Când discutăm despre halda de steril de la CET Arad, ne referim la 60 de hectare de teren pe care sunt depozitate in jur de 2,5 milioane de tone de zgură și cenușă provenită din arderea cărbunelui energetic (lignit) cu care funcționează centrala care alimentează Aradul cu energie termică. Din punct de vedere al protecției mediului și al sănătății oamenilor, situația devine tot mai gravă pe… vânt ce trece: ori de câte ori vântul se intensifică, rafalele sale transportă praful toxic înspre locuințele cetățenilor din Livada, Sânleani, Cartierul Verde și Grădiște – depinde de direcția acestuia –, tulburând circulația pe șoseaua de centură și pe DN 79. „În Grădiște, am cules o sumedenie de reclmații de la locuitorii care spun că atunci când vântul bate înspre oraș, sunt nevoiți să își închidă geamurile, să își ia rufele de la uscat, să recurgă la măsuri disperate – indicele de poluare depășind cu mult normele admise în Europa” – a spus vicepreședintele PNL Arad, Ionel Ciupe. Acesta critică lipsa de măsuri concrete luate de societatea aflată sub autoritatea Consiliului Municipal Arad (din luna aprilie, 2002 – împlinindu-se, deci, exact un deceniu de când municipalitatea administrează prin concesiune patrimoniul fostei Sucursale Electrocentrale Arad desprinsă din S.C.Termoelectrica S.A. Bucureşti în baza H.G. 105/2002), făcând referire la chiar poziția conducerii CET, care recunoaște că „instalaţia de stropire a haldei funcționează, în timpul vânturilor, la capacitate maximă, dar din păcate nu face faţă decât într-un procent de 30 %.”„În programul de măsuri a societății sunt prevăzute câteva repere, între care plantări de arbori atât în perimetrul centralelor cât şi pe perimetrul digurilor de la halda de zgură şi cenuşă; îmbunătăţirea umectării haldei de zgură şi cenuşă prin montarea de guri de deversare pe digurile intermediare şi obţinerea de zgură şi cenuşă uscată şi valorificarea acesteia – dar conform specialiştilor pe care i-am consultat, soluţia ce mai pragmatică, rapidă şi simplă, totodată, este închiderea suprafeţei pe care se întinde halda de steril. Halda trebuie înconjurată de ziduri din beton ridicate până la o distanţă de siguranţă şi acoperită cu un strat de pământ pe care se plantează copaci – am văzut că în occident de optează pentru salcâmi –, urmănd ca proiectul pentru prelucrarea cenuşii, de ardere a ei şi de folosire a acesteia ca un adaos în componenţa produselor folosite în construcţia sau reabilitarea autostrăzilor, drumurilor sau pavajelor, propus de nemţi încă din anul 2005 să fie urgentat” – a declarat consilierul municipal Ionel Ciupe.
Read moreConservatoarea Lia Ardelean şi-a depus marţi după-amiază candidatura la funcţia de primar al Aradului, alături de echipa USL pentru Consiliul Local municipal. „Municipiul Arad are nevoie de o alternativă, de un primar onest, de o administraţie care nu este pusă pe căpătuială. Comunitatea noastră trebuie condusă de oameni care nu-şi propun să se îmbogăţească în patru ani de mandat. Avem nevoie de un primar prezent în cartiere, de un primar preocupat de oraşul nostru, nu de protejarea unor interese personale”, a apreciat Lia Ardelean într-un comunicat de presă.
Lia Ardelean a menţionat că este onorată să conducă echipa de consilieri locali ai USL, formată din oameni competenţi, nepătaţi şi buni profesionişti. „Aradul are nevoie de o Primărie condusă de un primar integru, eu fiind garantul unei administraţii locale fără corupţie. Cu modestie şi responsabilitate, consider că mă număr printre arădenii corecţi în afaceri şi în politică, voi rămâne la fel şi în administraţie!”, a subliniat candidatul USL la Primăria Arad.
Lia Ardelean a mai adăugat că programul echipei USL pentru Primăria şi Consiliul Local al municipiului Arad va fi supus dezbaterii publice. „Voi pune mare preţ pe consultarea tuturor arădenilor, voi ţine cont de nevoile şi priorităţile fiecăruia, în vederea îmbunătăţirii programului meu şi al întregii echipe USL pe care am onoarea să o conduc în alegerile locale din 10 iunie, pentru administrarea Aradului şi creşterea nivelului de trai al arădenilor. Obiectivul meu principal este o relaţie cu cetăţenii bazată pe încredere, transparenţă şi bun simţ. Bun simţ înseamnă să promiţi ceea se poate realiza. Bun simţ înseamnă obţinerea consimţământului oamenilor pentru toate proiectele importante. Bun simţ înseamnă să nu pretinzi, ca administraţie de la cetăţeni, mai mult decât pot ei să ofere. Bun simţ înseamnă să stabileşti obiectivele administraţiei locale în funcţie de priorităţile cetăţenilor. Bun simţ înseamnă să înţelegi că Aradul este şi va rămâne întotdeauna al arădenilor, nu al primarului. Am fost, sunt şi voi rămâne aproape de oameni”, a conchis Lia Ardelean.
Read moreIeri a avut loc inscrierea din partea USL Arad a candidatilor pentru Consiliul Local Municipal. Iata candidatii:
1. Ardelean Lia – PC
2. Lupaş Marin – PSD
3. Galiş Florin – PNL
4. Rus Eugen – PSD
5. Ciupe Ionel – PNL
6. Mihuţa Tristan Gheorghe – PSD
7. Ghilinţă Gheorghe – PC
8. Dolha Ioan – PSD
9. Bîlcea Ovidiu Sergiu – PNL
10. Săplăcan Gheorghe – PSD
11. Antoci Dan Constantin Gheorghe – PNL
12. Fipil Daniel – PSD
13. Pînzariu Horaţiu – PC
14. Cheşa Ilie – PSD
15. Naaji Antoanela Luciana – PNL
16. Furău Gheorghe-Oto – PSD
17. Trifon Daniel – PNL
18. Cătană Vasile – PSD
19. Răsunoiu Camelia – PC
20. Cuedan Corina – PSD
21. Man Vasile – PNL
22. Mirescu Marian – PSD
23. Poncu Gheorghe – PNL
24. Vişoiu Narcis- PSD
25. Lucoaie Ionuţ – PNL
26. Lucan Roxana – PSD
27. Sfârâilă Marius Cristian – PNL
28. Roşu Luminiţa – PSD
29. Crişan Mihai – PNL
Read more
S-au depus si listele candidatilor MC-L pentru Consiliul Local, iata lista candidatilor:
1 |
Falcă Gheorghe |
2 |
Pistru Geanina |
3 |
Lazurca Adrian Catalin |
4 |
Varga Glad |
5 |
Nicşanu Marcela Ana |
6 |
Moşneag Ovidiu |
7 |
Farcaş Ioan |
8 |
Cismasiu Mariana |
9 |
Maris Florin |
10 |
Vlaicu Traian |
11 |
Gligor Teodor |
12 |
Chirilov Adriana |
13 |
Serb Cosmin |
14 |
Rosu Petru |
15 |
Olareanu Florentin |
16 |
Nini Livia |
17 |
Handra Arsenie |
18 |
Simo Andrei |
19 |
Valcea Danut |
20 |
Buzgau Lucia |
21 |
Schill Gheorghe |
22 |
Piterman Iulian |
23 |
Morar Florin |
24 |
Carmen Totor |
25 |
Liliana Slev |
26 |
Bundea Nicolae |
27 |
Chişcan Dan |
28 |
Borlea Lenuţa |
29 |
Hodăjeu Cătălin |
Din partea PDL Arad am primit spre publicare lista candidatilor aliantei MC-L Arad:
1 |
IOŢCU PETRU-NICOLAE |
2 |
PISTRU-POPA EUSEBIU-MANEA |
3 |
CHAMBRE DORINA-RODICA |
4 |
ARDELEAN AUREL |
5 |
DRĂGAN CRISTIAN-IOAN |
6 |
ŢOLEA ADRIAN-FLORIN |
7 |
NEGREA DANIEL |
8 |
GIURGELEA IONEL |
9 |
PLAVEȚI IOAN |
10 |
BUDIU SIMION |
11 |
MICLE IOAN |
12 |
POPA GAROFIŢA |
13 |
ULICI ION |
14 |
FEIEŞ CRISTIAN |
15 |
ONEA MIRCEA-LAURENȚIU |
16 |
ENĂCHIUC DUMITRU-FLORIAN |
17 |
SĂCUI MIHAI-OCTAVIAN |
18 |
HĂRLĂU DACIAN-ALIN |
19 |
COSTIN IONEL |
20 |
CABA SAMUEL-ADRIAN-IOSIF |
21 |
NĂSUI ADRIAN |
22 |
PELE MONICA |
23 |
BOZGA DORU |
24 |
FLUERAŞ IOAN-FLOREA |
25 |
MANTA ADRIAN |
26 |
LENGYEL PETRU |
27 |
BODNAR GABRIELA |
28 |
AVRAM ION |
29 |
POPA EMIL-DOREL |
30 |
DUMITRANA LUMINIŢA ŞTEFANIA |
31 |
MIHUŢ TEODOR |
32 |
SĂLĂJAN SORIN |
33 |
FORDON DECEBAL-CIPRIAN |
34 |
DUMITRESCU NICOLETA-MONICA |
35 |
MIHAILOVICI MARINELA |
36 |
BRAIȚI MIRCEA-THEODOR |
37 |
POPOVICI MONICA-SIMONA |
38 |
GICĂ TEODOR-DORUL |
39 |
ABEL CONSTANŢA |
40 |
PIROȘ ELISAVETA-LIGIA |









