Un tânăr de 28 de ani și-a pierdut viața pe autostradă, înainte de Nădlac
LocalUltimele stiri 28 ianuarie 2024 0
În data de 28 ianuarie 2024, în jurul orei 04:00, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină în urma unui accident rutier în care a fost implicat un autoturism, pe A1, in apropierea localității Nădlac.
Pentru misiune au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Detașamentului de Pompieri Arad cu o autospecială pentru descarcerare și două ambulanțe SMURD, dintre care una Terapie Intensivă Mobilă.
La locul evenimentului au acționat și pompierii voluntari ai SVSU Nădlac.
Din primele cercetări a reieșit că, un bărbat de 28 de ani, cetățean spaniol, în timp ce conducea un autoturism pe A1, la kilometrul 579, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, răsturnându-se în afara părții carosabile.
Pompierii au acționat pentru extragerea victimei din autoturism, ulterior aceasta fiind preluată de către echipajul medical SMURD Terapie Intensivă Mobilă.
Din nefericire, victima prezenta leziuni incompatibile cu viața, iar decesul a fost declarat de către medicul echipajului SMURD Terapie Intensivă Mobilă.
Având în vedere numărul mare e reclamații depuse împotriva operatorului economic MAD MAGAZINUL DE PARCHET SRL ARAD, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Arad a cercetat aspectele reclamate și a dispus în consecință:
S-au aplicat 3 amenzi contravenționale în valoare de 16.500 lei și măsura complementară de închidere unității pe o perioadă de 3 luni .
Abaterile constatate de echipele de control au fost următoarele:
- Comportament incorect față de consumatori ;
- Nerespectarea măsurilor dispuse anterior de restituire a unor sume achitate de consumatori ;
- Abateri repetate.
Read more
Deșeuri de anvelope second-hand oprite la Nădlac II
LocalUltimele stiri 23 ianuarie 2024 0
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II, împreună cu lucrători ai Comisariatului Județean Arad din cadrul Gărzii Naționale de Mediu, nu au permis intrarea în ţară a unui automarfar încărcat cu aproximativ 12 tone de deșeuri.
Şoferul nu a putut prezenta documentele necesare importului, conform prevederilor legale în vigoare şi astfel autorităţile de control nu au permis intrarea pe teritoriul României a mijlocului de transport şi a încărcăturii transportate.
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II au efectuat în data de 22.01.2024, pe sensul de intrare în ţară, controlul specific asupra unui automarfar condus de un cetățean român. Acesta transporta, conform documentelor de însoțire a mărfii, anvelope second-hand, de la o societate comercială din Franța pentru o firmă din România.
Existând suspiciuni cu privire la legalitatea transportului în cauză, poliţiştii de frontieră au solicitat sprijin autorizat reprezentanților Comisariatului Județean Arad din cadrul Gărzii Naționale de Mediu.
În urma verificărilor efectuate, s-a constatat faptul că automarfarul era de fapt încărcat cu 11.700 kg de deșeuri, pentru care șoferul nu a prezentat documentația necesară prevăzută de lege pentru importul acestor produse.
În consecinţă, autorităţile de control nu au permis accesul pe teritoriul României pentru acest mijloc de transport.
ACȚIUNE A POLIȚIȘTILOR RUTIERI, PE ȘOSEAUA ARAD-ȘIRIA
LocalUltimele stiri 22 ianuarie 2024 0
Polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune pentru monitorizarea vitezei de deplasare, pe D.J. 709.
Pe parcursul a 3 ore, au fost aplicate 94 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 32.000 de lei, dintre care 60 pentru depășirea vitezei legale.
A fost reținut un permis de conducere și retras un certificat de înmatriculare.
Pe parcursul acțiunii, șoferilor le-au fost prezentate modificările legislative intrate în vigoare în luna iulie 2023, conform cărora, o persoană fără permis, sub influența alcoolului și/sau drogurilor, care cauzează un accident urmat de moartea victimei, va executa pedeapsa dispusă de instanță în regim de detenție.
Aceste activități se desfășoară permanent, în municipiu și județ, pentru reducere riscului rutier și accidentelor cu consecințe grave.
Read moreWeekend plin cu pompieri la datorie
LocalUltimele stiri 22 ianuarie 2024 0
În acest sfârșit de săptămână (19.01 – 21.01.2024) la nivelul județului Arad, pompierii militari au gestionat 102 misiuni pentru stingerea incendiilor, acordarea de prim ajutor și protecția comunității și a bunurilor acestora. Majoritatea au constat în asistență medicală, echipajele SMURD acționând în cazul a 92 solicitări.
Totodată, salvatorii au intervenit și pentru stingerea a 6 incendii, precum și în alte 4 situații în sprijinul comunităților, cum ar fi: deblocarea persoanelor și asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor.
Cele șase incendii izbucnite în acest sfârșit de săptămână au fost înregistrate la șase case din localitățile Cil, Curtici, Gurba și Arad. Incendiile au fost lichidate prompt de către pompierii militari arădeni, suprafețele afectate fiind mai mici de 10 de metri pătrați, în urma acestora rezultând strict pagube materiale. Cauzele probabile de producere a incendiilor la locuințe au fost generate de amplasarea necorespunzătoare a coșului de fum față de materialele combustibile.
Read morePrimarul Petru Antal aduce de la București cel mai mare contract de finanțare pentru orașul Pecica
LocalUltimele stiri 18 ianuarie 2024 0
Ieri, primarul orașului Pecica, Petru Antal s-a aflat la Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației unde, în prezența ministrului Adrian Veștea, a obținut semnăturile celui mai mare contract de finanțare pentru cea mai mare investiție din acest an pentru oraș.
Read more
RETIM extinde serviciile de gestionare a deșeurilor în județul Arad, Zona 1 pentru următorii 8 ani
LocalUltimele stiri 11 ianuarie 2024 0
Din data de 24 aprilie 2024, colectarea separată a deșeurilor generate de populația municipiului Arad va fi asigurată în continuare de operatorul de salubrizare RETIM, pentru următorii 8 ani, ca urmare a câștigării licitației de atribuire a serviciului, organizată de ADI SIGD.
În noul contract vor exista campanii de colectare GRATUITĂ pentru deșeurile voluminoase, deșeurile periculoase menajere și deșeurile textile, precum și servicii de colectare la cerere pentru deșeuri din construcții și desființări, deșeuri verzi (vegetale) provenite din gospodării și deșeuri voluminoase.
RETIM subliniază necesitatea ca toți utilizatorii, atât persoane fizice, cât și juridice, să încheie contracte valide pentru colectarea deșeurilor cu operatorul desemnat. Neîncheierea acestuia se sancționează de către autorități conform Legii nr. 101/2006, cu amendă între 500 și 1000 de lei, iar utilizatorii fără contract valid vor achita o taxă specială de salubrizare, care poate fi mai mare decât valoarea serviciilor RETIM.
În această perioadă, reprezentanții RETIM merg la fiecare utilizator pentru a încheia noile contracte. Cu această ocazie, agenții RETIM predau materiale informative cu regulile de colectare separată și noile servicii la cerere, distribuie sacii pentru colectarea separată a deșeurilor reciclabile (pentru gospodăriile individuale) și montează pe recipiente identificatori de tip RFID.
Contractele se vor semna electronic, pe tabletă, urmând ca ulterior să fie trimise și în format fizic, împreună cu prima factură.
Read moreDe Bobotează și Sfântul Ioan Botezătorul, jandarmii arădeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică
LocalUltimele stiri 5 ianuarie 2024 0
Mâine, 6 ianuarie 2024, jandarmii arădeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică, astfel încât activitatea din zona Catedralei ,,Sfânta Treime” din municipiul Arad, Mănăstirea Gai dar și din zona lăcașurilor de cult din județul Arad, în localitățile Lipova, Pecica, Sebiș, Săvârșin, Ineu și Chișineu-Criș, să se desfășoare în condiții de ordine și siguranță.
În acest context le recomandăm cetățenilor să respecte indicaţiile forțelor de ordine și măsurile stabilite de organizatori, să evite implicarea în conflicte de orice natură, iar persoanele care vor participa la slujbă însoțite de copii să îi supravegheze cu atenție.
Dacă sunteți martorii săvârșirii unor fapte antisociale sau dacă vă aflați într-o situație dificilă solicitați ajutorul jandarmilor arădeni, în mod direct sau prin apel la numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112.
Read moreCod galben de viituri la Gurahonț
LocalUltimele stiri 5 ianuarie 2024 0
În cursul acestei dimineți, specialiștii Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor au actualizat Codul galben pentru râuri din nord – vestul și vestul țării.
Acesta este valabil începând de astăzi, 5 ianuarie, ora 10:00, până sâmbătă dimineața, la ora 9:00, pe râurile din bazinele hidrografice: Tur – sectorul situat în aval de Acumularea Călineşti Oaş (judeţul Satu Mare) și Crişul Alb – sectorul situat în aval de stația hidrometrică Criscior – amonte stația hidrometrică Gurahonţ (judeţele: Hunedoara şi Arad).
În acest interval, ca urmare a propagării viiturilor formate anterior în amonte, sunt posibile creşteri de debite şi niveluri, cu depăşiri ale cotelor de apărare.
Recomandăm populației vigilență sporită în cazul desfașurării unor activități expuse la inundații
Read moreCod galben de viituri în județul Arad, până vineri, la ora 12:00
LocalUltimele stiri 2 ianuarie 2024 0
Având în vedere situaţia hidrometeorologică actuală şi prognoza meteorologică pentru următoarele 72 de ore, Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis Cod galben pe râuri din nordul și vestul țării, până vineri, la prânz.
Începând de mâine, 3 decembrie, de la ora 9:00, până vineri, la ora 12:00, vor fi afectate râurile din bazinele hidrografice pe râurile din bazinele hidrografice: Crişul Negru (judeţul Bihor), Crişul Alb (judeţele: Hunedoara şi Arad) și Timiş (judeţele: Caraş Severin şi Timiş).
Fenomenele vizate constau în scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri, existând probabilitatea depășirii cotelor de atenție.
Read more












