News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

O asociere de constructori români şi ucraineni va realiza lotul 3 al Drumului Expres Arad – Oradea

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a atribuit, luni, contractul pentru construcţia celor 47,07 kilometri ai lotului 3 al Drumului Expres Arad – Oradea unei asocieri de constructori din România şi din Ucraina, pentru suma de 2,97 miliarde de lei (fără TVA), a anunţat ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu, pe pagina sa de Facebook.
„Un prim lot din cele trei ale Drumului Expres Arad – Oradea are constructor desemnat! CNAIR a atribuit, astăzi, contractul pentru construcţia celor 47,07 km ai lotului 3 unei asocieri de constructori din România şi din Ucraina, pentru suma de 2,97 miliarde de lei (fără TVA). Contractul, finanţat prin Programul Transport (PT) 2021-2027, alocă 24 de luni pentru execuţia lucrărilor şi prevede inclusiv construcţia unui drum de legătură cu zona industrială Arad Vest (2,9 km) şi a unui pasaj de 592 de metri lungime, peste CF şi DJ709B”, a notat ministrul.
Potrivit acestuia, celelalte două loturi ale Drumului Expres Arad – Oradea (120,47 km) sunt acum în faza de evaluare a ofertelor. „Contractul pentru execuţia lotului 3 al DEx Arad – Oradea va putea fi semnat peste 10 zile (conform legii) dacă nu vor fi depuse contestaţii”, a adăugat Grindeanu.
Asocierea Automagistral Pivden SRL (Ucraina) – Precon Transilvania SRL (România) a fost desemnată câştigătoarea contractului pentru construcţia lotului 3 al Drumului Expres Arad – Oradea, a precizat, la rândul său, directorul general al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, tot pe Facebook.
Pe traseu vor fi construite inclusiv 29 de lucrări de artă, printre care pasajul peste calea ferată şi DJ 709B.
Întregul Drum Expres Arad – Oradea are o lungime de 120,47 km şi este compus din trei loturi: lotul 1 (33,7 km), la care se adaugă un drum de legătură la DN79 (Salonta), în lungime de 5,3 km; lotul 2 (39,7 km), la care se adaugă drumul de legătură pana la graniţa cu Ungaria (10 km); lotul 3 (47,07 km), la care se adaugă drumul de legătură cu zona industriala Arad Vest (2,9 km), conform agerpres.ro.

Read more
Noua șosea de centură Arad Est a fost deschisă circulației

Luni, 16 decembrie 2024, șoseaua de centură Arad Est (VO 69B) a fost inaugurată. Drumul, care leagă DN 69 (Arad – Timișoara) de DN 7 (Arad – Deva), asigură și o conexiune facilă cu autostrada A1, contribuind astfel la fluidizarea traficului din zonă și la reducerea timpului de deplasare pentru șoferi.

Detalii tehnice ale proiectului:

  • Lungimea șoselei: 11 km
  • Construcții majore: un pod peste râul Mureș și un pasaj peste calea ferată
  • Amenajări suplimentare: cinci sensuri giratorii, două intersecții în cruce
  • Facilități pentru mobilitate: pistă de biciclete de 7,2 km și două stații pentru mijloace de transport în comun

Proiectul a fost realizat de Consiliul Județean Arad în colaborare cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și supervizat de Direcția Regională de Drumuri și Poduri Timișoara. Lucrările au fost executate de compania PORR Construct.

Noua șosea de centură este deja accesibilă pe aplicațiile de navigație, inclusiv Waze, și se așteaptă să contribuie la dezvoltarea economică a regiunii, prin crearea unei legături rapide între principalele artere de transport din vestul țării.

Read more
Amendă de 100.000 de lei, pentru un arădean care vindea țigări fără timbru

La data de 14 decembrie a.c., polițiștii Secției 1 Vlaicu au depistat un bărbat de 39 de ani, din Arad, în zona unei piețe din municipiu, în timp ce oferea spre vânzare 50 de pachete de țigarete nemarcate fiscal.
Întreaga cantitate a fost ridicată în vederea confiscării, bărbatul fiind sancționat cu amendă în valoare de 100.000 de lei.

Read more
Tânăr de 19 ani, reținut după ce a fost prins băut la volan. Avea o alcoolemie de 1,28 mg/l

Polițiștii Secției 3 Rurală Chișineu-Criș au depistat la data de 13 decembrie a.c., în jurul orei 22.45, un tânăr de 19 ani, din județul Bistrița Năsăud, în timp ce conducea un autoturism în Mișca.
Din verificări a reieșit că autoturismul a fost sustras, bărbatul nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie, iar testarea cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibație alcoolică de 1,28 mg./l. alcool pur în aerul expirat.
Bărbatul a fost condus la o unitate medicală, în vederea recoltării de probe biologice, iar în baza probatoriului administrat, cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate de polițiști.

Read more
Implică-te în viitorul comunității tale prin proiectul New European Bauhaus la Hub Marta Arad

Hub Marta Arad lansează o invitație deschisă tuturor celor care doresc să contribuie la transformarea culturală, sustenabilă și creativă a orașului nostru! Prin proiectul New European Bauhaus, Hub Marta dorește să pună în valoare patrimoniul istoric al Aradului, să transforme spațiile culturale și să implice comunitatea în procesul de schimbare pozitivă.

Pe site-ul Hub Marta a fost creată o rubrică specială intitulată „Implică-te”, unde fiecare cetățean interesat poate veni cu idei, propuneri și soluții pentru dezvoltarea proiectului. Este momentul să-ți faci vocea auzită și să devii parte din schimbare!

Ce poți face pentru comunitate?

  1. Ai idei pentru revitalizarea clădirilor istorice? Aradul are un patrimoniu impresionant de clădiri istorice care așteaptă să fie reimaginate și integrate în viața cotidiană a orașului. Dacă ai soluții sau viziuni pentru aceste spații, le poți propune prin rubrica dedicată de pe site.
  2. Transformarea spațiilor culturale în centre de creativitate Fiecare idee contează pentru a aduce o schimbare semnificativă în spațiile culturale ale orașului. De la ateliere interactive până la proiecte de artă publică, contribuția ta poate schimba fața Aradului.
  3. Sustenabilitate și dezvoltare comunitară Dacă te pasionează energia verde, reciclarea sau alte inițiative ecologice, acest proiect este locul potrivit pentru a face o diferență. Transformă orașul într-un exemplu de dezvoltare sustenabilă.

Cum te poți implica?

Hub Marta oferă mai multe modalități prin care să contribui la acest proiect unic. Alegerea este a ta, iar fiecare implicare contează.

1. Fii Ambasador! Ambasadorii sunt pilonii principali ai comunității noastre. Ei duc mai departe misiunea Hub Marta, promovând activitățile artiștilor și proiectele noastre. Dacă ai abilități de comunicare și dorința de a sprijini proiectele noastre, contactează-ne pentru a discuta cum poți deveni ambasador. Aceasta este o ocazie excelentă de a-ți dezvolta rețeaua profesională și de a contribui activ la schimbarea comunității.

2. Fii prietenul nostru! Uneori, gesturile mici contează cel mai mult. Poți sprijini proiectul prin:

  • Distribuirea postărilor Hub Marta pe rețelele sociale;
  • Informarea prietenilor despre evenimentele organizate;
  • Participarea la activitățile noastre culturale;
  • Oferirea de sfaturi sau expertiză profesională.

Conversațiile deschise pot duce la noi idei și oportunități pentru comunitatea noastră. Hai să discutăm despre cum poți deveni un prieten de nădejde al Hub Marta!

3. Fii voluntar! Dacă ești pasionat de artă și evenimente culturale, Hub Marta este locul perfect pentru tine. Implicarea ta poate aduce un plus de valoare și poate contribui la organizarea unor experiențe de neuitat. Te invităm să lucrăm împreună pentru a transforma ideile în realitate.

Accesează rubrica „Implică-te” pe site-ul Hub Marta și află mai multe despre cum poți contribui la acest proiect ambițios.

Accesează acum rubrica „Implică-te”!

 

Read more
Accident pe autostrada Deva-Nădlac. Unul dintre șoferi, băut bine, a fugit de la fața locului și a fost prins la Margina

La data de 15 decembrie a.c., polițiștii Biroului de Poliție Autostrada A1 Deva-Nădlac, la km. 482, calea 2, a avut loc un eveniment rutier fără victime, în urma căruia, unul dintre șoferii implicați ar fi agresat celălalt șofer, după care ar fi fugit de la fața locului, înainte de sosirea echipajului de poliție.
Autoturismul a fost oprit în zona ieșirii de pe autostradă, în localitatea Margina, din județul Timiș. Conducătorul a fost identificat, în persoana unui bărbat, de 37 de ani, din județul Galați. Testarea acestuia cu aparatul din dotare a indicat o îmbibație alcoolică de 0,94 mg./l. alcool pur în aerul expirat.
Cel în cauză a fost condus la o unitate medicală, în vederea recoltării de probe biologice. Șoferul a fost reținut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat procurorului de caz în vederea luării de măsuri preventive.

Read more
Bilanțul misiunilor pompierilor arădeni, de la finalul săptămânii trecute

La sfârșit de săptămână (13–15 decembrie 2024), pompierii militari au intervenit pentru gestionarea optimă a celor 72 de situații de urgență produse la nivelul județului Arad. Cele mai multe intervenții au constat în acordarea asistenței medicale, echipajele SMURD intervenind la 67 de solicitări.

Totodată, salvatorii au intervenit pentru stingerea a două incendii, precum și în alte trei situații în sprijinul comunităților, cum ar fi: deblocarea persoanelor, asanarea teritoriului de muniție rămasă neexplodată și degajarea unor elemente de construcție care prezentau pericol de cădere pe spațiul public.

Cele două incendii din acest sfârșit de săptămână au fost înregistrate la o locuință din localitatea Sâmbăteni, respectiv la deșeuri menajere, în municipiul Arad. Incendiile au fost stinse prompt, fără a se înregistra victime, suprafețele afectate fiind mai mici de 100 de metri pătrați.

Vă reamintim că, în perioada sezonului rece, numărul incendiilor produse la locuințe și gospodării crește semnificativ, iar pagubele materiale sunt, de cele mai multe ori, considerabile. Uneori, aceste incendii se soldează cu pierderi de vieți omenești.
În acest sens, pompierii arădeni vă reamintesc măsurile de prevenire a incendiilor în sezonul rece:

❗Verificarea mijloacelor şi instalaţiilor de încălzire, a instalaţiilor de alimentare cu gaze naturale şi a coşurilor de evacuare a fumului şi gazelor de către personal autorizat;

❗Este interzisă utilizarea reşourilor, radiatoarelor, sobelor metalice sau de teracotă dacă sunt defecte, improvizate sau amplasate în locuri care prezintă pericol de incendiu sau explozie;

❗Nu vor fi utilizate instalaţii electrice defecte, montate direct pe materiale combustibile, cu improvizaţii, cu legături electrice neacoperite de material electroizolant etc.;

❗Reparaţiile la instalaţiile electrice vor fi executate doar de personal autorizat.

În continuare, pompierii militari rămân mobilizați, 24 de ore din 24, 7 zile din 7, pentru gestionarea operativă a situaţiilor de urgenţă şi acordarea primului ajutor medical specializat persoanelor aflate în dificultate.

Informaţii despre modul de comportare în cazul produceri unor situaţii de urgenţă pot fi obţinute prin accesarea platformei naţionale de pregătire în situaţii de urgenţă https:// fiipregatit.ro și aplicaţia de mobil DSU, care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Read more
Familia Regală își petrece și în acest an sărbătorile la Săvârșin

Majestatea Sa Custodele Coroanei și Alteța Sa Regală Principele Radu se vor afla la Castelul Regal de la Săvârșin de Crăciun și Anul Nou. La sărbătoare vor fi prezente Alteța Sa Regală Principesa Sofia și Alteța Sa Regală Principesa Maria.
Târgul de Crăciun din Satul Regal (situat la intrarea pe domeniu), va fi deschis publicului în zilele de 19, 20, 21 și 22 decembrie, de la ora 10.00 la ora 19.00. Vor putea fi vizitate Muzeul Regal al Automobilului, Casa Ceaiului, Atelierul Auto al Regelui Mihai și Magazinul de Suveniruri. Parcul Regal este închis pe parcursul iernii (telefonul 0770 562 822; e-mail [email protected]/)
În ziua de joi, 19 decembrie 2024, la ora 17.00, Custodele Coroanei și Principele Radu, Principesa Sofia și Principesa Maria vor participa la deschiderea Târgului de Crăciun, în Satul Regal.
În ziua de vineri, 20 decembrie 2024, ora 11.30, Familia Regală va împărți daruri de Crăciun săvârșinenilor aflați în nevoie. La ora 12.00, Familia Regală va oferi cadouri angajaților de la Castelul Regal și Ocolul Silvic din Săvârșin. La ora 17.00 în Satul Regal va avea loc concertul Corului Arhiepiscopiei Aradului, în prezența Înalt Preasfinției Sale Timotei, Arhiepiscopul Aradului.
În ziua de 21 decembrie 2024, la ora 12.30, elevi din Săvârșin vor susține spectacolul „Bucuria Nașterii Domnului în Ieslea Săvârșinului”, organizat de Corina Barba. La ora 15.00, vor evolua colindătorii ansamblului „Cununa Craiului” din județul Cluj, urmați de Ansamblul „Crișana” din Oradea. La ora 16.30 se va desfășura festivalul obiceiurilor de iarnă „Alaiul Dubelor”.
În Ajunul Crăciunului, în ziua de 24 decembrie 2024, la ora 12.00, Dubașii din Săvârșin vor fi așteptați în piața cu fântână din incinta Satului Regal.
În aceeași zi, Biroul de Presă al Casei Majestății Sale va transmite mesajul de Crăciun al Majestății Sale Custodele Coroanei române.
În dimineața zilei de 25 decembrie 2024, Familia Regală va participa la slujba de Crăciun de la Biserica Ortodoxă din Săvârșin. Familia Regală va petrece privat restul zilelor de Crăciun și Anul Nou, la Castelul Săvârșin.

Read more
Tânără de 35 de ani a fost omorâtă de un șofer beat, la Șiclău

La data de 15 decembrie a.c., în jurul orei 19.30, polițiștii Serviciului Rutier au fost sesizați despre un eveniment rutier.

Din primele cercetări a reieșit că un bărbat, în timp ce conducea un autoturism pe D.J. 708 B, în Șiclău, a acroșat două persoane care circulau pe marginea părții carosabile, șoferul fugind de la locul accidentului.

Din nefericire, în urma impactului cu pietonii, o femeie de 35 de ani și-a pierdut viața, iar un tânăr de 18 ani a fost rănit grav.

În urma investigațiilor efectuate, șoferul a fost depistat, fiind identificat în persoana unui bărbat de 21 de ani, din Grăniceri. Testarea acestuia cu aparatul alcooltest a indicat o îmbibație alcoolică de 0,87 mg./l. alcool pur în aerul expirat.

Cercetările sunt continuate de polițiști într-un dosar penal, întocmit pentru ucidere din culpă, părăsirea locului accidentului și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, în vederea stabilirii cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului rutier și luării măsurilor legale, care se impun.

Read more
Percheziții în Sântana! Polițiștii au descoperit peste 27.000 de articole pirotehnice

La data de 12 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, cu sprijinul Serviciului de Ordine, al polițiștilor din Sântana și al luptătorilor S.A.S, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Chișineu-Criș au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară, la locuințele unui bărbat de 24 de ani, din Sântana.
În urma perchezițiilor efectuate au fost descoperite peste 27.000 de articole pirotehnice, emițătoare de sunet și artificii, din categoriile F1, P1 și F2.
Întreaga cantitate a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor, într-un dosar penal, întocmit pentru operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept.

Read more