Un dram din veacurile Lipovei: Cetatea lui Halic
SportSport LocalStiri sportiveUltimele stiri 19 februarie 2024 0
Imbrățișată de vegetație scrie și astăzi o pagină de istorie, poate prea puțin cunoscută așa zisa “ Cetatea lui Halic”. Ce reprezintă, și de către cine a fost construită?
Ei bine, aceasta a fost casa doctorului Aurel Halic, cunoscut atunci… uitat azi.
Doctorul Aurel Halic, a fost o persoană importantă care a pus bazele noului spital din Lipova în anul 1906, acesta fiind foarte implicat prin activitatea sa nu doar în ceea ce privește organizarea și funcționarea acestuia, ci și prin profesia exercitată aici până în anul 1920.
Născut la data de 7 august 1859, în loc. Bârsa din județul Arad, fiul preotului Zaharia Halic, și totodată moștenitor al crezurilor acestuia, preotul fiind unul dintre promotorii unității, libertății şi valorii sufletului românesc, membru al Marii Adunări Naţionale, Aurel Halic, frecventează școala primară din orașul său natal, apoi cursurile Liceului de Stat din Arad. Mai târziu se specializează în domeniul medicinei, absolvind cursurile Universității din Budapesta. După obținerea doctoratului în anul 1889, începe să profeseze ca medic în orașul Lipova din anul 1890. Dedicat muncii sale, devine un medic renumit al acelor vremuri, și totodată un militant al cauzei românilor. Este iubit de către localnici, acesta consultându-i inclusiv pe cei săraci, atât în localitate cât și în zonele din jurul ei.
După pierderea fiului său, Zeno, și-a dedicat viața educației nepotului sau Zaharia Matcău, care face școala la Lipova. Fiind educat în același spirit, acesta calcă pe urmele unchiului său, devenind astfel un paznic aprig pentru adunările secrete ale „Casinei Române”, urcându-se în turnul bisericii de lângă casa Halic, de unde trăgea clopotul în caz de pericol, ca cei prezenţi să părăsească rapid casa.
Casa medicului, cunoscută astăzi sub denumirea de “Cetatea lui Halic” găzduia în acele vremuri activitatea Casinei Române, la care participau alături de acesta figuri cunoscute ale acelor vremuri ca: Ioan Slavici, Ştefan Cicio Pop, Sever Bocu, Lucian Blaga, George Coșbuc, dr. Ioan Suciu, Victor Babeș, Vasile Goldiș, Aurel Vlaicu.
Dealul Lipovei, din spatele casei Halic, era înfrumusețat de vii productive şi o mulţime de pomi fructiferi. Apoi, pe coama lui, Dr. Halic a construit o casă sau mai bine zis o fortăreață, datorită zidurilor din piatră, casă care mai târziu devine cunoscută de localnicii mai în vârstă ca „Cetatea lui Halic”. Construită vis-a-vis de cetatea Şoimoş, ea a avut un rol semnificativ, aici întâlnindu-se oameni de seamă din Lipova purtând discuții cu privire la o mulțime de probleme privind alipirea Transilvaniei la ţara mamă.
Drapelul românesc se spune că era nelipsit ancorat sus pe acoperişul casei în ajunul Unirii.
La data de 1 decembrie 1918, Aurel Halic a participat în calitate de delegat al Lipovei la Marea Adunare Naţională de la Alba Iulia, a fost membru fondator al Societăţii Petru Maior, membru pe viaţă în Societatea pentru fond de teatru român, membru al Astrei şi membru al Casinei Române din Lipova. În anul 1923 s-a stins din viață.
Marile figuri ale vremii îl omagiază în scrierile lor, Ioan Slavici făcând-l erou de roman pe Halic – astfel memoria doctorului Halic va triumfa necontenit în spiritul românesc de peste veacuri. lipovavirtuala.ro
Foto: Răzvan Olariu
Read moreCristina Dinu cucerește trofeul de la ITF 35 Antalya
SportSport LocalStiri sportiveUltimele stiri 19 februarie 2024 0
Cristina Dinu, componenta clubului Sportsin Arad, a reușit să câștige finala turneului ITF 35 din Antalya, turneu dotat cu premii în valoare de 25 de mii de euro.
Cristina a câștigat turneul și a adunat cele 35 de puncte WTA, care o vor propulsa aproape de locul 200, după ce a câștigat meciul în fața canadiencei Carson Branstine, locul 619 WTA și 23 de ani, cu scorul de 6-3 3-0, canadianca părăsind terenul.
Cristina Dinu ajunge aproape de locul 233, fiind eligibilă de locurile de calificare pentru Roland Garros, ea fiind specialistă pe jocul de zgură. tenisinfo.ro
Read more
BIODIVERSITATEA FASCINANTĂ A JUDEȚULUI ARAD PREZENTATĂ PRIN INTERMEDIUL REALITĂȚII VIRTUALE AUGMENTATE ÎN MUZEUL DE ȘTIINȚE ALE NATURII
CulturaUltimele stiri 14 februarie 2024 0
După Galeria de Artă Românească din cadrul Muzeului de Artă Arad, redeschisă anul trecut cu spațiul modernizat prin inserturi cu tehnologie digitală, este rândul Muzeului de Științe ale Naturii să ofere experiențe virtuale inedite vizitatorilor săi.
„Complexul Muzeal Arad, cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Arad, continuă și în acest an investițiile în noile tehnologii digitale din spațiile expoziționale pentru prezentarea interactivă a patrimoniului muzeal”, a declarat Ionel Bulbuc, vicepreședintele Consiliului Județean Arad.
Evenimentul de prezentare al noilor tehnologii digitale (realitate augmentată, masă interactivă), prin intermediul cărora este evidențiată biodiversitatea naturală a județului Arad în Muzeul de Științe ale Naturii, va avea loc joi, 15 februarie, ora 10.00 în prezența reprezentanților Consiliului Județean Arad și ai Complexului Muzeal Arad, elevilor Liceului Tehnologic de Construcții și Protecția Mediului Arad (prof. coordonator Kallos Camelia). Evenimentul va continua cu prezentarea expoziției temporare ”Natura pe porțelan. Colecția Doinița și Ioan Don”, deschisă publicului arădean ca urmare a colaborării cu Universitatea de Vest ”Vasile Goldiș” din Arad, respectiv Grădina Botanică Universitară ”Pavel Covaci” din Macea.
„După succesul pe care l-am avut la Muzeul de Artă prin introducerea tehnologiei moderne în expoziție, anul acesta continuăm modernizarea Muzeului de Științe ale Naturii, un upgrade tehnologic al expoziției, folosind cea mai nouă tehnologie și anume AR (realitatea augmentată), prin care unele exponate din diorame prind viață. Pe lângă touchscreen-urile deja existente, muzeul va avea o masă interactivă unde copiii dar și adulții pot să descopere experiențe noi, de pildă să realizeze desene, puzzle-uri sau să organizeze virtual o dioramă. Prin toate aceste investiții dorim să atragem în primul rând publicul tânăr, să oferim posibilitatea de a interacționa într-un mod inedit cu exponatele din muzeu”, a declarat Blaga Bogdan, directorul adjunct al Complexului Muzeal Arad.
Read moreUTA clachează lamentabil, fix când play-off-ul îi trăgea cu ochiul!
SportSport LocalUltimele stiri 13 februarie 2024 0
Un rezultat negativ parcă plutea în aer astăzi, căci multe anunțau că UTA va claca din nou, într-un moment în care toate astrele îi erau favorabile, ca urmare a rezultatelor din celelalte meciuri ale etapei. Cu o victorie în fața Botoșaniului, arădenii s-ar fi apropiat la un singur punct de play-off și visul de o clasare în Top 6 nu mai era atât de departe. Doar că acest film roș-alb rulează de când s-a promovat, și anume mereu înaintea unui moment crucial al sezonului apare câte un scandal. Dacă în trecut a ieșit în decor greva jucătorilor, pentru neplata salariilor, acum Meszar a convocat o AGA la AFC UTA, exact cu o oră înaintea meciului cu Botoșaniul. Subiectul: excluderea SCU din cadrul clubului! Nu că asta ar fi trebuit să își fi pus amprenta pe evoluția echipei, dar doar de așa ceva nu avea nevoie UTA acum, adică de un scandal. Numai că la toate astea s-au adăugat prestația extrem de slabă a arădenilor, ce naște chiar suspiciuni dacă ar fi să ne uităm pe repriza a doua, plus unele greșeli individuale incredibile, demne de județ! Pur și simplu nu suntem atât de naivi să credem că utiștii au prins o zi mai slabă, chiar credem că unii nu și-au dorit prea mult victoria astăzi. Nu știm ce interese sunt la mijloc, dar e clar că UTA parcă fuge de performanță și de obiective mari. Botoșaniul era clar o echipă de bătut, dar a primit practic niște cadouri nesperate la Arad și puțin a lipsit să plece cu toate punctele acasă, dacă UTA nu ar fi egalat poate chiar din…greșeală.
O prestație slabă și greșeli impardonabile: Iacob a salvat un punct!
UTA a început slab meciul cu FC Botoșani, exact pe vârfuri, cum nu își dorea Rednic și abia în minutul 14 a venit prima ocazie clară la poarta lui Ducan. Atunci, Omondi a fost găsit bine în careu de Pop, dar șutul său din careu a trecut pe lângă vinclu. Oaspeții au replicat însă tăios în două rânduri, în fața unei apărări arădene aeriene, cu gândul la cu totul altceva, numai la fotbal nu. Benzar a nimerit bara de la 18 metri, iar trei minute mai târziu, Friday putea deschide scorul, dar Iacob a parat miraculos șutul său din 9 metri. Până la urmă, UTA a deschis scorul cumva contrar cursului jocului și fără să arate aproape nimic în ofensivă. Era minutul 32, când Omondi a scos o minge dintre doi fundași adverși, aceasta a ajuns la Freitas, care i-a pasat lui Căpușă, iar fundașul UTA-ei a tras cu piciorul stâng, aproape de vinclu: 1-0. Iacob a mai salvat un gol gata făcut în minutul 40, când după ce Omondi a pierdut mingea, David nu l-a putut învinge pe portarul arădenilor. A urmat însă o repriză secundă de coșmar, în care UTA s-a întrecut în gafe și greșeli cum puteam vedea poate prin curtea școlii. La șase minute de la reluare s-a făcut 1-1, E. Lopez marcând cu capul, din interiorul careului, după o centrare a lui Țigănașu.
Repriza a doua naște suspiciuni, UTA parcă nu și-a dorit victoria…
FC Botoșani a întors scorul primei reprize, după o greșeală imensă a lui Cristi Mihai, care a pierdut o minge în propria treime, iar David l-a învins pe Iacob: 1-2! Oaspeții își puteau mări avantajul în minutul 65, dar același Lopez nu a reușit să împingă mingea în poarta goală, de la doi metri. UTA l-a pierdut pe Conte, în minutul 73, jucătorul UTA-ei fiind eliminat pe bună dreptate, după ce arbitrul Găman a fost sesizat din camera VAR că Florescu a fost călcat grosolan de utist. Un fault intenționat, ce naște chiar suspiciuni! UTA a smuls nesperat un punct și asta datorită lui Iacob, care a mai salvat în două rânduri miraculos în fața lui Florescu și Kaprof. Ocaziile s-au răzbunat în minutul 90, atunci când Ariel Lopez a marcat cu capul, din careul mic, după o centrare din corner a lui Omondi. S-a terminat 2-2, după un meci cu adevărat de uitat. Și putem spune că după o asemenea prestație putem uita și de play-off, căci la această echipă încurcate sunt căile…
Formații:
UTA: Iacob – Căpușă, Conte, Benga, Rodrigues (Abeid 59) – Mihai (Lopez 83), Freitas (J. Pedro 59) – R. Pop (An. David 69), Fabry (Morar 69), Omondi – Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic
Botoșani: Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – Dican, I. Filip – G. David (Celea 74), Florescu (Aldair 90+5), Friday (Mitrov 46) – E. Lopez (Kaprof 67). Antrenor: Bogdan Andone
Arbitri: George Găman (Craiova) – Mircea Orbuleț (București), Stelian Slabu (Brașov). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare)
Camera VAR: Sorin Costreie (Voluntari), Ionela Peșu (Craiova)
Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)
Observator LPF: Florin Bătrânu (Timișoara).
A început prima ediție a Competiției WorldSkills de Jonctori Fibră Optică din România
National/ExternUltimele stiri 13 februarie 2024 0
- Peste 80 de elevi participă la Competiția WorldSkills de Jonctori Fibra Optică, concurs cu probe exclusiv practice, bazate pe sarcini de lucru din industrie și dezvoltate de specialiștii AFOR.
- Finalele locale ale competiției se derulează în perioada 8-22 februarie în cele 10 licee de telecomunicații din rețeaua Experți și Centre de Excelență în Telecomunicații.
- Finala națională a competiției are loc în Cluj-Napoca, la Colegiul Tehnic de Comunicații „Augustin Maior”, în 21 mai 2024.
- Unul dintre elevii români participanți va reprezenta România, în luna septembrie, la Olimpiada Internațională de Meserii WorldSkills Lyon 2024, Franța, în secțiunea Information Network Cabling.
La 10 ani după introducerea în Codul Ocupațiilor din România a meseriei Jonctor Fibră Optică de către Asociația de Fibră Optică din România, pregătirea viitorilor specialiști în fibră optică este asigurată în cadrul celor 10 licee de telecomunicații din proiectul ECERT – Experți și Centre de Excelență în Telecomunicații.
În anul școlar curent, 80 de elevi care se pregătesc în domeniul telecomunicațiilor au ocazia de a participa la prima Competiție WorldSkills de Jonctori Fibră Optică. În perioada 8-22 februarie 2024 au loc finalele locale ale competiției, iar in luna mai are loc finala națională.
Primele două finale locale au avut loc în data de 8 februarie la București si Baia Mare, la Colegiul Tehnic de Poștă și Telecomunicații Gheorghe Airinei, respectiv Colegiul Tehnic George Barițiu, cu 14 elevi concurenți (trei fete și 11 băieți). Evaluarea performanțelor elevilor este făcută în fiecare oraș de un juriu format din trei specialiști din companii private cu experiență în fibră optică.
Derularea competiției locale din București este supervizată de Prof. Philippe Nicard, expert internațional WorldSkils în Information Network Cabling, venit special din Bordeaux pentru acest eveniment. Prof. Nicard a lucrat alături de WorldSkills România și Asociația de Fibră Optică din România la pregătirile pentru competiție derulate în ultimele opt luni și asigură aplicarea standardelor și metodologiei internaționale WorldSkills.
Faza locală a acestei competiții va continua până pe 22 februarie în celelalte 8 orașe din proiectul ECERT, fiecare liceu urmând să desemneze un reprezentant care va participa la faza națională a competiției, la Cluj-Napoca, pe 21 mai. Dintre primii trei clasați la Cluj se va desemna reprezentantul României ce va participa în septembrie la Olimpiada Internațională de Meserii WorldSkills Lyon 2024, secțiunea Information Network Cabling, alături de reprezentanți din alte 16 țări. România se numără printre cele trei țări europene care concurează în această secțiune, alături de Norvegia și Franța.
Competiția WorldSkills de Jonctori Fibră Optică este recunoscută oficial de Ministerul Educației prin Calendarul Concursurilor Naționale Școlare nr. 24750 din 29.01.2024 și se bucură de sprijinul ANISP – Asociația Națională a Internet Service Providerilor din România, în calitate de sponsor Silver Partner, dar și de sprijinul a peste 14 companii.
Read more









