În această perioadă, activitățile de control au fost orientate cu precădere, la obiectivele la care s-a organizat Revelionul sau evenimente cu public numeros.
Astfel, inspectorii de prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Vasile Goldiș” al Județului Arad au efectuat în noaptea dintre ani 5 controale pe linia apărării împotriva incendiilor, la operatorii economici din județ și municipiu.
Pe timpul verificărilor, au fost identificate: un obiectiv care nu dețineau autorizația de securitate la incendiu, un obiectiv a cărui autorizație de securitate la incendiu și-a pierdut valabilitatea, iar 3 unde s-au constatat încălcări care țin de exploatarea necorespunzătoare a căilor de evacuare și a mijloacelor tehnice de apărare împotriva incendiilor.
În urma acestora, au fost constatate 9 deficiențe, fiind aplicate următoarele sancțiuni contravenționale: un avertisment și 8 amenzi în cuantum de 115.550 lei.
Întrucât securitatea celor care aleg să își petreacă timpul liber în astfel de locații este primordială, aceste acțiuni vor continua și în perioada următoare.
Read moreRevelionul 2024 va avea loc la kilometrul 0 din Arad
LocalUltimele stiri 27 decembrie 2023 0
Primăria Municipiului Arad va organiza o petrecere de Revelion, în centrul Aradului, cu artiști arădeni și nu numai, care își propun să ofere o atmosferă specială de sărbătoare, la kilometrul 0 al orașului.
Startul petrecerii va fi dat la ora 20.45 când pe scena din fața Palatului Administrativ vor urca Dragoș Moldovan&Band, lugojenii de la Springtime Band 2.1 și arădenii de la Progresiv A.
Înainte de miezul nopții, trupa Cargo va face atmosferă cu un recital special.
Ca în fiecare an, trecerea în anul 2024 va fi marcată cu un spectaculos show de artificii, după care, atmosfera va mai fi întreținută de Cargo, până în jurul orei 00.30.
“Ca în fiecare an, am pregătit un concert ce va avea loc în fața Primăriei. Acesta se va întinde puțin după miezul nopții, întrerupt de un spectaculos foc de artificii. Capul de afiș este trupa Cargo. Așteptăm cât mai mulți arădeni să ni se alăture și sunt convins că și anul acesta participarea va fi numeroasă. Să ne bucurăm de aceste momente, privind retrospectiv la ceea ce a fost frumos în anul ce se încheie și cu optimism spre 2024.”, a declarat primarul municipiului Arad, Călin Bibarț.
Read moreEste deschisă circulația pe pasajul denivelat de pe centura de ocolire a Aradului
LocalUltimele stiri 21 decembrie 2023 0
Contractul pentru restul de execuție la acest obiectiv a fost demarat în luna iulie 2022, antreprenorul lucrării fiind SPIC SRL.
Valoarea contractului este de 37.064.924,03 lei, inclusiv TVA.
Comuna Socodor în parteneriat cu Comuna Grăniceri și Comuna Pilu au finalizat proiectul „ALIMENTARE CU GAZE NATURALE ÎN COMUNELE SOCODOR, GRĂNICERI ȘI PILU, JUDEȚUL ARAD”, finanțat prin Contractul de finanțare nr. 585/09.06.2021, cod MySMIS 140605, Axa prioritară 8 – Sisteme inteligente şi sustenabile de transport al energiei electrice şi gazelor naturale, Prioritatea de investiție – Creşterea gradului de interconectare a Sistemului Naţional de Transport a gazelor naturale cu alte state vecine, apel de proiecte POIM/859/8/2 Dezvoltarea rețelelor inteligente de distribuție a gazelor naturale.
La data semnării contractului de finanțare cele 3 comune partenere nu erau racordate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale. Prin implementarea proiectului s-a propus branșarea la rețeaua de gaze naturale a 2150 de gospodării și 45 de obiective social-culturale de pe raza celor 3 comune partenere. Indicatorii cu privire la numărul de branșamente realizate au fost depășiți în sensul că au fost branșate la rețeaua construită prin proiect 2493 de gospodării și obiective social-
culturale în loc de 2195 cum a fost inițial prevăzut.
În cadrul proiectului a fost construită o conductă de racord de înaltă presiune DN 100 mm, în lungime de 1,4120 km, a fost montată la limita administrativă a comunei Socodor o stație de reglare, măsurare și predare (SRMP) cu o capacitate tehnologică de 5.050,00 Nmc/h pentru care s-a realizat și un drum de legătură de 240 m și a fost realizată o rețea de distribuție gaze naturale de medie presiune cu o lungime de 103,953 km.
Valoarea totală a Contractului de finanțare a fost de 55.522.595,50 lei. Finanţare nerambursabilă este de 45.980.997,17 lei din care 39.083.847,60 lei din Fondul European de Dezvoltare Regională, 6.897.149,57 lei de la Guvernul României iar 506.716,07 din Buget local al partenerilor.
Consiliului Județean Arad a sprijinit financiar proiectul cu suma de 890.000 lei. Proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020.
Un șofer beat și fără permis și-a „răpit“ concubina
LocalUltimele stiri 19 decembrie 2023 0
a data de 18 decembrie a.c., polițiștii arădeni au fost sesizați despre faptul că, o femeie ar fi fost constrânsă să urce într-un autoturism, de către concubinul său, ulterior, mașina plecând într-o direcție necunoscută. În urma investigațiilor efectuate de polițiștii Biroului Rutier cu sprijinul jandarmilor arădeni, autoturismul a fost depistat pe strada Avrig, la volanul acestuia fiind identificat un bărbat de 26 de ani, din Arad. Testarea cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibație alcoolică de 0,52 mg./l. alcool pur în aerul expirat, iar din verificări a reieșit că bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat.
În baza probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub supravegherea procurorului de caz, într-un dosar penal, întocmit pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului și fără permis de conducere.
Oprire temporară a circulației tramvaielor pe tronsonul Podgoria-Se
LocalUltimele stiri 18 decembrie 2023 0
Primăria Municipiului Arad și Compania de Transport Public anunță publicul călător că în data de 21 decembrie 2023, în intervalul orar 9:00 – 12:00 ca urmare a unor lucrări de mentenanță a rețelei aeriene, se suspendă circulația tramvaielor pe tronsonul Podgoria-Sere.
Urmare a acestui fapt, călătorii vor fi preluați de autobuze care vor opri în vecinătatea stațiilor de tramvai, iar liniile 15 și 16 vor deveni linia 1 care va circula pe tronsonul Făt Frumos – Piața Romană.
Read moreSe caută soluții optime privind menținerea deschisă a barierei de la pasajul Micălaca
LocalUltimele stiri 14 decembrie 2023 0
În cursul dimineții de ieri, primarul municipiului Arad, Călin Bibarț, a avut convorbiri telefonice atât cu ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, cât și cu directorul general al Companiei Naționale de Căi Ferate, Ion Simu Alexandru. În cadrul acestora, s-a convenit ca la începutul săptămânii viitoare o delegație de specialişti ai CFR-ului să se deplaseze la Arad pentru găsirea soluției optime privind menținerea deschisă a barierei de la pasajul Micălaca.
Totodată se doreşte crearea unei noi legături între Via Carmina (Vladimirescu) şi Arad prin prelungirea străzii Voinicilor.
Un alt proiect care se află pe agenda discuțiilor cu delegația CFR este refacerea pasarelei pietonale din zona Gării Aradul Nou.
Read moreProteste spontane ale angajaților de la APIA Arad
LocalUltimele stiri 11 decembrie 2023 0
Astăzi 11.12.2023, seria protestelor spontane ale salariaţilor Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură – Centre Judeţene a continuat, astfel că între orele 9.00– 11.00 si la nivelul CJ APIA Arad a fost efectuat protest spontan .
Ȋn urma numeroaselor promisiuni care nu s-au concretizat, în prag de sărbători, o parte din salariaţii APIA – CJ Arad au efectuat un protest spontan pentru a-şi manifesta nemulţumirea cu privire la discriminarea dintre ei şi APIA Aparat Central raportat la salarizare, motivaţia fiind aceea că deşi obiectul de activitate este acelaşi, salarizarea este diferită.
Personalul din teriroriu al Agenției beneficiază în acest moment de drepturi salariale mai mici comparativ cu personalul din Aparatul Central APIA, iar cerința salariaților APIA din teritoriu este să beneficieze de salarii similare cu cele ale colegilor din aparatul central APIA, astfel îndreptându-se eroarea făcută odată cu aplicarea legii salarizării 153/ 2017.
Seria acţiunilor de proteste va continua în zilele urmatoare, luându-se în calcul deplasarea la Bucureşti şi pichetarea MADR până la rezolvarea acestei solicitări.
Read moreOprire temporară a circulaţiei tramvaielor UTA – Făt Frumos – Gai
LocalUltimele stiri 11 decembrie 2023 0
Primăria Municipiului Arad și Compania de Transport Public Arad anunţă publicul călător că, în data de 12 decembrie 2023, în intervalul orar 08:30 – 15:00, din cauza unor lucrări de mentenanță la calea de rulare, se suspendă circulația tramvaielor pe tronsonul UTA – Făt Frumos – Gai.
Urmare a acestui fapt, vor avea loc următoarele modificări:
Liniile 3, 6, 7, 9, 11, 15, 18b vor avea capăt de linie la Piaţa UTA.
Pe tronsonul UTA – Fortuna, UTA – Gai, tramvaiele vor fi înlocuite de autobuze care vor opri în vecinătatea stațiilor de tramvai.
Read moreIustin Cionca face un pariu riscant: să construiască un pasaj într-un an și jumătate, ceea ce statul nu a putut în 14 ani!
LocalUltimele stiri 8 decembrie 2023 0
Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, propune un pariu riscant: construirea unui nou pasaj rutier peste calea ferată Arad-Timișoara, pe șoseaua de centură realizată de Consiliul Județean Arad, într-un an și jumătate, în condițiile în care un alt pasaj este nefinalizat de 14 ani de către statul român!
Pariul este riscant tocmai fiindcă arădenii așteaptă de foarte mulți ani ca autoritățile de la București să finalizeze, în sfârșit, cel de-al doilea pasaj peste centura Aradului. Acum, președintele Consiliului Județean pune în discuție construirea unui al treilea pasaj, care va trece peste calea ferată Arad-Timișoara și va dirija traficul, prin nord-estul județului, către noul pod peste Mureș, construit de Consiliul Județean între Fântânele și Vladimirescu.
„Vreau să demonstrăm că se poate! Avem un constructor puternic, PORR, avem finanțare, nu este niciun motiv pentru care să nu reușim. Știu că arădenii s-au săturat de subiectul pasajului neterminat, de aceea mi-am propus să construim unul, noi, Consiliul Județean, și să demonstrăm că administrația locală este mai eficientă decât cea națională. Despre asta vorbesc de atâția ani, ăsta este efectul descentralizării, lucrări de calitate mai bună și mai rapide. Noi am demonstrat asta, deja, și la drumurile județene pe care Consiliul Județean le-a modernizat sau le-a construit de la zero. Trebuie să subliniez și relația bună pe care o avem cu Ministerul Transporturilor și cu CNAIR pe marile proiecte ale Consiliului Județean, o relație care dă rezultate vizibile”, a declarat Iustin Cionca.
În această lună încep lucrările la fundația pasajului nou, al treilea peste șoseaua de centură, cel construit de Consiliul Județean. Aceste lucrări presupun realizarea coloanelor forate.
Ordinul de începere a lucrărilor pentru construirea de la zero a centurii de nord-est a județului Arad a fost dat de Consiliul Județean în data de 9 octombrie. Progresul general al lucrărilor este de 14,6% pe acest șantier, după o perioadă de două luni de zile. Termenul de execuție este de 18 luni.
Read more







