News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

SUA anunță un „acord” cu China după discuții comerciale intense în Elveția

Statele Unite și China au anunțat progrese semnificative în urma negocierilor comerciale desfășurate în Elveția, ambele părți descriind întâlnirea ca fiind productivă. Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat că discuțiile au fost „productive și constructive”, în timp ce vicepremierul chinez, He Lifeng, le-a caracterizat ca fiind „aprofundate” și „sincere”.

Casa Albă a descris rezultatul negocierilor drept un „acord comercial”, fără a oferi însă detalii suplimentare. Un comunicat comun cu toate informațiile este așteptat luni.

Întâlnirile s-au desfășurat în spatele ușilor închise pe parcursul întregului weekend, fiind primele negocieri față în față dintre cele două mari economii de la impunerea de către președintele american Donald Trump a unor tarife vamale drastice – de 145% – asupra importurilor chinezești, în luna ianuarie. Beijingul a răspuns cu o taxă vamală de 125% pentru unele produse americane.

Aceste măsuri au provocat turbulențe pe piețele financiare și au alimentat temerile privind o posibilă recesiune globală.

După încheierea discuțiilor de două zile la Geneva, ambasadorul SUA pentru comerț, Jamieson Greer, a declarat că „acordul încheiat cu partenerii chinezi” va contribui la reducerea deficitului comercial al SUA, estimat la 1.200 de miliarde de dolari (aproximativ 901 miliarde de lire sterline).

Atât Bessent, cât și He au subliniat importanța acordului pentru stabilitatea economică globală. Vicepremierul chinez a menționat că s-au ajuns la o serie de consensuri majore și s-a convenit înființarea unui mecanism de consultare economică și comercială între cele două țări.

Ngozi Okonjo-Iweala, inspector general al Organizației Mondiale a Comerțului, a salutat discuțiile drept „un pas important înainte” și a încurajat SUA și China să „valorifice acest moment favorabil”.

Piețele bursiere din China continentală și Hong Kong au înregistrat creșteri luni dimineață, iar indicii bursieri americani sunt așteptați să deschidă tot pe plus. Moneda chineză, yuanul, s-a întărit în raport cu dolarul american.

Frank Lavin, fost subsecretar pentru comerț internațional în cadrul Departamentului Comerțului al SUA, a declarat pentru BBC că se așteaptă la o reducere a tarifelor, deși acestea vor rămâne „mult peste nivelurile istorice”.

Andrew Wilson, secretar general adjunct al Camerei Internaționale de Comerț, a susținut că actualele niveluri tarifare trebuie reduse semnificativ. El a avertizat că, dacă tarifele rămân peste 20%, comerțul internațional va continua să fie „grav afectat”.

Deborah Elms, expertă în politici comerciale la Fundația Hinrich, a fost mai sceptică, afirmând că deși se poate discuta despre reducerea tarifelor reciproce, este puțin probabil ca acestea să fie eliminate complet. „Cel mai probabil, vom avea un acord de a continua discuțiile”, a declarat ea pentru BBC.

Președintele Trump a lăudat sâmbătă, după prima zi de negocieri, ceea ce a numit „o resetare totală” a relației dintre SUA și China.

Read more
NOAPTEA EUROPEANĂ A MUZEELOR LA LIPOVA

NOAPTEA EUROPEANĂ A MUZEELOR

Ediția a XXI-a – 17 mai 2025
„Mai aproape de oameni într-o Noapte de Mai”

📍 COMPLEXUL MUZEAL ARAD
📍 MUZEUL ORAȘULUI LIPOVA
(Lipova, str. Nicolae Bălcescu nr. 21)

🕔 Program de vizitare: 17:00 – 22:00

Programul serii:

▶️ 18:00Vernisaj expoziție de fotografie
„PORTRETE, LOCURI”
Artist fotograf: Dan Florin BOIA (Germania)

▶️ 19:00Recital de pian
Coordonator: Andreea BODROGHI

▶️ 19:30Recital de poezie

▶️ 20:00Concert Sweb

▶️ 20:30Concert de jazz – Petre IONUȚESCU
Cunoscut și sub numele de Trompetre, Petre Ionuțescu este trompetist, artist multi-instrumentist, compozitor și producător muzical. Este membru fondator al formațiilor FunkyGrowl, Blazzaj și fondator al asociației Romanian Brass Society.

📅 Vă așteptăm să petreceți alături de noi o seară culturală specială, sub semnul artei, muzicii și poeziei!

Intrarea este gratuită! lipovavirtuala.ro

Read more
Firmele de transport arădene au un deficit de 1500 de șoferi de camioane

Una dintre cele mai mari organizații ale transportatorilor de mărfuri din România, cu sediul în Arad, atrage atenția că deficitul de șoferi profesioniști s-a dublat în ultimii doi ani, iar în județ lipsesc aproximativ 1.500 de șoferi de camioane, în timp ce importul forței de muncă din afara Uniunii Europene este insuficient.
Președintele Asociației Patronale a Transportatorilor ‘Europa 2002’ (APTE 2002), Adrian Pop, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că firmele din domeniu se confruntă cu dificultăți în a găsi forță de muncă pe piața locală, iar asta afectează livrările de mărfuri și scade cifra de afaceri.
Adrian Pop a declarat că, în 2023, deficitul era de aproximativ 750 de șoferi de camioane la firmele din județ, dar acum se caută pentru angajare aproximativ 1.500, care nu se găsesc pe piața locală. Asta face ca, uneori, firmele de transport să intre în concurență pentru a prelua unele de la altele profesioniștii existenți.
‘Lipsa șoferilor are efecte asupra livrărilor, ceea ce înseamnă și cifre de afaceri mai mici cu câteva procente. E tot mai greu să găsești oameni calificați în acest domeniu, de aceea, soluția ar fi să aducem mai mulți șoferi din afara Uniunii Europene. Din păcate, deocamdată sunt prea puțini șoferi extracomunitari la firmele din Arad. Să aducem mai mulți este greu din cauza procedurilor care durează în general șase luni, pentru că este nevoie de avize de la Inspectoratul General pentru Imigrări’, a declarat președintele APTE 2002.
El a adăugat că aderarea deplină la Spațiul Schengen oferă oportunități de dezvoltare a companiilor din domeniu, însă acestea sunt încetinite de lipsa de profesioniști.
Conform lui Adrian Pop, atunci când se recrutează forță de muncă locală se constată că mulți dintre cei care se prezintă la interviuri nu corespund posturilor.
Una dintre cauzele identificate de transportatori pentru lipsa șoferilor profesioniști este plecarea acestora în alte țări, unde obțin salarii mai mari.
APTE 2002 este cea mai mare organizație a transportatorilor de mărfuri din vestul țării, reprezentând circa 2.200 de companii din domeniu care au peste 15.000 de camioane.

Read more
Meteorologii anunță o vară atipică pentru România

Meteorologii Accuweather au emis prognoza pentru lunile iunie și iulie. În premieră de când se fac măsurători, se pare că nu vom avea nicio zi caniculară. Potrivit prognozei Accuweather, în luna iunie cea mai ridicată temperatură va fi de 30 de grade, în zilele de 28 și 29, iar cea mai scăzută va fi de 22 de grade, pe 1 iunie, când e așteptat și să plouă. De altfel, precipitații vor fi în mai multe zile din această lună, scrie b1tv.ro.
În iulie, cea mai mare temperatură va fi de 32 de grade Celsius, în zilele de 21 și 28, iar cea mai mică va fi de 27 de grade, în zilele de 8, 9 și 11 iulie. Pentru august prognoza nu e gata.

Read more
Un bărbat a fost prins la ieșirea din Arad cu 6,5 kg de canabis

Un bărbat în vârstă de 40 de ani a fost prins în flagrant, la ieșirea din municipiul Arad, cu 6,5 kilograme de canabis ascunse în pachete cu boabe de cafea. Pachetele erau într-o valiză. Individul ar fi procurat drogurile din Spania, apoi le-ar fi adus în țară printr-o firmă de transport.
Polițiștii l-au reținut pe bărbat, iar un judecător de la Tribunalului Hunedoara a dispus arestarea sa preventivă pentru 30 de zile.

Read more
Trafic deviat pe Calea Aurel Vlaicu

Comisia de sistematizare a Circulației a avizat favorabil restricționarea/devierea circulației rutiere pe Calea Aurel Vlaicu – str. Făt – Frumos și Bariera de trecere la nivel cu calea ferată în intervalul 08 – 22 mai 2025. Restricția este necesară în vederea execuției lucrărilor de înlocuire a unui segment de 12 m de linie de tramvai pe traseul Făt Frumos – Calea Aurel Vlaicu.

Vă rugăm să respectați semnalizarea rutieră instituită în zonă și să circulați cu prudență.

 

Read more
A trecut la cele veșnice părintele Sorin Seviciu, paroh al Bisericii Greco-Catolice din Arad-Șega

Cu profundă tristețe, dar și cu speranța creștină a Învierii, Episcopia Greco-Catolică de Lugoj a anunțat trecerea la cele veșnice a părintelui Sorin Seviciu, protopop onorific și Iconom Stavrofor, paroh al comunității greco-catolice din Arad-Șega. Încetat din viață în dimineața zilei de 7 mai 2025, părintele Sorin lasă în urmă o comunitate profund îndurerată, dar recunoscătoare pentru slujirea și devotamentul său de peste două decenii.

Născut la data de 3 noiembrie 1967, părintele Sorin Seviciu a fost hirotonit preot celibatar la 7 februarie 1999, prin mâinile Preasfințitului Alexandru Mesian. De-a lungul slujirii sale, a fost un sprijin spiritual neobosit pentru credincioșii din Arad și din întregul protopopiat, fiind apreciat pentru blândețea, înțelepciunea și dăruirea sa în slujba lui Hristos și a Bisericii.

Preasfințitul Ioan, Episcop de Lugoj, alături de clerul și credincioșii eparhiei, se roagă lui Dumnezeu pentru odihna veșnică a sufletului său și transmit sincere condoleanțe familiei îndurerate.

Episcopia a anunțat că va reveni cu detalii privind rânduiala înmormântării.

„Odihna veșnică dă-i-o lui, Doamne, și lumina cea fără de sfârșit să-i strălucească. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe slujitorul Său credincios!”, se arată în comunicatul emis de Biroul de presă al Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj.

Read more
120 de arădeni rămân pe drumuri, după închiderea centrului comercial Remarkt

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Arad a primit o notificare de concediere colectivă care vizează 120 de angajați ai unui centru comercial din municipiu care ar urma să se închidă în următoarele luni. Este a doua notificare de acest fel după ce fabrica de vagoane marfă din oraș a anunțat că va disponibiliza 699 de angajați.
Directorul AJOFM Arad, Alexandru Molnar, a declarat marți, pentru AGERPRES, că notificarea de concediere colectivă a fost depusă de reprezentanții unui centru comercial, iar contractele de muncă ale celor 120 de angajați vizați ar urma să înceteze la finalul lunii iunie.
”Am primit în cursul zilei de luni această notificare. Ne pregătim logistic pentru a prelua persoanele care nu își vor găsi un loc de muncă până la încetarea contractelor și care vor fi interesate să intre în șomaj”, a precizat Alexandru Molnar.
El a adăugat că este a doua notificare de concediere colectivă înregistrată de instituție după cea depusă, la începutul lunii aprilie, de Greenbrier România, care a anunțat că își va închide fabrica de vagoane marfă din Arad și va disponibiliza 699 de angajați din cei 777.
Încetarea acestor contracte de muncă va avea efect tot de la finalul lunii iunie.
Centrul comercial care ar urma să se închisă este Remarkt (cunoscut în trecut sub numele Real), care a fost printre primele magazine de mari dimensiuni din orașul Arad, scrie agerpres.ro.

Read more
Aceste vedete au dublă cetățenie din diverse motive

Multe celebrități au optat pentru dublă cetățenie, adesea pentru a-și face viața mai ușoară dacă stilul lor de viață și afacerile le impun să petreacă mult timp într-o anumită țară.

Află mai multe despre aceste vedete cu dublă cetățenie citind acest articol

Arnold Schwarzenegger. Actorul de origine austriacă are și cetățenie americană. Arnold s-a născut în Austria, dar s-a mutat în Statele Unite la vârsta de 21 de ani pentru a deveni culturist profesionist. Actorul a obținut oficial cetățenia americană în 1983.

Timothée Chalamet. Actorul născut în America este de origine franceză din partea tatălui său. Ca urmare, Timothée Chalamet are dublă naționalitate franco-americană!

Lily-Rose Depp. Tânăra actriță, fiica Vanessei Paradis și a lui Johnny Depp, are atât cetățenie franceză, cât și americană.

Jim Carrey. Newsfeed informează că actorul și comediantul Jim Carrey deține atât naționalitatea canadiană, cât și cea americană din 2004.

Salma Hayek. Potrivit Daily Mail, actrița mexicană se afla ilegal în Statele Unite. Ea este acum cetățean american.

Nicole Kidman. Potrivit The Hollywood Reporter, actrița australiană a obținut și cetățenia americană. Nicole s-a născut în Hawaii, în timp ce părinții ei erau studenți acolo. Apoi a fost crescută în Sydney, motiv pentru care acum are atât pașaport american, cât și australian.

Ricky Martin. Ricky Martin s-a născut în Puerto Rico, dar are și cetățenie spaniolă, potrivit The Huffington Post.

Emma Mackey. Actrița britanică, protagonistă a serialului Netflix „Sex Education”, vorbește perfect franceza și pe bună dreptate: tatăl ei este din Franța! De asemenea, ea s-a născut în Franța, la Le Mans, și, prin urmare, are dublă naționalitate franco-britanică.

Lupita Nyong’o. Actrița multipremiată este deopotrivă kenyană și mexicană.

Jordan Bewster – Actrița și modelul s-a născut în Brazilia, dar este și cetățean american.

Tom Hanks. Actorul din „Forrest Gump” s-a născut în Statele Unite, dar după ce a petrecut mai mulți ani în Grecia, el și soția sa au primit naturalizarea onorifică de la însuși președintele grec.

Natalie Portman. Născută Natalie Hershlag, actrița din „Războiul Stelelor” s-a născut în Ierusalim, dar s-a mutat în Statele Unite împreună cu familia ei când avea doar trei ani. Ea deține acum cetățenia americană și israeliană.

Angelina Jolie. Angelina s-a născut în Los Angeles, dar a obținut cetățenia cambodgiană în 2005, ca urmare a eforturilor sale ecologice și a numeroaselor servicii umanitare pe care le-a prestat țării.

Charlize Theron. Charlize s-a născut în Africa de Sud și s-a mutat în Statele Unite la vârsta de 19 ani pentru a urma o carieră de actriță. Vedeta a obținut cetățenia americană în 2008, la 13 ani lungi după ce și-a părăsit țara natală.

Read more
UTA s-a impus în fața Petrolului și este la mâna ei în cursa pentru menținerea în SuperLiga!

Aflată înaintea meciului de pe Arena Francisc Neuman pe loc de baraj de menținere în SuperLigă, UTA a găzduit-o astăzi pe Petrolul Ploiești, în cadrul etapei a 7-a a play-outului. Iar arădenii aveau să obțină trei puncte prețioase, făcând saltul peste FC Botoșani și implicit evadând din zona roșie cu două etape înaintea finalului de sezon! În fața unei asistențe reduse, doar ceva mai mult de 5000 de spectatori luând loc în tribune, s-a terminat 2-0 (0-0), după o a doua repriză solidă făcută de utiști. Roș-albii au controlat prima jumătate de oră, dar fără ocazii clare până în minutul 31, când Costache a trimis în bară cu o lovitură de cap, la o centrare bună a lui Zsori. Contrar cursului jocului, Petrolul a marcat în minutul 34 prin Irobiso, dar Istvan Kovacs a anulat golul pentru un henț la preluare, după ce a fost chemat de cei din camera VAR și a revăzut faza. Tot oaspeții puteau intra în avantaj la pauză, dar Iliev a fost pe fază la reluarea lui Grozav din 11 metri, în urma unui corner.

Poulolo și Zsori au semnat reușitele ce saltă UTA din zona roșie a clasamentului

Petrolul a cam rămas la vestiare din punct de vedere al atitudinii și nu a mai jucat mare lucru după pauză, iar UTA a profitat din plin. În minutul 59, Zsori a executat bine un corner de pe dreapta, iar Poulolo i-a luat fața lui Papp și a marcat cu o frumoasă lovitură de cap în dreapta lui Bălbărău. Conturile au fost încheiate în minutul 67, când Zsori a marcat din șapte metri după ce a fost bine servit de Omondi, la o acțiune în care apărarea prahovenilor a dormit în ghete. Petrolul a forțat abia pe final, cu ocazii ratate de Bratu și Irobiso, dar era aproape să asistăm chiar la scor de forfait, dacă Bălbărău nu avea un reflex salvator la execuția lui Mpoku, după un contraatac arădean.

Botoșaniul, principala contracandidată la evitarea barajului

Victorie poate mai lejeră decât se anticipa, scor final 2-0 și UTA scapă de zona locurilor de baraj, dar pentru a fi la mâna ei înaintea ultimei etape, când înfruntă acasă retrogradata Gloria Buzău, are nevoie de victorie și la Ovidiu, cu Farul. Sau în caz că pierde sau face egal pe litoral, FC Botoșani să nu câștige cu Sepsi, în deplasare. Totuși, Poli Iași și Petrolul sunt și ele în pericol, ambele au doar un punct peste UTA și se vor înfrunta în meci direct în ultima etapă. Așadar, perspective bune pentru arădeni în lupta pentru salvare, echipa lui Rednic având acum șanse să scape chiar și de baraj după ce s-a asigurat că nu mai poate ocupa ultimele două poziții, direct retrogradabile.

Formații:

UTA: Iliev – Râpă, Poulolo, Benga, Trif (Dussaut) – C. Mihai (Danciu), Van Durmen – Zsori (Rassoul), Omondi, Tzionis (Mpoku) – Costache (Dragoș). 

Petrolul: Bălbărău – Pap (Răducan), Roche Stănică – Ricardinho (Ludewig), Jyry (Hanca), Keita, D. Radu – V. Gheorghe (M. Rădulescu), Irobiso, Grozav (Bratu).

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei – Satu Mare) – Ferencz Tunyogi (Zalău), Ioan Corb (Satu Mare). Rezervă: Sorin Vădana (Cluj).

Camera VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș), Alexandru Vodă (Alba Iulia).

Observator FRF: Nicolae Grigorescu(Timișoara)

Delegat LPF: Ioan Mărginean (Alba Iulia).

 

Read more