Stiri si reportaje din judetul Arad

Please follow and like us:
Pin Share

Temerarii Arad au deplasat la Bucureşti zece sportivi la Jocurile Naţionale ale Persoanelor cu Handicap 2012. S-a concurat, în funcţie de clasificarea individuală (stabilită după gradul de handicap), la atletism, tenis de masă, şah şi baschet în fotoliu rulant.

La atletism, Gelu Vrabie, Ionică Chiaburu şi Cătălin Rădulescu s-au clasat pe prima poziţie, iar Ionuţ Grosu a terminat al treilea. Grosu a repetat prestaţia la viteză 100 de metri, în aceeaşi probă Ioan Talpă reuşind să se claseze pe 2. Un loc 2 şi un loc 3 s-au adăugat după proba de rezistenţă 1,500 de metri, Vrabie respectiv Grosu. Ultima probă de atletism, aruncarea greutăţii, i-a avut performeri pe aceiaşi Rădulescu şi Chiaburu locul1, Talpă locul 2 şi Vrabie locul 3.

La tenis de masă, Cătălin Rădulescu a terminat pe locul 5. Simion Popa a încheiat al patrulea în concursul de şah.

Ultima competiţie a fost cea de baschet unde Temerarii au învins în confruntările cu Lugoj 36-18, Cluj 28-12 şi Constanţa 23-2.