News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

ROMÂNIA, TOT MAI RELEVANTĂ GEOPOLITIC

Scriam într-un articol recent despre noua paradigmă în care regăsește România din perspectiva geopoliticii ,,frontierei“ și oportunitățile pe care le deschide o asemenea ipostază.

Iată că războiul din Iran și crizele ce afectează întreg spațiul Orientului Mijlociu au relevat deja importanța strategică a țării noastre. Trebuie clarificat un aspect extrem de vehiculat la nivelul opiniei publice românești, mai exact poziționarea statului român față de conflict și părțile implicate direct. Așa cum se cunoaște,  România este stat membru NATO și are un parteneriat strategic cu SUA.   Deci nu este o țară neutră.  Este firesc deci să ți susții aliații când aceștia au nevoie și chiar îți solicită sprijinul.

Revenind la noile realități care se desenează sub ochii noștri în prezent,  României i se deschid mai multe perspective semnificative,  nu doar în planul creșterii relevanței militare.  Interesante vor fi mai ales oportunități economice precum accederea în OECD,  posibilitatea să devenim și noi destinatarii capitalurilor care până nu demult convergeau spre Golf , să fim parte activă la reconstrucția Ucrainei etc.  Desigur că aceste aspecte nu sunt suficiente,  mai este nevoie în special de optimizarea imaginii de țară. Percepția este o chestiune fundamentală în ziua de astăzi și este poate aspectul cel mai relevant când este vorba despre a investi într-o țară.  Avem mult de muncă pe mai departe.  Mai ales la schimbarea modului în care ne privesc ceilalți.  Acei care chiar contează.

Antoniu Martin,  istoric și analist politic

Read more
VULNERABILIZAREA MINORILOR ȘI  DARK WEB

Scriam într-un articol recent despre necesitatea conștientizării fenomenului violenței împotriva minorilor în contextul social și cultural din  prezent , marcat de multiple fenomene și aspecte pe care nu le putem controla.  Unul dintre acestea îl reprezintă dark web,  o zonă întunecată și dificil de contracarat , unde se desfășoară activități ce sfidează legea și morala: de la trafic de arme și droguri până la pornografie infantilă.

Recent, un hacker, care s a infiltrat în mai multe platforme ascunse din ,,rețeaua Tor“, reușind să realizeze  capturi de ecran ale unor presupuse baze de date , liste de utilizatori și conversații legate de comunități dedicate schimbului de conținut ilegal, ne a furnizat o serie de materiale.  Materialele  furnizate  includ capturi de ecran ce par să ilustreze interfețe ale unor forumuri închise,  porecle ale utilizatorilor și referiri la tranzacții.   Trebuie precizat că autenticitatea și proveniența acestor date necesită o verificare serioasă și profesionistă. Au mai existat situații,  așa cum se poate vedea din mass media,  în care unii hackeri au semnalat astfel de activități ilegale, furnizând informații presei și autorităților în drept.  De exemplu, printre poreclele surprinse de hacker-ul care a furnizat capturile de ecran în cazul de față,  apar ,, Eunfon“, ,,Swagman“, ,, [email protected]“, ,, loveboyporn“,  ,, zerocool“, ,,nelly2311“, [email protected]“, ,, [email protected]“ sau  ,, [email protected].

Acestea pot fi urme de identități care pot să nu reprezinte nimic dar pot și să fie probe ale unei activități ilegale derulate pe dark web.

Nu ne propunem și nici nu putem să dăm verdicte de vinovăție,  aceasta fiind atributul exclusiv al autorităților competente,  însă ceea ce putem face este să continuăm astfel de demersuri jurnalistice pe care le considerăm extrem de utile și  pertinente.   Cu siguranță nu vom putea eluda un fenomen care a primit o tot mai mare amploare, însă orice caz de acest gen care este devoalat reprezintă poate unul sau mai mulți minori protejați sau salvați.

Antoniu Martin,  jurnalist

Read more
Iustin Cionca: „Avem lucrări în desfășurare pe DJ 709, între Cermei și limita cu județul Bihor”

Consiliul Județean Arad anunță că lucrările de modernizare pe drumul județean 709, pe tronsonul cuprins între comuna Cermei și limita cu județul Bihor, pe o distanță de 15,9 kilometri, sunt în faza intervenției asupra fundației drumului.

În această etapă, lucrările vizează refacerea fundației drumului, o intervenție esențială pentru asigurarea durabilității și siguranței circulației pe termen lung. Lucrările includ operațiuni complexe de stabilizare a terenului, pregătirea terasamentului și refacerea structurii rutiere, etape care stau la baza unei infrastructuri moderne și rezistente în timp.

„Este o investiție serioasă, care va aduce și acest drum județean la standarde moderne și va asigura condiții de trafic sigure pentru locuitorii din zonă și pentru toți cei care tranzitează această rută”, a declarat președintele Consiliului Județean Arad.

Investiția este realizată din fonduri europene, prin Programul Regional Vest 2021–2027, în cadrul Intervenției Regionale 5.1.A – Drumuri județene, și face parte dintr-un proiect mai amplu de modernizare a infrastructurii rutiere din nordul județului Arad.

„Acest proiect este parte din strategia noastră de a dezvolta rețeaua de drumuri județene cu ajutorul fondurilor europene. Investim în drumuri să sprijinim dezvoltarea economică și creșterea calitatea vieții în județ”, a mai subliniat președintele Consiliului Județean Arad.

Consiliul Județean Arad va continua să monitorizeze atent execuția lucrărilor, astfel încât acestea să fie realizate la standardele de calitate dorite și în termenele stabilite.

Read more
A fost finalizată montarea tuturor imprimantelor în bibliotecile din 11 localități din județ

Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, anunță că astăzi a fost finalizată montarea tuturor imprimantelor în bibliotecile din 11 localități din județ, parte a unui amplu proiect dedicat alfabetizării digitale a populației din mediul rural și mic-urban. Este vorba de bibliotecile din Chișineu-Criș, Curtici, Pecica, Sebiș, Cărand, Hălmagiu, Hășmaș, Ignești, Macea, Secusigiu, Șiria și Zimandu Nou. De săptămâna viitoare începe montarea ecranelor de proiecție, videoproiectoarelor și routerelor noi în aceste biblioteci. Un lot de computere este încă în așteptare, căci licitația pentru ele a fost contestată.

Această etapă marchează o evoluție importantă în implementarea proiectului „Dezvoltarea competențelor digitale în cadrul bibliotecilor din județul Arad”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 7 – Transformarea digitală, Investiția I17.

„Bibliotecile nu mai sunt doar spații de lectură, ci devin adevărate centre comunitare moderne. Prin acest proiect, le transformăm în locuri unde oamenii învață să folosească tehnologia, să comunice, să acceseze informații și oportunități. Este un proiect despre șanse egale și despre viitorul comunităților noastre”, a declarat președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca.

Proiectul vizează dotarea a 11 biblioteci din județ cu echipamente IT moderne și crearea unui hub de dezvoltare a competențelor digitale, care va avea și rolul de a promova valorile culturale locale.

Echipamentele cumpărate din fonduri europene de Consiliul Județean Arad pentru cele 11 biblioteci sunt:

Ignești

*2 calculatoare (cu periferice, sistem de operare Windows și pachet Microsoft Office)

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

Cărand

*2 calculatoare (cu periferice, sistem de operare Windows și pachet Microsoft Office)

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

Hășmaș

*2 calculatoare (cu periferice, sistem de operare Windows și pachet Microsoft Office)

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

*router Wi-Fi

Sebiș

*3 calculatoare (cu periferice, sistem de operare Windows și pachet Microsoft Office)

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

Chișineu-Criș

*3 calculatoare

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

Curtici

*3 calculatoare

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

*router Wi-Fi

Macea

*2 calculatoare

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

Pecica

*3 calculatoare

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

Secusigiu

*2 calculatoare

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

Șiria

*2 calculatoare

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

*router Wi-Fi

Zimandu Nou

*2 calculatoare

*imprimantă multifuncțională

*proiector LCD

*ecran de proiecție

Grupurile țintă sunt în special persoanele din comunități cu acces limitat la tehnologie și formare digitală, inclusiv categorii vulnerabile.

„Ne dorim ca fiecare arădean, indiferent unde locuiește, să aibă acces la instrumentele digitale esențiale în societatea de astăzi”, a subliniat Iustin Cionca.

Read more
Opt asocieri de constructori au depus oferte pentru construirea Complexului Matern-Pediatrie din Arad!

Consiliul Județean Arad a înregistrat un interes major din partea mediului de afaceri pentru una dintre cele mai importante investiții în infrastructura medicală din județ. Opt asocieri de constructori (o asociere cuprinde mai multe firme, în unele cazuri chiar câte 5-6) au depus oferte pentru construirea Complexului Matern-Pediatrie din Arad, un proiect care va transforma radical modul în care sunt oferite serviciile medicale pentru copii și mame în sistemul public de sănătate.

„Valoarea estimată a investiției, înainte de organizarea licitației, este de 436 de milioane de lei, iar noul complex medical va reuni sub același acoperiș toate specializările dedicate copiilor, asigurând astfel o abordare integrată a actului medical pediatric. Construirea Complexului Matern-Pediatrie reprezintă un pas decisiv în dezvoltarea sistemului medical arădean și în asigurarea unor servicii medicale de calitate pentru mame și copii. Intrăm într-o altă etapă în investițiile în sistemul de sănătate publică din Arad, odată ce vom începe construirea acestui spital. Avem o clauză suspensivă, asta înseamnă că vom da ordinul de începere a lucrărilor atunci când identificăm o sursă de finanțare, dar lucrăm la asta pe mai multe planuri, și nu doar prin proiecte, ci și printr-un posibil credit bancar din care să putem începe lucrarea”, a declarat Sergiu Bîlcea, vicepreședintele Consiliului Județean Arad.

Procesul de selecție a constructorului nu va fi bazat exclusiv pe prețul ofertat, deci nu va fi declarată implicit câștigătoare oferta cea mai mică. În conformitate cu criteriile stabilite în procedura de achiziție, prețul reprezintă 70% din punctaj, restul fiind acordat pentru criterii care țin de calitatea soluțiilor tehnice și de capacitatea de realizare a proiectului. Astfel, Consiliul Județean Arad urmărește nu doar o ofertă competitivă financiar, ci și garanția unei execuții de înaltă calitate pentru această investiție strategică.

Noul Complex Matern-Pediatrie va înlocui actualul spital Matern, o clădire construită în urmă cu mai bine de o sută de ani (cu excepția unei secții ridicate în perioada comunistă). În timp, această clădire a devenit improprie pentru modernizări majore, mai ales în contextul în care imobilul a fost revendicat de Comunitatea Evreilor din România, situație care a limitat posibilitatea realizării unor investiții necesare.

Prin noua investiție, Consiliul Județean Arad își propune să creeze o infrastructură medicală modernă, adaptată standardelor actuale din domeniul sănătății și nevoilor pacienților din regiune, nu doar din județ.

Consiliul Județean are la dispoziție 60 de zile pentru evaluarea ofertelor. Această perioadă poate fi însă prelungită, în funcție de complexitatea ofertelor.

Read more
Modelele coordonate de AVK Models strălucesc la Milano și Paris: eleganță românească pe podiumurile internaționale

Modelele coordonate de Andreea Cormier Wacker continuă să confirme pe marile podiumuri internaționale, după un parcurs spectaculos care a început la Milan și a continuat la Paris, în cadrul unor evenimente importante din calendarul modei europene. Delegația de modele plecată din Arad în 25 februarie a reușit să impresioneze prin profesionalism, eleganță și prezență scenică, reprezentând cu succes România pe scene consacrate ale industriei fashion.

Modelele coordonate de designerul arădean Andreea Cormier Wacker au reprezentat România cu succes la Milano, în perioada 25 februarie – 1 martie 2026, participând la patru evenimente importante: Milan Fashion Days, B&20 Events, Milan City Fashion Week și Milano Fashion Official.

Lotul României a inclus: Ingrid Komjatszegi (Oradea), Maia Dinescu – elevă Colegiul de Arte „Sabin Drăgoi”, Arad, Maia Borcoș – elevă Colegiul Național „Moise Nicoară”, Arad, Elisa Necșa și Rusz Giulia – eleve Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn”, Arad, Jenifer Andrasi – elevă Arany János Elméleti Liceum, Salonta, Natalia Țica – elevă Liceul Național de Informatică, Arad, Larisa Titerlea (Baia de Aramă), Alessia Jian (Oravița) – studentă Timișoara, Ștefania Bota (Zărnești) – studentă Brașov și Andreea Maria Stoica-Mazilu – elevă Liceul Teoretic „Ion Cantacuzino”, Pitești.

Fetele s-au remarcat prin profesionalism, disciplină, siguranță scenică și capacitatea de adaptare rapidă, fiind aplaudate într-un context internațional extrem de competitiv, alături de participante din Italia, Elveția, China, Bulgaria, SUA, Anglia, Spania, Rusia, Ucraina, Japonia, India și Brazilia.

Andreea Cormier Wacker a coordonat întreaga delegație, a pregătit modelele pentru trei dintre evenimente în calitate de trainer, a comunicat cu organizatorii și participanții în engleză, italiană și rusă și a prezentat pe 1 martie, la Milano Fashion Official, o colecție realizată împreună cu designerul Shaila Sabatini. Programul din Italia a inclus și o ședință foto lângă celebrul Duomo di Milano, cu ținute Black Crown Label.

Modelele din delegație au apărut în publicații internaționale importante precum Vogue, Elle, Harper’s Bazaar și Atipica, în ediții din Spania, Italia, Letonia, Lituania, Ucraina și Franța.

După succesul de la Milano, parcursul internațional al modelelor a continuat la Paris. Pentru etapa pariziană, echipei i s-a alăturat și modelul Alisya Anghel, studentă a Universitatea de Vest din Timișoara, în cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială. Alisya a mai participat până acum la încă trei ediții ale Milano Fashion Week.

Modelele au participat la prezentările din cadrul Paris Fashion Days, desfășurate în 6 și 7 martie, precum și la Paris Fashion Oficial din 7 martie. Tot la Paris s-au alăturat delegației și modele de la Beatrice Fashion Community: Raysa Ganea, Emma Jorăscu, Schertzer Noemi, Irina Bălu, Năstase Maria Adina, Ștefan Daria și Maya Media.

Un moment special al participării românești a fost prezența modelelor din categoria over 35: Maria Liliana Druiu, Ioana Ghițu, Brighitte Freisinger, Cornelia Borza, Nadia Costea și Ada Balta. Alături de ele a rămas și modelul Proniuc Parasca, care a participat împreună cu modelele over la o prezentare în cadrul Milano Fashion Official.

În cadrul prezentărilor, modelele au avut ocazia să prezinte creațiile designerilor Sparkle, Alethea Sposa, by Vel, Tinatin Magalashvili, House of Rina, Kanon, Cremis, 3C, Gemini Lab, Gianni Cirilo, Evitas, Mundy Live, Ani Lu, Shaila Sabatini, E.S.D.M.I., Paola Perdomo, Maison Salaison și Rosa Addabbo Couture. Un moment aparte l-a reprezentat prezentarea exclusivă din cadrul unui VIP show privat pentru Rafael Urquizar, care a atras atenția publicului și a profesioniștilor din industrie. De asemenea, modelele din delegație au prezentat pe podium și creațiile designerului Massinissa Askeur, câștigător al prestigiosului Golden Lion for Design.

Experiența pariziană a inclus și două ședințe foto speciale dedicate designerilor Evitas, Gemini Lab, Gianni Cirilo și Cremis la Louvre Museum, precum și o ședință foto la Eiffel Tower pentru House of Rina. În aceste cadre emblematice, modelele și-au etalat eleganța și experiența acumulată pe podiumurile internaționale.

Un salut special se îndreaptă și către echipa de elevi ai Colegiul de Arte Sabin Drăgoi din Arad, care a impresionat publicul cu propriile creații, fiind răsplătită cu ropote de aplauze.

Participările de la Milano și Paris confirmă încă o dată că modelele coordonate de Andreea Cormier Wacker reușesc să își facă loc pe podiumurile internaționale și să promoveze cu succes talentul și creativitatea românească în marile capitale ale modei europene.

 

Read more
APIA primește Cereri de plată pentru Campania 2026

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a demarat astăzi, 16 martie 2026, Campania de primire a Cererilor de plată pentru anul 2026. Fermierii pot depune Cererile de plată în perioada 16 martie – 5 iunie 2026 inclusiv, la Centrele APIA, conform programării stabilite de instituție.

Se va depune o singură Cerere de Plată, chiar dacă solicitantul utilizează suprafeţe de teren și/sau deține explotații cu cod ANSVSA în diferite localităţi/judeţe.

La completarea Cererii, fermierii care sunt beneficiari APIA își vor actualiza informațiile pentru Campania 2026.

Cererea de plată, inclusiv declarația de suprafață, se completează în aplicația geospațială AGI Online, conform Instrucţiunilor disponibile pe site-ul APIA: www.apia.org.ro, la link: http://agi.apia.org.ro/ipaonline.

În cazul accesării schemelor din sectorul zootehnic, fermierii vor completa declarația specifică sectorului, conform programării stabilite cu funcționarii APIA, înainte de accesarea AGI Online.

Fermierii beneficiază de sprijinul funcționarilor APIA pe tot parcursul procesului de depunere a cererilor și sunt rugați să respecte data și ora programării stabilite pentru depunerea acestora.

APIA recomandă fermierilor ca înainte de a depune Cererea de plată:

  • să verifice la primăria unde este înregistrat terenul situația înscrierii acestuia în Registrul agricol;
  • să se asigure că documentele care atestă utilizarea terenului sunt valabile la data depunerii cererii;
  • să verifice actualizarea datelor animalelor în Baza Națională de Date (BND), dacă dețin exploatații zootehnice.

Responsabilitatea privind legalitatea și valabilitatea documentelor aparține fermierului și/sau autorității emitente, după caz.

ATENŢIE! Semnarea cererii de plată este obligatorie, iar APIA încurajează utilizarea semnăturii electronice, ca instrument modern și eficient pentru finalizarea procesului de depunere a cererilor.

Foarte important este ca, înainte de semnarea Cererii de plată 2026, solicitanții să verifice încă o dată infomațiile înscrise în aceasta și documentația care o însoțește.

Materialele de informare aferente Campaniei sunt disponibile pe site-ul instituției și la Centrele Județene și locale APIA.

Read more
Condițiile meteo favorabile pornesc lucrările în nordul județului

Lucrările pe șantierele din nordul județului au fost reluate în ritm susținut, profitându-se astfel de condițiile meteo favorabile. Pe tronsonul Mișca – Apateu – Berechiu,  esențial pentru conectarea zonei la rețeaua TEN-T (DN 79 Arad–Oradea), au fost reluate asfaltările. Modernizarea acestui segment facilitează accesul locuitorilor către zonele industriale Nădab-Chișineu Criș și Ineu. La tronsonul Cermei – Șepreuș, asfaltarea a fost finalizată înainte de termenul contractual. În prezent, se fac pregătirile finale pentru recepția lucrării, după o perioadă în care drumul a fost închis pentru execuție rapidă. Pe tronsonul Șicula-Cermei se lucrează la șanțurile de scurgere, cu o amploare care nu a mai fost întâlnită în zonă.  „Modernizarea infrastructurii din nordul județului este o prioritate pentru a asigura condiții de siguranță și mobilitate sporită pentru populația din aceste comunități. Mobilizarea constructorilor ne confirmă că vom respecta calendarul asumat pentru finalizarea întregii rețele rutiere din zonă în 2026,” a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Lucrările fac parte dintr-un proiect de anvergură la nivelul județului, „Modernizare rețea rutieră în zona de nord a Județului Arad”,  proiect ce vizează modernizarea a 67,391 km de drum județean, cu o valoare totală de 419.675.554,26 lei (TVA inclus), din care 248.132.728,93 lei reprezintă fonduri eligibile.

Modernizarea cuprinde cinci tronsoane:

– Lotul 1: Șicula – Gurba – Cermei (14,4 km) – executat de Sylc Con Trans SRL.

– Lotul 2: Cermei – limita județului Bihor (15,9 km) – executat de Crișana Pro Construct SRL și Diferit SRL.

– Lotul 3: Șepreuș – Cermei (6,9 km) – executat de Inteco Holding SRL.

– Lotul 4: Cermei – Beliu (10 km) – executat de Tehnodomus SRL și Drum Inserv SRL.

– Lotul 5: Mișca – Apateu – Berechiu (20 km) – executat de Sylc Con Trans SRL.

Read more
Iustin Cionca: „Se toarnă asfalt pe DJ 794, la Vânători”

Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a declarat la ședința de joi a Consiliului Județean, că vremea frumoasă a permis reluarea lucrărilor în infrastructura rutieră, în cadrul programului amplu de modernizare a drumurilor din nordul județului. În aceste zile, echipele de lucru continuă turnarea asfaltului pe drumul județean DJ 794, în localitatea Vânători.

Lucrările pe acest sector traversează localitățile Mișca, Vânători, Satu Nou și Apateu, iar punctul final al modernizării este la Berechiu, la intersecția cu DJ 709 (km 70+700). Tronsonul are o lungime totală de 20 de kilometri și face parte din proiectul Consiliului Județean Arad de modernizare a rețelei rutiere din nordul județului, proiect care urmărește îmbunătățirea conectivității cu județul Bihor și creșterea siguranței în trafic.

Read more
Incendiu puternic la o fabrică de polistiren
Un incendiu puternic a izbucnit miercuri dimineață, 11 martie, la o fabrică de polistiren din zona industrială a cartierului Aradul Nou, iar un nor gros de fum a acoperit o parte a municipiului Arad.
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Arad, incendiul a fost anunțat la numărul unic de urgență 112 cu puțin timp înainte de ora 8:00. La sosirea echipajelor de intervenție, focul se manifesta generalizat, cu degajări mari de fum.
Din cauza cantității semnificative de fum rezultat în urma arderii materialelor, autoritățile au transmis un mesaj de avertizare prin sistemul RO-ALERT pentru persoanele aflate în apropierea zonei afectate.
La locul intervenției acționează pompierii militari ai ISU Arad cu un dispozitiv format din șase autospeciale de stingere, o ambulanță SMURD, un echipaj de descarcerare și o autoscară. În sprijinul salvatorilor arădeni au fost trimise și două autospeciale de stingere din cadrul ISU Timiș.
Deocamdată, autoritățile nu au raportat victime. Pompierii continuă intervenția pentru localizarea și lichidarea incendiului, urmând ca după stingerea focului să fie stabilite cauzele producerii acestuia.
Read more