Magazinele PPC Energie din judeţele Timiş, Caraş–Severin, Arad şi Hunedoara vor avea un program modificat în perioada sărbătorilor de iarnă:
- 24 decembrie 2024 (marți): magazinele vor fi deschise în intervalul 08:00-14.00. Cel situat în în Iulius Mall din Timișoara va funcționa în intervalul 10-14;
- 25-26 decembrie 2024: zile libere legale – magazinele vor fi închise;
- 31 decembrie (marți): magazinele vor fi deschise în intervalul 08:00-14.00. Cel situat în Iulius Mall din Timișoara va funcționa în intervalul 10-14;
- 1-7 ianuarie 2025 – magazinele vor fi închise.
Serviciul de call center va fi disponibil numai pentru informații în sistem automat, precum transmiterea indexului, detalii despre factură și sold în următoarele zile libere legale:
- 25-26 decembrie 2024;
- 1-2 ianuarie 2025;
- 6-7 ianuarie 2025.
În celelalte zile, call-center-ul va funcționa conform programului obișnuit.
Cea mai mare parte a operațiunilor pot fi realizate prin canale digitale și nu necesită deplasarea în magazinele PPC Energie.
Indexul de energie electrică sau gaz poate fi transmis online folosind secțiunea Index din cadrul aplicației myPPC sau de pe pagina web https://myppc.ppcenergy.ro/. De asemenea, pentru a trimite indexul pentru energie electrică, se pot apela (în timpul perioadei de telecitire specificată pe factură) numerele de telefon gratuite 0800 07 07 01 (valabil pentru clienții cu contracte de furnizare a energiei electrice de pe piața concurențială) sau 0800.07.08.09 (pentru clienții cu contracte de furnizare a energiei electrice în regim reglementat), respectiv numărul cu tarif normal 021.9977. Toate detaliile despre transmiterea indexului sunt disponibile aici – https://www.ppcenergy.ro/servicii-digitale/transmitere-index/?ppc-energie.
Pentru a intra în contact cu un consultant PPC Energie, clienții pot utiliza numărul de telefon 021.9977 (cu tarif normal, apelabil din România și din străinătate) în timpul programului, respectiv L-V: 8:00 – 20:00 (cu excepția sărbătorilor legale). La acest număr pot fi aflate informații despre facturi și sold, despre contract, pot fi activate servicii precum factura electronică și altele.
Plățile se vor putea efectua online, prin direct debit sau transfer bancar sau din aplicația myPPC. Pentru clienții care preferă plata numerar, există automate de plată de tip self-pay, amplasate în magazinele PPC Energie din București și zece județe (Arad, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Giurgiu, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Timiș și Tulcea), precum și în rețelele de magazine Profi, Auchan, Mega Image, Carrefour, Kaufland și în alte magazine alimentare. Ca noutate, pentru a veni în întâmpinarea clienților care doresc să poată achita factura direct în magazinele PPC Energie, în majoritatea acestora a fost implementată o soluție de plată prin POS.
Detalii despre partenerii bancari și comerciali ai PPC Energie se regăsesc pe factura de energie electrică, precum și aici.
Mai mult, clienții pot alege să utilizeze aplicația myPPC, care poate fi accesată cu ușurință fie online, la adresa https://myppc.ppcenergy.ro/, fie prin descărcarea aplicației pentru telefonul mobil în mod gratuit, de pe App Store, Google Play sau Huawei AppGallery. Prin intermediul acesteia, clienții pot primi și plăti facturile de energie electrică sau gaze naturale, își pot înregistra indexul sau verifica balanța de plată. De asemenea, în aplicație sunt disponibile ofertele comerciale, astfel că atât clienții existenți, cât și cei potențiali au posibilitatea de a transmite online solicitări de încheiere a unui contract de furnizare de energie electrică sau de gaze naturale.
Read more
În anul 2024, HUB-ul Cultural mARTA din Arad a organizat o serie de evenimente culturale remarcabile, contribuind semnificativ la îmbogățirea vieții artistice locale. Iată o trecere în revistă a principalelor manifestări din acest an:
Festivalul Underground
Desfășurat între 31 mai și 9 iunie 2024, festivalul a marcat revenirea după o pauză îndelungată, ajungând la cea de-a XIV-a ediție. Evenimentul a promovat interdisciplinaritatea artelor, incluzând spectacole de teatru, proiecții de filme independente și workshopuri. Au fost prezentate aproape 40 de spectacole, reunind artiști și producții din diverse domenii artistice.
Spectacolul ‘The Voyager’
Anul cultural 2024 a debutat cu spectacolul ‘The Voyager’, prima co-producție a Hubului Cultural mARTA. Acesta a fost invitat la diverse festivaluri, evidențiind angajamentul HUB-ului în promovarea creațiilor artistice originale.
Participarea la Zilele Aradului
În cadrul ediției din 2024 a Zilelor Aradului, desfășurată între 16 și 25 august, Hubul Cultural mARTA a contribuit cu diverse evenimente culturale, animând multiple locații din oraș și oferind publicului momente deosebite.
Festivalul Internațional de Teatru-Circ
HUB mARTA a organizat, pentru prima dată, Festivalul Internațional de Teatru-Circ, în perioada 29 septembrie-6 octombrie, care a oferit publicului experiențe artistice inedite. Teatrul-circ este un tip de spectacol ce are tradiții vechi în Franța, Italia, Belgia sau Spania, având rădăcini în comedia dell’arte și dezvoltându-se în principal în jurul familiilor de clovni precum Colombaioni, Zavatta, Fratelinni.
Pe lângă evenimentele organizate, Hubul Cultural mARTA a anunțat planuri ambițioase în anul 2024, incluzând proiecte de restaurare, workshopuri și inițiative precum un festival european și un autobuz Westinghouse, menite să diversifice și să îmbogățească oferta culturală a Aradului.
Să nu uităm nici de proiectul de reabilitare a clădirii Casa MARTA, de pe Calea Aurel Vlaicu. În acest an, Primăria Arad a obținut, prin ADR Vest, o finanțare europeană importantă, de 6.950.000 euro, prin Programul numit „Noul Bauhaus European”.
Ovidiu Balint, managerul HUB cultural mARTA: „Anul 2024 a fost unul plin de provocări și reușite pentru Hubul Cultural mARTA. Am reușit să organizăm evenimente de amploare, precum Festivalul Underground, spectacolul ‘The Voyager, Festivalul de Teatru-Circ’ sau Fusion Festival. Aceste proiecte au consolidat poziția HUB-ului ca un pol al culturii și creativității în Arad. Un proiect deosebit îl reprezintă realizarea unei copii fidele a autobuzului Westinghouse, un simbol al patrimoniului arădean. Acest proiect va aduce un plus de valoare orașului nostru, punând în lumină istoria și tradițiile locale printr-un unicat european. Pe această cale, doresc să mulțumesc tuturor colaboratorilor, artiștilor, partenerilor și publicului care ne-au fost alături în acest an. Fără sprijinul vostru, toate aceste realizări nu ar fi fost posibile. Vă urez tuturor sărbători fericite, pline de lumină și bucurie, și un An Nou plin de succes, sănătate și creativitate. La mulți ani!”
Read moreS-a deschis Târgul regal de Crăciun de la Săvârșin
LocalUltimele stiri 20 decembrie 2024 0
Majestatea Sa Custodele Coroanei și Alteța Sa Regală Principele Radu, împreună cu Alteța Sa Regală Principesa Sofia și Alteța Sa Regală Principesa Maria, au deschis joi, 19 decembrie 2024, Târgul de Crăciun găzduit de Satul Regal. La eveniment au luat parte primarul comunei, dl Ioan Vodicean, alături de reprezentanți ai primăriei și ai Fundației Colecția Regală, care a organizat târgul.
La târg expun, ca și anul trecut, meșteșugari și producători locali din Săvârșin, din comunele din împrejurimi și din județul Arad, precum și din Bihor, Cluj, Timișoara și Hunedoara. În cursul serii, Familia Regală a ascultat colindele românești interpretate de Corul Casei de Cultură din Cluj-Napoca, ansamblu muzical care a susținut, de-a lungul anilor, mai bine de 700 de concerte și care a colindat, în anii precedenți, la castel.
Publicul este așteptat în zilele de 19, 20, 21 și 22 decembrie, de la ora 10.00 la ora 19.00. Pot fi vizitate Muzeul Regal al Automobilului, Casa Ceaiului, Atelierul Auto al Regelui Mihai și Magazinul de Suveniruri. Parcul Regal este închis pe parcursul iernii (telefonul 0770 562 822; e-mail [email protected]/)
Deşeuri electrice depozitate ilegal la o companie din Arad. Garda de Mediu a depus plângere penală
LocalUltimele stiri 19 decembrie 2024 0
Cantităţi mari de deşeuri electrice provenite din Italia au fost găsite de comisarii de mediu din Arad la o companie din Parcul Industrial UTA, unde au mers în control în urma unor informaţii primite, fiind făcută o sesizare penală. Potrivit unui comunicat transmis, miercuri, de Garda de Mediu Arad, comisarii au verificat o hală a operatorului economic în urma unei sesizări.
Comisarii au constatat „depozitarea necorespunzătoare a unor cantităţi impresionante de deşeuri de echipamente electrice, electronice şi electrocasnice provenite din Italia”. „Reprezentanţii societăţii, prezenţi la desfăşurarea controlului, nu au putut prezenta acte de provenienţă a mărfii şi nici acte de reglementare din punct de vedere a mediului pentru activitatea desfăşurată”, a precizat Garda de Mediu.
Conform sursei citate, „situaţia şi faptele constatate mai sus sunt încadrate ca infracţiuni conform legislaţiei în vigoare”, fiind depusă o sesizare penală, scrie stiripesurse.ro.
Înșelăciune cu criptomonede. Un bărbat a fost reținut de polițiștii arădeni
LocalUltimele stiri 18 decembrie 2024 0
Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au documentat activitatea infracțională a unui bărbat de 44 de ani, din județul Constanța.
Din cercetări, a reieșit că cel în cauză, în luna noiembrie a.c., împreună cu alte persoane, ar fi indus în eroare o persoană din Arad, pentru a achiziționa un pachet de acțiuni, la o societate comercială care se bucură de încrederea populației. Pentru achiziționarea acțiunilor, bănuiții ar fi convins persoana vătămată să efectueze mai multe plăți, în cuantum total de 125.000 de lei, la un bancomat de criptomonede din municipiul Arad, într-un portofel virtual aparținând unei alte persoane.
La data de 17 decembrie a.c., bărbatul a fost depistat în flagrant delict, în timp ce se afla cu persoana vătămată, pe care ar fi urmat să o sprijine la contractarea unui credit, de la o unitate bancară.
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat magistraților Judecătoriei Arad, în vederea luării de măsuri preventive.
Polițiștii de investigații criminale continuă cercetările, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, în vederea stabilirii activității infracționale și tragerea la răspundere a persoanelor implicate.
Peste 48 tone deşeuri oprite la intrarea în țară în PTF Nădlac II și Borș II
LocalUltimele stiri 18 decembrie 2024 0
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctelor de Trecere a Frontierei Nădlac II și Borș II , împreună cu lucrători ai Comisariatelor Județene Bihor și Arad din cadrul Gărzii Naționale de Mediu și reprezentanți ai Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului din județele Bihor și Arad nu au permis intrarea în ţară a patru mijloace de transport încărcate cu bunuri considerate a fi deșeuri, pentru care șoferii nu au putut prezenta documente necesare importului.
Polițiștii de frontieră din cadrul Punctelor de Trecere a Frontierei Nădlac II și Borș II au efectuat în ultimele 24 de ore, pe sensul de intrare în ţară, controlul specific asupra a patru automarfare, înmatriculate în România, conduse de patru cetățeni români.
Existând suspiciuni cu privire la legalitatea transporturilor în cauză, polițiștii de frontieră au solicitat sprijin autorizat reprezentanților Comisariatelor Județene Arad și Bihor din cadrul Gărzii Naționale de Mediu și Protecției Consumatorului Arad și Bihor.
În urma verificărilor efectuate, s-a constatat faptul că mijloacele de transport erau de fapt încărcate cu 48.409 kilograme de deșeuri, constând în rafturi metalice, scule, îmbrăcăminte și biciclete second-hand, bunuri care proveneau de la societăți comerciale din Franța, Germania, Danemarca și Malta, pentru firme din România.
În consecință, autoritățile de control nu au permis accesul pe teritoriul României pentru aceste mijloace de transport.
Sergiu Bîlcea, vicepreședinte al Consiliului Județean Arad, a avut o serie de întâlniri de lucru cu supervizorii și reprezentanții firmelor câștigătoare ale licitațiilor, pentru cele cinci tronsoane de drum din nordul județului. Vicepreședintele Sergiu Bîlcea a discutat cu reprezentanții constructorilor, cu proiectanții, cu responsabilii tehnici – din partea aparatului tehnic al Consiliului Județean – și cu diriginții de șantier, pentru a armoniza relaționarea între aceștia, astfel încât lucrările să decurgă cât mai bine.
„Este proiectul strategic al Consiliului Județean Arad, finanțat prin Programul Operațional Regional. Am convocat aceste întâlniri pentru a vedea în ce stadiu se află fiecare dintre cele cinci tronsoane de drum. Modernizarea acestor tronsoane completează cei peste 800 de kilometri modernizați până acum, în opt ani, adică de la începutul primului meu mandat de vicepreședinte”, a declarat Sergiu Bîlcea, vicepreședinte al Consiliului Județean Arad.
Cele cinci tronsoane de drum care vor fi modernizate însumează 67,4 km:
Șicula-Gurba-Cermei – 14,5 km
Cermei-lim. județ Bihor – 16 km
Șepreuș-Cermei – 7 km
Cermei-Beliu – 10 km
DN 79-Mișca-Apateu-Berechiu – 19,9 km
Read moreProiectul „Reabilitare rețea magistrală de transport agent termic în municipiul Arad” a fost aprobat pentru finanțare
LocalUltimele stiri 18 decembrie 2024 0
Primăria Municipiului Arad anunță aprobarea cererii de finanțare pentru proiectul „Reabilitare rețea magistrală de transport agent termic în municipiul Arad”, cod SMIS 332222, în cadrul programului Fondului pentru Modernizare. Proiectul are ca obiectiv principal reabilitarea a 46,76 km de conductă de transport agent termic, contribuind astfel la creșterea eficienței sistemului centralizat de termoficare.
Valori actualizate ale proiectului:
* Valoarea totală a investiției: 278.137.119,72 lei cu TVA, respectiv 233.884.399,53 lei fără TVA;
* Valoarea eligibilă: 232.909.053,56 lei;
* Valoarea nerambursabilă din Fondul pentru Modernizare: 232.909.053,56 lei;
* Valoarea neeligibilă: 45.228.066,16 lei.
Obiectivele specifice ale proiectului:
- Digitalizarea rețelei prin instalarea unui sistem de semnalizare și automatizare, reducând pierderile de căldură cu 24.774,48 MWh/an.
- Montarea conductelor preizolate pe 38,79 km și refacerea izolației pe 7,96 km, reducând emisiile de CO₂ cu 5.558,81 t/an și NOx cu 4,21 t/an.
- Prelungirea duratei de viață a rețelei cu 30 de ani prin înlocuirea conductelor vechi.
- Intervenții limitate asupra infrastructurii existente pentru a minimiza impactul lucrărilor asupra municipiului Arad.
Impactul proiectului:
* Reducerea pierderilor de căldură și eficientizarea consumului de combustibil cu 27.528,36 MWh/an;
* Creșterea calității serviciului public de termoficare;
* Îmbunătățirea durabilității infrastructurii energetice pentru următorii 30 de ani.
Proiectul reprezintă un pas esențial pentru modernizarea și eficientizarea sistemului centralizat de încălzire din Arad, aliniindu-se la obligațiile de mediu și la strategia națională privind eficiența energetică.
Primăria Municipiului Arad își reafirmă angajamentul pentru implementarea unor soluții sustenabile, menite să îmbunătățească calitatea vieții cetățenilor și să asigure un sistem de termoficare performant și prietenos cu mediul.
Read morePrimăria Arad vrea să majoreze taxele și impozitele locale cu 60 la sută
LocalUltimele stiri 17 decembrie 2024 0
La nivelul Municipiului Arad, de 9 ani nu au mai fost majorate impozitele și taxele locale, timp în care doar rata inflației cumulată este de circa 60%. La o analiză mai atentă putem remarca faptul că ani de zile s-au perceput impozite cu valori extrem de mici. De exemplu, în 2024, pentru 1000 mp de teren agricol intravilan (grădinile din spatele caselor) se plătește un impozit de doar 15 lei, iar pentru un hectar de teren agricol extravilan doar 158 de lei. Impozitul pentru un apartament în zona A a municipiului este de circa 200 de lei pe an, nemaivorbind de nivelurile de impozitare a clădirilor din celelalte zone ale municipiului, care sunt și mai mici.
Prin urmare în luna august 2024, a fost pus la transparență Proiectul de hotărâre privind stabilirea impozitelor și taxelor locale pentru anul 2025. În toată această perioadă au fost organizate o serie consultări cu mediul de afaceri precum și cu toți cei interesați, iar astăzi, 17 decembrie 2024, a fost organizată o dezbatere publică, ocazie cu care au fost consemnate o serie de propuneri. În urma acestor întâlniri s-a conturat forma finală a proiectului de hotărâre ce va fi supus aprobării în Consiliul Local Municipal. Proiectul de act normativ promovează o creștere doar cu rata cumulată a inflației în cei 9 ani, care este de aproximativ 60%, iar pentru clădirile nerezindențiale, unde impozitul plătit până acum a fost la valori mari (la valoarea evaluată a clădirilor), creșterea propusă este de doar 5%. În ceea ce privește impozitele pe mijloacele de transport marfă, acestea rămân la nivelurile actuale.
„De asemenea, menținem în continuare bonificația de 10% pentru persoanele fizice care își plătesc integral impozitul până la data de 31 martie, inclusiv toate facilitățile acordate până în prezent, subliniind în mod special, scutirea la plata impozitului pentru clădirile renovate pentru o perioadă de 5 ani“, transmit reprezentanții Primăriei Arad.
Read more
DIICOT a reținut 23 de persoane în urma perchezițiilor din Arad și alte județe, care vizau traficanți de migranți
LocalUltimele stiri 17 decembrie 2024 0
Procurorii DIICOT Timișoara au reținut 23 de persoane, inclusiv trei cetățeni străini, în cadrul unei ample anchete ce vizează o rețea de trafic de migranți care transporta cetățeni afro-asiatici din Turcia spre Europa de Vest. În urma perchezițiilor, au fost confiscate sume mari de bani, arme, droguri și alte probe, iar 18 dintre inculpați au fost propuși pentru arestare preventivă.
Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism a anunţat, marţi, că procurorii de la Serviciul Teritorial Timişoara au dispus reţinerea a 23 de inculpaţi (dintre care 3 cetăţeni străini) şi măsura controlului judiciar faţă de un alt inculpat, cercetaţi pentru constituirea unui grup infracţional organizat şi trafic de migranţi.
În urma percheziţiilor făcute în acest dosar au fost identificate şi ridicate sumele de 122.410 euro, 13.400 USD, 59.383 de lei şi 300 CHF, înscrisuri, sisteme informatice, dispozitive de stocare a datelor, două pistoale supuse autorizării, deţinute ilegal, o armă airsoft, două săbii, o cantitate de canabis, precum şi alte mijloace de probă.
Marţi, a fost sesizat judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Timiş, cu propunerea de arestare preventivă a 18 dintre inculpaţii reţinuţi, pentru 30 de zile. Faţă de alţi 5 inculpaţi, procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timişoara au luat măsura controlului judiciar.
Activităţile de urmărire penală au fost realizate împreună cu poliţişti din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Timişoara şi ai Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara.
Acţiunea a beneficiat de sprijinul poliţiştilor din cadrul Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate şi structurilor subordonate, al poliţiştilor de frontieră ai Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră şi unităţilor subordonate, al luptătorilor Serviciului Acţiuni Speciale din Inspectoratul de Poliţie Judeţean Timiş şi al jandarmilor din cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, potrivit hotnews.ro.
Aproape 70 de percheziţii au avut loc, luni dimineaţă, în 12 judeţe şi în Bucureşti, la persoane cercetate pentru constituirea unui grup infracţional organizat şi trafic de migranţi. Gruparea a fost iniţiată de cetăţeni străini, care apoi au racolat şi cetăţeni români, fiind structurată pe 3 paliere: cei care recrutau migranţi de pe teritoriul Turciei, cei care se ocupau de racolarea şoferilor care asigurau preluarea, transportul şi conducerea migranţilor de la anumite locaţii din vestul ţării până în zona parcărilor, unde erau transferaţi în camioane, şi transportatorii. În perioada iunie – decembrie 2024, au fost depistate şi oprite 136 de asemenea transporturi, însumând aproximativ 1.000 de cetăţeni străini, de origine afro-asiatică.










