News Arad

Stiri si reportaje din judetul Arad

Luna plină de teatru ajunge, în această săptămână, la Ineu, Chişineu Criş şi Lipova

După aproape o lună, timp în care au fost susţinute 19 spectacole la sala mare a Teatrului Clasic ”Ioan Slavici” Arad şi la sala Studio,  actorii vor urca, pe scenele a trei oraşe importante din  judeţul Arad. În cadrul  celei de-a treia ediţii a proiectului ”Luna plină de teatru”,  actorii vor susţine comedia muzicală de mare succes ,,Dush (i) cu preshu’„  după cum urmează:

Marţi 3 februarie 2015, ora 18, la Casa de Cultura din Ineu,

strada Republicii nr. 5

Joi 5 Februarie 2015, ora 18, la Casa de Cultura din Chisineu Cris,

str. Bicazului nr. 8

Sâmbătă 7 Februarie 2015, ora 18, la Centrul Recreativ Orasenesc Lipova, strada Vasile Bugariu nr. 2

Comedia muzicală  Dush(i) cu preshu’ în care actorii arădeni interpretează, dansează şi  cântă live, este o adaptare după piesa ”Preşul”, de Ion Băieşu,  iar regizor este  Nicolae Mihai Brânzeu.  Compozitorul muzicii originale  din spectacol este  Cári Tibor,  câştigător al  Premiului UNITER pentru cea mai bună muzică de teatru, în anul 2013. La acest spectacol, coregrafia  îi aparţine Maurei Cosma, iar scenografia şi costumele poartă semnăturile  lui Onisim Colta şi  Indre Colta. Cei care vor da viaţă personajelor sunt actorii: Călin Stanciu,  Zoltan Lovas, Angela Petrean Varjasi, Roxana Sabău Nica, Marian Parfeni, Carmen Butariu, Oltea Blaga, Cecilia Donat, Ştefan Statnic, Robert Pavicsits şi Silvia Demian. Despre actorii deosebit de talentaţi, Nicolae Mihai Brânzeu, regizorul spectacolului, spune în caietul  program: ”acest spectacol le pune în evidenţă potenţialul  artistic şi reprezintă o provocare inedită pentru echipă.” Tot el apreciază că spectacolul   ”este deosebit de dinamic şi spumos, o poveste despre suspiciune şi relaţiile interumane presărate cu situaţii comice, o oglindă a vieţii reale şi este  povestea unor oameni care iau cu prea mult în serios anumite  evenimente banale din viaţă”. Indre Colta a creat pentru acest spectacol  plin de muzică, umor  şi ritm, costume foarte expresive, pe care le descrie ca fiind  ”luminoase , într-un puternic contrast cromatic. Un rol remarcabil  şi un costum deosebit am conceput pentru  actorul Zoltan Lovas,  care, de această dată, interpretează o femeie de serviciu extrem de energică şi de băgăcioasă”.

 În municipiul Arad, Luna plină de teatru” se desfăşoară cu mare succes, pentru al treilea an consecutiv. Pentru că vrem să împărtăşim  frumuseţea şi bucuria  spectacolelor noastre  şi cu arădenii din judeţ, am extins acum  proiectul    şi  în  Ineu, Chişineu Criş şi Lipova, mergând cu spectacole  în aceste oraşe. Spectacolul  Dush(i) cu preshu’ ”  a avut premiera în urmă cu un an, iar de atunci este susţinut, de fiecare dată,  în prezenţa   unui  public numeros în sala mare a teatrului. Acum vor avea posibilitatea să îl vizioneze la ei în oraşe şi alţi arădeni pe care îi aşteptăm în calitate de spectatori”, declară Bogdan Costea, managerul Teatrului Clasic ”Ioan Slavici” Arad.

 

Biletele  costă 5,05 lei şi pot fi procurate în  zilele de 3, 5 şi 7 februarie 2015, înainte de spectacolele programate de la ora 18, la sediile  Caselor de Cultură din Ineu şi Chişineu Criş, respectiv Centrul Recreativ Orasenesc Lipova.

 

Cea de-a treia ediţie a proiectului ”Luna plină de teatru”  se va încheia  duminică, în data de 8 februarie  2015. La Teatrul Clasic ”Ioan Slavici” Arad este programat  de la ora 19, spectacolul ”Sorry ”de Alexandr Galin, regizat de Ion Ardeal Ieremia. În distribuţie sunt actorii  Claudia Ieremia și Zoltan Lovas.

 

Read more
Adrian Nitu: "Guvernul Ponta scoate Aradul de pe harta orașelor revoluționare"

Vicepreședintele PNL Arad, Adrian Nițu, a declarat luni, în cadrul unei conferințe de presă, că Ordonanța de Urgență nr. 95/2014, care modifică legea 341/2014, este una din cele mai proaste Ordonanțe date de acest Guvern, în urma acesteia Aradul fiind scos de pe harta orașelor revoluționare.

„Din punctul meu de vedere, această Ordonanță de Urgență este una din cele mai mai prostii scoase de acest Guvern PSD. Ordonanța face ca Aradul să nu mai fie considerat oraș în care să fi existat revoluție. Este o mare tâmpenie! Din această OUG înțelegem că, dacă într-un oraș nu au existat victime până pe 22 decembrie 1989, atunci n-a existat nici Revoluție. Arădenii au ieșit în stradă încă din dimineața zilei de 21 decembrie, fiind al doilea mare oraș, după Timișoara, în care românii au ieșit în stradă să protesteze împotriva regimului ceaușist. Guvernul vine și ne spune că, dacă până pe 22 decembrie la Arad nu a murit nimeni, atunci înseamnă că arădenii nu au fost revoluționari. Nu mai puțin de 19 arădeni și-au pierdut viața, iar alți 38 au fost răniți în urma împușcăturilor ce au avut loc în Arad. Motivul pentru care la Arad nu au existat victime încă de pe 21 decembrie a fost acela că liderii revoluționarilor arădeni au reușit să se înțeleagă cu autoritățile militare”, a declarat vicepreședintele PNL Arad, Adrian Nițu.

Membru al „Asociației 21 Decembrie 1989 Arad”, Adrian Nițu a explicat că niciun prim-ministru sau ministru, din niciun Guvern, nu poate schimba „din pix” evenimentele din decembrie 1989.

„Ceea ce a făcut Guvernul PSD prin această Ordonanță de Urgență este de un absurd ieșit din comun. Ordonanța a fost semnată de către prim-ministrul Victor Ponta, ministrul finanțelor Darius Vâlcov și ministru muncii Rovana Plumb. Eu vă spun că niciun prim-ministru, niciun ministru și niciun Guvern nu poate schimba <din pix> evenimentele din decembrie 1989. Unii oameni au murit atunci, alții au fost răniți, mulțimea a refulat împotriva regimului ceaușist, iar Revoluția a existat, atât la Arad, cât și la nivel de țară. Deși se pare că își dorește acest lucru, Victor Ponta nu va putea schimba niciodată ceea ce s-a întâmplat atunci, iar Aradul va rămâne pentru totdeauna în istorie ca fiind cel de-al doilea mare oraș al României în care oamenii au ieșit în stradă și care a dat tonul Revoluției din Decembrie 1989. Dacă nu s-ar fi ieșit în stradă la Timișoara, apoi la Arad, iar mai apoi în alte orașe ale țării, probabil că nici la București nu s-ar fi ieșit”, a mai declarat vicepreședintele PNL Arad, Adrian Nițu.

Read more
Simona Sensual o face praf pe iulia albu: "as vrea sa o vad in patru labe, daca nu exceleaza la nimic macar cel mai usor sa…"

Iulia Albu a reusit sa isi faca destul de multi dusmani in presa din cauza faptului ca a inceput sa comenteze tinutele diferitor vedete de la noi.

Printre persoanele publice nemultumite de comentariile fashion-editorului se numara si Simona Sensual. Ea a atacat-o pe fosta sotie a designerului de pantofi pe contul sau de socializare.

„As vrea sa o văd in patru labe pe Iulia Albu… Măcar sa o copieze pana la capăt… Nu cred ca are vreun talent de-al ei… Nici măcar la statul in patru labe. Dacă nu excelează in niciun domeniu cel mai ușor e sa-i desconsidere pe ceilalți pentru nereușitele ei… Trist” a scris Simona Sensual pe Facebook.

Sursa: wowbiz.ro

Read more
Octavia Geamanu s-a casatorit cu marian ionescu de la "directia 5"

Octavia Geamănu, prezentatoarea Observatorului Special, de la Antena 1, s-a făcut fată de casă! Ştirista s-a căsătorit cu Marian Ionescu, de la Direcţia 5, iar vestea neaşteptată a făcut-o publică astăzi.

Weekend cu emoţii pentru Octavia Geamănu. Vedeta Antenei 1 şi-a legat destinul cu cel al cântăreţului Marian Ionescu, membru al trupei Direcţia 5. Deşi în primăvara anului trecut s-au despărţit şi amândoi au ales să meargă pe drumuri separate, iată că lucrurile s-au îndreptat către o altă direcţie. La numai câteva luni de la separarea care a făcut vâlvă în presă, Octavia a făcut surprinzătorul anunţ: s-a căsătorit.

„Ne-am căsătorit. Ieri. Extravagant, ca aproape tot ce înseamnă rock. Weekendul de miere:) îl petrecem in turneu. Să fiţi fericiţi şi să aveţi norocul de a fi alaturi de oamenii pe care îi iubiţi”, a scris Octava Geamănu pe Facebook.

Octaia Geamănu şi Marian Ionescu sunt împreună de mai mulţi ani, iar relaţia lor a cunoscut de-a lungul timpului mai multe urcuşuri şi coborâşuri. Nu a lipsit nici izul de infidelitate, însă totul este bine când se termină cu bine.

Sursa: spynews.ro

Read more

Poloiştii arădeni se întorc acasă cu un dublu succes din deplasarea de la Cluj-Napoca, unde AMEFA a înfruntat în acest week-end ultima clasată în Superligă, CS Politehnica. La fel ca şi în meciurile tur, gazdele au oferit o replică bună, dar până la urmă valoarea şi-a spus  cuvântul şi elevii lui Cristian Cosma s-au impus meritat, cu 14-11 şi 9-8. AMEFA s-a bazat în „dubla” de pe Someş pe următorul lot: Hodăgeu, Vancsik, Băltean, Furj, Fericean, Huber, Palotaş, Grama, Laza, Gergelyfi şi Samuilă. În derby-urile etapei din acest sfârşit de săptămână s-au înregistrat rezultatele: Sportul – CSM Oradea 5-12 şi 6-6 şi Dinamo – Steaua 7-10 şi 7-7. În continuare pe locul 5 în clasament, cu 28 de puncte, AMEFA o înfruntă săptămâna viitoare, la Arad, pe Steaua, formaţie clasată pe poziţia secundă.

 

Read more
Traian Igas: "Guvernul Ponta legifereaza haotic"

Duminică, 1 februarie 2015, a avut loc prima Ședință a Grupurilor parlamentare reunite ale PNL din această sesiune dar și după înregistrarea noii formațiuni în Registrul partidelor politice. În cadrul ședinței au fost abordate prioritățile legislative ale Grupurilor parlamentare pentru sesiunea februarie-iunie 2015 dar și procedura de unificare a celor două vechi grupuri.

“A fost o ședință extrem de benefică atât din punct de vedere strict organizatoric cât și programatic, pentru că am luat în dezbatere propunerile legislative pe care vrem să le înaintăm în această sesiune dar și să combatem erorile legislative ce vor reieși din legile pe care actuala putere vrea să le treacă prin Parlament, un exemplu în acest sens fiind desființarea Inspecției Muncii” declară senatorul PNL de Arad, Constantin Traian Igaș.

Au fost discutate de asemenea și acțiuni parlamentare propuse de diverși deputați și senatori.

“Am discutat și de posibilitatea înaintării unor moțiuni simple sau de cenzură pe sănătate, muncă, transporturi, educație pentru că ceea ce ne așteaptă dacă lăsăm Guvernul Ponta să legifereze este un haos în toate domeniile importante în orice stat demcratic” este de părere senatorul arădean.

Read more
actiune rutiera pe linia starii tehnice a autovehiculelor

În cursul zilei de ieri, între orele 9.00-13.00 şi 15.00-18.00, poliţiştii rutieri şi specialişti din cadrul Registrului Auto Român Arad, au desfăşurat o acţiune pe drumurile judeţene în zona localităţilor Şiria şi Lipova, pe linia stării tehnice a autovehiculelor şi în subsidiar pentru alte abateri de la normele rutiere.
În urma acţiunii desfăşurate, au fost aplicate 122 de sancţiuni contravenţionale în valoare de aproximativ 34.400 de lei, din care 45 pentru neregulile constatate cu privire la starea tehnică a autovehiculelor, 27 pentru nefolosirea centurii de siguranţă, 50 pentru alte abateri de la normele privind reglementarea circulaţiei pe drumurile publice.
De asemenea, au fost reţinute 45 certificate de înmatriculare şi 5 permise de conducere

Read more
depistat in timp ce sustragea produse alimentare

Poliţiştii de Biroului de Ordine Publică cercetează un bărbat, care a fost depistat în flagrant în timp ce fura din magazin
Bărbatul, de 50 de ani, din judeţul Constanţa, a fost depistat în timp ce sustrăgea produse alimentare, dintr-un magazin situat pe strada Banul Mărăcine din municipiu.
Prejudiciul cauzat a fost recuperat, pe numele celui în cauză fiind întocmite acte premergătoare sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt

Read more
podul decebal se inchide

Începând cu data de 2 februarie a.c., ora 7:00, în cadrul Proiectului „Extinderea şi modernizarea infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţul Arad”, cofinanţat din Fondul de Coeziune prin Programul Operaţional Sectorial „Mediu”, al cărui beneficiar este Operatorul Regional S.C. Compania de Apă Arad S. A., se vor executa ample lucrări de reabilitare la artera de apă pe tronsonul cuprins între Bulevardul Dragalina și Podul Decebal.

În cursul zilei de 29 ianuarie a.c s-a întrunit Comisia de Trafic, fiind emis Avizul de Săpătură. Lucrările se vor desfășura în intervalul 2.02.2015 – 8.02.2015.

Acțiunea reprezintă o continuare a lucrărilor demarate la finele anului trecut, care au fost sistate datorită sărbătorilor de iarnă și vizează reabilitarea arterei de apă. Astfel, conducta existentă având durată de viață depășită, va fi înlocuită cu o conductă din fontă ductilă cu diametrul de 700mm, căminele vechi fiind, de asemenea, reabilitate.

Datorită complexității lucrării și gopodăriei subterane bogate în utilități pe amplasament, se va executa o săpătură largă la adâncimea de 4 metri. Lucrarea necesită închiderea totală a Podului Decebal, fiind instalate indicatoare rutiere însoțite de panouri de avertizare.

Derulat în perioada 2007-2015, întregul proiect POS Mediu are o valoare totală de 481.438.562 , din care 76,48% reprezintă contribuţia nerambursabilă a Uniunii Europene, 11,70% cea a Guvernului României, iar 1,80% contribuţia autorităţilor locale din aria proiectului, diferenţa de 10,02% fiind obţinută de S.C. Compania de Apă Arad S.A. prin credit bancar garantat de Consiliul Judeţean Arad. Proiectul este cofinanţat din Fondul de Coeziune, în cadrul Programului Operaţional Sectorial „Mediu”, Axa prioritară 1:. Extinderea şi modernizarea infrastructurii de apă şi apă uzată.

Read more
presedintele cja, nicolae iotcu a avut un schimb de experienta in sua

 

Nicolae Ioţcu, preşedintele CJ Arad, s-a deplasat în Statele Unite ale Americii, într-o vizită de lucru organizată în cadrul unui proiect pilot – „The American Way – Calea Americană. Ce şi cum putem face noi pentru a atinge performanţele lor?” – derulat din necesitatea de a îmbunătăţi performanţele administraţiei publice locale din România, „Scopul acestei vizite a fost acela de a acumula cunoştinţe şi de a ne familiariza cu strategii şi tehnici folosite cu succes în administraţia publică locală din SUA”, a declarat Nicolae Ioţcu, preşedintele CJ Arad.

Alături de preşedintele Nicolae Ioţcu, din delegaţia ce a reprezentat Aradul au mai făcut parte Adrian Wiener, director medical al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Arad, Erika Stark, directorul Direcţiei Generale pentru Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului şi Valentina Pocola, director economic al aceleaşi instituţii.

Una dintre cele mai importante vizite a fost aceea defăşurată în Atlanta, în cadrul Centrului de Prevenire şi Diagnosticare a Bolilor (CDC – Centers for Disease Control and Prevention). Materializarea acestei întâlniri a fost rezultatul promisiunilor pe care Edward N. Luttwak, reputatul cercetător arădean, autor al unor lucrări majore în domeniul relaţiilor internaţionale şi al studiilor strategice, le-a făcut atunci când a vizitat Aradul. La momentul respectiv, arădeanu le-a promis autorităţilor arădene că va face demersurile necesare pentru contactarea specialiştilor din cadrul CDC, în condiţiile în care judeţul Arad se află pe primul loc la incidenţa şi prevalenţa cancerului.

Delegaţia arădeană s-a întâlnit cu reprezentanţi ai şase departamente medicale ale CDC, discuţiile fiind purtate pe diferite domenii de prevenire şi detectare precoce a bolilor. Întâlnirea s-a axat pe ceea ce înseamnă prevenţia în bolile cardio-vasculare şi neoplazice: cancer de colon, sân, şi col uterin. „A fost un prim contact foarte interesant. CDC are un program şi pentru Europa de Est şi sperăm că judeţul Arad va fi primit într-un astfel de program. Din discuţiile purtate direct cu manageri publici şi alţi experţi din domeniu, suntem convinşi că vor rezulta proiecte importante pentru judeţul Arad, în care vom avea ca parteneri o serie de reprezentanţi americani în domenii de activitate, cum ar fi politicile publice, infrastructura şi cel mai important, sectorul medical şi sănătatea publică”, a spus Nicolae Ioţcu, preşedintele CJ Arad.

Sperăm să beneficiem de expertiza specialiştilor din cadrul CDC prin documente şi proceduri standardizate, care vor fi adaptate specificului local. Am lăsat fiecărui şef de departament o mapă cu prezentarea profilului medical al spitalului şi a problemelor majore de sănătate cu care ne confruntăm în judeţ, pentru a păstra deschis contactul aplicat pe ceea ce ni s-a prezentat”, a declarat Adrian Wiener, directorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Arad.   

În acest moment, în Statele Unite, în domeniul sănătăţii publice, se derulează programul „A million hearts”, scopul autorităţilor americane fiind acela de a salva un milion de vieţi prin promovarea controlului factorilor de risc cardiovascular. „În acest context, voi propune recent înfiinţatei Comisii Consultative pentru bolile cardio-vasculare implementarea la nivelul judeţului Arad a unui program similar, în condiţiile în care noi am început un astfel de proiect, localitatea pilot fiind Ghioroc”, a spus Nicolae Ioţcu

          În cadrul vizitei, delegaţia arădeană a fost informată cu privire şi la alte programe de interes naţional, care se desfăşoară în Statele Unite în domeniul sănătăţii. „Am aflat despre un program de detectare precoce a cancerului de colon, program care se derulează la domiciliul persoanelor, fără a fi nevoie deplasarea la medic a acestora. Un astfel de program ar fi interesant de aplicat şi în judeţul Arad, într-o variantă adaptată nevoilor populaţiei, în condiţiile în care această boală care se află pe locul doi ca şi prevalenţă, atât la bărbaţi cât şi femei”, a mai declarat Adrian Wiener

 

Read more