News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Energia electrică s-a scumpit cel mai mult în ianuarie, cu 59,33% în ritm anual

Energia electrică s-a scumpit cel mai mult în luna ianuarie, cu 59,33% în ritm anual, însă s-a ieftinit ușor față de luna precedentă, cu 0,44%, în timp ce creșteri semnificative au mai fost înregistrate la cacao și cafea, cu o majorare anuală de 25,27%, precum și la transportul pe calea ferată, cu 24,40%, potrivit datelor Institutului Național de Statistică, publicate luni.

În categoria mărfurilor alimentare, au mai fost consemnate scumpiri la fructe proaspete, cu un plus de 17,14% în ianuarie 2026 față de ianuarie 2025. Scăderi de preț, de la un an la altul, au fost înregistrate la cartofi, cu 10,77%, la fasole boabe și alte leguminoase, cu 3,52%. De la o lună la alta, în ianuarie, cele mai mari scumpiri s-au consemnat la alte legume și conserve de legume, cu 4,26%, și la legume și conserve de legume, cu 3,58%. Ieftiniri au fost înregistrate la brânză de oaie (telemea), de 0,06%, precum și la mălai, de 0,03%.

În ceea ce privește mărfurile nealimentare, în topul scumpirilor se află energia electrică și energia termică, aceasta din urmă înregistrând o creștere anuală de 15,61%, precum și cărțile, ziarele și revistele, cu 10,10%. Nu au fost consemnate scăderi de preț în ritm anual. Comparativ cu luna anterioară, cele mai mari creșteri de preț s-au înregistrat la combustibili, cu 1,82%, și la tutun și țigări, cu 1,17%. Ieftiniri au fost consemnate la gaze, de 0,82%, precum și la energia electrică, de 0,44%.

În sectorul serviciilor, cele mai importante majorări de preț au fost consemnate la transportul pe calea ferată, care s-a scumpit cu 24,40% în ultimul an, la apă, canal, salubritate, cu 17,59%, și la serviciile de igienă și cosmetică, cu 17,75%. În schimb, serviciile poștale s-au ieftinit cu 3,44%.

De la o lună la alta, în ianuarie, scumpiri semnificative s-au înregistrat la transportul aerian, cu tarife în creștere de 9,78%, și la serviciile de apă, canal, salubritate, cu 9,08%. În schimb, abonamentele de transport urban s-au ieftinit cu 0,16%. AGERPRES

Read more
Filmul „Surzenie” la Cinematograful „Arta“ din Arad

Filmul „Surzenie“/„Sorda“ (r. Eva Libertad), care spune povestea unei femei surde care devine mamă într-o lume care nu a învățat încă să o asculte, va avea premiera și la Cinematograful „Arta“ din Arad.

Evenimentul va avea loc vineri, 20 februarie 2026, de la ora 19.00.

Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.

Personajul principal al filmului este Angela, o persoană cu deficiențe de auz care este căsătorită cu un bărbat normal. Ea se află efectiv între două lumi: are prieteni din comunitatea ei, persoane cu deficiențe de auz, dar are și prieteni care aud, din partea soțului.

Când ea rămâne însărcinată, toată lumea se întreabă cum va fi copilul. Copilul se dovedește a fi „auzitor“, ceea ce înseamnă că mama va ajunge cumva izolată în propria familie.

„Surzenie“ este un film sensibil și puternic despre iubire, comunicare și lupta pentru autonomie.

Evenimentele de la Cinematograful Arta sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.

Read more
„Poarta Prieteniei” pune în valoare Parcul de Sculptură de la Căsoaia

Căsoaia se afirmă tot mai mult ca o zonă destinată tinerilor și culturii. Astăzi a fost inaugurată la intrarea în Parcul de Sculptură „Poarta Prieteniei”. Este un monument care pune în valoare un spațiu unic în județ, construit în urma unui proiecte de colaborare între Consiliul Județean Arad, prin Centrul Cultural Județean Arad, împreună cu Muzeul Munkácsy Mihály din Békéscsaba.

„Monumentul inaugurat astăzi marchează revalorificarea Parcului de Sculptură, reia ideea de a crea o legătură puternică între o zonă frumoasă, care inspiră și creația artistică. Proiectul transfrontalier arată și rolul culturii de a crea legături dincolo de granițele naționale. În ultimii ani, am încercat să readucem Căsoaia în atenția turiștilor, a tinerilor, prin investiții și proiecte atractive. În primul rând, am intervenit pentru a moderniza infrastructura, prin drumul Mâsca – Măderat – Arăneag – Căsoaia. Am reușit amenajarea unui teren sintetic de minifotbal pentru cei tineri. Vom continua să investim pentru a atrage tineri în Tabăra de la Căsoaia dar și familiile de arădeni pentru turismul de o zi. Ne propunem să modernizăm drumul Ineu – Mocrea – Târnova și să accesăm fonduri europene pentru extinderea locurilor de cazare, 8 căsuțe noi și construcția unui turn în Tabăra de Sculptură care va oferi o vedere panoramică asupra acestei frumoase zone”, a declarat vicepreședintele Consiliului Județean Arad, Sergiu Bîlcea.

Read more
Acțiune pentru combaterea absenteismului

În perioada 2-6 februarie a.c., polițiștii Biroului Siguranță Școlară împreună cu jandarmii arădeni au desfășurat mai multe activități de prevenire a absenteismului, în municipiul Arad.

În cadrul activităților au fost verificate 5 unități de învățământ, fiind depistați 14 elevi care absentau.

Totodată, au fost verificate mai multe unități de alimentație publică, pentru combaterea vânzării ilegale de băuturi alcoolice, energizante și produse din tutun, către minori.

Și de această dată, echipajele canine au fost integrate în patrularea din proximitatea unităților de învățământ, pentru prevenirea și combaterea consumului și traficului de droguri în rândul tinerilor.

Aceste acțiuni au caracter permanent, urmând a fi desfășurate și în perioada următoare.

Read more
Iustin Cionca: „Până în 15 martie așteptăm proiectul tehnic la secția de Paliative la Căpâlnaș”
Ne aflăm în etapa de organizare pentru finalizarea Proiectului tehnic aferent secției de Psihiatrie și Îngrijiri Paliative din Căpâlnaș (comuna Birchiș), în cadrul proiectului „Îngrijire cu suflet – Dezvoltarea serviciilor de paliație la Spitalul de Psihiatrie și Îngrijiri Paliative Căpâlnaș, județul Arad”.
În prezent, trei echipe colaborează pentru implementarea cu succes a acestui demers: Consiliul Județean Arad, Spitalul de Psihiatrie și Îngrijiri Paliative Căpâlnaș și echipa de proiectare. Termenul limită pentru finalizarea proiectului tehnic este 15 martie.
În cadrul ședinței de astăzi, organizată la Consiliul Județean, am analizat aspecte tehnice, precum și elemente ce țin de comunicarea și coordonarea dintre cele trei echipe. Totodată, am stabilit un calendar clar pentru centralizarea documentației și am definit pașii necesari pentru finalizarea Proiectului tehnic.
„Am încredere în reușita acestui proiect, care include și componenta de amenajare peisagistică a spațiilor din jurul spitalului, menită să creeze un ambient cât mai liniștitor și prietenos pentru pacienții internați la Căpâlnaș”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.
Read more
Accident grav la ieșirea din Arad spre Zimand
Un accident rutier în care au fost implicate trei autovehicule s-a produs la ieșirea din municipiul Arad spre Zimand, mobilizând forțe importante de intervenție. Potrivit primelor informații, în eveniment au fost implicate patru persoane, iar două dintre acestea au fost rănite.
La locul accidentului au intervenit pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad, cu o autospecială de descarcerare, o autospecială de intervenție și o ambulanță SMURD. De asemenea, la fața locului a fost alocată o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Județean, precum și elicopterul SMURD.
În urma impactului, una dintre victime a rămas încarcerată într-un autoturism. Pompierii au intervenit pentru extragerea acesteia, fiind vorba despre un bărbat în vârstă de aproximativ 65 de ani. Victima a fost scoasă în stare de conștiență și predată echipajelor medicale pentru evaluare și îngrijiri de specialitate.
Cea de-a doua victimă, conștientă și cooperantă, a fost preluată de echipajul SMURD și transportată la spital pentru investigații medicale suplimentare.
Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele producerii accidentului.
Read more
Iustin Cionca: „100% transparenți cu afișarea informațiilor de interes public!”

Consiliul Județean Arad atinge nivelul maxim de transparență și acces la informațiile de interes public, fiind singura instituție de acest rang din țară care a obținut un grad de conformare de 100% față de standardele de afișare din oficiu prevăzute de lege. Rezultatul a fost stabilit în urma procesului riguros de monitorizare realizat de Secretariatul General al Guvernului (SGG) pe parcursul anului 2024.

Acest nivel confirmă procesul constant de digitalizare, transparență și deschidere către cetățeni, evoluția fiind una accelerată în ultimii ani:

Anul 2022: 68% grad de conformare;

Anul 2023: 76% grad de conformare;

Anul 2024: 100% – conformitate deplină.

În spatele cifrelor este o muncă riguroasă și intensă pentru reorganizarea fluxurilor de informații. Monitorizarea SGG a vizat respectarea strictă a obligațiilor de publicare prevăzute de Legea 544/2001, asigurându-se că orice cetățean are acces instantaneu și facil la date despre bugete, achiziții, proiecte și decizii administrative.

„Am muncit constant pentru a elimina barierele dintre instituție și cetățean. De la un grad de 68% în 2022, am înțeles că transparența stă la baza încrederii, doar pe ea se poate construi. Faptul că astăzi suntem singurul Consiliu Județean cu punctaj maxim ne onorează, dar ne și obligă să menținem acest standard și în evaluările pentru anul 2025″, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.

Procesul de evaluare pentru anul 2025, ce se va desfășura în perioada următoare, reprezintă o nouă provocare. Consiliul Județean își propune să utilizeze acest model de succes pentru a sprijini și alte instituții subordonate în adoptarea celor mai bune practici de transparență și comunicare publică.

Toate documentele de interes public pot fi consultate pe site-ul oficial al instituției, www.cjarad.ro

Read more
Micile baschetbaliste de la CSS Gloria FCC UAV au avut turneu la Sibiu

În perioada 31 ianuarie – 1 februarie, baschetbalistele CSS ”Gloria” FCC UAV Arad s-au deplasat la Sibiu pentru meciurile turneului 4 din cadrul Campionatului Național de baschet feminin, categoria sub 13 ani.  În primul meci desfășurat sâmbătă, arădencele s-au văzut depășite pe final de liderul grupei A, ACS Napoca Baschet School Cluj-Napoca, scor 51-47, după ce la intrarea în ultimul minut de joc scorul a fost egal. În cel de-al doilea joc disputat la Sibiu, într-o partidă controlată în totalitate, CSS ”Gloria” FCC UAV Arad a învins ACS Wild Cats Baia Mare cu scorul de 81-30.

„Le felicit pe fetele mele, care au făcut meciuri bune și am fost foarte aproape să ne întoarcem cu două victorii. Jucătoarele se îndreaptă spre ceea ce le cer și s-a văzut un progres față de turneul de la Arad, dar mai avem de lucrat la faza de apărare și la scăderea procentajului de aruncări ratate. Chiar dacă am pierdut în fața liderului grupei în prima zi a turneului, am făcut-o pe final de joc la mare luptă. Ne vom pregăti în continuare cât mai bine pentru a ne crește nivelul de joc în meciuri cu echipe bune ale acestei competiții și ne dorim să facem față cât mai bine în cadrul viitoarelor turnee și mai ales la fazele superioare”, a fost mesajul Cristinei Tămaș, care s-a bazat la acest turneu pe Gavrilaș Mara, Bondor Andra, Pașcalău Tania, Demean Elisa, Kaposta Beatrix, Ali Tolmbaye Karla, Ali Tolmbaye Kim, Sima Ambra, Lile Nicole, Urban Ivona, Olar Alia, Bugari Milena, Timiș Giulia și Gherman Ariel.

Read more
Întrevederea premierului Ilie Bolojan cu reprezentanții companiei Ameropa Grains România

Prim-ministrul Ilie Bolojan a primit astăzi, la Palatul Victoria, o delegație a companiei Ameropa Grains România, care deține Combinatul Azomureș.

La întâlnire au participat reprezentanții Romgaz, Aristotel Jude și Răzvan Popescu.

În cadrul discuțiilor s-a făcut o analiză a stadiului dialogului între companiile Romgaz și Ameropa Grains România, având ca obiect achiziționarea complexului de producere a îngrășămintelor chimice Azomureș.

Negocierile dintre cele două companii vor începe în curând, în perspectiva identificării unei soluții pentru încheierea tranzacției, cu respectarea prevederilor legale, cadrului corporativ aplicabil și  intereselor legitime ale cumpărătorului.

Read more
Două expoziții tematice „Epidemiile în istoria Țărilor Române

Complexul Muzeal Arad, în parteneriat cu Arhivele Naționale ale României și Asociația Dar Development, cu sprijinul Departamentului pentru Relații Interetnice (DRI) din cadrul Secretariatului General al Guvernului, organizează două expoziții tematice dedicate impactului epidemiilor: „Epidemiile în istoria Țărilor Române. Mărturii documentare” și „Pandemiile și epidemiile trecutului. Provocări de comunicare multilingvă”.

Deschiderea celor două expoziții va avea loc miercuri, 4 februarie 2026, la ora 13.00, la Complexul Muzeal Arad (Palatul Cultural – Piața George Enescu nr. 1, intrarea dinspre Parcul Copiilor).

Evenimentul se va desfășura în prezența domnului Thomas Șindilariu, Subsecretar de Stat în cadrul Departamentului pentru Relații Interetnice al Secretariatului General al Guvernului, a domnului dr. Claudiu-Victor Turcitu, cercetător în cadrul Arhivelor Naționale ale României, precum și a autorităților județene și a conducerii Complexului Muzeal Arad.  

„Expoziția organizată la Complexul Muzeal Arad se dorește a fi o călătorie în trecutul spațiului românesc, menită să evidențieze modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală”, a declarat Bogdan Blaga, directorul adjunct al Complexului Muzeal Arad. 

Text oferit de organizatorii expoziției:

Arhivele Naționale, depozitare ale memoriei trecutului, păstrează mărturii arhivistice ale istoriei Țărilor Române încă din veacul al XII-lea. Documentele, prin conținutul lor, oferă exemplele atât de necesare, care demonstrează că omenirea a mai parcurs crize epidemice, crize care, mai devreme sau mai târziu, au fost depășite. 

Epidemii importante ce au cuprins actualul teritoriu al României – de la ciuma „lui Caragea Vodă”, la epidemia de holeră care a făcut ravagii în secolul al XIX-lea, până la epidemiile de varicelă, tifos exantematic și gripă spaniolă, care a lovit spre finalul unui Primului Război Mondial – vor fi surprinse în documentele expuse și înainte de crearea statului național român. Cum s-au luptat instituțiile vremii cu aceste boli, multe prea puțin cunoscute la vremea lor, care au fost metodele de stopare a răspândirii și de tratament a bolilor epidemice, ce urme au lăsat în societate constituie tot atâtea întrebări ale căror răspunsuri le regăsim în conținutul documentelor.

De asemenea, cu sprijinul Departamentului pentru Relații Interetnice (DRI) din cadrul Secretariatului General al Guvernului expoziția, foto-documentară este completată cu alte mărturii documentare ce surprind aspecte de comunicare multilingvă din timpul pandemiilor și epidemiilor trecutului”. 

Cele două expoziții tematice dedicate impactului epidemiilor vor rămâne deschise la Complexul Muzeal Arad (Palatul Cultural – Piața George Enescu, nr. 1, intrarea dinspre Parcul Copiilor) până duminică, 22 februarie 2026.

Program de vizitare:

Marți – Duminică: 09.00 – 17.00 (ultima intrare: ora 16.30)

Read more