News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Tramvaiul lui Moș Crăciun își pornește aventurile prin municipiul Arad

Tramvaiul lui Moș Crăciun va circula în perioada 16 noiembrie  – 24 decembrie 2024.

De luni până vineri în intervalul orar 10:00 – 13:00, tramvaiul este destinat curselor speciale, respectiv a celor programate pentru grupuri. Începând cu ora 14:06 până la ora 20:16, tramvaiul va circula la liber.

În zilele de sâmbătă și duminică, tramvaiul va circula în intervalul orar 09:58 – 17:45, fără să fie posibile programări pentru grupuri.

Programările pentru grupuri se pot face, începând cu data de 13 noiembrie 2024, în intervalul orar 8:00 – 14:00, la numărul de telefon 0722-272 958.

Programul de circulație al tramvaiului lui Moș Crăciun va fi afișat în toate stațiile de pe traseu, inclusiv pe site-ul www.ctparad.ro.

Read more
Satul Crocna din comuna Dieci nu va mai avea probleme cu furnizarea apei

Compania de Apă Arad a făcut un pas important spre îmbunătățirea calității vieții în comunitățile noastre, achiziționând o stație de ultimă generație de ridicare a presiunii pentru apă potabilă în satul Crocna, din comuna Dieci.

Această investiție strategică va rezolva problema accesului la apă în sat, unde jumătate dintre locuitori se confruntau cu lipsa acesteia din cauza diferențelor de nivel.

Cu ajutorul noii stații, toți arădenii din Crocna vor beneficia de o furnizare constantă a apei potabile.

Read more
Concerte de muzică ușoară și folk, la Târgul de Crăciun de la Arad

Târgul de Crăciun de la Arad se va deschide oficial în 15 noiembrie când este programat un concert de muzică ușoară.

Astfel, de la ora 18.00, pe scena special amenajată în Piața Catedralei vor urca trupele Nova Band, Mustang și White Mahala.

De asemenea, sâmbătă, tot de la ora 18.00, va fi din nou o seară de muzică ușoară cu arădenii de la Acous Trip, după care va urma Alexandra Ungureanu.

Duminică va fi seara muzicii folk când îi vom avea invitați pe Florian Jianu și Nicoleta Maria Brola cu Daniel Julean.

Începând din week-end-ul următor, din 22 noiembrie, la Târgul de Crăciun vor răsuna și colindele, conform tradiției ortodoxe, care spune că, din punct de vedere liturgic, cântările dedicate Nașterii Domnului încep în ziua de 21 noiembrie, la sărbătoarea Intrarea în biserică a Maicii Domnului.

Programul de colinde va fi susținut de artiști din Arad, de ansambluri din municipiu și județ, de elevii Colegiului de Arte „Sabin Drăgoi“, de elevii de la Școala Populară de Arte, de la Palatul Copiilor dar și de corurile parohiilor ortodoxe din municipiul și județ.

Târgul de Crăciun de la Arad se desfășoară în perioada 15 noiembrie 2024 – 5 ianuarie 2025 și are două puncte de interes: Piața Catedralei, unde vor fi amenajate căsuțele cu produse diverse și scena și Parcul Reconcilierii unde va funcționa un patinoar, roata panoramică, un carusel și alte atracții pentru copii.

Read more
Băieții de la ProVolei Arad au debutat în noul sezon al Diviziei A2, seria de vest

Divizionara secundă de volei masculin CS ProVolei Arad a debutat în noua ediție de campionat a Diviziei A2, seria de vest. O victorie și două înfrângeri este bilanțul cu care arădenii au revenit de la Râmnicu Vâlcea, acolo unde s-a disputat primul turneu al noului sezon. Formația pregătită de Marius Mascovits a pierdut primul meci, scor 1-3 la seturi (21-25, 25-17, 14-25, 30-32), în fața celor de la ACS Pro Volley Oradea, pentru ca apoi să treacă de cealaltă echipă de pe Crișul Repede, LPS Bihorul, scor 3-1 (25-17, 25-19, 24-26, 25-19).

În ultimul duel din Zăvoi, ProVolei a cedat cu gazdele de la CS Vâlcea 1924, scor 0-3 (15, 29, -14). La final, arădenii se clasează în ierarhia seriei pe locul trei, cu trei puncte. Lider neînvins este clubul ACS Pro Volley Oradea, 8 puncte, urmată de CS Vâlcea, 6 puncte. Din seria de vest mai face parte și CS UVT Timișoara, care a stat la acest prim turneu.

Read more
Zilele Reciclării în Arad! Puncte de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice

Primăria Municipiului Arad, alături de operatorul autorizat SLC Timiș și în parteneriat cu OIREP Eco Positive și MGG Recycling, vă invită la reciclare! În perioada 21 octombrie – 29 noiembrie se desfășoară ediția de toamnă a debarasării de aparatură electrica veche sau stricată. Arădenii pot scăpă gratuit de orice deșeu de echipament electric, electronic sau electrocasnic.

În perioada mai sus amintită, operatorul de colectare SLC Timiș poate fi apelat pentru a înregistra comenzile dumneavoastră de preluare a deșeurilor electrice.

Acțiunea vine în sprijinul persoanelor fizice și juridice care doresc să se debaraseze responsabil și gratuit de aparatura veche sau stricată.

Comenzile de ridicare de la domiciliu sau sediu de firmă se preiau astfel:

  • de luni până vineri, între orele 9.00-17.00 la TelVerde 0800.444.800 (gratuit)

  • zilnic, între orele 09.00-17.00 la numărul 0751.302.123 prin SMS (tarif normal) sau pe WhatsApp (cu menționarea numelui și adresei deponentului).

  • permanent prin formularul de comandă on-line disponibil pe www.colecteaza.ro/contact

 

În urma comenzii, veți fi sunați de un reprezentant al operatorului autorizat SLC Timiș pentru a stabili data preluării comenzii. Deșeurile electrice se preiau de la domiciliu sau sediu de firmă în perioada acțiunii, între orele 9.00-15.00.

Sâmbătă, 16 noiembrie, în intervalul orar  9:00 – 15:00 vor fi disponobile cetățenilor 3 puncte de colectare provizorii la urmatoarele adrese:

  • Zona Alfa – în spatele Carrefour, lângă Biserică

  • Zona Micalaca – P-ța Mioriței, în spatele blocului 129

  • Zona Aradul Nou – Calea Timișorii nr.39

La aceste puncte de colectare arădenii pot aduce orice aparat electric vechi sau defect.

 

Echipa Sistemului de Colectare Selectivă a deșeurilor electrice Timiș asigură colectarea gratuită a acestor deșeuri electrice și transportul în siguranță către fabricile de reciclare acreditate după standarde europene, acolo unde aceste deșeuri vor fi tratate și reciclate conform normelor de mediu.

Răspunde pozitiv la colectarea și reciclarea aparatelor electrice vechi sau uzate, a becurilor și bateriilor! Contribui astfel la protecția mediului și la economisirea resurselor Pământului. Și la curățenia comunității noastre.

Pentru detalii și informații despre campanie vă invităm să luați legătura cu reprezentantul SLC Timiș, dl. Adrian Manu, la numărul de telefon 0751 302 114

Read more
Etapă bună pentru divizionarele terțe arădene: Pecica a învins-o pe Poli

Liga a III-a, seria a noua, etapa a 11-a:

Lotus Băile Felix – CSC Peciu Nou 0-0

CS Timişul Şag – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-1

Zaluschi 83 – penalty / Velcotă 81

Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam 2-1

Dinu (41), Ad. Pașca (78) / Al. Gașpar (68)

Progresul Pecica – Politehnica Timișoara 1-0

Andrei Haloș (13)

Minerul Lupeni – Viitorul Arad 0-0.

Clasament

Etapa viitoare (15-16 noiembrie, ora 14): Periam – Șag, Ghiroda – Lupeni, Viitorul – Pecica, Poli – Lotus, Peciu Nou – Cermei.

Read more
Orașul Pecica modernizează și extinde transportul public

Administrația orașului Pecica elaborează un proiect pentru implementarea transportului public pe mai multe străzi ale orașului, dorindu-se achiziționarea de autobuze electrice.

Se dorește, prin acest proiect, legarea orașului și de satele aparținătoare, Turnu și Sederhat, cu trasee utile și stații moderne.

”Până la sfârșitul anului vom depune un nou proiect foarte util pentru comunitate: implementarea unui sistem de transport public local cu autobuze electrice, cu trasee ce vor acoperi atât rutele principale din Pecica, cât și legătura cu satele aparținătoare Turnu și Sederhat.

Proiectul cu valoarea de aproape cinci milioane de euro prevede achiziționarea a două autobuze electrice, amenajarea de stații de reîncărcare pentru acestea și a 24 de staţii de autobuz inteligente, prevăzute cu sisteme de acces și avertizare pentru persoanele cu dizabilități.
Ne dorim modernizarea trecerilor de pietoni de pe străzile 1 si 2, dar și a celor din vecinătatea staţiilor de autobuz, prin iluminat inteligent și supraveghere video, precum și un sistem pentru cumpărarea electronică a biletelor de călătorie” a declarat primarul orașului Pecica, Petru Antal.
Read more
Târgul de Crăciun din Arad, ediția 2024. Produse de sărbători, colinde, activități pentru copii

Târgul de Crăciun din Arad, ediția 2024 se va deschide, oficial, în 15 noiembrie și va putea fi vizitat până în 5 ianuarie 2025.

Organizatorii, Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad, au început pregătirile pentru amenajarea acestuia, astfel încât să creeze o atmosferă unică pentru a întâmpina cea mai așteptată perioadă din an, cea a sărbătorilor de iarnă.

Târgul va fi organizat în Piața Catedralei și în Parcul Reconcilierii și va fi deschis, zilnic, între orele 12.00 și 22.00.

În seara zilei  de 15 noiembrie, de la ora 18.00, va avea loc inaugurarea târgului cu un concert de muzică ușoară, la care sunt invitați băieții de la White Mahala, iar în 16 noiembrie, tot de la ora 18.00, vor urca pe scenă trupa arădeană Acous Trip și Alexandra Ungureanu.

Târgul de Crăciun din Arad, ediția 2024, va avea două zone de interes: zona din Piața Catedralei, unde va fi amenajat un brad de Crăciun și unde vor fi montate ornamente și decorațiuni luminoase și 30 de căsuțe.

Cea de-a doua zonă a târgului va fi în Parcul Reconcilierii, unde va fi montat un patinoar, roata panoramică, caruselul și mai multe atracții pentru copii.

La târg vor putea fi găsite preparate culinare diverse, vin fiert, dulciuri, cadouri, jucării, produse hand-made, decorațiuni, produse artizanale.

De asemenea, ca și în anii trecuți, la târg vor fi prezentate programe de colinde și cântece de iarnă.

Ne pregătim pentru o nouă ediție a Târgului de Crăciun. Platoul din fața Primăriei l-am rezervat și anul acesta festivității de aprindere a luminițelor din bradul care este amplasat în fiecare an în zona centrală a orașului, eveniment care va avea loc în seara zilei de 6 decembrie. Restul evenimentelor vor avea loc în  Piața Catedralei vechi și Parcul Reconcilierii, cele două locații fiind legate prin strada Ecaterina Teodoroiu care va deveni pietonală în această perioadă. În Piața Catedralei sunt amplasate căsuțele și vor avea loc concerte, iar în Reconcilierii vom avea o roată panoramică și un patinoar mobil care este de altfel și noutatea acestei ediții.  Ne așteaptă așadar zile frumoase, evenimente reușite, prin urmare îi invităm pe toți arădenii să se bucure alături de noi.”, a declarat primarul municipiului Arad, Călin Bibarț.

Decorațiuni luminoase cu consum redus de energie

Sute de mii de luminițe vor forma anul acesta decorul specific Târgului de Crăciun, toate acestea fiind cu LED, ceea ce înseamnă un consum redus de energie.

Astfel, în fața Palatului Administrativ, în Parcul Reconcilierii și Piața Catedralei atmosfera unică de sărbătoare va fi creată cu decorațiuni precum arbuști, brazi, moș cu sanie, glob de trecere, îngeri, arcade luminoase. În Piața Catedralei va fi amenajată o poartă luminoasă din cifrele 2025.

Nelipsit de pe platoul Palatului Administrativ va fi bradul ecologic care va putea fi iluminat prin pedalare.

Atracția din fața Palatului Administrativ va fi bradul artificial care va fi împodobit cu zeci de globuri și mii de luminițe multicolore și acestea cu un consum redus de energie.

 

Mai multe informații despre Târgul de Crăciun de la Arad, ediția 2024 vor putea fi urmărite online, la adresele:

www.targuldecraciundinarad.ro

https://www.facebook.com/targuldecraciunarad

https://www.facebook.com/primariamunicipiului.arad

www.facebook.com/CentrulMunicipaldeCulturaARAD

Read more
Restricții de circulație pe unele străzi din Arad

În perioada 12-26 noiembrie 2024, se vor institui restricții de circulație, alternativ pe câte o bandă, pe străzile Ștefan Tenețchi și Tribunul Corcheș, tronsonul cuprins între strada Poetului și Strada 2- Zona Industrială Arad Vest.

Restricțiile au fost avizate de Comisia de Sistematizare a Circulației în vederea executării unor lucrări de întreținere și reparații ale celor două străzi. Reparațiile se vor executa și pe timpul zilei și al nopții în funcție de condițiile meteo.

Read more
Peste 120 de profesori și 7500 de elevi au beneficiat de activități de educație prin film la clasă în cadrul celei de-a doua ediții a programului KinoȘcoala

În perioada martie – noiembrie 2024,  Asociația Bloc Zero a derulat proiectul KinoȘcoala – Educație prin film, ediția a II-a care a vizat extinderea activităților de educație prin film ale asociației în rândul profesorilor și elevilor activi la nivel gimnazial.

În cadrul proiectului peste 120 de profesori au beneficiat de sesiuni de formare în educație prin film în cadrul unui atelier de formare intensivă organizat în luna mai și a 6 ateliere de formare introductivă organizate în perioada octombrie – noiembrie.

Ca urmare a atelierelor, au fost organizate peste 300 activități de educație prin film la clasă în baza filmelor și resurselor educaționale disponibile pe platforma kinoteca.bloczero.ro la care au participat aproximativ 7500 de elevi.

Acestora li se adaugă alte 600 de activități de educație prin film organizate de utilizatorii deja existenți ai platformei la care estimăm că au participat peste 10.000 de elevi pe durata anului 2024.

De asemenea, în cadrul proiectului a fost creat un pachet de resurse de educație prin film adaptat nevoilor profesorilor și elevilor activi în ciclul de învățământ gimnazial care cuprinde 10 filme de scurtmetraj subtitrate în limba română și 5 broșuri educaționale care aprofundează și analizează temele de discuție și procedeele formale specifice filmelor propuse spre vizionare la clasă. Printre temele abordate de filmele incluse în catalogul de resurse al proiectului se numără: bullying-ul, tulburările de spectru autist sau ADHD, modele de educație alternativă, sănătate emoțională, istoria Holocaustului, istoria celui de-al doilea război mondial, ecologia și protecția mediului sau migrația.

Proiectul a avut o acoperire națională, profesorii și elevii care au beneficiat de activitățile și resursele educaționale create în cadrul proiectului provenind din peste 80 de școli din localități precum Bacău, Baia de Criș, Bicaz, Bosanci, București, Budila, Brașov,  Călărași,Checea, Cilieni, Codlea, Constanța, Craiova, Crevedia, Crizbav,  Cluj Napoca, Cugir,  Deleni, Dobrosloveni, Drobeta Turnu-Severin, Dudești, Făcăeni, Flămânzi, Fericea,  Galați, Gălbinași, Gherăești, Hațeg, Hălăucești, Horlești, Huși, Iași,  Lalosu, Liteni, Mărășești, Mereni, Odobești, Oradea, Periș, Ploiești, Rădăuți, Râmnicu Vâlcea, Roman, Romuli, Români, Runcu,  Săveni, Seimeni, Siliștea, Sibiu, Suceava, Stâlpeni, Teliu, Turceni, Tulcea, Țibănești, Vințu de Jos etc.

Numărul de participanți la care am ajuns prin evenimentele organizate, cât și reacțiile primite de la profesorii și elevii care au făcut parte din proiect au scos în evidență încă o dată  că nevoia pentru astfel de inițiative este reală și imediată.

Pentru a veni în sprijinul participanților, dar și al altora profesori interesați să implementeze activități de educație prin film în școlile lor, Asociația Bloc Zero va continua să ofere acces în mod gratuit tuturor profesorilor interesați la un catalog de peste 40 de filme însoțite de resurse educaționale prin intermediul platformei de streaming educațional Kinoteca Bloc Zero.

Testimoniale ale altor profesorii participanți la atelierul intensiv de educație prin film organizat de Asociația Bloc Zero în cadrul proiectului în  mai 2024

„A fost unul dintre cele mai frumoase și utile cursuri la care am participat în ultimul timp datorită echipei de formatori, a fluxului de idei și a formatului interactiv care a inclus activități practice în jurul scurtmetrajelor vizionate. De asemenea, cursul m-a ajutat să îmi îmbunătățesc cunoștințele despre limbajul de specialitate și capacitatea de a analiza filmele și de a le folosi în scop educațional.”

“A fost un bun prilej de a cunoaște noi metode de lucru cu elevii și de a-mi crea viitoare proiecte pentru lecțiile pe care le voi desfășura în perioada următoare la clasă. Sunt sigură că participarea mea la acest curs va avea un impact pozitiv asupra activitățiile mele la clasă și implicit asupra elevilor mei.”

“Mi-a plăcut mult să desfășor în acest mod lecțiile de educație socială și cred că pentru elevi a fost și mai memorabil. Mulțumim pentru resursele educaționale și filmele atent selecționate. Deja am recomandat platforma colegilor mei, consider că e o resursă prețioasă.”

„Elevii au fost încântați de filme, așteptând cu nerăbdare și altele activități similare. Vă mulțumim! A fost o resursă valoroasă pentru discuții în clasă despre toleranță, înțelegerea diferențelor și cum să lucrăm împreună pentru binele comun. Totodată am  inițiat discuții despre valorile care promovează coeziunea socială și empatia, teme relevante în contextul școlar.”

 

Read more