News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Revelionul 2024 va avea loc la kilometrul 0 din Arad

Primăria Municipiului Arad va organiza o petrecere de Revelion, în centrul Aradului, cu artiști arădeni și nu numai, care își propun să ofere o atmosferă specială de sărbătoare, la kilometrul 0 al orașului.

Startul petrecerii va fi dat la ora 20.45 când pe scena din fața Palatului Administrativ vor urca Dragoș Moldovan&Band, lugojenii de la Springtime Band 2.1 și arădenii de la Progresiv A.

Înainte de miezul nopții, trupa Cargo va face atmosferă cu un recital special.

Ca în fiecare an, trecerea în anul 2024 va fi marcată cu un spectaculos show de artificii, după care, atmosfera va mai fi întreținută de Cargo, până în jurul orei 00.30.

Ca în fiecare an, am pregătit un concert ce va avea loc în fața Primăriei. Acesta se va întinde puțin după miezul nopții, întrerupt de un spectaculos foc de artificii. Capul de afiș este trupa Cargo. Așteptăm cât mai mulți arădeni să ni se alăture și sunt convins că și anul acesta participarea va fi numeroasă. Să ne bucurăm de aceste momente, privind retrospectiv la ceea ce a fost frumos în anul ce se încheie și cu optimism spre 2024.”, a declarat primarul municipiului Arad, Călin Bibarț.

Read more
Este deschisă circulația pe pasajul denivelat de pe centura de ocolire a Aradului
Începând de astăzi, 21.12.2023, este deschisă circulația pe pasajul denivelat de pe centura de ocolire Arad (DN 7, km 540+248) peste linia de cale ferată Arad – Bucureşti. Lucrările pentru finalizarea pasajului vor continua în prima parte a anului viitor fără a afecta traficul.
Contractul pentru restul de execuție la acest obiectiv a fost demarat în luna iulie 2022, antreprenorul lucrării fiind SPIC SRL.

Pasajul are o lungime de 722 de metri, cu tot cu rampele de acces, și o lățime a părții carosabile de 7 metri. Au fost executate lucrări de curățare și protejare a grinzilor existente pe șantier din contractul anterior, au fost montate grinzi noi, s-a lucrat la infrastructura pasajului și s-a executat suprastructura, s-au relocat rețele electrice de medie și înaltă tensiune și rețele de apă, s-a așternut asfalt pe rampe și pe pasaj, s-a amenajat trotuarul, s-a montat parapet și rosturile de dilatație, s-a montat semnalizarea rutieră verticală și s-au aplicat marcajele rutiere.
Valoarea contractului este de 37.064.924,03 lei, inclusiv TVA.
Read more
Iustin Cionca: Lucrări importante în bazinul Crișurilor, pentru prevenirea inundațiilor

Lucrări de decolmatare și recalibrare a albiei au fost executate anul acesta, în județul Arad, pe o lungime 23 de km pe următoarele cursuri de apă Crișul Alb, Valea Șoimuș, Valea Bănești, Valea Hălmăgel, Valea Sebiș, Valea Cigher, Valea Potoc, Valea Bighiu-Sodom și Valea Nouă.

Lucrările desfășurate vor contribui semnificativ la creșterea capacității de scurgere a apelor, mai ales în perioadele cu precipitații însemnate. Cu alte cuvinte, scade riscul de inundații pentru riveranii din localitățile arădene: Dieci, Almaș, Buteni, Brazii, Hălmagiu, Chisindia, Dezna, Șilindia, Pâncota și Sebiș-Prunișor.

Lucrările au fost realizate de Administraţia Bazinală de Apă Crişuri și au avut ca scop apărarea împotriva inundațiilor în județul Arad.

„Îi mulțumesc, în primul rând, domnului Pásztor Sándor, director A.B.A Crișuri, care s-a implicat personal în situațiile foarte dificile din județul Arad. Din păcate, indundațiile au făcute și o victimă în 2023, a fost un an foarte dificil, cu ploi masive și subite, care au măturat totul în cale. Un om a murit încercând să își salveze câinele. La Brazii a fost o calamitate și doar intervenția rapidă a celor de la ABA Crișuri a limitat proporțiile daunelor. Într-o altă ocazie, dl. Pásztor a venit la Vărșand, unde viitura a smuls podul, și a lucrat cot la cot cu colegii săi pentru a preveni un dezastru, protejând și localitatea Vărșand, dar și localitățile din aval, din Ungaria. A fost o intervenție în condiții foarte grele, pe rupere de nori. Apreciez genul acesta de director implicat, asumat, care colaborează și cu administrațiile locale și se mobilizează personal la nevoie. Nu întâmplător domnul Pásztor este și consilier al ministrului Mediului”, a declarat președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca.

Anul acesta, au fost decolmatate cursuri de apă, fiind îndepărtate 45.000 de metri cubi de aluviuni. Decolmatarea ajută la scurgerea apelor și prevenirea inundațiilor.

”An de an ne confruntăm cu scurgeri de pe versanți sau revărsări. Este important ca, atât populația cât și administrațiile locale să înțeleagă importanța acțiunilor preventive. Prin urmare, și anul acesta facem un apel în ceea ce privește curățarea și întreținerea șanțurilor și a rigolelor din preajma gospodăriilor, asigurând astfel o scurgere mai bună în perioadele ploioase”, a precizat, la rândul său, Pásztor Sándor, director A.B.A Crișuri.

În bazinul hidrografic Crișuri, din totalul de 365 de cursuri de apă codificate, în număr de 105 cursuri de apă se regăsesc pe teritoriu județului Arad. Dintre acestea, principalele cursuri de apă sunt: râul Crişul Alb cu afluenţii Cigher, Canalul Morilor, Valea Sebiș, Valea Hălmăgel, Valea Sighișoara și râul Crişul Negru cu afluenții Beliu și Teuz. Pentru a proteja riveranii arădeni de inundații, întreținem și administrăm zi de zi: 11 acumulări permanente și nepermanente; 397 km de diguri și 288 km de regularizări.

Read more
Un șofer beat și fără permis și-a „răpit“ concubina

a data de 18 decembrie a.c., polițiștii arădeni au fost sesizați despre faptul că, o femeie ar fi fost constrânsă să urce într-un autoturism, de către concubinul său, ulterior, mașina plecând într-o direcție necunoscută. În urma investigațiilor efectuate de polițiștii Biroului Rutier cu sprijinul jandarmilor arădeni, autoturismul a fost depistat pe strada Avrig, la volanul acestuia fiind identificat un bărbat de 26 de ani, din Arad. Testarea cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibație alcoolică de 0,52 mg./l. alcool pur în aerul expirat, iar din verificări a reieșit că bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat.
În baza probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub supravegherea procurorului de caz, într-un dosar penal, întocmit pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului și fără permis de conducere.

Read more
Mihai Fifor : Nicio persoană condamnată pentru evaziune nu scapă de închisoare! Nu sunt amnistiați cei condamnați!

EVITAREA CONDAMNĂRII la închisoare poate avea loc doar dacă se îndeplinesc două condiții:

Prejudiciul este achitat integral (+15 sau +25%) ÎNAINTE de începerea procesului penal (de la controlul fiscal, până la primul termen de judecată)

Doar dacă prejudiciul este mai mic de 1 milion de euro!

După începerea procesului penal, persoana acuzată nu mai poate scăpa de pedeapsa cu închisoarea dacă va fi condamnată.

În toate cazurile de evaziune, cresc pedepsele penale, pentru cei condamnați.

Legea prevede următoarele situații: 

În maxim 30 de zile de la controlul fiscal prin care a fost constatat prejudiciul < 1 milion euro. Dacă persoana acuzată achită prejudiciul + 15% + dobânzi și penalități, fapta nu se pedepsește. Organele penale nu sunt sesizate. Pentru prejudicii mai mari de 1 milion, fapta e sesizată la organul penal.

În cursul urmăririi penale, dacă prejudiciul e până la 1 milion de euro. Dacă persoana acuzată achită prejudiciul + 25% + dobânzi, penalități, fapta nu se pedepsește.

Pentru prejudicii mai mari de 1 milion, dosarul de trimite în instanță pentru judecare.

Până la primul termen de judecată. Dacă prejudiciul e până la 1 milion de euro, și persoana acuzată îl achită integral + dobânzi, penalități, SE POATE aplica pedeapsa cu amenda penală. Dacă prejudiciul e > 1 milion euro și se achită integral + dobânzi, penalități, atunci pedeapsa se înjumătățește.

De la primul termen de judecată până la pronunțarea instanței (deci ÎNAINTE de condamnare!) – indiferent de valoarea prejudiciului, pedeapsa se reduce cu o treime.

IMPORTANT:

SCOPUL PRINCIPAL al legii este recuperarea prejudiciilor la bugetul de stat. Prioritatea e ca statul să obțină banii prejudiciați, abia apoi este condamnarea persoanei (o persoană condamnată înseamnă un cost suplimentar pentru stat și pentru contribuabili).

Deputat Mihai Fifor

Președinte PSD Arad

Read more
Oprire temporară a circulației tramvaielor pe tronsonul Podgoria-Se

Primăria Municipiului Arad și Compania de Transport Public anunță publicul călător că în data de 21 decembrie 2023, în intervalul orar 9:00 – 12:00 ca urmare a unor  lucrări de mentenanță a rețelei aeriene, se suspendă circulația tramvaielor pe tronsonul Podgoria-Sere.

Urmare a acestui fapt, călătorii vor fi preluați de autobuze care vor opri în vecinătatea stațiilor de tramvai, iar liniile 15 și 16 vor deveni linia 1 care va circula pe tronsonul Făt Frumos – Piața Romană.

Read more
Trei victorii la turneul național U13 pentru puștii de la AMEFA

Al doilea turneu din cadrul Campionatului Național de polo U13 masculin – zona Nord, s-a desfășurat zilele trecute la Arad, în bazinul din Subcetate, acolo unde puștii de la AMEFA Arad, pregătiți de profesorul Cristian Cosma, au câștigat trei din cele patru meciuri.

A fost 13-3 cu ACS Marco Polo Târgu Mureș, 8-7 cu CS Crișul Oradea, 2-13 cu CSM Corona Brașov și 6-2 cu CSM Unirea Alba Iulia. Copiii au luptat pentru fiecare posesie și au dat dovadă de dorință de victorie”, menționează Federația Română de Polo.

Read more
Se caută soluții optime privind menținerea deschisă a barierei de la pasajul Micălaca

În cursul dimineții de ieri, primarul municipiului Arad, Călin Bibarț, a avut convorbiri telefonice atât cu ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, cât și cu directorul general al Companiei Naționale de Căi Ferate, Ion Simu Alexandru.  În cadrul acestora, s-a convenit ca la începutul săptămânii viitoare o delegație de specialişti ai CFR-ului să se deplaseze la Arad pentru găsirea soluției optime privind menținerea deschisă a barierei de la pasajul Micălaca.

Totodată se doreşte crearea unei noi legături între Via Carmina (Vladimirescu) şi Arad prin prelungirea străzii Voinicilor.

Un alt proiect care se află pe agenda discuțiilor cu delegația CFR este refacerea pasarelei pietonale din zona Gării Aradul Nou.

Read more
Filmul „Papicha“, proiectat la Cinematograful „Arta“ din Arad

„Papicha“, filmul de debul al regizoarei franco-algeriene Mounia Meddour, va fi proiectat la cinematograful „Arta“.

Evenimentul va avea loc joi, 14 decembrie 2023, de la ora 19:00.

Accesul publicului va fi gratuit.

Prezentat în secțiunea Un Certain Regard a Festivalului de la Cannes în 2019, înscris în cursa pentru Oscaruri din partea Algeriei și dublu recompensat la gala premiilor César din Franța, „Papicha“ prezintă Alger-ul anilor ‘90, când țara trecea printr-un război civil (perioadă cunoscută și sub numele de „deceniul negru”).

Provocările descrise în „Papicha” oglindesc restricțiile cu care se confruntă femeile iraniene, de la codurile vestimentare la oportunități limitate de educație și locuri de muncă.

Filmul „Papicha” descrie cu măiestrie rezistența și solidaritatea în fața adversității, arătând puterea și curajul unor tinere femei în timp ce se confruntă cu structurile patriarhale, normele societale și tulburările politice.

Filmul evidențiază rolul crucial al comunităților de susținere în împuternicirea femeilor, amintind de rețele similare din Iran care pledează pentru egalitate și libertate.

Deși recunoaște unicitatea fiecărei situații, „Papicha” oferă un mesaj esențial despre curajul și determinarea femeilor în confruntarea cu opresiunea patriarhală, socială și politică.

Regizorul Mounia Meddour, născută în Algeria în 1975, își prezintă angajamentul de a portretiza femeile împuternicite în societatea algeriană, subliniind temele de abilitare a femeilor și căutarea libertății.

Sinopsis

Papicha (r. Mounia Meddour) – Franța, Algeria, Belgia, Qatar (2019)

Alger, anii 1990. Nedjma, o studentă de 18 ani care locuiește în campusul universitar, visează să devină stilist. La căderea nopții, se strecoară prin plasa gardului orașului cu cele mai bune prietene pentru a ajunge la clubul de noapte unde își vinde creațiile unor „papichas”, tinere algeriene frumoase. Situația politică și socială din țară continuă să se deterioreze. Refuzând această fatalitate, Nedjma decide să lupte pentru libertatea ei organizând o prezentare de modă, sfidând astfel toate interdicțiile.

 

 

Read more
Proteste spontane ale angajaților de la APIA Arad

Astăzi 11.12.2023, seria protestelor spontane ale salariaţilor Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură – Centre Judeţene a continuat, astfel că între orele 9.00– 11.00 si la nivelul CJ APIA Arad  a fost efectuat protest spontan .

Ȋn urma numeroaselor promisiuni care nu s-au concretizat, în prag de sărbători, o parte din salariaţii APIA – CJ Arad au efectuat un protest spontan pentru a-şi manifesta nemulţumirea cu privire la discriminarea dintre ei şi APIA Aparat Central raportat la salarizare, motivaţia fiind aceea că deşi obiectul de activitate este acelaşi, salarizarea este diferită.

Personalul din teriroriu al Agenției beneficiază în acest moment de drepturi salariale mai mici comparativ cu personalul din Aparatul Central APIA, iar cerința salariaților APIA din teritoriu este să beneficieze de salarii similare cu cele ale colegilor din aparatul central APIA, astfel îndreptându-se eroarea făcută odată cu aplicarea legii salarizării 153/ 2017.

Seria acţiunilor de proteste va continua în zilele urmatoare, luându-se în calcul deplasarea la Bucureşti şi pichetarea MADR până la rezolvarea acestei solicitări.

Read more