News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Aglomerație la Nădlac. Peste 50.000 de persoane au intrat în România în ultimele 24 de ore

Odată cu sărbătorile, aglomerația din punctele de trecere a frontierei devine tot mai mare. La Nădlac 2, în decurs de 24 de ore, au trecut aproximativ 50.000 de persoane, iar unele dintre acestea au avut de așteptat mai bine de o oră. Deși au fost deschise opt benzi de circulație pe sensul de intrare în țară prin Vama Nădlac 2, oamenii au fost nevoiți să aștepte zeci de minute. Sâmbătă, traficul prin Vama Nădlac 2 a fost de șapte ori mai intens decât în mod obișnuit. „Stăm la o coadă de un kilometru jumate, e imposibil”, au declarat oamenii, notează stirileprotv.ro.
Cu toate acestea, românii întorși acasă de sărbători se consolează cu gândul că vor scăpa de aglomerație la plecare, deoarece, de la 1 ianuarie, odată cu aderarea României la Spațiul Schengen, cozile interminabile vor deveni istorie.
„Începând cu 1 ianuarie 2025, controalele la frontiera vor fi eliminate, toți cetățenii se vor bucura de dreptul la libera circulație și vor putea călători către sau dinspre țări membre Schengen fară a se mai opri la frontiera la verificarea documentelor. Poliția de frontieră vă continua să efectueze controale nesistematice în baza analizei de risc”, a transmis Andrei Dincă, purtător de cuvânt Politia de Frontiera Arad, potrivit sursei menționate.

Read more
Polițiștii din Pâncota au găsit 112 kilograme de materiale pirotehnice într-o mașină

Polițiștii orașului Ineu au depistat un bărbat de 32 de ani, din Arad, care oferea spre comercializare aproximativ 300 de petarde și pocnitori, de mai multe tipuri, și baterii de tip artificii, în valoare totală de aproximativ 400 de lei.
Polițiștii orașului Pâncota, împreună cu cei din Șiria, au depistat, un bărbat din Arad, în timp ce conducea un autoturism pe D.J. 709. În urma controlului autoturismului, au fost găsite aproximativ 112 kilograme de materiale pirotehnice, petarde și artificii din categoriile P1, F2 și F3, care urmau a fi comercializate în piețele din județ.
Articolele pirotehnice găsite de polițiști au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor, în ambele cauze fiind întocmite dosare penale, pentru efectuarea de operațiuni cu materiale pirotehnice, fără drept.

Read more
Tâlhărie în Milova: Două persoane cu cagule au intrat peste un bărbat în casă și i-au furat toți banii

La data de 21 decembrie a.c., în jurul orei 3:30, polițiștii orașului Lipova au fost sesizați despre faptul că, în aceeași noapte, în jurul orei 1:10, două persoane, având cagule pe față, ar fi intrat într-un imobil din localitatea Milova, unde ar fi amenințat și ulterior imobilizat un bărbat, solicitându-i să le comunice unde păstrează banii. După ce victima a indicat locul unde păstrează banii, persoanele mascate au sustras 10.800 de lei, părăsind locuința.
A fost constituită echipa operativă complexă, formată din polițiști ai Serviciului de Investigații Criminale, Poliției Orașului Lipova și Serviciului Criminalistic. În urma investigațiilor efectuate, la aproximativ o oră după sesizare, au fost identificați doi bărbați, de 29 și 33 de ani, și o femeie de 33 de ani, toți din Milova, bănuiți de săvârșirea faptei. Aceștia au fost conduși la audieri. Banii au fost găsiți, fiind ridicate, în vederea continuării cercetărilor, și bunuri cu valoare probatorie.
Față de cei doi bărbați a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând a fi prezentați magistraților Judecătoriei Lipova, cu propunerea luării de măsuri preventive.
În cauză, se continuă cercetările, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie calificată, în vederea stabilirii participației persoanelor bănuite și luarea măsurilor legale.

Read more
Polițiștii din Vladimirescu au reținut un bărbat care și-a bătut soția și fiica

Polițiștii din Vladimirescu au fost sesizați, la data de 20 decembrie a.c., despre faptul că, un bărbat de 49 de ani, din Arad, și-ar fi agresat fizic soția și fiica acesteia, și ar fi distrus mai multe bunuri, în locuința comună din Horia.
Pe numele bărbatului a fost emis un ordin de protecție provizoriu, pentru violență în familie. În baza probatoriului administrat, cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate de polițiști, într-un dosar penal.

Read more
A încetat din viață Virgiliu Jireghie, președinte de onoare a Asociației Foto Club Arad

 Virgiliu Jireghie, președinte de onoare a Asociației Foto Club Arad și mulți ani președintele al nostru a plecat dintre noi… „Dumnezeu să-l odihnească și să aibă grijă de sufletul lui… Lumină bună…

Sincere condoleanțe familiei…“, este mesajul transmis de Asociația Foto Club Arad.

Cine dorește să-i aducă un ultim omagiu, un gând pios sau o rugăciune, la Casa funerară Kuki de pe strada Cocorilor, astăzi și mâine de la ora 18.00 este priveghiul, iar slujba de înmormântarea va fi luni la ora 12.00.

C.V. Virgiliu Jireghie

Doctor în arte vizuale, Virgiliu Jireghie s-a născut în 1942, la Chişinău. Este absolvent al Universităţii Bucureşti, Facultatea de Geologie – Geografie, şi al I.A.T.C. „I.L. Caragiale”, Facultatea de Teatru, Cinematografie şi Televiziune.

Din 1988 a fost corespondent TVR. Între anii 1990-1995 a fost director al Studioului TV Arad și lector universitar la Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” Arad, Catedra de Mass Media, instituţie în cadrul căruia a înfiinţat, în 2008, postul „Goldiş TV” – online.

A vernisat zeci de expoziţii personale în diferite localităţi din ţară şi străinătate şi a editat mai multe albume fotografice. În 2001, la Macea lansează conceptul „Fotocaricatura”.

Din 1973 membru al Asociației Artiștilor Fotografi din România. Între anii 1973 – 2000 a fost președinte Foto Club Arad (fondat 1968) iar, mai târziu președinte de onoare a Asociației Foto Club Arad.

A câștigat mai multe premii importante la saloane naționale de artă fotografică.

În anul 2014 Primăria Arad i-a oferit Diploma de Excelență în domeniul artelor Vizuale.

Salonul Internațional „Ars fotografica”, care anul acesta a ajuns la ediția XXIV, a fost organizată în luna decembrie a fiecărui an începând cu anul 1981 şi este o tradiţie a clubului nostru. Numele salonului şi organizarea până în 2001 aparţin lui Virgiliu Jireghie. O altă serie de expoziţii, prin anii `80, a mai fost şi „Omul si motocicleta”.

 

(Surse Internet și arhiva Asociației Foto Club Arad)

Read more
Polițiștii Biroului Rutier, cu rol de “Moș Crăciun”

Polițiștii rutieri din Arad și-au propus, și în acest an, să fie ajutoarele lui Moș Crăciun. O familie, de care au avut grijă de-a lungul anului, a primit, în prag de sărbători, cele necesare pentru a trece cu bine această iarnă.
De această dată, ajutoarele Moșului s-au ocupat de aprovizionarea casei, venind cu lemne de foc, o sobă modernă, dulap pentru haine, o mașină de spălat rufe, alimente dar și hăinuțe. Nu au fost uitate cadourile, câteva urmând a fi puse sub bradul de Crăciun, în seara de Ajun.
Prin gestul lor, colegii de la rutieră ne-au arătat că bunătatea este cel mai de preț cadou pe care l-au primit și pe care-l pot oferi.

Read more
Dosar penal pentru un bărbat din Șeitin, prins băut la volan

La data de 19 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, polițiștii Secției 2 Rurală Arad au depistat un bărbat de 55 de ani, din Șeitin, în timp ce conducea un autoturism în localitate. Testarea cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibație alcoolică de 0,52 mg./l. alcool pur în aerul expirat.
Conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală, în vederea recoltării de probe biologice, cercetările fiind continuate de polițiști.

Read more
ITM Arad a verificat centrele rezidențiale destinate vârstnicilor, persoanelor cu dizabilități și copiilor

În perioada 05 decembrie – 13 decembrie 2024, inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Arad au efectuat verificări la centrele rezidențiale destinate persoanelor vârstnice, centrele rezidențiale destinate persoanelor adulte cu dizabilități și cele destinate copiilor.

Acțiunea, de tip Campanie națională, a vizat în principal respectarea prevederilor legale cu privire la încheierea și executarea contractelor individuale de muncă precum și verificarea modului în care sunt respectate cerințele minime privind securitatea și protecția sănătății lucrătorilor.

În cadrul acestei Campanii, s-a urmărit cu precădere modul în care angajatorii respectă prevederile legale cu privire la durata maximă a timpului de muncă, compensarea orelor suplimentare cu timp liber corespunzător sau acordarea sporului corespunzător la salariu în cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă, acordarea de liber în zilele de sărbătoare legală, acordarea repausului săptămânal precum și respectarea normelor legale privind munca de noapte.

De asemenea s-a verificat dacă există cazuri de încălcare a interdicției de a se efectua ore suplimentare în cazul contractelor individuale de muncă cu timp parțial, dacă sunt evidențiate corect numărul de ore efectiv lucrate de către angajați precum și dacă în cazul contractelor de muncă cu timp parțial există o repartizare certă a programului de lucru.

Accent s-a pus și pe informarea angajatorilor dar și a lucrătorilor, cu privire la efectele nocive pe care le generează munca fără forme legale, întrucât persoana care lucrează fără a avea încheiat un contract de muncă este lipsită de protecție socială, nu beneficiază de concediu de odihnă, de concediu medical și evident, nu are siguranța plății salariului.

În materie de securitate și sănătate în muncă s-a urmărit și de această dată creșterea gradului de conștientizare a angajatorilor și lucrătorilor cu privire la obligativitatea respectării prevederilor legale de protecție a muncii, asigurându-se astfel desfășurarea activității în condiții optime.

Atât în domeniul relațiilor de muncă, cât și în domeniul securității și sănătății în muncă s-a verificat și modul în care au fost îndeplinite măsurile dispuse cu ocazia controalelor anterioare.

 

Read more
Accident grav pe șoseaua de centură a municipiului Arad

Un grav accident rutier a avut loc astăzi pe șoseaua de centură a municipiului Arad, implicând trei vehicule: un microbuz de transport persoane, o autoutilitară și un autoturism. Incidentul a mobilizat rapid forțele de intervenție, autoritățile acționând prompt pentru gestionarea situației.
Pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad au intervenit cu o autospecială de descarcerare, o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD Terapie Intensivă Mobilă (TIM). De asemenea, la fața locului a fost trimisă o ambulanță din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean Arad pentru acordarea primului ajutor medical.
Din primele informații furnizate de autorități, nu există persoane încarcerate în urma accidentului. Totuși, pentru siguranța celor implicați, a fost alocată și autospeciala de transport personal și victime multiple din cadrul Detașamentului de Pompieri Arad.
Traficul în zonă este momentan restricționat pentru a permite echipajelor de intervenție să acționeze în condiții de siguranță. Autoritățile recomandă evitarea șoselei de centură și utilizarea rutelor alternative până la finalizarea operațiunilor de salvare și degajare a carosabilului.

Read more
Numărul celor care intră în ţară pe la Nădlac II a crescut de şapte ori în ultimele 24 de ore

Numărul persoanelor care au intrat în ţară în ultimele 24 de ore prin Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II a crescut de şapte ori faţă de o zi obişnuită, ajungând la 50.000 de călători, în condiţiile în care mulţi români care lucrează în străinătate au început să vină acasă de sărbători.
Reprezentanţii Poliţiei de Frontieră Arad au declarat vineri, pentru AGERPRES, că prin punctele de trecere a frontierei de pe raza judeţului au fost verificate, pe sensul de intrare în ţară, peste 57.000 de persoane, dintre care 50.000 doar la Nădlac II.
Conform sursei citate, într-o zi obişnuită pe la Nădlac II intră în ţară 7.000 de persoane, ceea ce înseamnă că în ultimele 24 de ore creşterea este de şapte ori.
Românii care lucrează în străinătate şi în această perioadă vin acasă pentru a petrece sărbătorile alături de familii nu vor mai sta la cozi în vămi la plecarea din România, în ianuarie.
„Reamintim faptul că, de la 1 ianuarie 2025, controalele la frontierele terestre vor fi eliminate. Astfel, persoanele vor putea călători către sau dinspre alte ţări din Spaţiul Schengen fără a fi nevoite să se oprească pentru verificarea documentelor de călătorie la poliţia de frontieră. Acest lucru se va aplica tuturor persoanelor, indiferent de cetăţenie şi pentru toate categoriile de mijloace de transport, inclusiv autoturisme, autocare, microbuze, camioane, ambarcaţiuni sau trenuri. Totuşi, poliţiştii de frontieră vor continua să fie prezenţi în zona de competenţă, în special în zona de frontieră şi vor continua să efectueze controale poliţieneşti aleatorii şi inopinate, împreună cu alte autorităţi, cum ar fi Poliţia, Jandarmeria sau Imigrările, ori alte structuri competente, pentru prevenirea şi combaterea migraţiei ilegale şi a infracţionalităţii transfrontaliere”, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Poliţiei de Frontieră Arad, Andrei Dincă.
Autorităţile le recomandă celor care vin în ţară să consulte aplicaţia Trafic Online, de pe www.politiadefrontiera.ro, unde pot vedea care sunt timpii de aşteptare la frontieră, iar astfel pot alege punctele de trecere care nu sunt aglomerate.
Vineri dimineaţă, la Nădlac II erau deschise opt artere de control la intrarea în ţară, ca măsură pentru a se fluidiza traficul. Cu toate acestea, se aştepta până la 50 de minute în coloanele formate pe autostradă. La Nădlac I se aştepta o oră şi erau deschise două artere de intrare, în timp ce la Turnu şi Vărşand nu era aglomeraţie.

Read more