News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Se recompartimentează UPU Arad!

Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad, a anunțat astăzi recompartimentarea Unității de Primiri Urgențe de la Spitalul Clinic Judetean de Urgență Arad, pentru a reduce timpul de așteptare și a crește funcționalitatea secției.

„Recompartimentăm Unitatea de Primiri Urgențe de la Spitalul Județean! La propunerea șefului de secție, dr. Radu Jipa, astăzi am analizat variantele pentru refacerea circuitelor, lărgirea unor spații pentru pacienți și aparținători, amenajarea unei săli pentru medicii rezidenți. La UPU se prezintă zilnic aprox. 300 de arădeni care ajung la spital cu diferite urgențe, accidente, afecțiuni spontane. Uneori timpul de așteptare este de câteva ore, pentru că mulți pacienți cu probleme minore, în loc să se adreseze Centrelor Medicale din cartiere, vin direct la spital. Recompartimentarea propusă de șeful secției are în vedere decongestionarea UPU și punerea în valoare a noii clădiri pe care Consiliul Județean Arad a construit-o pentru creșterea capacității Unității de Primiri Urgențe”, a anunțat Iustin Cionca.

La ședința de lucru de astăzi a participat și conducerea Spitalului, șeful secției, medici, funcționari din Consiliul Județean Arad responsabili de implementarea proiectelor de dezvoltare a infrastructurii medicale.

Read more
Iustin Cionca: „Terapia Intensivă de la Municipal, finalizată înainte de termen, la început de aprilie!”

Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad, a fost astăzi pe șantierul secției ATI 2 de la Spitalul Clinic Județean de Urgență, pentru a se asigura că lucrările vor fi predate înainte de termen! Deși inițial se dorea finalizarea lor în luna iunie, ele se vor încheia cel târziu la începutul lunii aprilie, a declarat președintele Iustin Cionca.

„Nu este o grabă, pur și simplu vrem să folosim mai repede acest spațiu. Practic, totul aici a fost refăcut de la zero, cu aportul unor agenți economici și al Asociației „Cetatea Voluntarilor”. După preluarea secției, pacienții vor beneficia de condiții similare celor de la ATI 1, adică foarte moderne, secția va fi impecabilă. Nu în ultimul rând, mai slăbim și presiunea asupra altor secții care au nevoie de spațiile unde astăzi sunt pacienții de la Terapie Intensivă, în corpul Spitatului Municipal, cum este el cunoscut de arădeni”, a declarat Iustin Cionca.

Putem spune că întreaga secție a fost modernizată din temelii, începând cu cablurile electrice, circuitele de fluide și de oxigen, pardoseaua, pereții, geamurile, tencuiala de pe pereți.

„O felicit în mod deosebit pe doamna dr. Dana Moț, care a pus mult suflet în acest proiect, a discutat direct cu agenții economici, a ținut permanent legătura cu conducerea spitalului și a fost prezentă pe șantier ca și cum lucrarea s-ar fi desfășurat la ea acasă, nu la spital. Așa cred că trebuie să se implice fiecare beneficiar, pentru succesul și calitatea investiției”, a precizat Iustin Cionca.

Read more
Iustin Cionca: „Licitație pentru construirea drumului expres Arad-Oradea!”

Săptămâna aceasta se lansează licitația pentru construirea drumului expres Arad-Oradea! Informația, prezentată la București de ministrul Sorin Grindeanu, a fost confirmată de președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca.

„Deși Consiliul Județean Arad și Consiliul Județean Bihor și-au manifestat dorința de a organiza licitația pentru lucrările la drumul expres, nu avem absolut nicio problemă cu faptul că licitația se organizează la nivelul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Colaborăm foarte bine și la proiectul centurii de est a Aradului, executată de Consiliul Județean, unde lucrările avansează foarte rapid. Noi nu suntem într-o competiție cu Ministerul Transporturilor pentru construirea drumului expres, ci într-o colaborare. Interesul tuturor este ca lucrarea să înceapă cât mai repede, să fie executată cât mai bine și să se încheie la termen. În continuare se păstrează cele trei loturi pentru care noi am pledat, pentru a asigura viteza execuției. Sper ca la licitație să vină cele mai puternice firme din România și, de ce nu, chiar din străinătate, fiindcă valoarea este motivantă și cu cât firma care execută lucrarea este mai mare, și capacitatea sa de punere în practică este mai mare”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Astăzi, Iustin Cionca a avut o nouă ședință de analiză a traseului drumului expres în Arad, a punctelor de conectare a localităților de pe traseu la drumul expres și a documentației tehnice. Au fost parcurse, din nou, cerințele investitorilor de pe traseu, ale administrațiilor locale. Pentru municipiul Arad, cel mai mare beneficiu al drumului expres îl va realiza scoaterea traficului greu din cartierul Gai. Pentru localitățile din județ tranzitate de drumul expres beneficiul major va consta în crearea unei legături mai rapide cu zonele industriale din municipiile Arad și Oradea, cu drumul național 7 Arad-Nădlac, dar și cu conexiunea la autostrada Debrețin-Budapesta, prin punctul de trecere a frontierei de la Salonta.

Vă reamintim că valoarea totală a drumului expres Arad-Oradea este estimată la 2,2 miliarde euro, pentru care există asigurată sursa de finanțare, printr-un parteneriat al administrațiilor locale județene Arad și Bihor, respectiv al municipiilor reședință de județ, cu Ministerul Transporturilor.

Read more
Sărbătorim dragostea la Arad!

Miercuri, 14 februarie invităm toate cuplurile de îndrăgostiți să se căsătorească pentru o zi pe Platoul Administrativ, într-un cadru festiv.

La kilometrul 0 al orașului, va fi  pregătit un igloo-ul decorat tematic, un panou special pentru fotografii și, așa cum era de aștepta, o inimă mare din baloane.

Ofițerii iubirii, vă așteaptă, așadar de Valentine’s Day, începând cu ora 11.00, să vă declarați, public, iubirea și să vă bucurați de această zi așa cum fac îndrăgostiții din întreaga lume.

Primele 30 de cupluri care vor încărca în secțiunea comentarii a postării despre eveniment de pe pagina de facebook a Primăriei Municipiului Arad, poza de cuplu cu diploma căsătoriei, vor primi pe loc 2 invitații la concertul „Drag de oameni” susținut de către Teo Milea la Filarmonica Arad, în 14 februarie, ora 19:00.

Valentine’s Day sau Ziua Îndrăgostiților este, pentru mulți oameni, cea mai romantică zi din an, un prilej pentru cuplurile din întreaga lume să sărbătorească iubirea și să ofere partenerului/partenerei cadouri.

Fiți şi rămâneți #ÎndrăgostițiDeArad!

Read more
ANGAJĂRI ÎN ARMATĂ DIRECT LA TINE ÎN ORAȘ

Dacă îți dorești să faci parte din Batalionul 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu”, te așteptăm începând de astăzi, 12 februarie 2024, să te înscrii la selecția organizată pentru posturile de soldat gradat profesionist la punctul de recrutare din județul Arad:

– Sediul Batalionului 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu’’, Arad,  strada Cetății nr. 1-3, tel. fix: 0257280700.

Program de lucru: de luni până vineri, între orele 08:00-16:00

Criteriile de recrutare:

– cetățenie română și domiciliul stabil în România;

– vârsta între 18 ani împliniţi, la data începerii programului de instruire şi cel mult 45 de ani împliniţi, la data finalizării programului de instruire;

– absolvent cel puţin ai primilor doi ani de studiu din învăţământul secundar superior, în condiţiile prevăzute de Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare (10 clase);

– permis de conducere auto valabil, categoriile B şi C – doar pentru arma „auto” şi/sau pentru specialităţile militare care necesită conducerea tehnicii specifice auto din arma „geniu”.

– să nu faceți parte din partide politice;

– să aveți cazier „curat”;

– pentru candidații care au mai fost în sistem, trebuie declarație în scris că renunță la grad (în urma selecției și instruirii, aceștia vor primi gradul de soldat);

– apt medical;

– apt psihologic.

Read more
Magazinul Lidl încasează o nouă amendă în Arad

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Arad a  desfășurat  o amplă acțiune de  control de  verificare la    LIDL DISCOUNT SRL – magazin 840 str. Banu Mărăcine din municipiul Arad.

S-au aplicat  2 amenzi  contravenționale în valoare totala de 55.000 cărora li s-au adăugat și măsuri complementare:

  • oprirea definitivă a produselor în valoare de 1438  lei ;
  • dispunerea măsurii de incetare a practicilor comerciale incorecte .

Abaterile constatate de echipele de control au fost următoarele:

  • comercializarea unor produse alimentare care nu se încadrau în cantitatea netă declarată pe ambalaj;
  • comercializarea de produse alimentare cu caracteristici calitative neconforme.

Toate  măsurile dispuse vor fi verificate, iar toate  unitățile  rămân, în continuare,  sub atenta supraveghere a CJPC Arad.

Read more
Iustin Cionca: „În septembrie pornește gazul la Frumușeni!”

Cel târziu în septembrie, pornește gazul la Frumușeni! Anunțul a fost făcut astăzi de primarul Reginald Andronic, după ce președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a semnat în regim de urgență autorizația pentru construirea stației de reglare și măsurare a debitului la gaz.

Extinderea rețelei de gaz la Frumușeni este finanțată de Guvern, prin Programul Anghel Saligny, și de Consiliul Județean Arad.

Aprox. 1100 de branșamente vor fi realizate în comună. Introducerea gazului la Frumușeni este o dorință mai veche a localnicilor, iar primăria a făcut mari eforturi pentru a fi printre primele din județ care reușesc extinderea rețelei de gaz. În proiect a fost foarte implicat și deputatul Glad Varga.

Lucrările la stația de reglare și măsurare a debitului la gaz au valoarea de 1 milion de lei.

Read more
Grupul Elsaco câștigă licitația pentru retehnologizarea CET H Arad

Primăria municipiului Arad anunță desemnarea câștigătorului licitației pentru proiectare, asistență tehnică și execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiții „Sursă de producere energie termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență la CET Hidrocarburi SA”, Aradul fiind primul municipiu din țară care finalizează procedura de achiziție pe această axă de finanțare.

Este vorba despre Asocierea ELSACO ELECTRONIC S.R.L-LIDER ASOCIERE cu ELSACO ENGINEERING S.R.L.- ASOCIAT 1 și VESTRA INDUSTRY S.R.L. – ASOCIAT 2. Oferta depusă de asociere este în valoare de 397.311.113,03 lei (fără TVA).

Experiența similară a fost demonstrată de ofertantul câștigător prin proiecte similare implementate în Oradea și Botoșani.

Termenul limită de depunere al ofertelor a fost 26.10.2023 ora 15:00, fiind depuse două oferte:

  1. Asocierea SC Restart Energy One SA- lider asociere cu SC ENERGOMONTAJ SA

2.Asocierea ELSACO ELECTRONIC S.R.L-LIDER ASOCIERE cu ELSACO ENGINEERING S.R.L.- ASOCIAT 1 și VESTRA INDUSTRY S.R.L. – ASOCIAT 2

Urmează o perioadă de 10 zile pentru depunerea eventualelor contestații.

Mă bucur că suntem primul municipiu din România care încheiem procedura de licitație și semnăm contractul cu firma care va asigura serviciile de proiectare și va executa lucrările propuse în cadrul acestui proiect extrem de important pentru noi. Este cea mai mare investiție în Municipiul Arad din ultimii 34 de ani! Ducem o bătălie contra cronometru, fiind vorba despre fonduri PNRR, pentru a finaliza investiția până în anul 2026, conform prevederilor contractuale. În cazul în care vor fi unii contestatari <<de serviciu>> care nu vor urmări decât să ne întârzie, îi vom da în judecată și vom cere despăgubiri, așa cum am procedat și în alte situații.”, a declarat primarul municipiului Arad, Călin Bibarț.

Vă reamintim faptul că retehnologizarea CET H se va realiza cu ajutorul unei finanțări din fonduri europene, prin Planul Național de Redresare și Reziliență– Componenta 6 Energie.   Vorbim despre prima investiție majoră în dotarea CET H cu echipamente și instalații noi, din ultimele trei decenii.   În doi ani de zile, Municipiul Arad va putea dispune de o nouă sursă de producere a energiei termice și electrice.

Prin implementarea acestui proiect se intră într-o nouă etapă de modernizare a sistemului de alimentare centralizată cu energie termică din municipiul Arad, în care se urmărește reducerea  consumului de combustibil primar cu peste 30% prin producerea energiei electrice și termice în  cogenerare de înaltă eficiență și în egală măsură reducerea emisiilor de CO2 (dioxid de carbon) în atmosferă tot cu peste 30 de procente.  Nu în ultimul rând se estimează că în urma realizării acestei investiții, prețul de producție al gigacaloriei ar putea scădea cu cel puțin 50%.

Termenul de implementare al proiectului „Sursă de producere energie termică și  electrică prin cogenerare de înaltă eficiență” este 28 februarie 2026.

 

Read more
Băut și fără permis auto depistat de polițiștii arădeni

Polițiștii Biroului de Ordine Publică au depistat în trafic, în după-amiaza zilei de 5 februarie a.c., un autoturism care se deplasa haotic pe Calea Aurel Vlaicu, din municipiu. Conducătorul autoturismului a fost identificat în persoana unui bărbat de 45 de ani, din Arad, care nu deține permis de conducere. Testarea acestuia cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibație alcoolică de 1,32 mg./l. alcool pur în aerul expirat. Conform procedurii, s-a dispus recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei, dar bărbatul a refuzat.

            În baza probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis și refuzul recoltării de probe biologice, urmând a fi luate și alte măsuri, dacă se impun.

Read more
Selgros Arad a primit amenzi de la Protecția Comsumatorului

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Arad a  desfășurat  o amplă acțiune de  control de  verificare la magazinul SELGROS  CASH AND CARRY SRL din municipiul Arad .

Astfel că, s-au aplicat  5 amenzi  contravenționale în valoare totala de 68.000 lei și 1  Avertisment,  cărora li s-au adăugat și măsuri complementare:

  • oprirea definitivă a produselor în valoare de 1514  lei ;
  • dispunerea măsurii de incetare a practicilor comerciale incorecte .

Abaterile constatate de echipele de control au fost următoarele:

  • comercializarea unor produse alimentare care nu se încadrau în cantitatea netă declarată pe ambalaj;
  • comercializarea de produse alimentare cu caracteristici calitative neconforme – ambalaje devidate, arsuri de frig și gheață în exces pe produs, consistență moale nespecifică  la legume si fructe, pete maronii pe suprafață, deshidratate;
  • nerespectarea calității afișate la legume și fructe, calibru și caracteristici ;
  • pește depozitat în camera de decongelare fără a avea elemente de identificare și caracterizare ;
  • nerespectarea condițiilor igienico-sanitare în sala de tranșare pește ;
  • neigienizare ventilator camera de decongelare carne ;
  • neigienizarea corespunzătoare a agregatelor frigorifice de expunere la comercializare a produselor din carne congelată;
  • în zona de rotiserie nu se folosesc produse și proceduri sigure, nu se respectă temperatura de expunrere a preparatelor rotisate și anume 60 grade Celsius .

Toate  măsurile dispuse vor fi verificate, iar toate  unitățile  rămân, în continuare,  sub atenta supraveghere a CJPC Arad.

Read more