News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

De joi, 30 mai 2024, se deschide ștrandul Neptun, va fi și apă în bazine!

Noul sezon estival pe ștrandul Neptun  va fi inaugurat joi, 30 mai 2024. Administratorul bazei de agrement a început de azi să umple cu apă bazinele termal și cel mare care este prevăzut și cu o zonă destinată copiilor.

În toată această perioadă, în zona bazinelor accesul a fost permis, însă doar dușurile au fost funcționale pentru cei care au optat pentru petrecerea timpului liber pe ștrandul amenajat pe malul Mureșului.

Conform tradiției, deschiderea oficială a ștrandului era programată pe 1 mai, însă în ultimii ani, temperaturile modeste înregistrate la început de mai au decalat data inaugurării sezonului estival pe ștrandul arădean. Era necesar ca timp de trei zile consecutive termometrele să indice temperaturi mai mari de 25 de grade Celsius.

Dacă până acum accesul în zona de bazine nu doar că a fost permis, dar a fost și gratuit, de joi se vor percepe taxe de acces, neschimbate față de cele de anul trecut.

 

Read more
Iustin Cionca: „Se extinde rețeaua de canalizare din Vladimirescu”

Primăria Vladimirescu extinde rețeaua de canalizare în Cicir și Mândruloc, parte a unui proiect de dezvoltarea infrastructurii locale și creșterea calității vieții.

În urma solicitării Primăriei Comunei Vladimirescu de a acorda dreptul de uz și dreptul de servitute de trecere pentru utilități asupra unor terenuri aflate în proprietatea publică a Județului Arad, Consiliul Județean Arad a aprobat proiectul de hotărâre necesar pentru realizarea acestui obiectiv de investiție.

„Susținerea muncii primarilor din județul Arad este o prioritate pentru Consiliul Județean. Proiectul de extindere a rețelei de canalizare în localitățile Cicir și Mândruloc este un exemplu despre cum se lucrează în slujba oamenilor, iar votul nostru de astăzi reprezintă modul în care noi înțelegem să sprijinim dezvoltarea infrastructurii locale. Apreciez eforturile administrației din Vladimirescu pentru inițiativa și determinarea de a realiza acest proiect important”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Mihai Mag, primarul comunei, a precizat că se muncește la acest proiect de trei ani. „Până la această dată, am depus acte pentru 47 de avize. Mai avem câțiva pași și putem depune Documentația de Aprobare a Lucrărilor de Intervenție, adică DALI, cum se spune în limbaj tehnic. Vorbim despre una dintre cele mai importante investiții pentru comună: 4000 de oameni, 1100 de gospodării și 32,5 km de rețea. Valoarea investiției este de 38,5 mil lei din PNRR, practic prin accesarea de fonduri europene”, a precizat edilul șef.

Read more
Iustin Cionca: „De astăzi arde gazul la Socodor, Pilu și Grăniceri!”

La Socodor, Pilu și Grăniceri a pornit astăzi alimentarea cu gaz! Flacăra a pornit în căminele culturale din Socodor și Pilu, dotate cu instalații de alimentație publică. La Grăniceri, gazul a fost aprins la primărie, acolo unde funcționează o unitate de alimentație.

De mâine, locuitorii celor trei comune pot face solicitări pentru eliberarea avizului de racordare. Taxa de racordare este modică, aprox. 270 de lei, urmând ca instalația în interiorul gospodăriei să fie suportată de către beneficiar. Operatorul rețelei, Gaz Vest, va avea câte un reprezentant în fiecare dintre cele trei primării, astfel încât cererile de racordare vor putea fi rezolvate, în mod facil, pe plan local.

„Îi felicit pe cei trei primari, Ioan Jura, Claudiu Bătrânuț și Lucian Drăgan, pentru această realizare deosebită. Vă reamintesc că este primul proiect din România, din fonduri europene, de extindere a rețelei de gaz! Începând de astăzi, locuitorii comunelor Socodor, Pilu și Grăniceri se pot conecta la rețeaua de gaze naturale. Pentru următorii patru ani, obiectivul nostru este ca numărul localităților branșate la gaz să crească cu 30% în județul Arad”, a declarat președintele Consiliului Județean, Iustin Cionca.

În cadrul proiectului de Socodor-Grăniceri-Pilu a fost construită o conductă de racord de înaltă presiune DN 100 mm, în lungime de 1,4120 km, a fost montată la limita administrativă a comunei Socodor o stație de reglare, măsurare și predare (SRMP) cu o capacitate tehnologică de 5.050,00 Nmc/h pentru care s-a realizat și un drum de legătură de 240 m și a fost realizată o rețea de distribuție gaze naturale de medie presiune cu o lungime de 103,953 km.

Valoarea totală a contractului de finanțare a fost de 55,5 milioane lei. Finanţare nerambursabilă este de 45,98 milioane lei din care 39 milioane din Fondul European de Dezvoltare Regională, 6,89 milioane lei de la Guvernul României iar 506 mii lei din Buget local al partenerilor. Consiliului Județean Arad a sprijinit financiar proiectul cu suma de 890 mii lei.

Acest proiect a fost finanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020 și Guvernul României prin Contractului de finanțare nr. 585/09.06.2021. Cofinanțarea proiectului a fost asigurată din bugetul comunelor partenere și de Consiliul Județean Arad.

Read more
Asociația Fapte, cunoscută pentru organizarea festivalului Jazz in the Park, dar și a altor evenimente culturale semnificative, a primit premiul AFCN pentru Rezistență în Cultură

Asociația Fapte, cunoscută pentru organizarea festivalului Jazz in the Park, dar și a altor evenimente culturale semnificative, a primit premiul AFCN pentru Rezistență în Cultură. Acest premiu a fost acordat în cadrul galei organizate luni seara, 20 mai, de Administrația Fondului Cultural Național.

De peste un deceniu, Asociația Fapte s-a dedicat misiunii de a promova cultura prin muzică în rândul publicului larg, dând o nouă semnificație spațiilor publice și private cu însemnătate și promovând valorile pozitive.

Alin Vaida, fondator Jazz in the Park: ”Pe măsură ce Fapte, organizația pe care o reprezentăm, a acumulat tot mai multă vechime și experiență, am început să înțeleg tot mai mult de ce e valoros să reziști în cultură, iar în ultimii ani de pandemie, a devenit o realizare în sine. Așadar, mulțumim AFCN pentru recunoaștere, dar mai ales, mulțumim pentru tot sprijinul și efortul pe care-l depuneți an de an pentru întreg sectorul cultural. Contribuiți de adevăratelea la rezistența multor organizații, inclusiv a noastră.

Cât despre Fapte, promit că efortul nostru nu se va opri aici. Avem deja anul acesta niște proiecte foarte ambițioase și atât eu cât și colegii mei, avem încă multă energie, multă răbdare și multă ambiție și dedicare să trăim din proiectele noastre și să le vedem pe toate împlinite. Nu în ultimul rând, dedicăm acest premiu tuturor colegilor și colaboratorilor noștri, care fac această rezistență în cultură frumoasă și plăcută. De multe ori simțim că ce facem noi e mai degrabă un stil de viață decât un job.”

Asociația Fapte își propune să continue să inspire și să susțină comunitatea prin evenimente culturale de înaltă calitate. Anul 2024 aduce proiecte culturale majore, printre care:

  • International Jazz in the Park Competition | Parcul Central „Simion Bărnuțiu” | 5 – 7 iulie
  • Jazz in the Park Festival | Parcul Etnografic „Romulus Vuia” | 30 august – 1 septembrie
  • Music Gallery | Muzeul de Artă din Cluj-Napoca | 4 – 26 octombrie
Read more
Amenzi pentru terenurile cu ambrozie din Arad

Începând cu luna mai, Comisia privind verificarea și transmiterea somațiilor către deținătorii de terenuri din municipiul Arad, infestate cu buruiana ambrozia, a demarat,  prin Direcția Generală Poliția Locală, acțiuni de transmitere a somațiilor către persoanele fizice și juridice pe a căror terenuri a fost identificată prezența acestei plante alergene.

În acest an, condițiile climatice fiind favorabile dezvoltării mai devreme a buruienii, în momentul de față dimensiunile plantei făcând posibilă identificarea acesteia și aplicarea precoce a măsurilor de cosire, îndepărtare prin smulgere și erbicidare, pentru a nu permite inflorescența și răspândirea polenului, fază în care devine problematică pentru sănătate, producând reacții alergice.

Activitatea comisiei vizând transmiterea somațiilor, se va desfășura până în data de 5 iunie 2024, ulterior acestei date polițiștii locali cu atribuții de protecția mediului, vor organiza acțiuni de reverificare pe teren a modului de respectare a prevederilor Legii nr. 62/2018 privind combaterea buruienii ambrozia. În situația constatării unor cazuri de încălcare a normelor legale, se va proceda la aplicarea de sancțiuni contravenționale, cu respectarea gradualității impuse de lege.

Precizăm faptul că Legea 62/2018 prevede amenzi contravenționale, cu valori cuprinse între 1.000 și 5.000 lei pentru persoanele fizice, respectiv între 10.000 – 20.000 lei pentru persoanele juridice.

Atât în vederea evitării măsurilor sancționatorii, cât și în vederea împiedicării înfloririi buruienii ambrozia, fază la care efectul alergen ajunge la potențial maxim,  DGPL Arad notifică cetățenilor faptul că deținătorii/proprietarii/administratorii terenurilor de pe raza municipiului Arad, au obligația de prevenire, combatere și distrugere a respectivei plante, cunoscută sub denumirea populară de iarba de paragină, iarba pârloagelor sau floarea pustei.

Read more
Caravana „Les films des Cannes à Arad“, ediția de primăvară și Ziua Filmului Românesc, la Cinematograful „Arta“

Trei filme, dintre care două premiate la Festivalul de la Cannes, ediția 2023 și unul românesc, în premieră, vor fi proiectate la Cinematograful „Arta“ din Arad.

Evenimentul va avea loc în perioada 22 – 24 mai.

Accesul la toate proiecțiile va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.

Proiecțiile vor avea loc în cadrul proiectului „Caravana filmelor la Arad, ediția 2024“, finațat de Centrul Municipal de Cultură, în cadrul programului „Proiecte de tineret, învățământ și recreative“, sesiunea I.

PROGRAM:

Miercuri, 22 mai, ora 18.00

Prin ierburi uscate/About dry grasses (r. Nuri Bilge Ceylan)

Premiul pentru cel mai bun rol feminin la Cannes 2023

Nominalizare pentru cea mai bună regie la Cannes 2023

Un tânăr profesor speră să obțină un post la Istanbul după ce își încheie stagiul obligatoriu într-un sătuc. După o lungă așteptare își pierde orice speranță că mai poate scăpa de viața lui deprimantă.

Și totuși, colegul lui, Nuray, îl va ajuta să-și recapete perspectiva asupra lucrilor.

 

Joi, 23 mai, ora 19.00

Anatomia unei prăbușiri/Anatomie d’une chute (r. Justine Triet)

Joi, 23 mai, ora 19.00

Premiul Oscar 2024 pentru cel mai bun scenariu original

Premiul Globul de Aur 2024 pentru cel mai bun film străin și pentru Cel mai bun scenariu

Premiul BAFTA 2024 pentru cel mai bun scenariu original

Premiul Palme d’Or la Cannes 2023

În ultimul an, Sandra, o scriitoare de origine germană, soțul ei francez, Samuel, și fiul lor de unsprezece ani, Daniel, au trăit o viață retrasă într-un oraș îndepărtat din Alpii francezi. Când Samuel este găsit mort în zăpadă, lângă cabana unde locuiau, poliția se întreabă dacă s-a sinucis sau… a fost ucis. Moartea lui Samuel naşte suspiciuni, conturând ipoteza unei crime. În mijlocul acestor incertudini, Sandra devine principalul suspect. Procesul se transformă treptat nu doar într-o investigație a circumstanțelor morții lui Samuel, ci și într-o tulburătoare călătorie psihologică în profunzimile relației conflictuale dintre Sandra și Samuel.

 

Vineri, 24 mai, ora 19.00

Horia (r. Ana Maria Comănescu)  – PREMIERĂ

Premiul publicului la Festivalul „Les Films de Cannes à Bucarest“, ediția 2023

Un road movie și coming of age totodată, după un scenariu scris de Ana-Maria Comănescu, filmul spune povestea maturizării lui Horia, un adolescent de 18 ani dintr-un sat românesc, îndrăgostit de o fată care locuiește în cealaltă parte a țării. După o ceartă cu tatăl lui, Horia face un gest impulsiv și pleacă de acasă pe vechea motoretă a tatălui său. Pe drum o întâlnește pe Stela, o puștoaică isteață, iar cei doi sunt forțați de împrejurări să călătorească împreună și să depășească o serie de obstacole. Filmările au avut loc în zone spectaculoase din România, pe care publicul va avea ocazia să le descopere dintr-o nouă perspectivă.

Read more
Cristina Dinu, de la Sportsin Arad, și-a aflat adversara din calificările de la Roland Garros

Șase românce au intrat pe tabloul de calificări de la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, Franța, astăzi s-au tras meciurile și pozițiile pentru acest turneu.

Astfel,  Elena Ruse va juca în primul tur de calificare contra australiencei Talia Gibson, locul 191 WTA și 19 ani, Irina Bara va juca contra slovencei Dalila Jakupovic, locul 214 WTA, Andreea Mitu, venită pe ultima sută de calificări, va juca contra franțuzoaicei Leolia Jeanjean, Miriam Bulgaru va juca contra rusoaicei Aliona Falei, locul 178 WTA și 20 de ani, Anca Todoni, din Timișoara, va juca contra sârbei Olga Danilovic, locul 112 WTA, iar Cristina Dinu (foto), componenta clubului Sportsin Arad, va juca contra argentiniencei Paula Ormaechea, locul 919 WTA și 31 de ani. (sursa: tenisinfo.ro)

Read more
Centura ocolitoare a Aradului este în reparații, pe prima bandă

DRDP Timișoara anunță că astăzi se efectuează lucrări de frezare și asfaltare astăzi, pe autostrada #A11, centura ocolitoare a Aradului, pe ambele sensuri de mers. Se circulă doar pe banda 2, până la încheierea lucrărilor, în jurul orei 21.

Se circulă astăzi, până la ora 21, doar pe banda 2 și pe autostrada #A1, Giarmata (TM), între km 507+000 – km 504+000, sensul de mers spre Lugoj.
Alte lucrări sunt pe A1, între km 347 – km 367, Orăștie – Deva (HD), unde se desfășoară lucrări de reparații la rosturile de dilatare a două poduri. Se circulă doar pe banda 2 până în jurul orei 16.
Read more
Centura de Est a ajuns la un stadiu de 44% şi va fi deschisă la începutul anului viitor

Centura de Est a municipiului Arad, o şosea de 11 kilometri cu un pod peste Mureş şi un pasaj peste calea ferată ce ar urma să fie deschisă în ianuarie 2025, a ajuns la un stadiu de execuţie de 44%, potrivit informaţiilor publicate, luni, de Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri (DRDP) Timişoara.

„În ultima perioadă, au fost executate următoarele lucrări de drum: decopertare pământ vegetal în zona intersecţiilor, umpluturi terasamente, stabilizare pat drum cu lianţi hidraulici, consolidări la rampa pasajului peste calea ferată cu saltele de balast, profilări taluz şi îmbrăcarea taluzului cu pământ vegetal, execuţie gabioane la rampa pasajului peste CF. De asemenea, s-au realizat, pe unele sectoare, strat de formă şi fundaţie de balast. Au avansat şi lucrările la structuri: infrastructură şi suprastructura podului peste Mureş (armare/cofrare elevaţii, cofrare/armare grindă rezemare, montare grinzi şi predale, armare/cofrare/betonare placă suprabetonare, betonare trotuar) şi la infrastructura şi suprastructura pasajului peste calea ferată (montare tub dren, drenuri, hidroizolaţie verticală, aplicarea de protecţie anticorozivă în intrados etc.)”, a transmis DRDP, care este supervizor al acestei investiţii lansate de Consiliul Judeţean Arad în parteneriat cu Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Cei 170 de muncitori aflaţi pe şantier lucrează şi la podeţe, la relocarea de reţele de telecomunicaţii, la alimentarea cu apă şi la reţeaua de iluminat.

Lucrările la acest drum au început în toamna anului trecut şi au ca termen de finalizare ianuarie 2025, antreprenorul fiind PORR Construct.

„După realizarea acestui segment de drum, Aradul va deveni primul municipiu reşedinţă de judeţ care are un inel de centură complet”, afirma, la momentul deschiderii şantierului, preşedintele Consiliului Judeţean Arad, Iustin Cionca.

Viitorul drum va asigura legătura între DN69 Arad-Timişoara şi DN7 Arad-Deva, dar şi racordarea la autostrada A1. Proiectul cuprinde un nou pod peste Mureş (la Fântânele) şi un pasaj peste calea ferată (la Vladimirescu), cinci sensuri giratorii, o pistă de biciclete de 7,2 km şi staţii pentru mijloace de transport în comun.

Contractul pentru proiectarea tehnică şi execuţia lucrării a fost semnat în octombrie 2022, în prezenţa premierului de atunci, Nicolae Ciucă, când a fost anunţată valoarea investiţiei – 308 milioane de lei. AGERPRES

Read more
Festivalul „Folk Maris“, ediția 2024, la Port Arthur Arad

Festivalul „Folk Maris“ va fi organizat în 24-25 mai 2024, în zona Port Arthur, cu scopul de a promova muzica folk românească dar și o zonă turistică atractivă din oraș.

Evenimentul se dorește a fi un maraton de muzică bună, iar gazdele, comercianții de la Port Arthur, vor găti, în fiecare seară, delicatese românești fie la grătar fie la ceaun.

Astfel, în 24 și 25 mai, sunt programate concerte cu soliști renumiți ai muzicii de gen, atât din Arad cât și din țară.

Concertele vor începe în fiecare seară la ora 19:00.

Intrarea va fi liberă.

Muzica folk este una de suflet pentru români, deoarece îmbină armonios vocile puternice, poezia, mesajul și linia melodică.

Publicul de toate vârstele se regăsește cu ușurință în muzica folk și participă cu totul la spectacol, ceea ce transformă concertele în stări adevărate.

Port Arthur este o zonă situată pe Malul Mureșului, în care peisajele naturale se îmbină cu ofertele culinare și de relaxare, care, în ultimii ani a fost căutată în special de arădenii care și-au dorit să petreacă timpul liber într-o oază de liniște dar și de turiștii atrași de natură.

Festivalul este organizat de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.

PROGRAM

Vineri, 24 mai

Emeric Imre Trio (Emeric Imre, Jimi El Laco, Marius Roje)

Barikada Folk (Ovidiu Mihăilescu, Adrian Beznă, Adrian Mărgineanu)

Maria Gheorghiu

Cosmin Vaman

Fly&Ale

Florian Jianu

 

Sâmbătă, 25 mai

Semnal M

Sunt un frate tânăr (Teo Boar, Vlady Cnejevici, Dorin Andone)

Daniel Julean &Nicoleta Brola

Monica Cojocaru

Nova Band

Raul Nica

Read more