul 2020, la 3.000 de lei, în vreme ce pensia medie ar deveni 1.500 de lei).
În paralel, ALDE se va preocupa de modalitățile de stimulare a capitalului autohton, cultivând spiritul antreprenorial. ’’Vor fi utilizate în acest sens Fondul de Investiții și Dezvoltare respectiv Ajutoarele de Stat, însumând cel puțin 12 miliarde de euro, fără a fi neglijate investițiile străine, a căror valoare ar urma să se ridice la 5 miliarde de euro’’ spune Florin Galiș, președintele organizației municipale ALDE Arad.
Un capitol aparte, pe care se va pune un accent deosebit, îl reprezintă diaspora și tânăra generație. Diaspora este apreciată ca fiind o mare oportunitate socială dar și economică în momentul de față. În consecință, prin intermediul Ministerului Economiei vor fi create programe speciale de finanțare a afacerilor celor repatriați, în sumă de 400 de milioane de euro în patru ani (cu un plafon de 50.000 de euro/afacere). Totodată, vor fi lansate programe pentru finanțarea primei afaceri, ce vor veni în întâmpinarea tinerilor întreprinzători. Prima afacere va fi scutită de impozitul pe venitul salarial și de contribuțiile sociale datorate de angajator, respectiv de impozitul pe dividende pentru o perioadă de trei ani. Tot în sprijinul generației următoare vor fi construite 20.000 de locuințe în intervalul 2016-2020, ce vor putea fi achitate prin credite de tip ipotecar iar prețurile vor fi extrem de accesibile.
Read moreAstăzi îl sărbătorim pe Sf.Dumitru, Izvorâtorul de mir
National/ExternUltimele stiri 26 octombrie 2016 0
Aceasta sarbatoare este intampinata in fiecare an cu hramuri rasunatoare, pomene cu colaci deliciosi, dar si jocuri cu focuri vii. Mai mult, praznuirea Sfantului Dumitru marcheaza si ultima dintre cele mai importante sarbatori ale toamnei.
Dupa hramul Sfintei Parascheva, Sfantul Dumitru reprezinta ultima si cea mai insemnata sarbatoare a toamnei, care, conform superstitiilor pastorale, reprezinta inceputul iernii.
Printre cele mai spectaculoase obiceiuri care se savarsesc in ajun de Samedru sunt focurile vii. In ajunul sarbatorii, in noaptea de 25 octombrie se tine „Focul lui Samedru”, moment in care oamenii obisnuiesc sa aprinda focuri in cursi sau pe dealuri, peste care copiii sar pentru a fi sanatosi iar tinerii sa se casatoreasca.
Femeile mai inaintate in varsta, in special cele din mediul rural, obisnuiesc sa imparta covrigi, nuci, mere, paine, struguri si prune uscate tuturor celor care sar peste foc.
De asemenea, in aceasta zi se pomenesc si mortii si se da de pomana colima de Samedru dar si colaci in forma de cruce.
Conform traditiei, Sanmedru era considerat patronul pastorilor care adauga in cadrul superstitiilor un stravechi obicei care in regiunea Moldovei se practica si in zilele noastre. Pentru a putea vedea cum va fi iarna care vine, pastorii obisnuiesc sa isi aseze cojocul pe iarba in mijlocul oilor, asteptand sa vada care oaie se va aseza pe el. Daca o oaie neagra se aseaza inseamna ca iarna va fi una buna, in timp ce daca se va culca o oaie alba, iarna va fi apriga.
O alta datina prin care oamenii obisnuiau sa vada cum va fi vremea era mersul oilor in dimineata de Sfantul Dumitru. Daca se va trezi prima oara o oaie alba si va merge spre sud iarna va fi una grea, iar daca se va trezi una neagra si va merge pe nord, iarna va fi usoara.
De sarbatoarea Sfântului Dumitru, Izvoratorul de mir se intalnesc foarte multe obiceiuri frumoase si in alte regiuni ale tarii de 26 octombrie.
De exemplu, in Bucovina, persoanele care vor semana usturoiul dupa Sanmedru vor avea parte anul viitor doar de paguba. In regiunea Olteniei, oamenii cred ca doar daca vei respecta toate traditiile acestei sarbatori vei fi intr-adevar protejat de necazuri si primejdii. Oamenii de la tara obisnuiau sa respecte aceste superstitii cu strictete pentru a-si proteja animalele de lupi.
Tot astazi se taie si coama cailor tineri pentru ca aceasta sa creasca frumoasa. Totusi, de Sfantul Dumitru nu trebuie folosit piaptanul. In caz contrar vei atrage asupra ta necazuri si primejdii.
Conform credintei populare, Sfantul Dumitru este ziua in care toate socotelile sunt lichidate (chirii, imprumuturi), care au fost facute cu sase luni in urma, insa si incheierea altora noi.
Mai mult, de Sfantul Dumitru, servitorii se tocmesc pentru diverse treburi si se strica stanele. In unele zone, taranii il praznuiesc pe Sfantul Dimitrie, Izvoratorul de mir, ca fiind cel care a dat oamenilor vinul, folosit la Sfanta Impartasanie.
Read more









