Stiri si reportaje din judetul Arad

UTA clachează lamentabil, fix când play-off-ul îi trăgea cu ochiul! UTA clachează lamentabil, fix când play-off-ul îi trăgea cu ochiul!
Please follow and like us:
Pin Share

Un rezultat negativ parcă plutea în aer astăzi, căci multe anunțau că UTA va claca din nou, într-un moment în care toate astrele îi erau favorabile, ca urmare a rezultatelor din celelalte meciuri ale etapei. Cu o victorie în fața Botoșaniului, arădenii s-ar fi apropiat la un singur punct de play-off și visul de o clasare în Top 6 nu mai era atât de departe. Doar că acest film roș-alb rulează de când s-a promovat, și anume mereu înaintea unui moment crucial al sezonului apare câte un scandal. Dacă în trecut a ieșit în decor greva jucătorilor, pentru neplata salariilor, acum Meszar a convocat o AGA la AFC UTA, exact cu o oră înaintea meciului cu Botoșaniul. Subiectul: excluderea SCU din cadrul clubului! Nu că asta ar fi trebuit să își fi pus amprenta pe evoluția echipei, dar doar de așa ceva nu avea nevoie UTA acum, adică de un scandal. Numai că la toate astea s-au adăugat prestația extrem de slabă a arădenilor, ce naște chiar suspiciuni dacă ar fi să ne uităm pe repriza a doua, plus unele greșeli individuale incredibile, demne de județ! Pur și simplu nu suntem atât de naivi să credem că utiștii au prins o zi mai slabă, chiar credem că unii nu și-au dorit prea mult victoria astăzi. Nu știm ce interese sunt la mijloc, dar e clar că UTA parcă fuge de performanță și de obiective mari. Botoșaniul era clar o echipă de bătut, dar a primit practic niște cadouri nesperate la Arad și puțin a lipsit să plece cu toate punctele acasă, dacă UTA nu ar fi egalat poate chiar din…greșeală.

O prestație slabă și greșeli impardonabile: Iacob a salvat un punct!

UTA a început slab meciul cu FC Botoșani, exact pe vârfuri, cum nu își dorea Rednic și abia în minutul 14 a venit prima ocazie clară la poarta lui Ducan. Atunci, Omondi a fost găsit bine în careu de Pop, dar șutul său din careu a trecut pe lângă vinclu. Oaspeții au replicat însă tăios în două rânduri, în fața unei apărări arădene aeriene, cu gândul la cu totul altceva, numai la fotbal nu. Benzar a nimerit bara de la 18 metri, iar trei minute mai târziu, Friday putea deschide scorul, dar Iacob a parat miraculos șutul său din 9 metri. Până la urmă, UTA a deschis scorul cumva contrar cursului jocului și fără să arate aproape nimic în ofensivă. Era minutul 32, când Omondi a scos o minge dintre doi fundași adverși, aceasta a ajuns la Freitas, care i-a pasat lui Căpușă, iar fundașul UTA-ei a tras cu piciorul stâng, aproape de vinclu: 1-0. Iacob a mai salvat un gol gata făcut în minutul 40, când după ce Omondi a pierdut mingea, David nu l-a putut învinge pe portarul arădenilor. A urmat însă o repriză secundă de coșmar, în care UTA s-a întrecut în gafe și greșeli cum puteam vedea poate prin curtea școlii. La șase minute de la reluare s-a făcut 1-1, E. Lopez marcând cu capul, din interiorul careului, după o centrare a lui Țigănașu.

Repriza a doua naște suspiciuni, UTA parcă nu și-a dorit victoria…

FC Botoșani a întors scorul primei reprize, după o greșeală imensă a lui Cristi Mihai, care a pierdut o minge în propria treime, iar David l-a învins pe Iacob: 1-2! Oaspeții își puteau mări avantajul în minutul 65, dar același Lopez nu a reușit să împingă mingea în poarta goală, de la doi metri. UTA l-a pierdut pe Conte, în minutul 73, jucătorul UTA-ei fiind eliminat pe bună dreptate, după ce arbitrul Găman a fost sesizat din camera VAR că Florescu a fost călcat grosolan de utist. Un fault intenționat, ce naște chiar suspiciuni! UTA a smuls nesperat un punct și asta datorită lui Iacob, care a mai salvat în două rânduri miraculos în fața lui Florescu și Kaprof. Ocaziile s-au răzbunat în minutul 90, atunci când Ariel Lopez a marcat cu capul, din careul mic, după o centrare din corner a lui Omondi. S-a terminat 2-2, după un meci cu adevărat de uitat. Și putem spune că după o asemenea prestație putem uita și de play-off, căci la această echipă încurcate sunt căile…

Formații:

UTA: Iacob – Căpușă, Conte, Benga, Rodrigues (Abeid 59) – Mihai (Lopez 83), Freitas (J. Pedro 59) – R. Pop (An. David 69), Fabry (Morar 69), Omondi – Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic

Botoșani: Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – Dican, I. Filip – G. David (Celea 74), Florescu (Aldair 90+5), Friday (Mitrov 46) – E. Lopez (Kaprof 67). Antrenor: Bogdan Andone

Arbitri: George Găman (Craiova) – Mircea Orbuleț (București), Stelian Slabu (Brașov). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare)

Camera VAR: Sorin Costreie (Voluntari), Ionela Peșu (Craiova)

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)

Observator LPF: Florin Bătrânu (Timișoara).