News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Ediția din acest an a Media Art Festival Arad navighează cu multă discreție în jurul unei teme greu de definit

Așa cum la Polul Nord orice oră este ora exactă, iar săgeata trasă dintr-un arc rămâne nemișcată pentru că ocupă un spațiu egal cu sine însăși, paradox dovedit de filmul analog prin cele 24 de cadre pe secundă, ediția din acest an a Media Art Festival Arad navighează cu multă discreție în jurul unei teme greu de definit dar ușor de divagat: Chronicles of Stillness.

Organizat în sala de concerte a Filarmonicii din Arad, MAFA încearcă – în spirit ludic și experimental – o aproximare a unor concepte dezvoltate și la edițiile anterioare ale festivalului: opera de artă totală sau Gesamtkunstwerk, explorarea zonelor de convergență între artă, știință și tehnologie, precum și intervenția într-un spațiu atipic, polifonic.

Media Art Festival Arad este un proiect kinema ikon; punctul central este experimentul vizual, sonor, performativ în varianta sa ludică, tehnologică, hibridă, digitală, analogă, voit redundantă. MAFA caută modalități de joacă, folosind spațiile disponibile pe post de pretext. Preocupările din domeniul artei și tehnologiei reunesc un grup eterogen de artiști/artiste multimedia, cu precădere din generația tânără.

Media Art Festival Arad este un proiect kinema ikon finanțat de Centrul Municipal de Cultură Arad

Read more
Colectarea biodeșeurilor – sesiunea toamna 2024, la Arad

Începând cu această săptămână, în municipiul Arad se desfășoară programul de colectare gratuită a biodeșeurilor provenite din grădini și parcuri și a deșeurilor voluminoase, cunoscut sub denumirea Curățenia generală de toamnă. Acest program este organizat în toate zonele municipiului, și va avea o durată de 30 de zile lucrătoare, până în data de 22 noiembrie, conform informațiilor publicate pe pagina Primăriei Municipiului Arad, respectiv a programării pe cartiere, atașate.

Obiectivul acestui program de curățenie este reprezentat de colectarea biodeșeurilor și a deșeurilor voluminoase. În fapt, prin intermediul programului desfășurat de către Primăria Municipiului Arad se intenționează preîntâmpinarea depozitării neconforme a deșeurilor în municipiul Arad. Cele două tipuri de deșeuri care fac obiectul acțiunii de mediu supusă atenției se vor colecta numai pe durata zilei stabilite în fiecare zonă a municipiului.

Cu titlu general, amintim faptul că biodeșeurile care se vor colecta reprezintă deşeuri biodegradabile provenite din grădini, toaletarea copacilor (crengi, ramuri), tufișurilor și alte deșeuri organice (frunze și iarbă) rezultate din activitățile gospodărești specifice de întreținere a spațiilor verzi. Tot astfel, deșeurile voluminoase sunt acele deșeuri solide de dimensiuni mari, generate ocazional, care nu pot fi depozitate în recipientele de colectare, respectiv: saltele, mobilier etc.

În ceea ce privește modalitatea de implementare a acțiunii vizate, precizăm că aceasta se va realiza ca în fiecare an. Astfel, deșeurile care provin din gospodării individuale (case) se vor prelua din fața imobilului/porții, în limita a doi mc/gospodărie. Pe de altă parte, în cazul deșeurilor generate din zona asociațiilor de proprietari, acestea vor fi depozitate la punctele de colectare a deșeurilor din apropierea acestora. Pentru cantitățile de deșeuri care depășesc limita a doi mc/gospodărie există posibilitatea predării acestora, în regim propriu, de către deținători, la Stația de Compostare în Tunel Arad (deșeuri biodegradabile) sau la Depozitul ecologic conform de deșeuri nepericuloase Arad (deșeuri voluminoase), ambele instalații specifice gestionării deșeurilor fiind situate în zona CET Arad, Șoseaua de Centură Nord.

Campania de colectare a deșeurilor se desfășoară cu respectarea anumitor condiții obligatorii. Astfel, deținătorul de deşeurile biodegradabile provenite din grădini trebuie să le pregătească pentru transportarea corespunzătoare, astfel:

  • crengile și ramurile arborilor vor fi tăiate la dimensiunea de maximum doi metri, aspect condiționat de faptul că mărunțirea facilitează activitatea de manipulare (colectare manuală) și transport, prin diminuarea considerabilă a volumului deșeurilor. Nu se vor prelua deșeuri reprezentând crengi sau trunchiuri de copaci care depășesc dimensiunea anterior menționată.
  • crengile și ramurile arborilor, mărunțite, vor fi amplasate în fața imobilelor (sau în zona punctelor de colectare de la blocuri, după caz) în grămezi, fără a fi legate cu sârmă. Legarea cu sârmă îngreunează activitatea de tocare a deșeurilor din crengi, prin apariția posibilității de defectare a aparatului de tocare a resturilor vegetale.
  • frunzele și iarba se vor depozita în saci, nicidecum direct pe sol, carosabil, trotuar. Subliniem faptul că nu se vor colecta sacii care conțin și alte tipuri de deșeuri decât cele specifice activității de grădinărit, prevăzute anterior.

Totodată, deșeurile se vor amplasa organizat, într-un singur loc, compact, unde este posibil și accesul auto în vederea încărcării acestora în mijlocul de transport (camionetă). Subliniem faptul că depozitarea deșeurilor se va realiza într-o asemenea manieră încât nu se va stânjeni circulația publică (pietonală și auto) și, totodată, fără a aduce atingere altor tipuri de deșeuri (deșeuri reziduale-menajere, deșeuri din construcții și demolări etc.). În sensul celor prevăzute anterior, accentuăm faptul că nu vor fi colectate alte tipuri de deșeuri decât resturile vegetale din curte (frunze, crengi și nuiele mărunțite, iarbă) și deșeurile voluminoase.

         Cetățenii trebuie să depoziteze deșeurile supuse colectării cu o zi înainte de data programată sau cel târziu la prima oră a dimineții zilei colectării. Acțiunea se va desfășura eșalonat pe zone ale orașului, astfel că activitatea de colectare a deșeurilor se realizează exclusiv în perioada programată pe fiecare cartier. Autovehiculele de colectare a deșeurilor se vor deplasa o singură dată pe fiecare stradă, astfel că persoanele care vor scoate deșeurile după finalizarea curățeniei pe strada lor, sunt pasibile de sancțiunea contravențională privind abandonarea, aruncarea deșeurilor și eliminarea, păstrarea acestora în afara spațiilor autorizate în acest scop.

Cu această ocazie, reiterăm faptul că abandonarea oricărui tip de deșeu pe domeniul public, în afara perioadei comunicate și fără respectarea condițiilor stabilite, constituie contravenție și va fi sancționată conform prevederilor legale în vigoare.

Învederăm că activitatea de întreținere a spațiilor verzi publice, precum și salubrizarea căilor de circulație se desfășoară pe tot parcursul anului, nu numai în perioada în care sunt programate acțiunile de curățenie generală de primăvară și de toamnă. Asigurarea și păstrarea curățeniei și ordinii pe teritoriul municipiului Arad, buna gospodărire a acestuia și respectarea normelor de igienă constituie o obligație fundamentală a tuturor membrilor comunității. Vă îndemnăm astfel să contribuiți la realizarea curățeniei generale în gospodăria dumneavoastră și inclusiv asupra spațiilor aparținând domeniului public (spații verzi, alei, trotuare) situate în imediata apropiere a caselor sau condominiilor.

Read more
Filmul „Profesorul care a promis marea“, în premieră, la Cinematograful „Arta“ din Arad

„Profesorul care a promis marea“/„El maestro que prometió el mar“ (r. Patricia Font) va fi proiectat, în premieră, la Cinematograful „Arta“ din Arad.

Filmul, adaptare după cartea cu același nume scrisă de Francesc Escribano, spune povestea adevărată a lui Antoni Benaiges, un profesor din Tarragona care înainte de războiul civil a fost repartizat la școala Bañuelos de Bureba, un orășel din Burgos, Spania

Proiecția va avea loc vineri, 18 octombrie 2024, de la ora 19.00.

Accesul publicului va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.

Evenimentele de la Cinematograful „Arta“ sunt organizate de Primăria Municipiului Arad prin Centrul Municipal de Cultură Arad.

Filmul „Profesorul care a promis marea“ este și povestea Ariadnei, o femeie care începe un proces anevoios de căutare a rămășițelor străbunicului ei dispărut în război. Povestea face trimiteri la situația actuală a familiilor care își caută și astăzi rudele dispărute.

Concepția regizorală a Patriciei Font transmite un mesaj: ceea ce se întâmplă în trecut are repercusiuni asupra prezentului nostru sub forma unei răni ce se transmite din generație în generație.

„Mi se pare interesantă teza conform căreia suntem capabili să moștenim rănile strămoșilor noștri. În film, evenimentele care se petrec în trecut au consecințe asupra personajelor din prezent și a relației dintre ele. Ariadna, care a crescut cu bunicul și mama ei într-o casă a tăcerii și a tabuurilor, este un personaj fragil și pierdut, care suferă de atacuri de anxietate. Acum, bunicul ei suferă de demență senilă și nu mai este în stare să-și explice copilăria sau de ce a decis să o reducă la tăcere. Această poveste se învârte în jurul memoriei, atât a pierderii acesteia, cât și a importanței păstrării ei. Întregul univers al Ariadnei, rece, apatic, înconjurat de moarte și uitare, este pus în contrast cu cel al profesorului Antoni, un personaj idealist și entuziast al cărui mediu, în ciuda vicisitudinilor pe care le întâlnește în oraș, este plin de viață, înconjurat de copii și iluzii. Sunt două povești foarte diferite în același film și a fost o provocare să găsesc o modalitate de a le face să coexiste” – Patricia Font, regizor.

Read more
Palatul Administrativ va fi iluminat în roz și bleu în memoria copiilor decedați

În seara zilei de 15 octombrie 2024, fațada Primăriei Municipiului Arad va fi iluminată în culorile roz și bleu, marcându-se în acest fel Ziua Părinților de Îngeri. Inițiativa face parte din proiectul artistic, educațional și social „Mame cu brațele goale” al Asociației Sinaptica Mehedinți.

Ziua Părinților de Îngeri a fost instituită prin Legea 186/2024 și este o zi națională de comemorare a copiilor decedați în timpul sarcinii, la naștere sau până la împlinirea vârstei de 18 ani. Iluminarea fațadei Palatului Administrativ în culorile simbolice ale acestei cauze, roz și bleu, are rolul de a crește gradul de sensibilizare și de conștientizare al comunității locale cu privire la tragediile tăcute cu care se confruntă multe familii odată cu decesul copiilor lor nenăscuți sau născuți.

Acest tip de exprimare a solidarității are loc de câțiva ani în Marea Britanie, precum și în Canada, Australia sau Statele Unite, iar din 2024, țara noastră se alătură acestor țări în sprijinirea familiilor marcate de decesul copiilor.

Pentru mai multe informații despre proiectul „Mame cu brațele goale”, vizitați pagina de Facebook: www.facebook.com/mamecubratelegoale

Read more
Începe Caravana de Sănătate în comuna Târnova – împreună pentru o viață sănătoasă

Ieri, în fața Consiliului Județean Arad, a fost lansată oficial Caravana de Sănătate, un proiect desfășurat de Societatea Națională de Cruce Roșie din România în parteneriat cu Crucea Roșie Franceză. Evenimentul marchează un moment important pentru locuitorii din județul Arad, în special pentru cei din zonele rurale, precum comuna Târnova, comună aflată pe agenda filialei de Cruce Roșie din
Arad. „În calitate de președinte al Consiliului Județean Arad, am încurajat constant investițiile în sănătatea publică. Soția mea este medic și fost manager de clinică, iar această experiență mi-a oferit o perspectivă clară asupra provocărilor din domeniu. Indiferent cât de performante sunt aparatele sau cât de bine pregătiți sunt medicii, tratamentul este adesea tardiv. De aceea, susțin cu tărie programele de screening și prevenție. Oricâte spitale noi am construi sau echipamente medicale am cumpăra, ele vor fi insuficiente dacă nu lucrăm la educație, prevenție și informare,” a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Raluca Buzea, manager Programe de Sănătate în cadrul Crucii Roșii Române, a subliniat: „Prin acest proiect ne dorim să asigurăm acces la servicii medicale și pentru comunitățile din județul Arad. Caravana de Sănătate reprezintă o modalitate de a face diferența, oferind consultații și intervenții care pot preveni complicații grave sau boli care, atunci când sunt descoperite în fazele primare, chiar asigură o șansă la viață.” Aceasta a menționat că, începând din luna septembrie, proiectul beneficiază de o finanțare națională consistentă, obținută prin contribuțiile unor firme care au înțeles importanța acestui demers.

Președintele Iustin Cionca a menționat, de asemenea, importanța campaniilor de prevenție desfășurate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad în parteneriat cu Consiliului Județean. Acesta a făcut referire la programul de screening pentru cancerul la sân și cel pentru afecțiuni pulmonare. „Populația din satele izolate este cea mai expusă neglijării stării de sănătate, iar susținerea Caravanei de Sănătate reprezintă un sprijin esențial pentru aceste comunități vulnerabile.”

Proiectul va beneficia de sprijinul a 55 de voluntari dedicați, alături de partenerii locali, printre care dr. Samuel Dragoș, președintele filialei Arad a Crucii Roșii, primarul comunei Târnova și elevii de la Școala Postliceală Sanitară „Theos Speranța”.

Structura caravanei mobile este formată din patru autospeciale, fiecare având un rol specific în diagnosticarea și evaluarea stării de sănătate:

  • Cabinet pentru mäsurători parametri, EKG și analize de sânge – hemoleocogramă și biochimie (9 markeri generali pentru evaluarea stării de sănătate),
  • Cabinetele 2 şi 3 – destinate consultațiilor de medicină internă si cardiologie,
  • Cabinetul 4-pentru consultații de optică medicală.

Prin această acțiune, ne propunem să nu ne limităm doar la asistenţă medicală, ci să ne aducem contribuția la întărirea sentimentului de solidaritate și comunitate în județul Arad. Credem că este o datorie morală să fim alături de cei care au nevoie de ajutorul nostru, mai ales de cei din mediul rural, și să le oferim nu doar servicii medicale, ci și speranța unei vieți mai bune și mai sănătoase. Împreună, putem face o diferență reală. Avem convingerea că prin acest proiect putem contribui la crearea unei comunități mai sănătoase, mai unite și mai solidare, în care nimeni nu este lăsat în urmă. Vă invităm, de asemenea, să susțineți acest demers și să contribuiți la reușita lui prin sprijinul și implicarea Consiliului Județean Arad”, a declarat  dr. Dragoș Beniamin, președinte Filiala Crucea Roșie Arad – Societatea Națională de Cruce Roșie din România

Caravana de Sănătate va aduce servicii medicale gratuite și de calitate în localitatea Târnova, inclusiv satele și comunele învecinate, în perioada 145 octombrie – 01 noiembrie 2024. „Suntem recunoscători pentru includerea județului nostru în traseul Caravanei și le mulțumim tuturor celor implicați în organizare,” a mai adăugat Iustin Cionca.

Read more
Controale în orașul Ineu, o persoană a fost reținută

Ca urmare a activităților desfășurate de polițiștii orașului Ineu, împreună cu cei ai Secției Rurală 5 Ineu, Secția 6 Rurală Beliu, Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, Serviciul Rutier, Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciul de Ordine Publică, luptători S.A.S., polițiști criminaliști, precum și jandarmi arădeni, au fost legitimate 283 de persoane, și verificate 124 de autovehicule.

Au fost testate, cu aparatele din dotare, 57 de persoane, în 4 cazuri fiind reținute permisele de conducere pentru conducere sub influența alcoolului (2 pentru îmbibație alcoolică sub 0,39 mg./l. alcool pur în aerul expirat, iar celelalte 2 pentru îmbibații alcoolice mai mari de 0,40 mg./l. alcoolul pur în aerul expirat). Au mai fost retrase certificatele de înmatriculare a 4 autovehicule.

Au fost întocmite 3 dosare penale: 2 pentru infracțiuni la regimul circulației, iar unul pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe. Persoana în cauză, un bărbat de 49 de ani, din Ineu, a fost reținută. Din cercetări, a reieșit că acesta, împreună cu un alt bărbat, ar fi agresat o persoană, în extravilanul localității.

Aproximativ 2.055 de lei au fost ridicați în vederea continuării cercetărilor, pentru nereguli privind faptele de comerț.

Pe tot parcursul raziei, polițiștii au aplicat 54 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 60.055 de lei.

Read more
În România, principala problemă a angajatorilor este deficitul forţei de muncă

Principala problemă a angajatorilor din România o reprezintă deficitul forţei de muncă, a afirmat, vineri, ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, la Bursa Angajatorilor de la Ploieşti, conform unei postări pe pagina de Facebook a instituţiei.

„Pentru mine este o încântare să constat că la Ploieşti suntem deja în al treilea an în care instituţii ale statului şi o instituţie de presă organizează un asemenea eveniment. Mi-aş dori ca în cât mai multe oraşe din ţară să fie astfel de parteneriate. Este nevoie să putem reda împreună românilor, oriunde în lume s-ar afla, încrederea că şi în România, acasă, pot fi respectaţi ca angajaţi, că pot lucra la angajatori de calitate unde să beneficieze de salarii bune şi condiţii decente de muncă şi se pot împlini profesional. În România, principala problemă a angajatorilor este deficitul forţei de muncă. Este unul dintre motivele pentru care este prioritar ca MMSS şi serviciul public de ocupare să continue prin politici adecvate să faciliteze perfecţionarea competenţelor angajaţilor, pe de o parte, şi să stimuleze prin subvenţii specifice angajatorii, pe de altă parte, pentru a reduce din costurile pe care le au cu forţa de muncă. Programele noastre de ucenicie sunt un model de bune practici în acest sens”, a declarat Simona Bucura-Oprescu, citată în comunicat.

Conform ministrului Muncii, companii mai mari sau mai mici din producţie, comerţ sau servicii, dar şi instituţii publice se confruntă în prezent cu un acut deficit al forţei de muncă. Este nevoie atât de ingineri, IT-işti, economişti, medici, cât şi de electricieni, sudori, lăcătuşi mecanici, dar şi de poliţişti sau lucrători în serviciile publice de urgenţă. Pentru Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale, una dintre priorităţi este aceea de a întări piaţa muncii şi de a creşte gradul de formare şi ocupare.

Prezentă astăzi la Ploieşti la Târgul de Joburi „Bursa Angajatorilor”, organizat de Grupul Observatorul Prahovean în parteneriat cu AJOFM Prahova, în paralel cu Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenţi, Bucura Oprescu a subliniat importanţa corelării competenţelor absolvenţilor cu nevoile reale ale pieţei muncii.

Ea a fost însoţită la Târgul de Joburi de către preşedintele Agenţiei Naţionale de Ocupare a Forţei de Muncă, Florin Cotoşman.

ANOFM a organizat vineri la nivel naţional, prin agenţiile judeţene, Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenţi. Peste 1.500 de agenţi economici au participat la Bursă, oferind peste 28.000 de locuri de muncă atât pentru absolvenţii de studii superioare, cât şi pentru absolvenţii fără studii superioare. AGERPRES

Read more
Descoperă cele mai fine vinuri și delicatese gourmet la cea de-a 7-a ediție a Vicii și Delicii Arad!

Toamna aceasta, Vicii și Delicii revine pentru cea de-a 7-a ediție la Arad și a 9-a la nivel general, transformând Expo Arad într-un punct de întâlnire pentru iubitorii de vinuri fine și produse gourmet exclusiviste. Între 18 și 20 octombrie 2024, peste 300 de sortimente de vinuri, băuturi spirtoase și delicatese de la peste 30 de producători din România, Republica Moldova, Italia, Grecia și alte țări vor fi disponibile pentru degustare.

Bilete și acces
Biletele pot fi achiziționate online prin iaBilet sau la intrare, cu plata cash sau card. Prețul este de 50 de lei pe zi sau 120 de lei pentru toate cele trei zile.

Programul evenimentului:

  • Vineri, 18 octombrie: 17.00 – 22.00
  • Sâmbătă, 19 octombrie: 17.00 – 22.00
  • Duminică, 20 octombrie: 11.00 – 17.00

O experiență multisenzorială
Pe lângă degustările de vinuri și băuturi spirtoase consacrate, cramele prezente vor introduce vizitatorilor și produse noi, lansate recent pe piață. Pentru pasionații de gastronomie,

Read more
A fost validat al treilea mandat al președintelui Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca!

Tribunalul Arad a validat mandatul președintelui Consiliul Județean Arad, Iustin Cionca, reales la alegerile locale. Iustin Cionca a fost votat de 71513 alegători, reprezentând aprox. 40% din procentul celor care s-au dus la urne.  Aflat la al treilea mandat, Iustin Cionca a pus în mișcare marile proiecte de dezvoltare a județului Arad: modernizarea drumurilor județene (cu peste 850 km în lucru, din rețeaua totală de 1180 km), construirea spitalelor (două spitale noi, Oncologie și Psihiatrie, construite în mandatul său), dotarea spitalului (peste 850 de aparate medicale cumpărate în ultimii opt ani), modernizarea Muzeului, a Bibliotecii și a taberelor școlare, dezvoltarea sistemului de asistență socială, cu o atenție deosebită la problemele copiilor fără părinți ori cu deficiențe psihice sau fizice.

Tot în această perioadă 191 de săli de clasă din școlile din județ au fost modernizate prin proiecte de finanțare câștigate de Consiliul Județean. De asemenea, rețeaua de apă și canalizare a ajuns în 131 de localități. Sunt în lucru proiecte consistente pentru extinderea rețelei de gaz și a pistelor de biciclete și cicloturism, unde obiectivul Consiliului Județean este să se ajungă la 400 km în următorii patru ani.

„Tot ce am realizat, am construit în echipă cu consilierii județeni, cu primarii din județ și cu consilierii locali, cu echipa de specialiști de la Consiliul Județean. Le-am cerut tuturor să fie activi, să iasă cât mai mult pe teren, să aibă contact direct cu arădenii și cu nevoile lor. Știți bine că eu nu agreez modelul funcționarilor de birou, pentru mine e important să discutăm față în față și cât mai aproape de sursa problemelor, fiindcă altfel reacționezi atunci când vezi exact și înțelegi cu ce se confruntă oamenii care își pun încrederea și speranța în tine. Le mulțumesc celor care m-au reales președinte al Consiliului Județean Arad, care apreciază ceea ce s-a făcut în județul Arad în ultimii ani și au ales să continuăm să construim împreună și în următorii patru ani”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Read more
Titlu de Excelență Sportivă pentru profesorul Dan Moraru, antrenor secund la FCC UAV Arad!

Federaţia Română de Baschet a acordat, miercuri, în cadrul unei ceremonii care a avut loc la sediul FRB, titluri de excelenţă foştilor jucători Adrian Bejan şi Dan Moraru, antrenor secund al vicecampioanei FCC UAV Arad. Astfel, Adrian Bejan, membru de onoare al Academiei Române, a primit din partea preşedintei Federaţiei Române de Baschet, Carmen Tocală, Titlul de Excelenţă Academică în baschet.

Tocală i-a acordat Titlul de Excelenţă Sportivă fostului jucător şi antrenor Dan Moraru (79 ani), în semn de apreciere pentru activitatea sa impresionantă de aproape șase decenii pe prima scenă baschetbalistică din România.

„Contribuţiile domnului Moraru au avut un impact semnificativ asupra dezvoltării baschetului românesc, iar dedicarea sa rămâne un exemplu inspiraţional pentru generaţiile viitoare”, a afirmat oficialul FRB.

Moraru: „Am fost votat să intru în Hall of Fame-ul baschetului românesc!”

„Nu zic că nu mă bucur că sunt antrenor emerit, dar pentru mine importante sunt două lucruri, că am ajuns să activez în al 60-lea an în divizia naţională şi a doua, mai importantă, când m-a sunat doamna Tocală să-mi spună că am fost votat să intru în Hall of Fame-ul baschetului românesc. Asta m-a lăsat cu gura căscată şi este cel mai mare lucru”, a afirmat Dan Moraru.

Profesorul Dan Moraru este fost jucător de baschet şi antrenor la echipe de prima ligă din Galaţi, Braşov, Dej şi Arad, dar şi la naţionala de senioare. Cei mai mulţi ani i-a petrecut ca tehnician la formaţii feminine, în prezent pe banca tehnică a FCC UAV Arad ca și secund al sârbului Miroslav Popov. Moraru și-a dedicat peste două decenii din activitate baschetului arădean!

Este maestru al sportului și antrenor emerit, iar în cei peste 20 de ani la Arad are nouă trofee!

Este cvadruplu campion național alături de echipa arădeană, cu care a cucerit de două ori și Cupa României și trei ori și Liga Europei Centrale. 2011 este considerat cel mai bun an, în care echipa Univ. Goldiş ICIM Arad bifa tripla istorică: titlu, Cupa României şi Liga Europei Centrale! A fost și președintele clubului în perioada 2006-2012, iar pe banca tehnică a ocupat toate funcțiile posibile: antrenor principal, antrenor secund și director tehnic.

Ca jucător, Dan Moraru a fost de trei ori coşgeter al campionatului în 1970, 1976 şi 1980, iar ca antrenor a condus reprezentativa feminină, în 96 de meciuri și a avut satisfacţia calificării la două turnee finale ale Europenelor de senioare, în 1991 şi 1995.

Dan Moraru este maestru al sportului din 1993, a fost decorat cu ordinul „Meritul Sportiv” clasa a II-a în 2004, a primit titlul de antrenor emerit doi ani mai târziu, iar în 2009 a fost nominalizat pentru Hall of Fame-ul baschetului românesc.

Foto: Federația Română de Baschet, Facebook

Read more