News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Centura de est a Aradului va fi deschisă în 16 decembrie, cu un avans de câteva luni

Centura de est a municipiului Arad va fi recepţionată şi deschisă traficului luni, 16 decembrie, lucrările fiind finalizate mai devreme cu câteva luni, au declarat miercuri, pentru AGERPRES, reprezentanţii Consiliului Judeţean (CJ) Arad.
Ultimul segment al inelului de centură a fost finalizat, în aceste zile având loc doar mici lucrări în afara părţii carosabile.
„Deschidem acest tronson din centura Aradului cu cinci luni înainte de termen. Într-un an de zile, Consiliul Judeţean a construit şi un pasaj peste calea ferată Arad – Timişoara şi un pod peste Mureş, între Fântânele şi Vladimirescu, în colaborare cu Ministerul Transporturilor. În valoare de 300 de milioane de lei, acesta este cel mai mare proiect de infrastructură implementat până acum de Consiliul Judeţean Arad, care va fi însă depăşit, în curând, de alte două proiecte la care lucrăm: modernizarea reţelei de drumuri din nordul judeţului, înspre Bihor, şi drumul expres Arad – Oradea”, a declarat, pentru AGERPRES, Directorul Direcţiei de Comunicare şi Strategii din cadrul Consiliului Judeţean Arad, Andrei Ando.
Lucrările la centura de est au început în toamna anului trecut cu antreprenorul PORR Construct.
„După realizarea acestui segment de drum, Aradul va deveni primul municipiu reşedinţă de judeţ care are un inel de centură complet”, afirma, la momentul deschiderii şantierului, preşedintele CJ Arad, Iustin Cionca.
Centura de 11 kilometri asigură legătura între DN 69 Arad – Timişoara şi DN 7 Arad – Deva, dar şi racordarea la autostrada A1. Proiectul cuprinde un pod peste Mureş şi un pasaj peste calea ferată, cinci sensuri giratorii, o pistă de biciclete de 7,2 kilometri şi staţii pentru mijloace de transport în comun.

Read more
Casă în flăcări, în localitatea Lupești. Pompierii au reușit să lichideze rapid incendiul

În această dimineață, în jurul orei 08:00, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul unei case din localitatea Lupești.

Pentru misiune, au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Secției de Pompieri Bârzava, cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD. La locul evenimentului au intervenit, de asemenea, și pompierii voluntari din cadrul SVSU Vărădia de Mureș.

La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta la nivelul acoperișului, pe o suprafață de aproximativ 30 de metri pătrați, existând riscul propagării la întreaga locuință.

Datorită intervenției prompte a pompierilor, incendiul a fost localizat și lichidat rapid, limitând astfel pagubele materiale. Din fericire, nu s-au înregistrat victime.

Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind efectul termic generat de coșul de fum amplasat necorespunzător față de materialele combustibile.

ℹ️ Vă reamintim că, în perioada sezonului rece, numărul incendiilor produse la locuințe și gospodării crește semnificativ, iar pagubele materiale sunt, de cele mai multe ori, considerabile. Uneori, aceste incendii pot avea urmări tragice, soldându-se cu pierderi de vieți omenești.

Astfel, vă recomandăm să respectați următoarele măsuri pentru a preveni producerea unui incendiu:

❗Verificarea mijloacelor şi instalaţiilor de încălzire, a instalaţiilor de alimentare cu gaze naturale şi a coşurilor de evacuare a fumului şi gazelor de către personal autorizat;

❗Este interzisă utilizarea reşourilor, radiatoarelor, sobelor metalice sau de teracotă dacă sunt defecte, improvizate sau amplasate în locuri care prezintă pericol de incendiu sau explozie;

❗Nu vor fi utilizate instalaţii electrice defecte, montate direct pe materiale combustibile, cu improvizaţii, cu legături electrice neacoperite de material electroizolant etc.;

❗Reparaţiile la instalaţiile electrice vor fi executate doar de personal autorizat.

ℹ️ Informaţii despre modul de comportare în cazul produceri unor situaţii de urgenţă pot fi obţinute prin accesarea platformei naţionale de pregătire în situaţii de urgenţă https:// fiipregatit.ro și aplicaţia de mobil DSU, care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Read more
Se oprește circulația tramvaielor pe tronsonul Renașterii-Vladimirescu-Ghioroc

Primăria Municipiului Arad și Compania de Transport Public anunță publicul călător că în data de 14.12.2024, în intervalul orar 8:00-15:00, se suspendă circulația tramvaielor pe tronsonul Renașterii-Vladimirescu-Ghioroc.

Urmare a acestui fapt, tramvaiele de pe Liniile 9 și 11 vor circula până la stația Renașterii, iar pe tronsonul Renașterii-Vladimirescu-Ghioroc vor circula autobuze care vor opri în vecinătatea stațiilor de tramvai.

Oprire temporară a circulației tramvaielor pe tronsonul Renașterii-Vladimirescu-Ghioroc este necesară în vederea executării unor lucrări de înlocuire a unui separator de medie tensiune, la intrarea în Măndruloc dinspre Arad.

Read more
Camera Deputaţilor a validat mandatul lui Lazăr Faur, care va fi deputat… 9 zile

Plenul Camerei Deputaţilor a validat, marţi, mandatul de deputat al lui Faur Lazăr. Faur Lazăr preia locul de deputat PNL de Arad lăsat vacant de Ovidiu Sergiu Bîlcea, care a demisionat pe 18 noiembrie. El a depus jurământul în plen marţi, după ce i-a fost validat mandatul.
Preşedintele Camerei Deputaţilor, Daniel Suciu, i-a urat succes „în următoarele şi singurele două săptămâni de mandat”. Mandatul actualilor senatori şi deputaţi expiră pe data de 19 decembrie, scrie agerpres.ro.

Read more
Trei pompieri din Chișineu-Criș, care se deplasau la un curs de specialitate, au intervenit prompt la un accident rutier

În această dimineață, între localitățile Sintea Mare și Țipari, trei pompieri din cadrul Gărzii de Intervenție Chișineu-Criș – plt adj. Rațiu Daniel, plt. adj. Deliman Valentin și plt. adj. Anghelescu Marian – au demonstrat încă o dată dedicarea și profesionalismul care definesc activitatea pompierilor. În timp ce se deplasau către un curs de specialitate, aceștia au observat un accident rutier produs între două autoturisme. Ajunși la locul evenimentului, au constatat că un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Arad se afla deja la fața locului, acordând primul ajutor.
Cei trei subofițeri s-au alăturat rapid echipei medicale pentru a sprijini evaluarea și stabilizarea victimelor. Ulterior, a fost solicitat și un echipaj SMURD pentru a completa resursele de intervenție necesare. Cele două victime implicate în accident au fost preluate și transportate la spital, fiind conștiente și cooperante. Intervenția coordonată și rapidă a colegilor noștri a contribuit la asigurarea unei gestionări eficiente a incidentului.
„De remarcat este faptul că plt. adj. Rațiu Daniel, unul dintre salvatorii implicați, a fost desemnat „Salvatorul anului 2023” de către Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” al județului Arad, titlu care reflectă profesionalismul și dedicarea acestuia în misiunea de salvare a vieților. Acest exemplu de solidaritate și implicare demonstrează valorile esențiale care definesc activitatea pompierilor: curajul, devotamentul și grija față de semeni, indiferent de context.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență își exprimă aprecierea pentru cei trei salvatori și pentru modul exemplar în care reprezintă instituția noastră“, transmit reprezentanții ISU Arad.

Read more
Sergiu Bîlcea: „Susțin o majoritate de dreapta pentru Arad”

Președintele PNL Municipiul Arad Sergiu Bîlcea consideră că majoritatea politică pentru susținerea administrației locale trebuie să fie de dreapta.

„Susțin o majoritate de dreapta în municipiul și județul Arad, formată din PNL, USR și UDMR. Aradul este un oraș și un județ de dreapta și cred că prima opțiune pentru noi este realizarea unei alianțe în acord cu această realitate. Avem nevoie de susținere pentru investiții și reforme care poate veni cel mai bine din zona de dreapta. Sper ca în zilele următoare această majoritate să se creioneze și să putem să ne concentrăm pe proiectele de dezvoltare. În perioada următoare, atât la nivelul județului cât și în municipiu trebuie duse mai departe mari investiții din fonduri europene, pentru care este nevoie de susținere în Consiliul Județean și CLM, printre care drumul expres Arad – Oradea și Complexul Matern Pediatrie”, a spus Sergiu Bîlcea.

Read more
Un tânăr din Sântana a furat o mașină, fiind prins pe DN79. Era băut și nu deținea nici permis de conducere

La data de 7 decembrie a.c., în jurul orei 18.45, polițiștii orașului Sântana au fost sesizați despre faptul că, din localitate, ar fi fost sustras un autoturism. În urma investigațiilor efectuate, autoturismul a fost depistat și oprit în trafic, pe D.N.79. de către polițiștii Biroului de Ordine Publică, la volanul acestuia fiind identificat un bărbat de 28 de ani, din Sântana.

Din verificări a reieșit că bărbatul nu deține permis de conducere, iar testarea cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibație alcoolică de 0,37 mg./l. alcool pur în aerul expirat.

În baza probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub supravegherea procurorului de caz, într-un dosar penal, întocmit pentru furt și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Read more
MAPN demască un val de dezinformări pe TikTok menite să inflameze opinia publică

Ministerul Apărării Naţionale atrage atenţia asupra unui val de încercări de dezinformare apărute pe reţelele sociale. Astfel, pe TikTok au fost postate imagini cu mai multe convoaie militare care ar face parte din pregătiri de război, precum și alte informații false menite să inducă panica. Ministerul Apărării le dezminte pe toate si face apel la calm. Și Poliția de Frontieră Română dezminte vehement postarile în care se spune că s-ar închide granitele. „Informăm că tranzitul prin punctele de frontieră se derulează normal, iar polițiștii de frontieră sunt la datorie 24/24, transmite Poliția de Frontieră.
Pe platforma TikTok au apărut filmări cu echipamente militare despre care scrie că ar fi fost filmate pe 7 decembrie. În realitate, anunţă ministerul Apărării, imaginile au fost filmate pe 1 decembrie când convoaiele se pregăteau pentru defilarea din Bucureşti.
MAPN demască şi alte postări menite să inflameze opinia publică. Indică o postare potrivit căreia granițele țării vor fi închise și securizate cu efective militare.
Toate aceste încercări de manipulare se încadrează în acțiunile de destabilizare orchestrate de actori statali cu agenda contrară suveranității naționale a României, precizează Ministerul Apărării Naționale, scrie tvrinfo.ro.

Read more
Rednic lansează un atac devastator la Bibarț: „Nu e echipa orașului? Ne dă cu o mână și ne ia cu trei!”

Clubul UTA parcurge un final de an fără motive de bucurie. Rezultatele echipei sunt sub așteptări și echipa lui Rednic se va bate din nou, cel mai probabil, pentru evitarea retrogradării, însă nici din punct de vedere financiar lucrurile nu stau deloc bine. Și asta pentru că Primăria a anulat sesiunea a doua de proiecte pentru fonduri nerambursabile, de unde conducerea UTA-ei își făcea planuri să încaseze o sumă consistentă. Mircea Rednic s-a afișat de multe ori alături de primarul Călin Bibarț, dar a înțeles acum că a fost păcălit de autorități. Antrenorul echipei arădene lansează un atac dur:

„La alții s-a și mărit suma din partea autorităților, dar nu vreau să comentez. Îmi reproșez că m-am tot plimbat pe aici, chiar am crezut că vom fi ajutați, dar a fost totul doar de fațadă, până și-au văzut interesul. E rușinos, și condițiile de antrenament pe care le avem, și la Academie. E un sintetic vechi, sunt multe accidentări, mulți jucători se plâng de dureri de genunchi. Nu e echipa orașului? Ne dau cu o mână și ne iau cu trei.

Și eu mă laud cu prietenia cu domnul primar Bibarț, dar până acum eu nu am avut nimic de câștigat din asta. Eu i-am mulțumit că lucrările care s-au făcut la stadion și gazon, au fost făcute cu acordul lui. Că mi-a promis că se va ocupa și de ICRTI e altceva, dar dacă nu e buget pentru echipă, ce să facem? Nu judec, că după aia spune lumea că sunt banii orașului”, a spus Rednic după eșecul cu Slobozia.

Read more
Descinderi în Arad, într-un dosar de evaziune fiscală

Peste 60 de percheziţii au loc în judeţele Bihor, Arad şi Timiş, într-un dosar de evaziune fiscală, cu un prejudiciu de nouă milioane de lei. Mai multe persoane sunt acuzate că au creat un mecanism infracţional complex în domeniul exploatării şi comercializării de nisip, pietriş sau balast. La finalul percheziţiilor treizeci de persoane ar putea fi duse la audieri.
Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Bihor au anunţat, vineri, că poliţiştii desfăşoară 61 de percheziţii în judeţele Bihor, Arad şi Timiş, la sediile a 36 de societăţi comerciale şi la domiciliile a 35 de persoane, precum şi la domiciliul unui bărbat, de 55 de ani, din municipiul Oradea, reprezentant de fapt pentru 181 de societăţi comerciale, pentru comiterea infracţiunilor de evaziune fiscală şi complicitate la evaziune fiscală.
”Din cercetările efectuate de poliţişti a rezultat că, în perioada 2018 – prezent, bărbatul de 55 de ani, împreună cu reprezentanţii în drept ai celor 181 de societăţi comerciale, coordonaţi de bărbatul de 55 de ani, ar fi creat şi coordonat un mecanism infracţional complex, în domeniul exploatării şi comercializării de materiale agregate minerale (nisip, pietriş, balast), în care ar fi fost atrase şi implicate 44 de societăţi beneficiare şi 137 de societăţi de «sacrificiu»”, au afirmat poliţiştii.
Anchetatorii au precizat că implicarea societăţilor ”de sacrificiu” ar fi avut atât rolul de a asigura şi furniza documentele de livrare/achiziţie scriptice pentru societăţile beneficiare, obţinerea unui preţ competitiv pe piaţă, precum şi rolul de a acumula obligaţiile fiscale în sarcina acestor societăţi, prin transferarea responsabilităţii achitării TVA-ului de la societăţile beneficiare reale, la societăţile de ”sacrificiu”.
”În acest sens, în mod repetat, bărbatul de 55 de ani ar fi înregistrat în evidenţele contabile ale societăţilor beneficiare achiziţii fictive de la cele 137 de societăţi „de sacrificiu”, în valoare de aproximativ 50.000.000 de lei, în scopul sustragerii de la plata taxelor şi impozitelor datorate bugetului general consolidat al statului”, a mai transmis sursa citată. Prejudiciul total este estimat, până în prezent, la 9.000.000 de lei, reprezentând TVA. La finalizarea percheziţiilor, vor fi puse în aplicare 30 de mandate de aducere.

Read more